Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[112] INNA SOLNICZKA

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

[112] INNA SOLNICZKA

Post autor: marioletti »

Witam wszystkich forumowiczów ;) , pora na moje "cudeńko" :mrgreen: (przynajmniej dla mnie). Za namową forumowiczów postanowiłem umieścić swoje morskie "coś" w czterech szybkach. Na początku muszę dodać, iż zawsze, od zarania dziejów (tzn. od kilkunastu lat...nie licząc dziecięcych lat, kiedy to stał u nas segment 60 l, 90 l i 120 l :kula: , w którym pływało to co wtedy było czyli gupiki, molinezje, danio pręgowane, mieczyki i kilka guramików i opiekował sie tym mój brat), zajmowałem się akwarystyką tak na poważnie. Głównie to Tanganika, która zafascynowała mnie niespotykanymi w innych miejscach rybami. Ech piękny świat.

Obrazek

Ale co tam przyszła pora na solniczkę. Za namową mojej ukochanej małżonki podjąłem próbę założenia tego akwarium. Wiedziałem, że łatwo nie będzie i powoli wszystkiego się nauczę:a masz: .
Po długich rozmowach, udzielonych poradach udało się coś stworzyć.
Podziękowania dla znajomych Wojtka ze sklepu 'IGUANA" oraz Marcina z "AKWASTYLU" - za wsparcie oraz gratisy, które myślę, że będą czuć się dobrze w moim akwa.

:arrow: ZBIORNIK:
80x38x35, 112 l brutto

:arrow: FILTRACJA:
filtr zew. kubełkowy - EHEIM 2224
gąbka, gruz koralowy + substrat PRO EHEIM + węgiel aktywny
odpieniacz - mini skimmer MACRO AQUA
falownik VP-101

:arrow: OŚWIETLENIE:
świetlówka PHILIPS (10000 k) + ACTYNIKA + taśma blue LED

:arrow: SKAŁA PODŁOŻE:
żywy piasek 4,5 kg + skałki przywiezione z Chorwacji + twardy koralowiec (martwy)
ustawienia skał zapożyczyłem z mojego poprzedniego akwa 8)

:arrow: OGRZEWANIE:
grzałka 200 W - 25 st C

:arrow: ŻYCIE:
ze skałkami przywiezionymi z CHorwacji
- 3 wężowidła
- 2 kraby pustelniki
- 2 ślimaki oraz kilka rurówek i inne żyjątka

zakupione (nie znam jeszcze wszystkich nazw)
- rurówka
- sarkopyton
- xenia
- "trawniczek"
- parazoantuski
- co jeszcze liczę na Waszą pomoc?????
MAM OCHOTĘ OCZYWIŚCIE COŚ JESZCZE POSADZIĆ NO I OCZYWIŚCIE BEZ BŁAZENKÓW SIĘ NIE OBEJDĘ NA POCZĄTEK. DORADŹCIE CO MOŻNA DODAĆ DO 4 NEMO :?:

JAK COŚ ŹLE NAPISAŁEM TO POPRAWCIE PROSZĘ :pomocy:
LICZĘ NA WASZE OPINIE TAKŻE NEGATYWNE ORAZ PODPOWIEDZI :mrgreen:

TAK WYGLĄDAŁO JESZCZE SUROWE

Obrazek

A TAK NOCNE OŚWIETLENIE

Obrazek

A TAK PO KILKU DNIACH

Obrazek

I KILKU MIESZKAŃCÓW:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 11:35 przez marioletti, łącznie zmieniany 9 razy.
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

marioletti pisze:filtr zew. kubełkowy - EHEIM 2224
gąbka, gruz koralowy + substrat PRO EHEIM + węgiel aktywny
pamiętaj, że w morskim media typu gąbka/wata trzeba dużo częściej czyścić niż w słodkim (myślę, że raz w tygodniu to minimum)
marioletti pisze::arrow: OŚWIETLENIE:
świetlówka PHILIPS + blue LED
jakie konkretnie? (moc)
marioletti pisze::arrow: SKAŁA PODŁOŻE:
żywy piasek 4,5 kg + skałki przywiezione z Chorwacji + twardy koralowiec (martwy)
ustawienia skał zapożyczyłem z mojego poprzedniego akwa 8)
skała bardzo fajnie wygląda - ale czy na pewno ma odpowiednie właściwości filtracyjne? (zanim wpuścisz błazny dokładnie i często kontroluj parametry NO3 i PO4, a i pewnie NH3 i NO2 też by się przydało, przynajmniej przez pierwszy miesiąc)

No i na pewno nie ma tych żyjątek które występują na rafie. Myślę, że dobrze by było dorzucić choć ze dwa kilo żywej skały prosto z frachtu.
marioletti pisze:parazontaguski
parazoantusy ;)
jak masz problem z identyfikacją jakiegoś korala to polecam:
http://pl.reeflex.net/

masz też Protopalythoa, uważaj na nią, bo jest bardzo trująca
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2012, 8:10 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

Dzięki Artur za rady, żyjątek trochę jest reszta myślę że się rozmnoży (co chwilę coś nowego znajduje), skały wyciągnięte z morza z Chorwacji, co udało się dowieźć do domu oczywiście. Żywa skała oczywiście też została dorzucona.
Oświetlenie już wiem, że mam za słabe (T8 5000 k 38W), w założeniu wymienię na coś mocniejszego, a przynajmniej o bielszym świetle

