Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[375][Roślinne]poligon doświadczalny

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Sorry ze zabiłem ćwieka ale sam jestem rozgoryczony porażką , ryby są zdrowe piękne i w dobrej formie, choc juz nie u mnie . tak jak wspomniałem to moje obserwacje mam nadzieje że u Ciebie sie to nie powtórzy i wtedy będe wiedział że gdzies ja popełniłem błąd. Myśle że to ten torf sie wyjałowił . pozdrawiam :(

A mikroskop odpuść lepiej Dobra Książka Mi nic nie padło, acha dobrym towarzystwem co ożywiło lustro wody sprawdziły się pstrążenice plamiste
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

To ten roslinniak jest czy go nie ma? Bo już sie gubię, może pokaż stan obecny - coś doradzimy... 8)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

grzeniu pisze:Wydaje mi się że dlatego ze masz świeżą ziemię tak dobrze rosną...
Niby Diana Walstad pisze, że ziemia w akwarium LT jest żyzna nawet 30 lat... To nie jest kwestia samej ziemi, szczególnie, że przez pierwsze miesiące ziemia dopiero nabiera właściwej struktury. Przy mocniejszym świetle ziemia po prostu nie wyrabia z oddawaniem nawozów (na początku wypłukują się one mechanicznie, później powstają dzięki bakteriom). Szczególnie dotyczy to mikro bo większość makro (bez potasu) często dajemy wraz z pokarmem dla ryb. Wtedy to już nie jest LT i trzeba iść w kierunku HT.
Przy bogatej obsadzie w ryby, bądź obecności niektórych gatunków (jak tu paletek) powstaje bardzo dużo produktów przemiany materii. Niestety nie jest łatwe zbilansować nawozami to czego brakuje. Pozostaje metoda prób i błędów. Joasia też rozpoczęła nawozić "normalnie", jak np. u mnie ale w ciągu pół roku doszła do własnych namiarów nawozów z uwagi na obecność paletek. Podobnie z ilością podawanego CO2.
grzeniu pisze:Niestety co do CO2 to w dwóch zbiornikach Paletki szalały...
Wiele osób na formach ma CO2 przy paletkach i nic się nie dzieje. Każda ryba musi się jednak przyzwyczaić do nowych warunków. Jeżeli od razu wpakuje się docelową ilość CO2 to przy małej twardości dla paletek powoduje to gwałtowne skoki pH wody i ryby mogą chcieć wyemigrować. Coś jakby nas wrzucili z Antarktydy wprost do Afryki :) Organizm musi się przestawić.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Całkowicie zgadzam się z Jarkiem - jeśli mówimy o LT ziemia wystarcza na długo - ok. 5 lat, ale jeśli to LT to bez CO2! I bez mocnego oświetlenia! Pozostajemy co najwyżej przy mocy "fabrycznej". Faktycznie - ryby do każdego zbiornika muszą przywyknąć, a osobnym tematem jest przyzwyczajanie nowych ryb do przebywania w zbiorniku z CO2. Pytanie jeszcze w jakich warunkach przyjechały do sklepu, bywa że po dłuższym transporcie z tanich hodowli(najczęściej z Tajlandii/Chin), pada połowa ryb! Nie dlatego że były z gorszej hodowli, tylko dlatego ze za transport lotniczy płaci się od kilograma, i zeby nie był droższy od ryb pakuje się je do wora jak sardynki do puszki... Toteż mają tyle wody żeby się skutecznie ...zatruć własnymi wydzielinami. To później to co przeżylo musi sie zaaklimatyzować do naszej wody a później również podawania CO2. Przykład z afryką i antarktydą całkiem trafny... 8)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:zeby nie był droższy od ryb pakuje się je do wora jak sardynki do puszki... Toteż mają tyle wody żeby się skutecznie ...zatruć własnymi wydzielinami.
Dodam jeszcze, że ryby szprycuje się antybiotykami i innymi "dopalaczami" aby przetrwały podróż. Szczytem wszystkiego jest pakowanie ryb do żelu, który ma taki skład, że spowalnia funkcje życiowe do tego stopnia, że porównanie z sardynkami jest całkowicie na miejscu. Później ryby przez jakiś czas dochodzą do siebie. Jeżeli teraz nałożymy chęć szybkiego wzbogacenia się i powszechny brak kwarantanny ryb w hurtowni to potem połowa ryb już w sklepie zdycha.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Dobrze wracając do tematu, to to akwarium jest na TORFIE z ogrodniczego zwykłego nie z obniżonym PH 4,5 , a nie na Ziemi ogrodowej. Żeby nie skłamać to prawie 2 opakowania po 30szt. kulek glin- torf z allegro po 4 zł robi dobrą robotę.

