Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[346]LSPS

1500l w biegu

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mam kilka zdjęć z akwarium z koralowcami miękkimi. Strasznie mnie to akwarium denerwuje, nie ma z nim żadnych problemów i wygląda co raz lepiej.
Tak się zastanawiam czy jest sens w pędzeniu do coraz trudniejszych spsów i utrudnianiu sobie życia dodając nowe spsy twarde niefalujące i wymagające.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A u mnie była próba przejęcia władzy i walki białobrodego z żółtkiem , ostatecznie żyja jako sąsiedzi ale wieczorem obejmują na przeciwległych stronach rewiry i dość ostro ich bronią. Doszło oświetlenie 2x39W i jest pomysł na następna modyfikację. Korale żyją i mają się dobrze ogólnie spokój w akwa.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Muszę w końcu wybrać się na oględziny ;) Ale to może bliżej weekendu :D
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

Super to twoje akwarium tak trzymaj ;)
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Piękne, podpowiedz mi skąd mogę fluo sarcopytona załatwić i inne ładne euphylie i miekasy
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

K2 pisze:Muszę w końcu wybrać się na oględziny ;) Ale to może bliżej weekendu :D
Jak tylko zniesiesz moje dzieci to wpadaj w każdej chwili:) Ale akwarium nie wygląda jeszcze tak jak to małe wyglądało.
Agent 007 sumek pisze:Super to twoje akwarium tak trzymaj ;)
Dzięki. Dokładnie, staram się trzymać parametry.
Piękne, podpowiedz mi skąd mogę fluo sarcopytona załatwić i inne ładne euphylie i miekasy
Dzięki. W Mielcu nic się nie da załatwić, dlatego kupuje przez internet od ludzi, albo ze znanych sklepów e-rybka itp. często zaglądam na ich stronki i zawsze coś fajnego jest niestety drogo taniej jest kupić jednak od ludzi po różnych forach. Tomasz na nanoreefie sprzedawał dużego 35cm sarcopythona chyba z 4 dni temu.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

grzeniu pisze:Tak się zastanawiam czy jest sens w pędzeniu do coraz trudniejszych spsów i utrudnianiu sobie życia dodając nowe spsy twarde niefalujące i wymagające.
pewnie, że jest,
bez tego nie byłoby przy czym grzebać w akwa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mam kilka zdjęć na zachętę dla akwarystów. W krótkich opisach postaram się przedstawić pewne ciekawostki dotyczące poszczególnych aspektów morszczyzny. Oczywiście moje akwaria i przemyślenia są tylko mizerną namiastką tej części akwarystyki i są piękne akwaria morskie tak w Mielcu jak i w Rzeszowie które powalają na kolana a nie ma ich na forum.

Np. SPS-y wypuszczają w dobrych warunkach malutkie polipy przede wszystkim w nocy, Wyjątkowo trudne i wymagające. Potrzebują bardzo dużo światła i wyjątkowo czystej wody. Trzeba to uwzględnić planując ich położenie. Mało tego żle znoszą wszelkiego rodzaju wahania parametrów tak np. o 2 stopnie KH w ciagu doby może umordować a raczej na pewno z powoduje utratę kolorów a powrót moze trwać kilka miesiecy. Jeszcze kilka czynników do tego dochodzi i tak mamy górna półkę trudnosci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jestem zadowolony bo po roku czasu jedna ta górna akropora okazuje się że ma ładny niebiesko-fioletowy kolor przyrostów trudny do oddania aparacikiem z telefonu a obok po lewej jest s.hystrix która jest wrażliwa na wysoką temperaturę sam sie o tym przekonałem i w ciągu jednego dnia zbielała po skoku , w jej wypadku trzeba przewidzieć szybszy wzrost w stosunku do akropor i mozliwość przesłonięcia korali po nizej. Dla tego lepiej ją dać niżej i w mniejszym świetle, ja jednak zrobiłem celowo odwrotnie. Zielona osiągnęła kolor zielony na całej powierzchni a nie tak jak w poprzednim akwarium tylko w naświetlonych miejscach, w jej przypadku jest ciekawe to ze ta sama akropora rosnąca w większym prądzie rośnie znacznie grubsza bo kolejnym ważnym elementem życia w morskim jest prąd wody i jego ewentualna zmienność. A ta ostatnia a. stołowa zaczyna nabierać kolorów i wreszcie wypuszcza długie białe polipy w środku dnia a akwarium ma 3,5 miesiąca czyli jeszcze bardzo bardzo młode jak na morskie- w jej przypadku musiałem wzmocnic przepływ tam gdzie jest bo choć poniżej( czyt. mniej światła) to druga szczepka miała się dużo lepiej bo miała większy prąd wody. Ciekawa odmiana bo rośnie poziomo ma kolor ciemno niebieski ( choć na razie nie u mnie) z jasno błekitnymi przyrostami i białymi polipami.

