Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[3800 L netto - w obiegu]morszczyzna na prowincji

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Kolego po 1 dawaj więcej zdjęć. Po drugie te 6 lamp to chyba już nie problem przy cenie całej obudowy do baniaka a chyba warto raz dołożyć. Najwyżej sypialnie nie wykańczaj akwarium ważniejsze a na glebie się też wyśpisz xd co prawda nie przeczytałem wątek po łepkach (na zdjęcia liczyłem) ale nie zauważyłem zagadnienia mówiącego co zrobić z ciepłem w lecie. Bo w zimie to tak jak powiedziane było zastosować do ogrzewania domu. Ale latem to będzie cięższy temat. No chyba że do grzania wody ciepłej :roll:


Ale ogółem to szacunek za sam fakt podjęcia wyzwania, bo budowa domu to już urwanie głowy a tu jeszcze taki bonus do tego całego zamieszania.
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

A.WILCZEK pisze:Kolego po 1 dawaj więcej zdjęć. Po drugie te 6 lamp to chyba już nie problem przy cenie całej obudowy do baniaka a chyba warto raz dołożyć. Najwyżej sypialnie nie wykańczaj akwarium ważniejsze a na glebie się też wyśpisz xd co prawda nie przeczytałem wątek po łepkach (na zdjęcia liczyłem) ale nie zauważyłem zagadnienia mówiącego co zrobić z ciepłem w lecie. Bo w zimie to tak jak powiedziane było zastosować do ogrzewania domu. Ale latem to będzie cięższy temat. No chyba że do grzania wody ciepłej :roll:


Ale ogółem to szacunek za sam fakt podjęcia wyzwania, bo budowa domu to już urwanie głowy a tu jeszcze taki bonus do tego całego zamieszania.
Ciepło zbieramy znad lampy i kierujemy na układ rekuperatora.
i tu mamy dwa wyjątki:

1. temperatura na zewnątrz niższa niż w domu - na wymiennik i do ogrzewania
2. odwrotnie - wywalamy na zewnątrz.

Reku - musi ciągnąc powietrze z GWC (gruntowy wymiennik ciepła) - a tam jest cały rok około 10C :P dodatkowo można i może trzeba będzie (ale to się dołoży w razie czego) uzbroić to w klimatyzator.
Oczywiście całość stoi na OZC - fotowoltaice lub wiatraku :P

Proste ??

Sebo
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Proste😃
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

2. odwrotnie - wywalamy na zewnątrz.
To juz q... wiem skąd te upały w lecie... xd
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Dobrze tyle to wiem. Ale jak z stosunkiem ciepła (a raczej ilości nagrzanego powietrza) do ilości powietrza do wymiany ? Wymieniamy samo ciepło a powietrze jest tylko nośnikiem (tak słyszałem o rekuperacji) w temat się nie zagłębiałem zbyt głęboko. W klasycznym przypadku jak i tu mamy w zimie zachować ciepłe powietrze w lecie wywalić je na zewnątrz ale takie powietrze znad baniaka będzie dodatkowo wilgotne jak diabli. I teraz mam pytanie i chciał bym żebyście rozwiali moją niepewność. Rekuperator jako wentylacja musi wymieniać powietrze na świeże zakładamy że z ciepłem sobie poradzi czy to w jedną czy w drugą stronę tylko czy przy tej ilości wilgoci da sobie radę z wilgocią?
1) czy powietrze nie będzie zatęchłe (ciężkie)?
2) czy powietrza nie przesuszy ?

A temat rekuperacji i pomp ciepła pewnie będę musiał nadrobić bo jak się dom stawia w dzisiejszych czasach to trza rozważyć alternatywę dla GazPromu i Holdingów węglowych.
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Na takie pytania to musi Ci już Seba odpowiedzieć... ale co do zasady rekuperacja ma działać jako panaceum na wilgoć i temperaturę w akwa
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Grześku to tylko się cieszyć że z takich dobrodziejstw techniki można korzystać. Powiem wprost nie słyszałem nigdy właśnie o stosowaniu rekuperacji jako środek na wilgoć. Ale nigdy mi to było potrzebne.
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Wezwany do tablicy odpowiadam.

GWC (https://pl.wikipedia.org/wiki/Gruntowy_ ... iep%C5%82a) - to jest w dużym stopniu rozwiązanie tego tematu - gdyż temperaturą gruntu stabilizujemy parametry w domu.

