Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200] kolejny etap morszczyzny

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Nie piszesz o aminokwasach a one pomagają jak sie podwijają sukienki. Dodatkowo nie podałeś potasu. I jeszcze raz przy kamieniach zeovitowych trzeba dużo aminokwasów. Galareta się zrobiła na kamieniach bo tam ciasno i pewnie z czasem spadł przepływ bo pewnie sa tam gąbki albo nie było prądu przez jakiś czas i dodatkowo za duzo pożywki. Kamyki nie wpływaja bezpośrednio na PO4. To płukanie piasku może wystarczy. Co do skały polecam żywą. Choć ta z AF jest bardzo fajna. Mam w domu ze 100kg ale nie mogę sprzedac nie jest moja. Zawsze możesz sobie pooglądać czy warto. Pomyśl o VSV wiem że to stara metoda ale prostuje wiele duzych brudnych akwariów. Ja tez długo jej nie chciałem stosować ale teraz czasem stosuje. Gluty powstały po przedobrzyłeś. W metodzie z wódką czy VSV jest tak ze jak pojawiają sie gluty to powinno się podzielic dawke na pół i taką stosować. Chcoć fakt że zazwyczaj gluty powstaja w czystej wodzie. U Ciebie moze powstały z powodu nadmiaru bakteri które podajesz bo w zwykłej tej metodzie nie podaje sie bakterii a napewno nie na codzień. Nie pamietam jaki masz odpieniacz ale moze był ustawiony za bardzo na sucha pianę.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

podaję coral A i V
potasu faktycznie dawno nie mierzyłem, na ogół miałem sporo poniżej 400
grzeniu pisze:Chcoć fakt że zazwyczaj gluty powstaja w czystej wodzie
wydawało mi się, że jest na odwrót, że w brudnej powstają :?

Nigdy nie stosowałem VSV, od zawsze leję czystą wódę, może czas spróbować

[ Dodano: 2016-02-19, 20:05 ]
właśnie zmierzyłem K - 350
ale niski poziom miałby taki wpływ na kondycję korali? albo raczej na inne parametry
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Hm Nie. Poziom niski ale nie taki by strasznie ograniczać wzrost itp.
Jesli podajesz A i V to też ok. Jesli przejdziesz na VSV to je ogranicz a przynajmniej A i ewentualnie proF.
Gluty powstają w jednej i drugiej , ja kilka razy przedobrzyłem ale tylko w czystej wodzie w brudnej nigdy mi się to nie zdarzyło i do tego w tej czystej dawki były mniejsze.

Tak sobie myślę choć Ciebie bym o to nie podejrzewał, może zbyt pochopnie ( za szybko ) zmieniasz metody filtracji?
Ogólnie wszystkie działają :)

Jak nie wiesz co jest nie tak, to zrób podmianę 50% tylko przygotuj wodę żeby parametry były identyczne.
Świetlówki wymieniłeś, piach płukasz.
A jeszcze mi przyszło do głowy czy podajesz żelazo i metale ciężkie? Bez tego nie ma wzrostu korali. Sól Af jest bardzo skromnie obdarzona. Taka polityka przy akroporach, wszystko zabrać żeby potem dozować w minimalnych ilościach. Do tego tez dochodzi jod i stront.

Trudno Ci pomóc bo Ty wszystko wiesz :)

Potas podnieś. Jesli test oszukuje o 40 to już by było niefajnie, a z testami to wiadomo.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

metale ciężkie stosuję ze strongów, a żelazo okazjonalnie kilka kropli tygodniowo

I właśnie problem na tym polega, że niby wszystko wiem, swego czasu akwa było w niezłej kondycji,
a teraz kicha, a przyczyny nie znam i nie mam pojęcia jak reagować :/
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Ciężki temat.
Parametry wszystkie dostepne doprowadzić do porządku z tym zeby i NO3 było choć odrobinę wykrywalne.
Duża podmiana dla równowagi jonowej. 50%
Piach jak wypłukany to już nie ruszaj.
Skała... Ja bym wymienił kilka kawałków i poustawiał inaczej. Przy tym zabiegu wyjecie korali odłamanie martwych kawałków i wypłukanie w jakimś leku na pasożyty.

