Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30] Kostka dla ubogich

temat 10 000 po raz drugi :)

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

" Kostka dla ubogich " To ma być piękne, zdrowe, cieszyć oczy i ma się tam dobrze żyć żyjątkom.
Wkurza mnie jak ktoś robi coś na siłę aby tylko było jak najtaniej a i tak efekt końcowy jest marny.
Piotr uważam że orientujesz się w temacie więc postaw bańkę konkretną ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

W moim odczuciu i pewnie nie tylko moim taka "kostka dla ubogich" to do tanich nie należy - biorąc pod uwagę ile kosztowało jej założenie + kolejne wynalazki + czas spędzony na kolejne dziwactwa (a czas to też pieniądz) + to co trzeba włożyć, aby to akwarium doprowadzić do stanu dostatecznego = wypaśne akwarium HiTech

Tu potwierdza się reguła - skąpy płaci 3 razy.

Bardziej economy kostką była moja 44L kałuża (założenie ok. 250-300PLN), a i cieszyła oko prawie przez 2,5 roku.
Awatar użytkownika
Karola
Mecenas
Posty: 252
Rejestracja: 03 maja 2012, 6:21
Imię: Karolina
Lokalizacja: Niechobrz
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Karola »

Bardzo lubię zerkać na ten temat. Ciekawa jestem, jak za miesiąc będą funkcjonowały korale przy oświetleniu "w kratkę". Nie mówiąc już o odpieniaczu i innych eksperymentach...

Czekam z niecierpliwością
Boże! Spraw, żeby się chciało tak, jak mi się nie chce!
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Jak funkcjonuje obecnie czyli po ponad roku to widać na pierwszym zdjęciu.
Co do DSB to ja z powodu warstwy wody na dole będę dalej mówił o plenum. Im więcej się czyta o dsb tym większy powstaje mętlik w głowie, jednak ponieważ pojawia się najczęściej informacja o wysadzaniu baniaka po 2 latach to pewnie już za rok się o tym przekonamy - jak ktoś napisał jest to baniak eksperymentalny a nie domowy cukierkowy okaz na pokaz.

Koszty założenia to tak szeroki temat że teraz nie będę go poruszał - mało kto podaje rzeczywiste koszty jakie poniósł na założenie a szczególnie na późniejsze prowadzenie - dla mnie koszt to podsumowanie wszystkich wydatków w ciągu roku od założenia - wtedy można tworzyć wskaźnik cena/wygląd ( a pewnie najlepiej to przyjąć 2 lata bo takie baniaki jak widzę są zazwyczaj na zdjęciach wygrywających konkursy). Dlatego też muszę uzupełnić ceny tego co miałem sam albo dostałem bo ich niepodanie zaniża rzeczywisty koszt założenia i prowadzenia (np. sucha skała cena 10-20zł /kg -ja miałem za darmo ale ktoś inny musi ja kupić).

Dlatego trzeba będzie szybko dojść do dnia dzisiejszego i porobić aktualne zdjęcia (z czym jest problem bo ja jestem kiepskim fotografikiem a na razie nie udało mi się nikogo namówić na wizytę u mnie i porządne obfotografowanie baniaka).

[ Dodano: 2013-10-25, 08:52 ]
czekam tylko na jakąkolwiek wypowiedz żeby kolejny etap, czyli zakupy i wprowadzanie zwierzaków zacząć już w nowej wypowiedzi
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

cyklista pisze:czekam tylko na jakąkolwiek wypowiedz żeby kolejny etap, czyli zakupy i wprowadzanie zwierzaków zacząć już w nowej wypowiedzi
no to ja się wypowiem, a raczej zapytam.
Czy podoba Ci się swoje akwarium w stanie jak ze zdjęcia w pierwszym poście?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Po nowym roku czyli 2.01.2013 zobaczyłem że makro glon zbielał i przestał rosnąć a co było tego przyczyną to prawdopodobnie braki azotu w wodzie

7.01.2013

nabyłem używane testy - 3 rodzaje za 40 zł i co wtedy pokazały:

NO3 i PO4 = 0, ph=8; d=1023; kh=7,6; mg=1695; ca=530

minęły kolejne tygodnie i podmiany wody

21.01.2013
trzeba było nabyć kolejną porcję soli 2kg=24zł

oraz zawitał u mnie krab za 20 zł

Obrazek

za zadanie miał kosić glony

oraz pierwsza szczepka xenii
Obrazek

24.01.2013 wsypałem jeszcze 0,5 kg żywego piasku pozostałego z wyprzedaży nadmiaru

28.01.2013 kolejna podmiana 10% wody
i porobione kolejne testy
t=26; d=1-25; kh=9.0; mg=1683; ca=511, no3 i po4 dalej niewykrywalne

oraz sporządzona w kajecie notatka "kram chodzi i zjada glony"