Dodatkowo dobrze jest dobrać "większe" urządzenie - gdyż w przypadku np 2-3 tyg deszczu - szyty na miarę reku (będzie zasuwał na 100%) a wilgotnoćć potrafi wzrosnąć do ok 90% - dlatego należy przyjąć nie 6 a 8-10 wymian na dobę :P (stąd cena reku może wahać się od 15-30 tyś zł) w zależności od wykonawcy.
Teoretycznie każdy zrobi to samo - ale życie pokaże który polegnie niebawem :P

Dodatkowo np Mitsubishi w reku ma wymiennik krzyżowy wykonany z specjalnego tworzywa (80% celuloza) które absorbuje w przypadku zbyt wielkiej wilgotnosci (poprostu nasącza się i gdy osiagnie wartośc krytyczną oddaje to do ścieku) a gdy wilgotność (powietrza zasysanego) spada oddaje ją do domu starając się utrzymać cały czas na poziomie konstans ok 65%.

Obecnie można reku wyposażać w czujniki temp, wilgotności i osuszacze - które połączone w system dają wam stabilny zaprojektowany parameter powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Auta same jeżdżą - to i (reku- centrale wentylacyjne) mają w opcji sterowalny każdy dowolny parametr :P

Pytanie tylko po co :P takie cuda w domu jednorodzinnym.

Dobrze dobrany GWC + automatyczny baypas (złe parametry wywalamy na zewnątrz) i sprawa do wyregulowania. Komfort takiego układu jest taki że mamy ok 20-23 w chałupie przez cały rok.
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

Sebastian ostatnie pytanie i koniec z zaśmiecaniem Grześka tematu. Przewidywana żywotność instalacji a jej koszt. Czy się to wróci i po jakim czasie. Gdyż nowe budynki zaczyna się projektować na około 30 lat. Tab by następne pokolenie już nie remontowało tylko burzyło i stawiało nowe.
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Wykonanie w takim budynku prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej wiąże się zazwyczaj z wybudowaniem trzech kominów.

Policzymy, ile taki komin kosztuje:

materiały,
robocizna,
obróbka blacharska na dachu,
wykończenie powierzchni ponad dachem,
nasada kominowa.

I to wszystko razy trzy. Warto też zwrócić uwagę na powierzchnię mieszkalną, którą taki komin zajmuje. Do tego dochodzą potężne mostki termiczne, którym jest każdy z kominów. Kolejny element w kosztorysie to nawiewniki w oknach lub innego rodzaju rozszczelnienie. Suma inwestycji finansowych dla wentylacji grawitacyjnej to zatem koszt na poziomie 15 000 zł.
Reasumujac - alternatywą jest rezygnacja z budowy kominów na poczet systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, której sercem będzie rekuperator

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie brzmi zatem:

Inwestycja w system wentylacji oparty o rekuperator najczęściej kosztuje nie więcej niż wybudowanie standardowej wentylacji grawitacyjnej.

Gorzej sprawy się mają, jeśli inwestor decyduje się na system wentylacji nieco za późno i kominy już zostały postawione. Zakładając, że minimalna wentylacja omawianego budynku powinna być na poziomie 150m3/h, a komfortowa powinna osiagnać poziom 200m3/h - 300m3/h, można przyjąć dla gazu zimnego, że roczne oszczędności wynikające z zastosowania rekuperacji wyniosą około 1000zł – 2000 zł, czyli czas zwrotu to około 7 do 15 lat.

to tak na szybko - ralnie jak ktoś zaczyna robić to od poczatku i dokłąda do tego GWC to po 5 latach zarabia
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

No to tak Seba jak u mnie dwa a raczej trzy systemy kominowe juz sa😉 mówiłem byś wczesniej zakładał akwa😜
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

gieniorek pisze:No to tak Seba jak u mnie dwa a raczej trzy systemy kominowe juz sa😉 mówiłem byś wcześniej zakładał akwa😜
Masz dwa jak dobrze pamiętam :P i SĄ PO3EBNE :P BO dymowe i spalinowe

1i2 w kotłowni do gazu i do pieca C.O. i 3-ci do salonu do kominka :P

To nie ma sie co martwić :P bo i tak by musiały być :P

P.S. Wpuściłem życie :P do siebie - 13 sztuk gadziny srającej :P
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

To Panie nie wiem komu będzie tak wesoło za chwile :P choc w sumie sprzęt przewymiarowany...wiec może będzie ok
Awatar użytkownika
Sebo8877
Mecenas
Posty: 251
Rejestracja: 06 paź 2015, 9:13
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Zabajka
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: Sebo8877 »

Ryb jest 6 sztuk - reszta to sprzątacze
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

odbłyśnik do testów wersja xtrasun wymiary: 53,3x60,3xH20,3cm dedykowany pod 250W e40- obudowa wentylowana.

Obrazek
Obrazek
przyznam ze wymiary robią wrażenie a to tylko odbłyśnik. Konstrukcja przeznaczona do oswietlania sporej powierzchnie wiec powinien idealnie sie nadać. BTW taki odbłyśnik wprost stworzony jako obudowa do hybrydowych lamp:).
czekam na żarnik zobaczymy jak wyjdzie w praniu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”