Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[160l] Pierwsza prezentacja :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

[160l] Pierwsza prezentacja :)

Post autor: Eqilibrum »

Witam,

Dziś po prawie roku do założenia chciałbym się pochwalić moją solniczką. Kto próbował zmierzyć się z morszczyzną to wie ze początki nie są łatwe i... nic nie da się przyspieszyć bezkarnie. Były więc wzloty i upadki, którymi dzieliłem się na różnym forum. Czasem ludzie pomogli a czasem delikatnie mówiąc ... wyprowadzali z równowagi. W rzeszowskich sklepach teraz jak wiadomo jest kompletna porażka, wiec ściągałem różne zwierzaki z różnych miejsc, tak ze sklepów jak i od prywatnych osób. A tak na marginesie, nie znałem nikogo w Rzeszowie kto zajmował się morszczyzną, więc nawet wodę z podmiany musiałem w jednym z rzeszowskich sklepów kupować .., którą jak wiadomo wylewają w k...
Na dzień dzisiejszy parę osób już znam i jakoś ratujemy się od czasu do czasu.

Parę słów na temat zbiornika i wyposażenia.

Szkło: klasyczne 160l: 40x40x100cm
Filtracja: na chwile obecną panel filtracyjny DIY wzmocniony dodatkowym filtrem wewnętrznym. W panelu: fitr mechaniczny: gąbka + włóknina, wkład z ceramiki wysokiej porowatości, absorber fosforanów, węgiel aktywny, biobale, trochę żywej skały, no i pompa która przez to wszystko tłoczy wodę EHEIM.

Odpieniacz: MiniFlotor AquaMedic (prawie nie używany)

Natlenianie: nieregularne ale czasami to robię.

Oświetlenie T5 AM: 1x 39W Reef Blue, 1x 39W Reef White 10K , świetlówka kompaktowa 55W Daynight Blue (white +attynic) x1

Chłodzenie: 2x wentylatory procesorowe 6W.

Inne: Grzałka automatyczna 150W ale raczej jest profilaktycznie, bo jak wiadomo problemem w jest raczej chłodzenia a nie grzanie.

Cyrkulacja: 2 x JVP-101

Wszystko podpięte do panelu DIY, który steruje z grubsza całością.


Skała: Mieszanina żywej, martwej i tufu. Ile: sorrki ale nie mam pojęcia, bo to się zmieniało.

Podłoże: Drobny żwir koralowy

Zwierzaki:
- Ryby: A.ocellaris x2, Z.Scopas x1, Ch.virdis x2, P.Kouderni x1, A. Tomentosus x1
- Krewetki: L. Amboinensis x1
- Kraby: Pustelniki: zwykły i czerwononogi, ponadto: glonożerny Mitrax i czarny dzikus, któremu darowałem życie a który w podzięce ukrywa się i obciął niedawno szczypce mitraxowi (na szczęście podobno się regenerują).
- Rozgwiazdy i wężowidła: A. Typicus x1 i ogromne beżowe wężowidło o rozpiętości ramion ok.25cm (a Pani przez telefon mówiła ze jest jak kobieca dłoń.. ;)) no i dziesiątki drobnych rozgwiazdek i wężowideł.
- Mięczaki: kilka ślimaków turbo, kilka przekopujących i mnóstowo samorodnych stomatelli o skórzastych paęcherzykach. .. oraz kilka małży.
- Śliczne, odziedziczone ze skałą rurówki
- Glony wyższe: głownie Caulerpa – rózne + dekoracyjny czerwony
- Koralowce: nie znam wszystkich gatunków wiec wypisze co wiem:

Pseudogorgonia – beżowa

MIĘKKIE:
Zoanthusy – rózne
Parazoanthusy – rózne
Clavularia – 3 rodzaje
Sinularia – 3 rodzaje
Sarcophyton – 2 rodzaje
Capanella imbricata
Xenia sp. I xenia egipska
Grzybowieńce: różne
Ricordea florida – 3 rodzje

LPS,
- minipora dignitata - 3 rodzaje – niestety glon częściowo glony zielone je zniszczyły 

- SPS,
Pavona cactus

I kilka innych, których na razie nie sklasyfikowałem

Ponadto całe stada robaczków, ślimaczków, robaków i wieloszczetów. Te ostatnie usuwam jak tylko nadarzy się okazja.

Pielęgnacja: regularne podmiany wody i kontrola parametrów.. no i czyszczenie szyb... 


