Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[346]LSPS

1500l w biegu

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

grzeniu, no postępy piękne, szczękę można zbierać z podłogi ;) Może kiedyś i ja dojdę do takiego poziomu :P
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Dzięki.

Faktycznie patrząc tak ogólnie to rafa całkiem szybko rośnie. Po drodze było sporo potknięć i pół roku zapaści po odpleśnianiu. Nigdy mi nie przeszło przez głowę likwidacja ale było bardzo krucho i brzydko.

Jak widać na zdjęciu kilka korali zniknęło, głównie akropory, ale kilka których nie ma zostały sprzedane, zamienione czy oddane. Widać tez kilka korali które są od początku i za wiele ich nie przybywa. Fakt jest jednak taki że przeżywalność jest większa czym większy koral. Szybkość wzrostu też jest zauważalna bardziej przy większych koralach.

Fajnie że jest forum i taki właśnie sobie kalendarz ze zdjęciami, można fajnie obserwować jak korale zmieniają się , trzeba tez powalczyć o warunki dla nich.

Obrazek

Z tego zdjecia mam nadal 15 korali :mrgreen:

2014.01.14
Tło czyli seriatopory i pociliopora.
Obrazek
Obecnie
Obrazek

02.04.2014
Obrazek
obecnie
Obrazek

02.04.2014
Obrazek
31.08.2014.
Obrazek
obecnie straciły dobre warunki i przesunąłem je na skraj akwarium
Obrazek

a tutaj 06.11.2014.
Obrazek
obecnie
Obrazek

06.11.2014.
Obrazek
obecnie
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

Grzeniu, jak to bylo u Ciebie z potasem?
Byly niedobory, czy miales test walniety ?
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Testy były dobre, bo wkońcu kupiłem drugi i jeszcze kolega mierzył swoim. Sprawa dziwna. Były wielkie niedobory a świeża solanka chyba nawet na praisie miała tylko 320-340ppm. Z tym że winą mogło byc też zasolenie bo podaje się żę K powinien miec 390-410 ale nigdy nie piszą przy jakim zasoleniu. A że to jest makro element to na pewno przy niższym niż powiedzmy wzorcowe 1,025 jest go mniej. Tak mi się zdaje. Tendencja jest taka że na spławikach wszyscy podnoszą do 1,027 i że tak powinno być dla akropor ale te informacje mam z forum i od ludzi co je trzymają, a w książkach jako ze podają dogodne warunki z reguły dla ogółu koralowców czyli w tym miękkie i LPSy oraz ryby spada ta wartość do 1,023. Tak jak pamiętam kiedyś był trend u tych najlepszych.

Jeśli podajesz potas tak jak myślę, czyli tanie środki z Alledrogo czyli tak jak ja, to uważaj bo ja jak podawałem równe wartości w odstępach czasu to najpierw długo stało a potem po jednej dawce sporo skoczyło nawet bardzo sporo. Pewności nie mam czym to było spowodowane, ale swoje przypuszczenia mam. Środki z KZ to jakies nieporozumienie, nie zeby je negował i mówił ze są złe ale zwykły potas nie podnosi potasu bo jest to jakaś mieszanka "organiczna" możliwe, a ten drugi co nazywa sie STRONG kosztuje za 0,5 l 350zł :?:

Moze lepiej napisz jaki masz problem będzie łatwiej.
Awatar użytkownika
egon24
Posty: 374
Rejestracja: 02 sty 2014, 18:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 120*60*60
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: egon24 »

Ostatnio dałem wode do badania i sie okazało za mam potas 440 przy zasoleniu 1026 , wszystkiemu winna sol b/ soli , max to ponoć 410 :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

grzeniu pisze:Moze lepiej napisz jaki masz problem będzie łatwiej.
w zasadzie to od dłuższego czasu mam same problemy :(
korale podciągają sukienki i nie mam już pomysłu co z tym fantem zrobić.

A co do potasu to podbija preparatem AF dając potrójna dawkę, poziom 260ppm niezmienny od 2-3 tygodni
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Artur przecież wiesz tyle że na pewno Cie nie zaskoczę odpowiedzią.
Masz najładniejsze akwarium z koralami sps a w zasadzie z mieszaną obsadą w tym litrażu. Jak znasz ładniejsze oprócz tego jednego flagowego z KZ gdzie nie wiadomo jak to rosło czy nie zostało poukładane to pokaż.

