Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30] Pikuś reaktywacja

Upgread sprzętowy, czyli pikuś na nowo

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

[30] Pikuś reaktywacja

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Jakoś tak wyszło...morskie zagościły na dobre w mojej głowie...i domu :) Stąd niedługo obecne ostatnie roślinne 44,4 litra zostanie osuszone a na jego miejsce stanie...PIKUŚ REAKTYWACJA :)

Jednak obecny Pikuś nie bardzo będzie przypominać poprzednika. Oświetlenie LED zostanie tymczasowo zastąpione belką 3x8W. Aale co tam będę proze pisać :roll: napiszę przejrzystą specyfikacje:

:arrow: Akwarium: 40x25x30 - 30 litrów
:arrow: Sump: 35x20x28 - 19,6 litra
:arrow: Oświetlenie - 3x8W T5
:arrow: Odpieniacz - DIY by Erni; pompa Aqua'El 750l/h z wirnikiem typu Mesch
:arrow: Pompa obiegowa - NewJet1200
:arrow: Pompa cyrkulacyjna - Koralia Nano
:arrow: Grzałka - Aqua'El 75W

Ze sprzętu byłoby tyle :) Wsumie problem mam z jednym - nie wiem jeszcze na jaki rodzaj korali się zdecyduje. Na niefoto nie mam za bardzo czasu. Myślę o mieszanym towarzystwie prostych SPSów + LPSy :) Miękasowo zostanie w 100 litrach ;) A z bezkręgowców myślę Thor amboinensis i Lybia Tesselata

Ciąg dalszy nastąpi ;)

P.S. Wydaje mi się, że będzie to najmniejsza piko rafka z sumpem jaką można spotkać na polskich forach ;)
Ostatnio zmieniony 20 sie 2011, 18:50 przez cherry_ukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Niestety reaktywacji pikusia nie będzie... dzisiaj podczas dokręcania hydrauliki szkło pękło ;(

Dziękuje wszystkim, którzy kibicowali startowi tego akwarium...
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

no to chłopie dałeś do pieca :/ a mówiłem delikatnie i z wyczuciem ...
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

dokręcane delikatnie. Stało się to wtedy, kiedy nakładałem rure spływową tzn to kolanko w dół - wtedy strzeliło :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

cherry_ukasz, Nie bedziesz go kleiľ?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

-donio- pisze:cherry_ukasz, Nie bedziesz go kleiľ?
Tego się nie kalkuluje naprawiać :( a nowe z kominem zewnętrznym to po pierwsze nie wiem jak zaprojektować a dwa - przerośnie mój i tak zerowy budżet :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
baca

Post autor: baca »

No i cherry_ukasz zamarudził ;-)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

nawiązując do wątku z NR najlepiej i najtaniej wyjdzie wyciąć samemu tylną szybę, dam Ci środek do usuwania silikonu. Szybka do takiego baniaka nie powinna wiele kosztować. Przy balkoniku tylna szyba powinna być niższa z 3 maks 4 cm (na wysokość grzebienia). Balkonik długi na całość tylnej szyby, szeroki na 8 cm (tak jak pisałeś) ale może być węższy, ważne by udało sie wywiercić otwór w podstawie balkonika. Co do głębokości to najlepiej mniej więcej do połowy wysokości baniaka.
Podobny balkonik ma u siebie od niedawna Eqlibrum - własnej roboty więc możesz coś u niego podpatrzyć. Jest tylko jedno ale : u niego są śrubunki budmechu, a u Ciebie nibco, których jak widziałeś nie da się skręcić do konca co powoduje niestabilność całe konstrukcji a w efekcie istnieje ryzyko kolejnego pęknięcia ....
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Dzięki Gienek za rady. Jednak są 2 ale:
1. Balkonik nie może być na całą długość akwarium - niestety mimo, że akwarium ma 40 cm szerokości to jednak z tyłu z powodu szafki jest po 2,5 cm wężej z każdej strony :/ także odpada tak długi a nie wiem czy szlarz wytnie nie na całej długości

2. Już teraz wiem, że NIBCO kiebsko pasuje. A czy da się teraz wkleić tylko przelot BUDMECHU a resztę zastosować starego NIBCO?

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

No więc donoszę co następuje ;):
Ad. 1 balkonik faktycznie nie musi być na całą długość - Grzechu ma np. tylko w częsci tylnej szyby. Tylną szybę robimy z dwóch kawałków większego na całą długość baniaka niższą jednak o 3-4cm. Następnie od góry doklejamy brakujące kawałki szybek w miejscach gdzie nie będzie balkonika,
Ad.2 Średnice budmechu i nibco nieznacznie się różnią ale przy użyciu dremelka wszystko da się spasować. Sensownym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie całości instalacji nibco (w szczególności zaworu - ze względnu na koszty) z wyjątkiem śrubunków budmechu - w tym przypadku masz przynajmniej 100 % pewność że wszystko spasuje przy szybie.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Będę coś myśleć, jednak nie teraz - na projekt wydałem wszystko co mogłem bo nowego szkła się kalkulowałem w wydatkach :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Po lekkich zawirowaniach ciąg dalszy...

Zamówiłem nowe szkło. Tym razem jednak otwór w dnie. Akwarium klejone białym silikonem, krawędzie polerowane. Miało być ze szkła float...jest z OptiWhite :mrgreen: lubię dostawać takie prezenty 8)

Akwarium już na ukończeniu. Aktualnie czekam na pomoc MST w elektronice oraz na komin od Gieniorek. Jutro szafka zostanie polakierowana. W piątek przyjdzie termometr, na który przygotowałem miejsce w szafce :)

Co do oświetlenia, to po "Akademickim Pikusiu" zostały mi LEDy, więc korzystając z nich dołożę do belki 3x8W jeszcze 4 lub 6 pasków LED - będzie troszkę jaśniej ;). Dzisiaj biorę się za majsterkowanie.

Akwarium powinno być gotowe najpóźniej 23 sierpnia ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
mazu
Posty: 181
Rejestracja: 16 gru 2010, 20:04
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180 L
Płeć:

Post autor: mazu »

Fajnie :D Mam Ci szykować wodę z podmianki?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

mazu pisze:Fajnie :D Mam Ci szykować wodę z podmianki?
Nie, udam się do "większego" źródła, żeby mieć całą wodę z jednego baniaka :) Wsytarczy, że skała będzie z dwóch różnych ;) Ale szczepki tak za 1,5 tygodnia wezme :mrgreen:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Postępy w pracy...
Dzisiejszy dzień zaowocował dostarczeniem materiału na zrobienie komina - podziękowania dla comatose, który po raz kolejny okazał się być niezmiernie ofiarny i pomocny. Jutro powinien być do odbioru. Szafka wg planów została polakierowana. Skleiłem również hydraulike.
Odwiedził mnie forumowy kolega MST i sklecił elektronike za co jestem mu wdzięczny :D
Ostatnie co dzisiaj zdziałałem to próbne zalanie baniaka i odpalenie obiegu. DZIAŁA!. Co prawda bez komina, ale spływ chodził bez żadnych szumów - tylko pompę było słychać 8), więc myślę, że z kominem będzie taki sam efekt :)

Z prac zostało: Wkleić komin, założyć termometr i dorobić LEDy do lampy :mrgreen: Potem już tylko sklejanie skały i zalewamy :D Eh, nie mogę się doczekać :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”