Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[107 l.] Początek

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

[107 l.] Początek

Post autor: suplement »

Witam wszystkich,

Nadszedł czas by pokazać moje początki z solniczkami. Zbiornik został założony dwa miesiące temu, ale dopiero od jakiegoś czasu znikły plagi związane z zielonymi glonami oraz krzemionkami na piasku więc zdecydowałem zrobić zdjęcia. Jakość jest fatalna bo robiona komórką, ale nawet w niej wychodzą lepsze zdjęcia niż na mojej starej cyfrówce. Życie zaczyna się tam dopiero wprowadzać więc jest trochę pusto.

Pierwszy post będzie cały czas aktualizowany wraz ze zmianami w zbiorniku.

Skała/podłoże:
- 13 kg. żywej skały z działającego zbiornika od około 2 lat.
- ok. 4 kg żywego piasku
- ok 3 kg. żwiru koralowego stanowiącego podporę dla ułożenia skały - 20.12.2010 został usunięty ponieważ ślimaki oraz kraby go wyciągały na przód akwarium.

Ryby/skorupiaki/bezkręgowce:
- ślimak Turbo
- 2x ślimak Strombus
- Chromis Viridis (wiem, że stadna rybka, ale musi poczekać na kolegów)

Korale/gąbki:
- Sinularia
- Dwa rodzaje Xeni
- Capnella
- Zoanthusy
- Sarco
- Aplysilla Rosea

Inne zaobserwowane organizmy:
- kilka wieloszczetów (okazy wielkości 10 cm. systematycznie lądują w teleporcie do morza)
- kilka małych (2-3 mm.) niezidentyfikowanych ślimaków
- Stolonifera
- Anemonia cf. Manjano
- kiełże
- Feather Dusters
- Spionid Worms
- Foraminiferans
- Halimeda
- Acetabularia
- Caulerpa Webbiana

Sprzęt:
- AKWARIUM:
74x29x50 - 107 l. + pokrywa

- OŚWIETLENIE :
Philips Aquarelle TL-D 18W, 1 000k
Sylvania Aquastar 18W, 1 000k
Zwykła świetlówka znajdująca się w pokrywie 15W
Dodatkowo oświetlenie nocne 12 W - 6 niebieskich diod - 23.12.2010 diody zostały wymienione na taśmę z piętnastoma trzy rdzeniowymi ledami koloru niebieskiego

-CYRKULACJA:
Pompa JVP 101 3000l/h

-ODPIENIACZ:
Resun SK300 (choć zdania sa podzielone co do jego działania to u mnie sprawuje się dobrze)

-OGRZEWANIE:
Grzałka Elite 300W (temperatura utrzymywana na poziomie 26 st. C)

-FLTRACJA:
Miałem zamiar tam zostawić kubełek, ale poszedłem w kierunku filtracji przez żywą skałę. - 23.12.2010 podłączyłem kubeł 1000l/h zapchany ceramiką/biobalami/gąbkami by usunąć z wody drobne śmieci

PLAGI:
- długie zielone glony - już nie ma śladu
- valonia - czasem jest mniej czasem więcej (zależy czy chce mi się ręcznie usuwać)
- cyjano - już nie ma śladu
- Aiptasia - kto miał do czynienia to wie, ze nie ma skutecznego w 100% środka (był brzydal to wytępił, gdy nie mial co jeść to został sprzedany, a plaga wróciła) :evil:

FOTKI:

Po odwiedzeniu Artura.
Obrazek

Znowu zasługa Artura.
Obrazek

Samo sobie wyrosło.
Obrazek

Szklana róża uwielbiana przez wszystkich.
Obrazek

Po raz kolejny Artur się przysłużył.
Obrazek

Ta ksenia sama sobie wyrosła.
Obrazek

Niezidentyfikowany ukwiał.
Obrazek

Pojedynczy zoa sobie wyrósł i rośnie dalej.
Obrazek

Ogólny widok.
Obrazek


Jak dorwę lepszy sprzęt to cyknę inne fotki, mam też nadzieję, że do tego czasu przybędzie nieco żyjątek.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2010, 22:10 przez suplement, łącznie zmieniany 9 razy.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Fajniutka ta skałka.Życzę powodzenia w dalszej zabawie z solniczką.Może kiedyś i ja.... :mrgreen:
pawel
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

