Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[220] Morskie Kuszkowo

Moderator: Administracja

Kuszkowie
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:38
Imię: Wiola i Marcin
Lokalizacja: Trzciana-Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kuszkowie »

Mija tydzień, nie podmieniamy wody, zmniejszyliśmy naświetlanie do 6h, zmierzyliśmy
kH- w normie, zmieniliśmy żywice w ro/di i obserwujemy, niestety jak do tej pory nic się nie poprawia. Proszę o ewentualne sugestie.
220l Optiwhite, Deltec dce 600, Ehaim 200W,
Jebao WP-25, ATI 4x39W
Awatar użytkownika
egon24
Posty: 374
Rejestracja: 02 sty 2014, 18:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 120*60*60
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: egon24 »

tydzien to za mało , trzeba to odessać węzykiem cienkim i czekać cierpliwie .jak sie pojawi znów odessać w miarę możliwości.
Obrazek
Kuszkowie
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:38
Imię: Wiola i Marcin
Lokalizacja: Trzciana-Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kuszkowie »

Zastosowaliśmy 21 dniowa kurację Fauna Marin Ultra Algea X, glony spadły. po odstawieniu środka ponownie ruszyły ale tylko zielone( plus naloty bordowe) i w dużo mniejszym zakresie.
Niestety podczas kuracji padł jeżowiec- dziękujemy Patrykowie za próbę jego ratowania.
W między czasie wyskoczył nam błazenek i Nemateleotris magnifica-zrobiliśmy pokrywę tymczasową z pleksy z otworami ;)
Wyeksmitowaliśmy Dascyllus melanurus (wyciągneliśmy pół skały żeby go złapać- twarda sztuka) ponieważ atakował i podgryzał piżamkę, oddaliśmy go do zoologicznego.

Na poczet strat, żona dostałą w prezencie mandaryna wspaniałego a teściowa kupiła dwie żaglówki, a na glony jeżowiec i Dolabella(ma z 12cm długości wciąga glony jak odkurzacz, jak zje nasze glony to chętnie komuś pożyczymy, żeby go nie głodować albo zwrócimy na wymianę)
Obecnie przeszliśmy na sól Instant Ocean, zobaczymy jak się sprawy rozwiną(planujemy mieszać ją z kenten)
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2015, 17:47 przez Kuszkowie, łącznie zmieniany 1 raz.
220l Optiwhite, Deltec dce 600, Ehaim 200W,
Jebao WP-25, ATI 4x39W
Kuszkowie
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:38
Imię: Wiola i Marcin
Lokalizacja: Trzciana-Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kuszkowie »

Witamy
Sporo czasu nie pisaliśmy, coś nadal nie gra zobaczycie sami po zdjęciach.
Parametry obecnie:
Temperatura: 25,5
Zasolenie: 1023
kh: 8
Mg: 1190
Ca: 395
NO3: 0,2
Podmiany na Instant ocean, biodigest, w odpieniaczu Purigen, PhosGuard i węgiel aktywny, dodajemy Aquarium Systems Reef Tonic.
Prefiltry w osmozie wymienione, świetlówki wymienione, świecimy 11h
Jak widać zielony glon na skale i delikatnie bordowy na piasku, sporadycznie skale
Odpieniacz chodzi cały czas, kubek zafajdany zielonym szlamem. Korale w miare rosną, wszystko się ładnie pompuje, ale coś jest nie tak...
Prosimy o pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
220l Optiwhite, Deltec dce 600, Ehaim 200W,
Jebao WP-25, ATI 4x39W
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Pierwsze co się rzuca w oczy - niski magnez i wapń. kH może być. Chociaż ja ostatnio testom średnio wierzę i lepiej je porównać z innymi - jak coś służę pomocą ;)

Teraz kolejna sprawa - miło, że odpieniacz działa, ale dalej nic mi to nie mówi o fosforanach. Ogólnie podejrzewam, że leży biologia, chociaż po takim czasie powinna ruszyć, ale nie koniecznie. Azotany nisko, ale nie wiem czy fosforany też. Bo i tu może być przyczyna - jeśli PO4=0 to po prostu korale głodują. GŁODUJĄ.

Czy w filtrze RO macie podłączoną żywicę? Jeśli nie to proponuje dodać - również długo ciągnąłem bez, ale w końcu musiałem dodać bo bez tego nie było dobrze.

Pozdrawiam i piszcie więcej ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Kuszkowie
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:38
Imię: Wiola i Marcin
Lokalizacja: Trzciana-Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kuszkowie »

Magnez i wapń nam spadł bo przez 5 dni nie dodawaliśmy Reef Tonic, ale efekt niestety widać... Żywice mamy od początku wymieniona z miesiąc temu. Nie mamy testu na PO4, ale zakupimy. Korale mają białe czubki i naprawdę wydaje mi się, że rosną. Solimy IO na zmianę z Kentem. Popełniamy jakiś podstawowy błąd ale nie wiem gdzie dokładnie.
220l Optiwhite, Deltec dce 600, Ehaim 200W,
Jebao WP-25, ATI 4x39W
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

na pewno warto byłoby, tak jak pisze Łukasz sprawdzić PO4
niestety nie zawsze testy kropelkowe są dokładne :(
Kuszkowie
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:38
Imię: Wiola i Marcin
Lokalizacja: Trzciana-Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kuszkowie »