30.01.2013 rozpoczęła się aklimatyzacja widocznej na początku molinezji
rozpocząłem od zasolenia 1.009 a potem w ciągu a potem w ciągu 12 dni codziennie podnosiłem o 0,001-0,002 i 11.02.3013 wylądowała w panelu bocznym (bo była za mała do głównego szkła i bałem się że wpadnie w pompę cyrkulacyjną) gdzie sobie spokojnie kolejne 2-3 miesiące rosła zanim zawitała w akwarium

1.02.2013

za 30 zł dostałem większą masę szczepek, które wstępnie zidentyfikowałem jako:
xenia pulsująca, pseudogorgonia, sinularia, grzybki zielone i fioletowe, brerium różowe, clavularia, zoaski

Obrazek

i w akwarium pojawił się las igieł które wyciągałem po tygodniu (ale niektóre są do dzisiaj)
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

jak przy okazji widać krab i czas poradzili sobie z większością glonów
Ostatnio zmieniony 25 paź 2013, 10:29 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

jakich testów uzywasz na po4 i no3?
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

testów używam jbl, nie twierdzę że są super dokładne, ale mam wzorcowy roztwór no3 i sobie od czasu do czasu sprawdzam nim czy test dalej pokazuje w miarę dobrze

taka ilość szczepek nie pozostała bez wpływu na jakość wody
i testy 18.02.2013 pokazały pierwszy raz NO3 = 2,5
a reszta parametrów to: d=1026; t=24; kh=7,6; mg=1598; ca=490; ph=8

22.02.2013 pojawiła się rybka 45 zł

jest to Chrysiptera hemicyanea popularnie zwana u nas garbikiem
zdjęcia nie mam bo to za szybka bestia na moje możliwości, ale pierwszy z brzegu goglowany pokazuje jak wygląda http://www.argusakwarystyka.pl/Produkty ... ?node=2030

25.02.2013 wrzuciłem kilka wieloszczetów zabójców
i niecierpliwiąc się koralami zacząłem niby je poprawiać dorzucając do systemu KJ i J oraz vit c
oraz szczyptę mleka w proszku co skończyło się tym że po 2 tygodniach większość korali była pochowana i tylko od czasu do czasu się rozwijała - to kolejna lekcja że w akwarium morskim potrzebna jest cierpliwość i powolne zmiany poprzedzone dobrym przemyśleniem i czytaniem for

w tym czasie również pobrałem pipetką wodę z samego dna plenum i tam No3 było 0do 0,2 co może wskazywać że plenum działało jeśli w baniaku było generalnie NO3 na poziomie 2,5

18.03.2013 rozpoczął się w akwarium test soli TETRA MARINE i wygląd oraz efekty można sobie poczytać i pooglądać w odpowiednim wątku na forum http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19019
na początku było tak:
Obrazek
a w czerwcu tak:
Obrazek
generalnie korale sobie rosły i kwitły ale również zaczęły kwitnąć na zielono szyby i skały co spowodowało zakończenie testu
test trwał do 20.05.2013 kiedy to zacząłem robić podmiany na mieszance soli tetry i IO,

z kolejnymi podmianami dawałem coraz mniej soli tetry a coraz więcej IO
Ostatnio zmieniony 26 paź 2013, 8:24 przez cyklista, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

MST pisze:Bardziej economy kostką była moja 44L kałuża (założenie ok. 250-300PLN),
MST podaj więcej szczegółów lub jakiegoś linka
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

17.06.2013
od tego czasu podmiany robię co 2 tyg po 10%

08.07.2013
dostałem kawałki twardych korali, jeden z akwarium przegrzanego niestety nie odżył, drugi 1cm ułamany z dobrego - ten żyje do dzisiaj

natomiast na clavulari pokazały się 3 dziury- były to braki tkanki i nie wiem co było tego przyczyną
widziałem w tych miejscach asteriny i ślimaki (ale pewnie wyjadały martwą tkankę)

parametry wtedy wyglądały tak: t=28; d=1-24; ph=8; no3=0,2; po4=0; kh=7,9; mg=1350; ca=400