pawelwilkon pisze:Fajniutka ta skałka
mnie też się podoba, ładny ma kształt jakby powiększała zbiornik, czekam z niecierpliwością na zarośnięcie skały no i na żyjątka :D
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Tylko czekałem kiedy ty wreszcie pokażesz swoje akwa :D
Trzeba czekać aż zarośnie, ale tak się zastanawiam czy ta ksenia będzie pasować a tym miejscu?? jak by nie było to trochę rośnie w górę, myślałeś o przenoszeniu czy może czekasz aż podrośnie ??
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

justfilied233 pisze:ale tak się zastanawiam czy ta ksenia będzie pasować a tym miejscu?? jak by nie było to trochę rośnie w górę, myślałeś o przenoszeniu czy może czekasz aż podrośnie ??
Bardzo wysoka nie rośnie, a jeśli nawet to jest na podstawce więc łatwo będzie można przestawić. Na samym początku ją tam postawiłem by miała jak najwięcej światła i ładnie się napompowała.

Te fotki są naprawdę paskudne więc jak będziesz chciał sobie zobaczyć jak to wygląda na żywo to zapraszam.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

suplement pisze:więc jak będziesz chciał sobie zobaczyć jak to wygląda na żywo to zapraszam.

o z wielką chęcią, muszę dokładnie zobaczyć jak to wszystko hula i sam się zaczne przygotowywać do mini solniczki :)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

początek obiecujący :)
trzeba teraz trochę zainwestować w żyjątka ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No ułożenie skały dość fajne - jest trochę miejsca na zwierzaki :)

Zakupy to ja bym zaczął albo od rozgwiazdy piaskowej albo od 4 ślimaczków do kopania w piasku :)

A jak przyjdą korale to zacznie się robić ciekawie :)

A co do tła...ja tam wolę czarne 8)

P.S. Co do odpieńka - jak Ci się sprawuje? teraz co prawda czarnej piany nie ma jak wywalać bo nie ma życia więc...czekam na życie i relacje z działania tego odpieniacza :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Artur___ pisze:trzeba teraz trochę zainwestować w żyjątka ;)
Spokojnie, przybędzie funduszy przeznaczonych na akwarium to i przybędą zwierzaki :)

cherry_ukasz pisze:Zakupy to ja bym zaczął albo od rozgwiazdy piaskowej albo od 4 ślimaczków do kopania w piasku :)
Szczerze to wolę ślimaki, w sumie widziałem na samym początku rozgwiazdę o rozpiętości ramion ok 1,5 cm, ale gdzie się podziała to nie wiem. Ostatnio jak byłem w Rzeszowie by co nie co kupić to mnie ceny powaliły na kolana, szczególnie ślimaków turbo, dwukrotne przebicie tych w sklepach internetowych.

cherry_ukasz pisze:P.S. Co do odpieńka - jak Ci się sprawuje? teraz co prawda czarnej piany nie ma jak wywalać bo nie ma życia więc...czekam na życie i relacje z działania tego odpieniacza :)
Odpieniacza używam w sumie raz na tydzień przy delikatnym sprzątaniu z niewielkich osadów na szybie (nie dotyczy alg wapiennych), po 5-6 godzinach jak przestaje cokolwiek odpieniać wylewam z niego tak 20-30 ml zielonej wody i odkładam na bok. Bardzo się obawiałem jego zakupu ze względu na nieciekawa opinię, ale mój egzemplarz jest w jak najlepszym porządku.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

I jak tam Łukasz coś nowego w baniaczku się dzieje? :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Z nowości to tylko szczepki od Ciebie, które testują moją cierpliwość, a szczególnie Capnella.