Zapomniałem dodać że ta zielona akropora jest fosforyzująca i w niebieski i nocnym świetle świeci ze ją przez cały pokój widać.

Obrazek

Obrazek

Tu choć szału nie ma to sporo zróżnicowanego życia. I tak, od góry na środku SPS Stylophora pistillata według reeflexu zwierzę nie dla początkującego. I tu już można zacząć dyskusje, jak to jest że informacje o tym samym koralu są tak bardzo zróżnicowane. Wszystkie sklepy i hurtownie piszą "poziom trudności łatwy". To samo odnosi sie do prawie wszystkich korali. Przyjęto zasadę sprzedaj i nie martw się. Najbardziej denerwowały mnie opisy cyrkulacji i światła, czyli duża , średnia i mała. Jednak obecnie uważam że ten chwyt marketingowy ma rację bytu ponieważ faktem jest tez to że duża cyrkulacja i duża ilość światła odnosi się do SPSów, wartosci średnie do korali LPS a mała do korali miękkich. I tak trzeba interpretować te informacje, czyli ogólne i mało rzetelne a wystarczające dla kogoś kto zaczyna przygodę z morszczyzną. Dopiero zagłębianie sie i poszukiwanie wszelakich informacji o danym koralu podpowie nam jak o niego dbać (stwarzać mu warunki)żeby osiągał piękne kolory i rozmiary. Co nie zawsze jest możliwe w akwarium morskim ze względu na innych jego mieszkańców i moc kompromisów które nas czekają jeśli mamy ochotę mieć akwarium ogólne z zróżnicowanym życiem.
Rozpisałem się strasznie ale to nie jest temat na krótką prezentację:) Można by pisać, dyskutować cały dzień.
U mnie ten koral potrzebował więcej światła i obecnie dostał dodatkowe 2x39W do tego wykazywał braki potasu czyli blakniecie i zmniejszenie długości polipów i tez podaje obecnie choć testy do K są jakieś masakryczne bo oba które testowałem z kolegą pokazują jakieś bzdury. Widać ze sa przyrosty po białych końcówkach ale słabo się rozgałęzia ale jest to przyczyna braku regularnych podmian i braku mikroelementów w poprzednim akwarium gdzie walczyłem ze strasznym glonem co mu nic nie chciało dać radę. Wrażliwe zwierzę na temperaturę.

Za stylopora widać taki zielony liść, jest to montipora talerzowa choc nie sprawdzałem dokładnie SPS jeden z łatwiejszych , ma kapitalny kolor który tez fosforyzuje, potrzebuje nieco mniej swiatła i mniejszy prąd , to znaczy znosi takie warunki ale to nie są optymalne, rośnie w odróżnieniu od czerwonych odmian pionowo a nie poziomo, potrafi obrosnąć szybę akwarium.
Niżej z przodu wreszcie LPS czyli koral twardy wielkopolipowy popularna Euphyllia choć rzadka odmiana paradivisa. Zielona fosforyzująca z srebnymi końcówkami. Dużo pisania sie zrobiło a miało być ogólnie i ciekawie . przepraszam ale jak wejde w temat to ciężko przestać.

CDN

CDN
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

ech, piękne te Twoje acry
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Artur nie przesadzaj:) ta zielona, tak jest fajna ale pozostałe to wypierdki na razie.
CD
Euphylia paradivisa średnie warunki dość mocno parzy ale średnioagresywna.
Obok po prawej LPS Duncanopsammia axifuga to takie drzewko bardzo fajny koral i obecnie u mnie mu chyba dobrze główki się dzielą polipy są bardzo długie co ciekawe ogólnie to to, że jest rzadki i przez to bardzo drogi choć jakoś specjalnie urodą nie grzeszy, O gustach się nie rozmawia..
Po prawej pod nimi na kamyku wielkości około 4cm jest favia multicolor przynajmniej pod taka nazwą ja kupiłem. Taki placuszek kolorowy rośnie dużo większy i fosforyzuje czerwonym i zielonym kolorem , też LPS.Daje radę w warunkach o słabym oświetleniu co ciekawe w nocy wypuszcza przy swojej 0,5cm grubosci polipy w postaci cienkich nitek na odległość około5-7cm u mnie i parzy dość mocno. Trzeba to przewidzieć i ustawić go tak żeby miał na to sporo miejsca.
Nad nim jest drzewko , takie cieniutki to koral ogólnie uznawany jako nie foto czyli nie potrzebuje do życia światła.
Na piasku jest piękny koral LPS który nie otwiera sie praktycznie od kupna już zmieniałem mu przez rok chyba 100 razy miejsce i wielkiej poprawy nie ma , ostatnio go przeleczyłem dwa razy w odstępach tygodniowych. Nie wiele pomogło dokarmiam go i chyba dzieki temu żyje . Nie jest zbyt trudny w hodowli jednak często nosi pasożyty i chyba tutaj jest problem.
Nad nim jest koral miękki też ciekawe zwierzę. Rozmnażał się u mnie pod wpływem zamieszania ze światłem nocnym, ogólnie robi to :) przy pełni księżyca i to go stymuluje . Wypuszcza wtedy sieć z ogromną ilością rózowych kuleczek które utrzymują się w toni wodnej. Dlatego tez warto miec lampe która symuluje fazy księżyca :).

