Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

200 l - Zabajkowa solanka

Solne miliony rozterek

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

200 l - Zabajkowa solanka

Post autor: Sebo8877 »

Witam Was bardzo serdecznie.

Podejrzewam iż jestem tu starszy od połowy forum stąd też mam nadzieję że pomożecie dziadkowi :P

Otóż przez 20 lat swojego życia poruszałem się w wodach słodkich - potem dłuuugaaaa przerwa no i właśnie dziś stałem się posiadaczem (nie pytajcie jak to sie stało bo trzeba byłoby wypić niejeden :sylwester:) morskiej solniczki.

Jest to zbiornik akrylowy (20 mm - bez wzmocnień) 120x47x47 bez sumpa no i teraz cała litanija moich zmartwień
1. dorabiać ten sump do niego ? czy też
2. czy może zrobić bez i pojechać na tym http://erybka.pl/product-pol-2290-Deltec-MCE-600.html odpieniaczu (odpieniacza na ten moment nie posiadam- trza nabyć)
3. oświetlenie - jest to 120W OceanRevive T247 (w Polsce nie potrafię go namierzyć) może trzeba będzie ściągnąć jeszcze jeden taki 120W moduł?? - prosze o opinie choć z drugiej strony de-facto jest to w ledach ekwiwalent ok 240W HQI ??

Zaraz zapytacie a co tam chcesz hodować - otóż tak - z natury jestem pokornym człowiekiem i czuje respekt przed "słonym tematem" - tak więc myślę o miękkich koralach, grzybkach na początku o tym co łatwe a twardziele w późniejszym etapie

Dzięki wszystkim za jakikolwiek odzew

Sebastian
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

1. Ja ze swojego doswiadczenia powiem tak: Jesli masz miejscie i mozesz miec sump to zrób sump. Dodakowe litry w obiegu i dużo większe pole manewru ze sprzętem a zwłaszcza jego umiejscowieniem plus dodatkowe litry w obiegu :)

2. Za cene tego odpieniacza mozna miec duzo lepszy sprzet ale to wymaga sumpa patrz pkt 1.

3. Ledy fajne, T5 spoko ale IMHO pod HQI rafa wygląda najlepiej. Tu nie doradze bo wiem ze ledziarze mnie zjedza :P

4? Jak masz zbiornik akrylowy to tylko sie martwie jak bedzie przebiegac proces skrobania alg wapiennych z szyb i czy sie takie akwarium po prostu szybko nie zniszczy. Kiedys czytalem ze sa niby specjalne skrobaki do akrylu ale jak co i po co to doklaniej trzeba by poszukac.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Dzięki piękne za odzew a i czekam na dalsze komentarza.

Wiąże się to teraz z tym iż muszę wykonać komin w tym istniejącym zbiorniku - muszę zatem znaleźć jakiegość akrylarza który mi po powierci i poskleja.

Jaki proponujesz odpieniacz w parze z sumpem.

Może macie kogoś kto by zrobił mi takiego sumpa i wkleił komin z oruruowaniem.

Druga strona medalu:

Jest spora grupa osób która twierdzi że do tak małego zbiornika wykonanie sumpa to przesada.... i powinno się wstawić tu wewnętrzny odpieniacz wewnętrzny http://erybka.pl/product-pol-1753-Hydor ... 50-65.html który zabierze mniej miejsca i nie martwić się.

Tyle tylko co dalej: wszystkie bebechy trzeba będzie pchać do baniaka.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Witamy zasolonego ;)
zbiornik z akrylu - szacun - zawsze taki chciałem.. A jeśli akryl to poważnie zastanowiłbym się nad montażem sumpa. Ptzy akrylu jesteś w stanie dorobić każdą komorę zewn. jaką potrzebujesz ;) CO do światła to na początek wydaje mi się, że wystarczy. Nie wiem jakie lampa ma dokładnie wymiary?
Co do odpieniacza to jakiś HOB wzstarczy lub używka z NR.
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Dzięki Grzesiu

o lampie możesz przeczytać tu http://www.oceanrevivellc.com/goods.php?id=19
Ja zastanawiam się ewentualnie nad drugim modułem takim samym lub .... i tu zobaczymy co życie pokaże

CO do tego sumpa - widze że więcej argumentów jest za no i teraz:

Jak to zrobić - może mi ktos podpowie lub pomoże zaprojektować żeby to wykonać solidnie i poprawnie - jak już tak się do tego zabieram to wolę wolniej a dokładniej.