Jestem zdania że czym mniejsze akwarium tym trudniej jest utrzymać stałe parametry i dlatego masz problemy z spsami. Mam tak samo. Jak byś znalazł w moim litrażu akwarium wypchane wybarwionymi Akroporami to też poproszę. Bardzo mało jest takich akwariów raczej zanim korale podrosną rośnie akwarium.
Jest taki parametr którego nikt nie podaje ilość ml płynu ballinga podawanego na L wody w obiegu. U mnie jest 0,58ml/l obecnie a przez chwilę było więcej.
Inną sprawą jest coś takiego jak sympton starego akwarium, dla odświeżenia robiłem duże podmiany już z tydzień dwa temu zrobiłem zmuszony 110l podmiany.
Ponieważ od jakiegoś czasu ciągle mam jakieś mniejsze większe wpadki to postanowiłem iść sprawdzoną drogą i tak przez jakiś czas był pełny ZeoVit teraz jest pełny AF i metoda probiotyczna. Chodzi o to by używać środków jednej marki. Też do końca nie pomaga choc jest lepiej.
3 dni temu mierzyłem KH było 7,7 dzisiaj patrze białe ślady na dwóch akrach i mierze i jest 6,7 :( i co?Chciałem dzisiaj wydmuchać coś z pod skały i naciągnąłem kabel jak majstrowałem pompą. Zaglądam wieczorem przy pomiarach , a tak sie zaplątały kabel z wężykiem że go wyciągnął i chyba to zaważyło że taki skok, albo i nie.
Coś w tym jest z małymi akwariami które najczęściej są przerybione, lub już bogato zarośnięte.
Myślę że Triton lub inne precyzyjne badanie wody mogło by rozwiązać Twoje problemy.
Lub powinieneś robic wszystko to co teraz ale bardziej precyzyjniei systematycznie. Akwarium masz piękne i już następny krok byłby bliski perfekcji.

Podsumowując im mniejsze i czym bardziej zasiedlone akwarium tym trudniej jest je utrzymać.
Potas podniesiesz środkiem http://allegro.pl/chlorek-potasu-czda-p ... 54648.html
to 250g rozpuść w 1l wody ale zanim to zrobisz sprawdź gdzieś na NR lub ja gdzies u siebie poszukam czy dobre proporcje podałem i to zacznij podawać, wystarczy Ci na kilka lat. a kosztuje 13zł.

Zastanawia mnie to, jak ktoś pisze: nic nie robię, nic nie dozuje, tylko Balling lub rekator i ma piękne akwarium, może to tak powinno być :?: Mi tak jakoś nie idzie.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

ech, to wszystko co napisałeś potwierdza moje obawy

mam nieodparte wrażenie, że akwarium w pewnym momencie zaczyna się starzeć i powoli zmierza ku upadkowi, a najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przesiadka na większe ;)

zauważyłem też, że mojemu baniaczkowi służą od czasu do czasu diametralne zmiany, tzn. zmiana soli i suplementacji - po takim zabiegu zawsze wszystko dostje niezłego kopa
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Zmiana na większe jest zawsze najbardziej pociągająca. Zakładanie od nowa też jest świetne.
Nowe życie itp.
Ja mam problem ze stabilizacją :) , teraz kombinuje z oświetleniem, myślę o dołożeniu czegoś na kształt lampy Geniorka takiej z kilku ledów niebieskich które będą doświetlały mi lpsy od przodu.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

można też próbować zaadoptować żarówki ledowe z aliexpress, wychodzi grosz,
nie wiem tylko czy są skuteczne - u siebie zamontowałem dwa takie reflektorki i mi trochę doświetlają bok akwa i sump
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

No fajnie ale nie o to mi chodzi. Za to znalazłem tam fajne doświetlacze ledowe do aparatów , takie zakładane na obiektyw w kształcie opony. Wtedy pewnie by wystarczyło założyć te pierścienie dystansowe co? Może próbowałeś tego?
Mam miejsca teoretycznie na jedną świetlówkę i takiej szerokości moze ciut szerszej chce zrobić belkę z samymi RB ledami . Mają świecić tylko na przodzie aby doświetlać LPSy i polepszyć efekt wschodu i zachodu to znaczy od nich ma się zaczynać kolejne zaświecanie świetlówek i na nich kończyć. Wtedy liczę na super efekty przez krótki czas ale będą i zaspokoję gula :) Nie wiem czy ma to sens, ale wydaje mi się że będzie lepiej.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

to oświetlenie na obiektyw to takie typowe makro, ale czy to się sprawdzi w akwarium? - moc świetlówek i tak jest spora, więc pytanie, czy potrzeba to jeszcze doświetlać i czy moc tego doświetlenia jest na tyle duża żeby przebić się przez światło świetlówek.
A jeżeli zachodzi potrzeba doświetlenia (po to żeby np. skrócić czas naświetlania, czy też podnieść przysłonę) to wtedy używam lamp błyskowych "studyjnych"

taką listewkę z ledami mam u siebie, podłączona jest pod "rampę" i dzięki temu mam półgodzinne wschody i zachody - zamocowane jest 18 sztuk cree RB (na dzień dzisiejszy na jednym stringu nie ma gdzieś styku i świeci 12 sztuk :) )
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

A no widzisz a Ty mnie jakimiś żarówkami straszysz. Czekam na info od Geniorka ale w takim razie muszę z Tobą pogadać.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

a bo żarówki też mam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”