Tak wiec, pokrótce wygląda to wszystko na dzień dzisiejszy.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wybaczcie niedoskonałości techniczne, ale TO MÓJ PIERWSZY RAZ... ;)
Ostatnio zmieniony 11 lis 2010, 18:49 przez Eqilibrum, łącznie zmieniany 2 razy.
Eqilibrum
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Coś nie tak z fotkami - link się nie otwiera.

Hyhy, wymiary ta 160 ma nieco niestandardowe ;-)
Szkło: klasyczne 160l: 40x40x10cm
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Eqilibrum »

Spokojnie... jestem w trakcie ich montowania :)
Eqilibrum
Awatar użytkownika
sitek16
Posty: 374
Rejestracja: 31 maja 2010, 20:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Czarna Sędziszowska
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: sitek16 »

super akwa coraz bardziej nabieram ochoty na solniczkę tylko ja zacznę od czegoś mniejszego
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Fajne! Widać że wszystko czuje się świetnie, żeby mi tak zoanthusy otwierały się jak u ciebie :). Pięknie to ci rośnie.
Powiedz mi czy twój brzydal też jest taki płochliwy? Ja swojego widzę tylko gdy tam śmignie czasem do kryjówki :) Gieniorek ma fajną rybkę na aiptazje, nie dość, że je pędzluje, to jeszcze pięknie wygląda :pani:

Jeśli mogę coś poradzić, to mógłbyś wyczyścić tylną szybę :P z zacieków i glonów, wtedy korale będą wyglądać jeszcze ładniej, kontrastując z ciemnoniebieskim tłem.
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Eqilibrum »

Dzięki! Co do brzydala to powiedziałbym, że raczej ma stosunek obojętny do wszystkiego. Wypływa, żeruje, ale lubi raczej cień. Zrobił duży porządek z aptazją, ale teraz się rozleniwił i gustuje w mrożonkach. A co do szyby wiem.. ale jest problem :( Postawiłem akwarium za blisko ściany i nawet to tło nie jest przyklejone tylko wsunięte. W przyszłym roku przeprowadzka, więc naprawie "błędy wieku dziecięcego" :) Nie mam po prostu dostępu a zacieki są na zewnątrz :(
Eqilibrum
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ładne akwa z jednym małym wyjątkiem, tak skała na środku jest dziwnie poustawiana, wg mnie bez potrzeby te przerwy, lepiej by wyglądało gdyby była jednolita "góra"
Tylko żywe zioło :D
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Znam ten ból. Ja sobie radziłem w ten sposób, że mocowałem bawełnianą szmatkę do jakiegoś drąga, psikałem na nią płynem do mycia szyb, i jeździłem tym drągiem po szybie do czasu aż zacieki zeszły :)

Wiesz co, tak jeszcze sobie myślę....mam cztery chromiski, z tym że świrują u mnie kompletnie i ani chybi zdechną, w ogóle te ryby mają jakąś porytą psychikę, albo wiszą w kącie, albo tulą się do pompy, fizycznie nie wygląda żeby coś im dolegało - może bym ci je oddał za free, może u ciebie z tą twoją dwójką jakoś się ogarną? Chcesz? Z tym że nie gwarantuję na 100% że a) je złapię, i b) że nie zdechną dwie sekundy po tym, jak je wpuścisz.
Eqilibrum
Posty: 120
Rejestracja: 15 maja 2010, 9:28
Imię: Eqilibrum
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: solniczka - 360l+40l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Eqilibrum »

Co do ustawienia to .. hmmm... To jest konstrukcja, częściowo połaczona na stała a częsciowo tylko luzno poukałdana. Monolityczna była kiedyś, spacjalnie porozstawiałem żeby poprawić cyrkulacje. Luki z czasem wypełnią korale, więc mysle że bedzie ok. To młode niespełna roczne akwarium :)

[ Dodano: 2010-11-11, 21:19 ]
Do Zenonazlasu. Ja nazwałbym to niestety stresem. Nie wiem co Ty tam masz z innych ryb (bo sarco prześliczne ;) ) ale u mnie, jak miałem 2 Chrysiptera parasema to je tak gnębiły, ze ze strachu nie wychodziły. Agresorów się pozbyłem i jest spokój. Teraz zostały tylko dwa, więc jak są zdrowe to chętnie przygarnę :)
Eqilibrum
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

widzę, że wybór aparatu trafiony
super fotki, akw oczywiście też :)
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: suplement »

Nie mogę się doczekać, kiedy mi zarosną szybki jak u Ciebie ta po lewej stronie.

Po za tym akwarium wygląda świetnie i z pewnością na żywo jeszcze lepiej.
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
nowy
Posty: 71
Rejestracja: 05 wrz 2010, 4:06
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: [240]
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: nowy »

Bajka ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”