Słodka woda mnie tego nauczyła - nic na siłę - cały czas ale do przodu.

Wiem że cierpliwość to cenna maksyma - a mi chyba jej już z wiekiem nie brakuje :P

Wszystkie podpowiedzi mile widziane.

Prośba do admina - jakby co to można ten mój temat przenieść w jakieś inne miejsce bo zdjęcia to tu będą ale niewiem kiedy.

Tak ot to wygląda na dzień dzisejszy po transporcie do domu

https://drive.google.com/file/d/1FgboA5 ... sp=sharing

Grzesiu szafka jest spasowana pod zbiornik i dokładnie w środku ma przegrodę po całości - tak więc na sumpa mam 55(szer)70(wys) 41 (głebokość).

Ale drugie rozwiązanie jest takie że za ścianą do której jest dostawione akwarium mam pom (gospodarczo-techniczne) - tak więc może tam to zlokalizować - ściana u mnie ma 10 cm (g-k)

Tak więc jak myslicie ??

Sebastian
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Sebo8877 pisze: tak więc na sumpa mam 55(szer)70(wys) 41 (głebokość).

Ale drugie rozwiązanie jest takie że za ścianą do której jest dostawione akwarium mam pom (gospodarczo-techniczne) - tak więc może tam to zlokalizować - ściana u mnie ma 10 cm (g-k)
przy takich gabarytach sumpa mimo wszystko zastanowiłbym się nad 2 dziurami w ścianie ;)
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Możecie mi podrzucić jakiś projekt sumpa do 200 l no i info nt tego zewnętrznego komina - jak to wykonać?

Sebastian
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Właśnie zostałem szczęśliwym posiadaczem tego oto odpieniacza.... :P

http://www.ebay.de/itm/Abschaumer-Bubbl ... SwYGFUwQ86

Komentarze mile widziane :P
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

I będzie działać :)
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Dzięki Grzeniu na Cię zawsze można liczyć.

Teraz czekam na Geniorka - robimy komin - potem przyjdzie czas na pompę obiegową :) we wtorek odbieram sumpa :P

Pomalutku, pomalutku - krok po kroku się dzieje :P
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jebao DCT zbierają ostatnio sporo pochlebnych opinii w kwestii pomp obiegowych. Plus masz możliwość regulacji w cenie :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

k0k0z pisze:Jebao DCT zbierają ostatnio sporo pochlebnych opinii w kwestii pomp obiegowych. Plus masz możliwość regulacji w cenie :)
OK OK - teraz doczytałem że ona ma regulację od 1800 - 8000l/h (może się skuszę na nią)

a tak pozatym w innym wypadku to :

- dobierać do wydajności pompy odpienaicza ? - odpieniacz 2500l
- czy do objętości ok 270 l w obiegu
- wysokość podnoszenia do max 0,8 m - bo sump będzie dno zbiornika=dno sumpa - tyle tylko że za ścianą
Ostatnio zmieniony 24 paź 2015, 10:36 przez Sebo8877, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jak masz sump za ściana to model do 8000 powinien wystarczyć aczkolwiek przy możliwości regulacji wziąłbym większa i zrobił np 3-4 wyloty loc-line do mieszania wody.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

k0k0z pisze:Jak masz sump za ściana to model do 8000 powinien wystarczyć aczkolwiek przy możliwości regulacji wziąłbym większa i zrobił np 3-4 wyloty loc-line do mieszania wody.
Możesz mi to opisać jak dziecku w przedszkolu... loc-line... - już szukam co to jest :P
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Obrazek

Fajne rozwiązanie z mnóstwem końcówek do wyboru do koloru, normalnie montowane na gwint na koniec rury.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”