Byliśmy u Marcina na baranówce porównać czy nasze testy nie przekłamują i po 2 tygodniach przedstawia się następująco:

Temperatura: 25
Zasolenie: 1027
kh: 7,8
Mg: 1200
Ca: 405
NO3: 0
PO4:0

Zasolenie takie wyszło na jego reflektometrze za kilkaset zł, więc najpawdopodobniej nasz wychyłowy miał przekłamania.
Staramy się stopniowo zjechać z zasoleniem, podbić Mg i Kh.
Macie jeszcze jakieś sugestie? Nie mamy sumpa jedziemy na MCE 600 z rurka zanurzoną w komin(woda spływa do komina tam pilnujemy stałego poziomu i dolewamy codziennie na ten sam jak wyparuje)
Pozdrawiamy

Zapomniałem dodać, dokupiłem miernik TDS do osmozy, na wejściu woda w Trzcianie ma 143 wyjście 000.
220l Optiwhite, Deltec dce 600, Ehaim 200W,
Jebao WP-25, ATI 4x39W
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

parametry dobre, nie ma za bardzo po co podnosić Mg i KH
co do NO3 i PO4 to wręcz za niskie, bo pasowałoby żeby jakieś drobne poziomy jednak w baniaku były (czym kolega mierzył?)
Jeżeli faktycznie macie zerowe, to patrząc na SPS'y podejrzewałby brak jakiejkolwiek suplemantacji mikroelementów, choć te brązy to i tak kojarzą mi się z wysokimi poziomami nutrinów :/

A co do glonów zielonych, to miałem je długo u siebie (tylko na tylnej ścianie, więc nie było to bardzo uciążliwe) przy różnych parametrach wody, aż pewnego razu praktycznie zniknęły i już się nie pojawiły :)
teraz są tylko w miejscach gdzie woda przepływa i są na stałe zanurzone, taki pseudo algaescrubber
Kuszkowie
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:38
Imię: Wiola i Marcin
Lokalizacja: Trzciana-Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kuszkowie »

Sami już nie wiemy, testy były saliferta, podmiany dalej robimy na zmianę IO z Kentem, tak naprawdę to jesteśmy na granicy czy to dalej ciągnąć bo mimo rocznych starań coś nadal jest nie tak i niestety nie bardzo wiemy w którą stronę iść..
Może ktoś miałby w najbliższą niedzielę wieczorem chwile zaglądnąć do Trzciany, przywieziemy odwieziemy, może robimy jakiś podstawowy błąd którego nie jesteśmy świadomi, cały czas sie uczymy..
220l Optiwhite, Deltec dce 600, Ehaim 200W,
Jebao WP-25, ATI 4x39W
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

nie wiem czy oględziny na żywo coś wniosą w temacie ;)

ja to bym zrobił tak:

-do skarpety trochę seachem na fosforany, tak ze 100ml i to umieścić w dużym przepływie (dalej wydaje mi się, że możecie mieć problem z PO4. U mnie test Saliferta pokazywał zawsze 0, a jak zmierzyłem hanką to włosy mi się na karku zjeżyły ;))
-nie wiem ile karmicie ryby, ale mało ich to podejrzewam, że niewiele (zawsze można dodatkowo kostkę przepłukać na sitku pod bieżącą wodą)
-obniżyć nieco zasolenie, reszty parametrów nie ruszać
-trochę jedzenia dla korali, są dostępne różne preparaty z mikroplanktonem + mrożonki; podzieliłbym karmienie na dwie dawki - jedna w dzień dla miękkich i druga po zgaszeniu światła dla twardych
-do tego mechaniczne czyszczenie glonów szczoteczką do zębów, tuż przed podmianką
-no i dużo cierpliwości
Kuszkowie
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:38
Imię: Wiola i Marcin
Lokalizacja: Trzciana-Rzeszów
Płeć:

Post autor: Kuszkowie »

Parametry na dziś:
zasolenie 1025
kh: 8,5
Mg: 1280
Ca: 380
NO3: 0,2
PO4- nie mamy testu a kropelkowe chyba nas od początku przekłamują

W komorze odpieniacza mamy: węgiel aktywny, PhosGuard i purigen.
Ampułka biodigest co podmianę.

Codziennie dodajemy Reef Tonic 1 i 2, na magnez mamy Reef Advantage Magnesium, a na kh booster.
Co do karmienia to dodajemy:Kent Coral Accel, Kent Phytoplex, Kent Essential Elements
i H2Ocean Pro+ SPS oraz wraz z podmianą Kent Essential Elements.
Zielony glon ma się nadal dobrze i nic nie wskazuję, żeby chdział nas niestety opuścić.
Z dobrych wieści żona dorobiła się żółtka, zdjęcie po czyszczeniu glonów szczoteczką.
Obrazek
220l Optiwhite, Deltec dce 600, Ehaim 200W,
Jebao WP-25, ATI 4x39W
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

moim zdaniem wcale nie jest źle :)
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Moim także ;)
Chyba za niedługo się wproszę w odwiedziny ;)
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Byłem dzisia i widziałem. Akwarium bardzo ładne, jeszcze tylko glona zwalczyć i będzie miodzio. Korale w świetnej kondycjijak i ryby.
No i tylko pogratulować młodych.


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”