Na razie mierzyłem tylko:
DENS - 1021
PH - 8
KH - 7
CA - 460
MG - 1200

"masz też Protopalythoa, uważaj na nią, bo jest bardzo trująca"
- trujaca pod jakim względem :?: dostałem to od znajomego akwarysty, który ma tego całą skałę w akwa i wygląda przecudnie :| Ja myślałem, że to parazoantusy :?:

myślę, że już w tym tygodniu do ciebie zawitam :lol:
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2012, 20:54 przez marioletti, łącznie zmieniany 7 razy.
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Bardzo fajnie wygląda, jak jakaś grota. Gratsy i powodzenia.
mazu
Posty: 181
Rejestracja: 16 gru 2010, 20:04
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180 L
Płeć:

Post autor: mazu »

CA - 1200
MG - 460
czy aby na pewno te wartości poprawnie wpisałeś? Bo coś to podejrzanie wygląda... 8-)
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

mazu pisze:
CA - 1200
MG - 460
czy aby na pewno te wartości poprawnie wpisałeś? Bo coś to podejrzanie wygląda... 8-)
sorki oczywiście odwrotnie

MG - 1200
CA - 460
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

marioletti pisze:- trujaca pod jakim względem :?:
niebezpieczna przy kontakcie np. z okiem, że już nie wspomną o połykaniu :)
oczywiście jak siedzi sobie w akwa to nic nikomu nie zrobi - trzeba tylko uważać przy cięciu
marioletti pisze: myślę, że już w tym tygodniu do ciebie zawitam :lol:
zapraszam :)
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

już mnie przestraszyłeś i po necie zacząłem szukać :? na szczęście nie będę tego wkładać ani do buzi ani do oczu 8)
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2012, 17:38 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

dzięki pomocy Artura oraz innych zapaleńców obsadziłem moje skałki kilkoma grzybkami i koralami :D czekam tylko aż się wszystko zaszczepi i przyczepi :D , i oczywiście na dostawę rybek :lol: Choć niewielu tu zagląda i tak będę kontynuował moja przygodę. Myślałem, że będzie można liczyć na więcej porad :|
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2012, 20:56 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

marioletti, tak to jest ja nie pomogę ponieważ też dopiero zaczynam z morszczyzną ale może by się jakoś skumać to może wspólnymi siłami coś zdziałamy co ty na to ??????????
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

Zawsze jestem otwarty na wszelkie propozycje, wspólnie zawsze raźniej :lol: rzuć linka do swojego morszczaka
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2012, 21:16 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

mała reaktywacja :>
dodałem ok 4 kg żywej skały zamiast tego serpentynitu. Pomimo całej biologij jaką mam w filtrze, nadmiaru nie zabraknie. Pojawili się pierwsi mieszkańcy
- ślimaki turbo 4 szt, wyczyściły cały glon okrzemkowy, pojawił się nalot zielony, czyli akwa dojrzało.
- pteropogon klauderni 2 szt na razie nieśmiało obczajają nowe lokum
oto fotka po zmianach
Obrazek
Parametry bez zmian, oczekuje z niecierpliwością na błazenki
Jak ktoś może podpowiedzieć co to za grzybowieńce, bo to chyba grzybki te różowo-brązowe po lewej na dole obok zoa :?:
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Przede wszystkim witam kolejnego posolonego na forum :) Dobrze, że zarażonych przybywa - byleby na dłużej a nie tymczasowo ;)

Teraz co do akwarium. To, że zniknęły okrzemki a pojawił się zielony nalot wcale nie znaczy, że akwarium dojrzało - znaczy, że dopiero zaczęło :) zielony nalot na szybach to już kwestia równowagi w zbiorniku a i tak nawet w najładniejszych zbiornikach pojawia się on nagminnie w mniejszej lub większej ilości ;)

To, czy akwarium dojrzało można rozpoznać, co już pewnie wiesz, po parametrach wody :)

Powiedz mi, czy ten jeden falownik JVP załatwia Ci całą sprawę falowania w akwarium i czy przy tej ilości skały nie masz martwych stref?

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

chery_ukasz dzięki za zainteresowanie tematem, mój jeden falownik wg mnie załatwia sprawę w 100%, a nawet wiecej (3000l/h) w niektórych miejscach jest aż za nadto. Z lewej za skałą mam wylot z filtra, a po przekątnej falownik. Woda opływa na około skał więc nie ma martwych stref. Pteropogony po wpuszczeniu ze stresu nie mogły znaleźć sobie spokojnego miejsca. Jedynie pod odpieniaczem po lewej z tyłu jest w miarę spokojnie. Nie wiem czy nie zmniejszyć siły falownika przez owinięcie jakąś folią lub obłożenie clavularią na tył :?: Co Ty na to :?: :>
A co do dojrzewania, to trochę czasu przy akwariach (co prawda słodkowodnych) spędziłem i myślę, że już jest ok. :D ale za wszystkie porady dziękuję są są mile widziane i będę bacznie obserwował działanie mojego akwa 8)
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2012, 20:40 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”