Obrazek
obiecane zdjęcie, a aktualizacje dam po konkursie bo troszeczkę namieszałem na przodzie
Ostatnio zmieniony 23 lis 2010, 22:15 przez grzeniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Miałem akwa na torfie i potrafi on zbić twardość węglanową do zera. Wtedy nawet niewielki dodatek CO2 potrafi obniżyć pH o 1-2 jednostki. Delikatne ryby mogą być wkurzone.
Akwarium miałem 1,5 roku i nie zauważyłem jakiegokolwiek wyjałowienia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Całkiem prawdopodobne bo wyniki testów zawsze sa bliskie 1-2 stopnie niemieckie. Mogła to tez być temperatura , bo 450litrach był filtus i tam dopiero się porobiło. Na weekendzie wyśle zdjęcia z tamtego zbiornika nie ma się czym chwalić, ale tam Paletki piękne
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

grzeniu pisze:Paletki zresztą są jeszcze do sprzedania jeśli jesteś zainteresowana
grzeniu pisze:Na weekendzie wyśle zdjęcia z tamtego zbiornika nie ma się czym chwalić, ale tam Paletki piękne
Czy to o nie chodziło w poprzednim poście?
Jeżeli tak- czekam na zdjęcia z niecierpliwością- możliwe, że się skuszę :)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

I zrestartowałem akwa tak jak zapowiadałem już ma miesiąc, ale było pod górkę dam zdjęcia na czasie. Wyszło nawet fajnie pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

19. 12. 2010 kapitalny restart. Nowe podłoże JBLa Manado i Basic. W jeden dzień przy dziecku wszystko wymieniłem (niedziela), Nie było łatwo wszystko wyłapać i wygrzebać, najgorzej z mułem z torfu ale poszło. Postanowiłem zrobić górkę z tyłu tak aby pod korzeniem powstała jaskinia, w tym celu wycinałem doniczkę i miałem ją przykryć starym żwirem a potem Manado. Ale zrezygnowałem i w późniejszym czasie dosypałem więcej podłoża i jaskinie ustawiłem z kamieni. I zrobiło się pod górkę, dwa dni po wpuszczeniu ryb padł mi filtr. Woda zalała tylko szafkę w porę się zorientowałem. Kupiłem uszczelkę choć stara wyglądała dobrze. Niestety święta mnie przyblokowały brak czasu obowiązki i pojawiły się glony nitkowate i zaraz potem krasnale, tragedia z jaką szybkością.Po obejrzeniu filtra Tetrateca 1200 okazało się że pęknięta jest uszczelka na korku do zalewania zaznaczyłem to i opisałem, wysłałem na gwarancji i tak czekam do dziś. Uroki zakupów na alllegro. Co ciekawego, oczytałem się na różnych forach o wadach tego filtra i nigdzie nie było takiej jak u mnie. Nie można kupić samej uszczelki tylko z całym korkiem.Mam nadzieje że wymienili mi wadliwe elementy a nie uszczelkę albo zawór aquastopu. Obecnie pracują dwa filtry wewnętrzne i glon znika. W między czasie Wyzerowała sie butla i po napełnieniu znowu kilka dni później była bez gazu. Na szczęście to tylko nieszczelna instalacja. I tak to było pod górkę, no jeszcze jest bo teraz dwa dni chce załączyć zdjęcia i nie mogę. W akwarium zmieniło się bardzo dużo roślinki, ryby, mam nieznaną mi roślinę i bystrzyki więc będę wdzięczny za pomoc,jak już wgram te zdjęcia.
jest wreszcie
Obrazekrestart
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ja bym to teraz nazwała: oaza spokoju :) grzeniu, Podoba mi się o wiele bardziej od poprzedniej aranżacji. Rośliny zadbane, posadzone z umiarem i smakiem

Podoba mi się!
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Joanna pisze:Ja bym to teraz nazwała: oaza spokoju
Obecnie żołnierze nie mają kasy na strzelanie to i poligon może być spokojny :P

Baniaczek zdecydowanie ładnie wygląda. Będziemy czekać i patrzyć na kolejne odkrycia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Poligon doświadczalny dlatego że eksperymentuje z roślinami i nawozami. Teraz też akwa jest w procesie powstawania, pomysł jest ale środków brak na elementy wystroju korzenie skały.Ciężko znaleźć coś co zachwyci.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

grzeniu, ciężko bo ciężko, ale... Co jeszcze chcesz tam wrzucić?? Przecież Twój baniaczek zamiast TV można w salonie postawić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”