Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[300 l] Małoobsługowe :)

Moderator: Administracja

Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Artur___ pisze:
grzeniu pisze:Nie żartuj! Jakie zasolenie?
zasolenie w postaci Photoshopa ;)
dla trzech ostatnich fotek oczywiście :)
E-e. Nie ma fotoszopa, to real panie :), a chrysiptera faktycznie pomyka między mikrozorium :) - choć pewnie niedługo, bo roślina nie wytrzymuje zasolenia, choć czytałem, że ono podobno do 1,013 wytrzymuje - zobaczymy. U mnie jest 1,010.

Teraz, zanim mi zarzucicie, że męczę ryby, itp. - czytałem ile udało mi się znaleźć na temat hyposalinity -obniżonego zasolenia (nie podam linków, bo mam je zapisane na drugim kompie), informacji jest niewiele, bo badań jest niewiele, ale generalnie, te które są, nie potwierdzają jakoby takie zasolenie było szkodliwe dla morskich ryb. Wiele oceanariów przeprowadza kwarantannę właśnie w takim zasoleniu, przez okres ok. 6 tygodni (przy czym nawet nie obniżają zasolenie stopniowo, po "uzgodnieniu" innych parametrów, jak np.pH, rybki idą chlup, do nowej wody,i nic im nie jest), czytałem o akwarium, gdzie gość trzyma centropygi i ustniczki w 1,011 od ośmiu miesięcy (w momencie tworzenia artykułu, niestety, nie znalazłem, co dalej z akwarium) bez problemów. Generalnie informacji jest niewiele, ale te które są potwierdzają, że ryby morskie są w stanie przystosować się do różnych warunków o wiele bardziej, niż się do tej pory sadziło. Znalazłem gdzieś badanie, gdzie podobno ustnik cesarski jest bez szkody znieść zasolenie tak niskie, jak 1,005.

Jesli zauważę jakieś niekorzystne zmiany w zachowaniu, czy zdrowiu moich rybek, zasolenie pójdzie w górę. Póki co wszystko gra. Potestuję jeszcze sarkopytona, jeśli się przyjmie to błazny będą miały gdzie się przytulić.


Teraz, dlaczego taki zbiornik? Miałem klasyczne słonawowodne, zasolenie w okolicach 1,003-5, z monodaktylusami, kolcobrzuchami, potem wpadły mi w oczy właśnie informacje o rybach morskich w obniżonym zasoleniu, pomyślałem, hm, czemu nie? Podkreślam, że ryby cieszą się dobrym zdrowiem, apetyt mają, zachowują się normalnie. Zatem dlaczego nie normalne morskie, jakie miałem wcześniej? Bo takie mnie nudzą. Są takie same, żywa skała ułożona tak, albo inaczej, do tego zoa, euphylia, grzybki, jakieś twarde, nemo, żółtek, hepatus. Ładne, owszem, ale jeśli widziałeś pięć, to widziałeś wszystkie. Ja mam słabość do kamulców i korzeni :), więc wystrój jest identyczny jak w słodkowodnym, korzenie + kamulce. Tylko z braku filtracji poprzez żywą skałę (mam żywy serpentynit :P) robię spore podmiany, ok. 70 litrów tygodniowo. Zobaczymy, jak się potoczy.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Zenonzlasu, ja oczy przecieram ze zdumienia :mrgreen: i nie wieżę w to co widzę :D Kolcobrzuchy już wcześniej gdzieś widziałem w podobnym akwarium ale błaznów nigdy.
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

Rewelacja,tak oryginalnego zbiornika jeszcze nie widzialem :)
Powodzenia :)
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

dla mnie to też szok, myślałem na początku, że faktycznie fotoshop ale jeżeli to real to chylę czoła :tak: Też mnie już znudziły te zwykłe solniczki więc założyłem coś jak Ty na podobieństwo słodkowodnego.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... cf2#153703
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2012, 8:12 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

no to też jestem w małym szoku :)

oby się powidło
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

A ja myślałem że baner naszego forum jest taki mało realistyczny, połączenie słodkiego i wodnego życia a tu.... jednak ktoś to uczynił heh :)

Wygląda to dziwnie jak każda nowość :D
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Atio »

wody słonawe - ogólnie są bardzo ciekawym środowiskiem i w naszej akarystyce chyba ciągle rzadkim
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Mikrozorium zdechło, zresztą zasolenie podniosłem do pełnomorskiego. Ciekawe, jak będzie wyglądać filtracja na żywym serpentynicie :P
Wyszabrowałem trochę szczepek - dzieki!.Chyba się przyjęły.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Zenonzlasu, uwielbiam Cie :ale jaja: :ale jaja: :ale jaja: :ale jaja:
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Akwarystyka morska wkroczyła w nową fazę rozwoju :mrgreen:
Widok bardzo ciekawy :D
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

To jest morksie? 8-( Aranz swietny :brawo:
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Pomysł pierwsza klasa :tak: :tak: :tak:
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

aż mi się banan na twarzy ukazał gdy zobaczyłem zdjęcie akwa. :D
:podziw: :podziw: :podziw:
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Zenonzlasu, w tygodniu dorzucę Ci kilka szczepek ;)

Na razie wygląda czadowo, ale jak szczepki dojdą to będzie odlot!
Uwaga! Szczepki ode mnie będą na morskiej skałce :P
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Dzięki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”