W ciągu ostatnich dni otwierałem pokrywę i wsadzałem rękę po 2 razy dziennie by ją jakoś przymocować. Po wciśnięciu w szczeliny wyskakiwała, po przymocowaniu szpilką odpadała, po przymocowaniu dwiema szpilkami też się wyswobadzała. Raz przymocowałem gumką to odwinęła swoje odnóże w odwrotnym kierunki niż skała, ale znalazłem w końcu sposób. Wyciągnąłem kawałek skałki do której przymocowałem ją podwójną gumką i elegancko siedzi w miejscu, nawet się napompowała i miło się patrzy jak odnóże nie opuszcza skały :mrgreen:

Natomiast drugi koralik (zapomniałem nazwy) raz został przymocowany szpilką i nie ma zamiaru się ruszać, nawet chyba już przylgnął, ale wole nie wyciągać jeszcze szpilki. ;)
Najbardziej zaskoczył mnie tym, że po napompowaniu ma dobre 5-6 cm wysokości, a w cale z początku nie dawał znać po sobie, że takie bydle. Zestresowany był mniejszy od Capnelli i jego umiejscowienie nie było przemyślane pod względem takiego rozmiaru.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
nowy
Posty: 71
Rejestracja: 05 wrz 2010, 4:06
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: [240]
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: nowy »

Kurcze te solne to tez fajna sprawa ... myślę ze w tym wszystkim jak i w słodkim i solonym ? :D najciekawsze jest to jak to się potrafi fajnie rozwijać ... Tak ogólnie to w akwarium widać ten potencjał swojej świetlanej przyszłości ;) rozumiem ze startujesz w konkursie :D
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Dawno tu nie zaglądałem i nic nie aktualizowałem, więc dopiszę co nie co.

nowy pisze:rozumiem ze startujesz w konkursie :D
Nie startowałem bo nie było z czym, moje w porównaniu z forumowymi baniaczkami to jak porównywać pustynię z lasami deszczowymi :mrgreen:

Ostatnimi czasy przybyły:
- capnella od Cherry_ukasza, która już się podzieliła na 3 części i rośnie
- dwie sztuki ślimaków strombus
- ślimak turbo
- kilka zoa
- sarco
- Chromis Virdis, któremu planuję dokupić w przeciągu 2-3 tygodni z trzech kumpli

Między czasie pojawili się okresowi mieszkańcy:
- jeżowiec Mespillia Globulus
- dwa kraby, jeden zielony drugi niebieski
Długo nie zabawili w zbiorniku ponieważ jeżowiec prawie do końca wyczyścił skałki i nie wiem co miałbym mu podawać do jedzenia. Z krabów zrezygnowałem bo mam bardzo drobniutki piasek, który cały czas latał po akwarium jak się przemieszczały.
- brzydal, który wyczyścił plagę aiptasi i pojechał do kolejnego potrzebującego akwarysty. Na moje nieszczęście po 4 tygodniach plaga wróciła :evil: . Tym razem zainwestuję w krewetki Wundermani.

Ze sprzętu zmieniłem oświetlenie nocne na taśmę z niebieskimi diodami led, porównując do moich starych neonów to jest o niebo lepsza, a na dodatek można regulować intensywność światła. Jeżeli ktoś chce zobaczyć jak to wygląda oto link do aukcji, w której brałem udział:

http://www.allegromat.pl/aukcja67410

Po kilku miesiącach testowania filtracji samą skałą zdecydowałem się na powrót do kubła. Działa już z dobre 8 godzin i widać poprawę wody i nie chodzi tu o to, że była brudna tylko latały czasem w niej różnego rodzaju "farfocle", które nie chciały osiąść na skałach. Wcześniej w słodkowodnym używałem Tetry 600, a teraz HW-302 1000l/h. Była na nie promocja i kosztowały 91 zł. + 13 zł. kurier więc przetestuję. Zapchałem go ceramiką, biobalami wraz z pociętymi słomkami i trzema gąbkami.

Zamieniłem też naklejany termometr na tradycyjny szklany wkładany do środka. Pozbyłem się również grysu koralowego, który wsypany był za skały.

Zdjęć nie wstawiam bo niewiele się zmieniło, tylko troszkę skał przestawiłem, ale wygląda prawie tak samo.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

eee tam, fotka to by się przydała :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Pewnie, że foty by się przydały :)

Moja rada: wyciągnij gąbki z kubła chyba, że chcesz kubeł rozbierać co tydzień-dwa...osobiście bym załadował kubeł tylko ceramiką, pokruszoną żywą skałą i raczej nic więcej.

A wracając do fotek to przydadzą się i w dzień i przy nocnym świetle ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”