12.08.2013 wróciłem po 2 tygodniach nieobecności i co zastałem?
filt w panelu był zacięty więc nie było obiegu przez niego - efektem śmierdząca woda w panelu (ale azotu w nim 0), podmieniłem 3l wody z zasego plenum i uruchomiłem ponownie pompę

wtedy też pojawiły się nowe rzeczy przywiezione z krymu
- jakieś makroglony - nie przeżyły u mnie i powoli się rozpuszczały, zostały obecnie z nich tylko główne patyki przyczepione do skał
- rybki : 2x coś babkopodobnego co usiłowałem zidentyfikować w odpowiednim dziale - wielkość 5cł - żyją do dziś i cały czas przekopują piasek
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20778
- 6x jakieś malutkie srebrne (może sardynki?) wielkości 2 cm które wylądowały w panelu i sobie tam do dzisiaj mieszkają
- małże - te niestety nie uchowały się począwszy od największej co 2-3 dni kolejna była zjedzona
- jeszcze jakieś ślimaki żyjące na makroglonach - nie wiadomo co z nimi bo się jakoś specjalnie nie wyróżniały
- krewetki -jedna większa poszła do akwarium i dalej żyje, jakieś 2 małe do panelu i ich nie widzę

i w zasadzie do dnia dzisiejszego czyli 26-10-2013 nie robię nic specjalnego, tylko codzienne czynności

- karmienie rybek mrożonka, proszkiem i czymś w kulkach
- dokarmianie korali szczyptą mleka w proszku co kilka dni i kroplą multiwitaminy

obecnie podmiany robione są solą w proporcji 30g Tetra/100g IO

a obecne parametry to: t=23; d=1025; kh=7,3; mg=1386; ca=401, no3 i po4=0

W tym miejscu przydało by się wkleić aktualne zdjęcia całości i poszczególnych korali z porównaniem do ich wyglądu z przed 8 miesięcy, ale na razie takich nie posiadam.


Obecnie jak tylko wyczyszczę szyby to patrzę z przyjemnością na to co jest. Jednak pozostaje dalej niedosyt i sprawy o jakich myślę na dziś:

-próba poradzenia sobie z szybami - muszę je czyścić co tydzień bo zachodzą zielono-brązowym osadem

- przełamanie różowości akwarium bo przez wszechobecną xenią, pseudogorgonie i sinularię wszystko jest w takich kolorach, nawet pojedyncze fioletowe i zielone grzybki nie łamią tego

- spróbować powprowadzać inne gatunki - najlepiej małe 1-2cm ułomki z prac w akwarium innych akwarystów

- zastąpienie części xenii innym podobny dywanowym koralem ale w innym kolorze

- zmiana oświetlenia bo obecne aluminium jednak powoli koroduje - więc nowa pokrywa zrobiona z pleksi, pewnie tez po roku pora wymienić świetlówki albo dołożyć jakieś diody

- zrobienie u kogoś kompletu testów wody dla sprawdzenia wiarygodności tego co mi wychodzi i poznania tych których ja nie posiadam, oraz namówienie jakiegoś fotografa na obejrzenia na żywo mojego akwarium i zrobienie porządnych zdjęć.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

10.12.2013
widok z przodu i boku
ObrazekObrazek

i zbliżenia:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

Ile masz tej Xeni :o
Za niedługo będziesz kosił Xenię kosiarką na baterię :P
Nawet ładnie pięknie cacy :)
Może byś troszkę dodał kilka korali do kostki ?
Ale wszystko na +5 :mrgreen: (według mnie :) ).


Pozdrawiam Konrad :)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Xenie koszę nożyczkami co 2 miesiące do gołej skóry. Korale dodam jak jakieś mikołaj przyniesie. Na 5+ zdecydowanie nie jest, ja oceniam na 4-

Badania donoszą o następujących parametrach:
t=24, d=1-24; kH=7,3; Mg=1355; Ca=371; NO3=1

Pytanie do fachowców- czego tym koralom brakuje?
Na 1 zbliżeniu widać kawałek twardego korala przyklejonego do skały, ale od 2 miesięcy nie zmienił rozmiaru, tak samo na 7 zbliżeniu zielone czułki nie rozrastają się.

[ Dodano: 2013-12-10, 17:03 ]
szyby w ciągu tygodnia robią się zielone, a w ciągu 2 tygodni jak nie czyszczę brązowe
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

cyklista pisze:Na 1 zbliżeniu widać kawałek twardego korala przyklejonego do skały, ale od 2 miesięcy nie zmienił rozmiaru
aby zmienił rozmiar to pasowałoby dać dwa razy więcej światła o odpowiednich parametrach, zwiększyć cyrkulację, zmienić sól na bogatszą i zacząć dozować mikroelementy, odrobina amino i jedzenia dla korali również by nie zaszkodziła,
cyklista pisze:tak samo na 7 zbliżeniu zielone czułki nie rozrastają się.
choć to niby prosty miękas, to zauważyłem, że dość chimeryczny, jak nie pasują mu warunki to nie rośnie - a jakie powinien mieć to nie wiem, bo nigdy mi na nim jakoś szczególnie nie zależało, więc się nie przykładałem do niego i nie zgłębiałem wiedzy na jego temat :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”