Tak ciągle sugeruje nie wymienianie całkiem skały i na pewno nie na sztuczną dlatego ze zaburzysz bardzo równowagę w zbiorniku. Można sobie miedzy bajki wsadzić ze sztuczna skała tak samo filtruje jak żywa. Sztuczna i siporax już dużo lepiej ale gdzieś czytałem ( nie na forum opowiesci) że żywa skała ma olbrzymie zdolności filtracji beztlenowej tak jak DSB w tych mało dostępnych głębokich kanalikach. Dodatkowo jak wprowadzisz tylko sztuczną to całą masę mikro życia nie wprowadzasz co powoduje zwiększenie ryzyka powstania plagi jakiegoś gatunku który zdominuje mikro życie.

Stawianie od nowa akwarium ma też wiele zalet, ale wtedy trochę żywego piasku (choc raz przepłukanego) właśnie wczoraj kolega zadzwonił i w akwarium które restartowałem mu ( miało 12 lat i masa spsów) znalazł w piasku żywym a miał tylko taki dwie podkładki metalowe. Takie duże oringi. Piasek sam wsypywał miesiąc po odpaleniu akwarium i teraz znalazł, więc nie istnieje możliwość że przez nieuwagę. Do tego świezego akwarium dokładał bym też nieco zywej skały jeśli nie całość.

Przyczyn porażek może być wiele. Jako ciekawostke powiem ze jutro wymieniam piasek w nowo odpalonym akwarium ponieważ okazało się że gdy wpadł czyścik tonący taki nowy z Tunze z żyletkami ale tonący, w piachu jest masa opiłków zelaza. Nikt nie uwierzy ale ja również nie chciałem wiezyć i magnesem neodymowym wystarczy wsadzić i ruszyć 10cm w jedna i druga strone i jest cały w takich 3mm igiełkach żelaza. Mało tego trafiają się również opiłki prawie cmetrowe. Masakra.Piasek był w formie suchej przywieziony przez własciciela i kupiony od poprzedniego. Ponoć był w akwarium. Sam go płukałem i wyglądał super, żadnych śladów takich rzeczy. Gołym okiem nic nie widać. prawdopodobnie był, lezał gdzieś w garażu odkryty i było przy niem coś szlifowane lub wiercone. Masakra. Gdyby nie przypadek , został by w akwarium a ja bym zachodził w głowę co się dzieje.
Brzmi nieprawdopodobnie i tak faktycznie jest.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

wymiana skały chodziła mi po głowie w dwóch turach, mam dwa filary i na początek chciałem wymienić tylko jeden. Drugi zapewne z racji innej cyrkulacji jest mocno zarośnięty różnymi gąbkami i szkoda bi mi było wyrzucić całe stada filtratorów z baniaka ;). Nawet już sobie zakupiłem dwa litry siporaxu, ale do baniak jeszcze nie trafił.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

jak Was czytam (wasza wiedza i doświadczenie) to mi sie zaczyna robić słabo :P

A mam pytanie - czy ta sucha skała nigdy nie będzie tak dobrym filtratorem aniżeli żywa?? - czy to tylko kwestia czasu....??

Bo postawiłem wszytko na suchej i sie zastanawiam czy nie dołożyć jakiegoś kawałka żywej

A druga kwestia - płukanie piachu - po co i dlaczego - natura go nie płucze... tak..
Bo tak to rozkminiam i wydaje mi się że warstwa 5 cm powinna być samooczyszczalna z dobrą ekipą denną...

Powiem że w słodkim zbiorniku - piachu nigdy nie ruszałem a zbiorniki stały po 3-5 lat...

Ale wiem to jest słone i cały czas się uczę....

Sebo
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Sucha skała będzie żywa jak ją ożywisz.
Sztuczna też będzie żywą ale sztuczną skałą. :)
Sztuczna jest inaczej zbudowana niż prawdziwa i ma inne właściwości to znaczy mniejsze jeśli chodzi o filtrację i miejsce do zasiedlania przez życie.
A czy piasek kupiłeś żywy?