LPS-y to obecnie moje ulubione korale wydają mi się najładniejsze i mają dużo +. Wybaczają błędy związane z chemią wody, nie wymagają skrajnych warunków życia ( oczywiście są wyjątki) co daje możliwość łączenia ich z SPSami i chyba nawet częściej z koralami Miękkimi. Trudność ich polega na tym że warto je dokarmiać. Są dość wytrzymałe i przy nie sprzyjających warunkach nadal wyglądają ładnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na powyższych zdjęciach są prawie same LPS-y. Oprócz wyglądu koloru i kształtów polipów różnią się też znacznie w kwestii temperamentu i sposobie ogólnie rzecz biorąc życia.
Np na pierwszym zdjęciu ten biały koral miedzy skałami jest strasznie agresywny i zabójczy np dla euphyli. Potrafi na kilkanaście cm wypuścić polipa i nim poparzyć aż do śmierci innego korala, ciekawy jest bo zmienia wyglad swoich polipów od kulek po igły takie szpikulce zależy od prądu wody i sposobu karmienia( rodzaju pokarmu itp.). Ta czerwona co jeszcze do nie dawna wydawała mi się Lobophyllia hemprichii pod taka nazwą ją kupiłem okazała się Symphyllia erythraea na szczęście o podobnych wymaganiach. Ona zmienia wyglad podczas karmienia i w nocy.
W większości one wszystkie fosforyzują i przy przygaszonym świetle i niebieskim wyglądają fantastycznie.

Wyjatkowo zadowolony jestem z Goniopory ponieważ ma opinię bardzo trudnej i już czytałem treści że nie powinna być sprowadzana, bo ciężko ja utrzymać . U mnie robi się coraz większa i ograniczam jej to poprzez prąd wody, dzięki temu zachowuje swój piękny kolory. W innym przypadku napompowała by sie do tego stopnia ze zrobiła by się zielonkawo cielista. A tak bosko faluje.
Natomiast najpiękniejszy i najbardziej wyrazisty kolor ( też fosforyzujący) ma Trachyphyllia geoffroyi i popularna Caulastrea furcata na ostatnim zdjeciu. One również zmieniają wygląd podczas karmienia i w nocy.

To tak w skrócie :) trochę ciekawostek.
Oczywiście to nie wszystko na temat danego korala, to sa zaobserwowane zachowania u mnie w akwarium.

Teraz dla zachęty pomyślcie że jest to tylko kropla w oceanie życia z jakim się napotykamy w akwarystyce morskiej..

Dlatego jest to takie interesujące i wciągające. Mam nadzieje ze choć jedna osoba to przeczyta i się rozchoruje pozytywnie :)

Mam jeszcze trochę innego życia i innych korali może jak się znowu zmobilizuję to coś napiszę bo już dawno chciałem i może uda mi się to bardziej skrócić. Lub bliżej opisać jednego korala.

Przepraszam za jakość zdjęć ale najlepiej wychodzą mi robione telefonem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Widziałem dziś akwa na żywo i jest bardzo ładne. Teraz tylko czekać aż wszystko się ładnie rozrośnie. Z rybek, to chyba mandaryn zrobił na mnie największe wrażenie, chociaż widziałem go tylko kilka sekund. :D
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mam filmik z pracy waveboxa.

http://youtu.be/VXaJWb6MHuk

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Bałagan, korale do poprzyklejania i poustawiania. Niestety niektóre są tylko na przetrzymanie.

http://youtu.be/NDjvTrzxXq8
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

fajnie buja koralami :)
a LPS'y piękne (SPS'y oczywiście też) ;)
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Niestety nie są moje, tylko na przetrzymanie, ale taką heliofungię tylko fioletowa muszę kiedyś mieć. Cynarinia strasznie delikatna jak by kogoś interesowała u mnie w miejscu z najmniejszym prądem wody tak nią buja że lekko sobie poprzerywała tkankę na własnym szkielecie. SPS jakoś zwolniły liczę że może się wybarwią wreszcie bo KH solidnie trzymam na poziomie 6,7-73 od kilku tygodni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Mam znowu kilka zdjęć.
Od jakiegoś czasu wreszcie chodzi docelowy odpieniacz. Walcze z niskim potasem coś tam się cały czas dzieje. Zdjęcia z akwarium z koralami miękkimi i Lpsami.

ObrazekObrazek
Obrazek[/URL]Obrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”