Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

30l Mojej samotni

30l morszczak

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

30l Mojej samotni

Post autor: Camillo6953142 »

Witam :)
Dopiero co się zarejestrowałem na forum, postanowiłem to zrobić aby aby zaczerpnąć porad przy nowo założonym morszczaku 30l.
Po długich miesiącach czytania różnych postów na temat akwariów morskich oraz zbierania sprzętu i ze względu na dotychczasowy brak czasu postanowiłem założyć w końcu upragnioną solniczkę, Akwarium ma dopiero dwa dni.

Akwarium: 40x25x30cm
Oświetlenie: Aquael duo deco light 2x11 watt (10000k i 20000k)
Grzałka: 50W z termostatem
Filtracja: Kaskada HBL-701 (w środku, żywa skała, węgiel aktywny, watolina i gąbka) oraz odpieniacz ze strzykawek na kostce lipowej w kaskadzie
Cyrkulacja: Kaskada oraz głowica filtra Aquael FAN-1
Zywa skała: 4 kg
Woda: RO/DI
Sól: RedCoral Salt
Suplementacja: Na razie będę jechał na samych podmianach ok 5l na dwa tygodnie, zobaczymy co z tego wyjdzie, a później Chemi Pure do kaskady zamiast gąbki

Obecnie Akwarium jest w fazie dojrzewania i pewnie to potrwa z 2-3 miesiące, ponieważ woda jest świeżo robiona więc będę miał czas na dozbieranie na korale (oczywiście max. 3-4 zwierzęta na miesiąc) za około 3 tygodnie dokupię kilo lub więcej "żywego piasku"
Z koralowców przewiduję kilka odmian zoa oraz grzybki i jakiś ukwiał, z twardzielców raczej na razie zrezygnuję, może coś w przyszłości jak parametry wody będą idealne
dwa pustelniki, krewetkę Lysmata Amboinensis, trzy ślimaki Turbo oraz błazenka i grabika

Mile widziana wszelka krytyka, Temat będzie uzupełniany wraz z każdą zmianą zachodzącą w tej mojej upragnionej kałuży :)
Pozdrawiam :)

Obrazek

Obrazek[/b]
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, 10:16 przez Camillo6953142, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Witamy na forum kolejnego posolonego.
Niestety chyba Cię zmartwię trzema rzeczami - dojrzewanie może być intensywne, bo sól którą użyłeś jest raczej z tych bogatszych. Lepiej chyba było się na początek zaopatrzyć w sól Instant Ocean, ale przy odrobinie uporu dasz radę. ;)
Po drugie niestety 30L to moim zdaniem za mało na ukwiał, błazna i całą tą obsadę, którą planujesz. Oj będzie ciasno... :/
Sam mam 44L i raczej bym się nie zdecydował na ukwiał i błazenka - szkoda mi męczyć rybkę, która raczej nie powinna być trzymana sama.
No i po trzecie - ta głowiczka filtra to raczej nie jest dobry pomysł na dłużej, gdyż daje ona dość skupiony strumień wody, a tego raczej nie chcemy w morszczakach. Popatrz za jakimiś używanymi cyrkulacjami, lub za jakąś malutką nówką. (Koralia Nano 900, Resun Waver 2000 [w rzeczywistości ma przepływ koło 1000l/h], itp.)
Pozdrawiam i życzę spokojnego dojrzewania. :)
Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Camillo6953142 »

Właśnie też dużo myślałem o tej głowicy i tych błazenkach.
Na pewno są martwe strefy w akwarium choć tego nie sprawdzałem i myślę że ten strumień będzie obijał rybki o skały więc teraz też widzę, że to nie jest dobry pomysł, w przyszłym tygodniu wykombinuję jakiś falownik.
Co do błazenka i ukwiała to sam jeszcze nie wiem, chociaż myślę, że zamiast ukwiała kupię sarcophyton i discosoma a zamiast błazenka drugiego grabika.
Ale jeszcze czeka mnie dużo przemyśleń na temat mojej solniczki jak chyba każdego początkującego. Ale postaram się zrobić wszystko co w mojej mocy aby zwierzęta się nie męczyły
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Co do sprzętu to napisz PW do Cherry_Ukasza, bo miał robić zamówienie z e-rybki to może jeszcze nie zrobił i sobie z Nim weźmiesz cyrkulację w jednej przesyłce. A co do szczepek korali to myślę, że jak popytasz na forum to zawsze jakieś popularesy się znajdą. ;)
No i zapraszamy na comiesięczne spotkania w zajeździe Polonez. :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Po pierwsze - ryby to jedyne co polecam do takich małych litraży to gobiodony, ale bez SPSów będą zestresowane. Reszta ryb - średnio widzę - z własnego doświadczenia. Polecam krewetki typ sexyshrimps, kraby pustelniki, lybia tesselata i inne małe bezkręgowce.