Artur płuka piach nie dlatego że tak należy, tylko go odświeża z racji wieku.

Artur wsadzaj ten siporax bo on dojrzewa dość długo, moim zdaniem ze 3 tygodnie lekko.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

grzeniu pisze:Sucha skała będzie żywa jak ją ożywisz.
Sztuczna też będzie żywą ale sztuczną skałą. :)
Sztuczna jest inaczej zbudowana niż prawdziwa i ma inne właściwości to znaczy mniejsze jeśli chodzi o filtrację i miejsce do zasiedlania przez życie.
A czy piasek kupiłeś żywy?
Piasek 50/50 - 50% żywy 50% suchy
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Sebo8877 pisze:
Piasek 50/50 - 50% żywy 50% suchy
Super
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

też kiedyś miałem 5cm piasku i uważam, że to nietrafiona grubość
na DSB za mało, a do czyszczenia za dużo ;)
na dzień dzisiejszy zostawiłem ok. 2cm, ślimaki mają gdzie się zakopać, a nawet pistoletowa z babką sobie radzą z jamkami - a z taka cieniutką warstwą to zawsze bliżej do egona czy K. Tryca :)

żywa skała ma jeszcze jeden ogromny plus, mnogość życia - rurówki, robaczki, gąbki ...
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Bałbym się DSB w głównym zbiorniku chyba :P

Żywa jest mega, tylko trzeba mieć ekipe która ją posprząta jak coś przywlecze się do awkarium :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

ja w ogóle bałbym się DSB :)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Ja też mam mało piasku.

[ Dodano: 2016-02-22, 12:40 ]
Artur___ pisze:też kiedyś miałem 5cm piasku i uważam, że to nietrafiona grubość
na DSB za mało, a do czyszczenia za dużo ;)
na dzień dzisiejszy zostawiłem ok. 2cm, ślimaki mają gdzie się zakopać, a nawet pistoletowa z babką sobie radzą z jamkami - a z taka cieniutką warstwą to zawsze bliżej do egona czy K. Tryca :)

żywa skała ma jeszcze jeden ogromny plus, mnogość życia - rurówki, robaczki, gąbki ...
Wsadzenie do jednego worka Egona i Tryca z całym szacunkiem do Grześka mocno nietrafione. No musiał byś zobaczyć chyba akwarium. Przepraszam Grzesiek ale rozumiesz. Akwarium wychodzi na prostą. Ale to nie ta liga. Bez przesady. Przy okazji pochwal sie tymi diamentami pływającymi. Jestem bardzo Ciekaw jak wyglądają.

O tym plusie o skale nawet nie wspominałem.

Myślę też że w przypadku K. Tryca to kwestia czasu kiedy wsypie podłoże.

[ Dodano: 2016-02-23, 00:02 ]
Tak uciąłem rozmowę a takiego celu nie miałem.

Najbardziej podoba mi się to akwarium K. Tryca, pomyśleć że w tamtym czasie kiedy zaczynali o hodowli spsów były tylko strzępki informacji a dostęp do nich jeszcze mniejszy. I nie było tylu magicznych środków.
Piasku pewnie też z 5cm.
https://www.youtube.com/watch?v=V70KV_dZ9UE

Wydaje mi się że jeśli akwarium jest duże to 5-10cm piasku można trzymać pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Życia jakie go przekopuje. W małym jak wysokości jest 40cm to te 5 będzie po prostu dużo.

A tu jeszcze więcej
https://www.youtube.com/watch?v=BF6_HBXKlw4
Na bank sporo życia musi być w piachu. Zwróćcie uwagę na loc-linea fajne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

U mnie piachu jest średnio 4 cm, i wydaje mi się że nie ma opcji jka dla mnie akwarium bez piachu.... Życie na dnie być musi a raczej czy sie to uda czy nie to wg mnie to sprawa ekipy dennej.

Jak ten lockline się obraca?!?!?

Sebo8877
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”