Dalej idąc - soli, której używasz nie znam - daj jakiś link do tej soli. Dobra sól to podstawa stabilnego baniaka.
Co do cyrkulacji to tak jak pisałem Bartek - jakiś mały falownik - nie głowice :)

Czekam na rozwój sytuacji w Twoim baniaku.

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Camillo6953142 »

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No ten sklep nie wciska złych produktów. Widziałem zbiornik prowadzony na tej soli - do prostych korali sól jest dobra :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Camillo6953142 »

9 dzień

Witam!
to już dziewiąty dzień od postawienia akwarium, póki co nie zauważyłem istotnych zmian, ale chyba pomału pojawiają się okrzemki na skale, ale na razie są mało widoczne.
Jeszcze nie kupiłem testów więc nie wiem jakie jest NO3, zasolenie 1,023. Pompka cyrkulacyjna będzie w tym tygodniu.
Zamieszczam aktualne zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam :):)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2012, 16:10 przez Camillo6953142, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Camillo6953142 »

Witam :)

Posiadam już test na NO3, jest 40 lub 80 trudno dopasować ten kolor ale jest jak by jaśniejszy więc myślę, że 40, w wodzie do podmian jest 0.
Pompka cyrkulacyjna już w drodze. Widzę że muszę w końcu uruchomić odpieniacz, na razie nie włączałem bo nie widziałem sensu w świeżym akwarium, zobaczymy ile syfu wywali ale jeszcze poczekam do końca tygodnia. "Żywy Piasek" też już jest ale poczekam ok 2 tygodnie jeszcze zanim go wsypie.

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Camillo6953142, jakiej firmy masz test na NO3? 40 to dużo- nie mówiąc o 80-ciu.
Ja odpieniacz bym odpaliła.
Z piaskiem faktycznie może zaczekaj- właduj pompkę cyrkulacyjną i zaczekaj aż syf ze skały wypłynie. Potem tylko szary pył odessać i wrzucać piasek.
Jeżeli będziesz w Rzeszowie- coś z korali się znajdzie dla nowego forumowicza :)
Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Camillo6953142 »

dzięki wielkie :) po dojrzewaniu na pewno skorzystam z Twojej uprzejmości :)
a test firmy "Zoolek". Właśnie też mi coś nie pasuje z tymi azotanami
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Eqilibrum »

Zoolekiem, że tak powiem... raczej wiarygodnych testów azotanów i azotynów nie zrobisz ... Kilku z nasz próbowało... Ja też... I nijak kolorów nie szło się doczytac...
Z tańszych JBL jest przyzwoity.... :)
Eqilibrum
Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Camillo6953142 »

12 dzień

Witam:)
Jako, że parowanie postępuje u mnie w zawrotnym tempie dzisiaj dolałem już kolejne 1,5 l świeżej solanki. Wykonałem także bardzo dokładnie test zoolka na NO3 i po konsultacjach z bliskimi dopasowaliśmy kolor na "troszkę więcej niż 10 na pewno nie 20" hehe. Zasolenie w normie 1,023, temperatura 25 stopni
I mam małe pytanko, co sądzicie o tych testach? Jeśli jakość i dokładność tych papierków idzie w parze z ceną to raczej nie opłaca się tego kupować

http://allegro.pl/jbl-test-6w1-ph-kh-gh ... 74305.html
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Kamil, ale odparowaną wodę uzupełnia się czystym RO a nie solanką 8-), bo dolewając solankę podnosisz zasolenie :?

Co do testów - odpuść te all in one
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Camillo6953142
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2012, 21:33
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54l słone i 30 słod.
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Camillo6953142 »

tzn. solanka jest bardzo słaba bo zasolenie spadło do 1,022 i chciałem troszkę podnieść, po dolaniu jest jest w normie. Czyste RO mam w osobnej butli :)
Tak właśnie myślałem wielkie dzięki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”