Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[210] Słone Gruzy

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

[210] Słone Gruzy

Post autor: k0k0z »

Zaczęło się skromnie od szkiełka 64l przerobionego z krewetkarium na solniczkę. Po wyremontowaniu salonu i podciągnięciu tam rur przyszedł dylemat co stawiać. W grę wchodziły ok 500L czarne wody, ówczesne marzenie mojej M-żonki.

Jeden wypad do Tarnowa, gdzie można było pooglądać cuda morszczyzny przekonał płeć piękną mego domu, że solniczka to jedyne rozsądne rozwiązanie na akwarium w salonie :)

Po tym jak decyzja zapadła daliśmy sobie 6 miesięcy na skompletowanie sprzętu. A wyszło... jak zwykle, czyli o połowę szybciej, "parcie na szkło" nie dawało nam spać. Zbawieniem okazało się akwarium kol. gieniorka które przypadkiem pojawiło się na nano-reefie na sprzedaż.

Decyzja zapadła natychmiastowo, wymiary były bardzo przyzwoite a równocześnie powstrzymywały nas przed odejmowaniem sobie jedzenia od ust żeby napełnić akwarium życiem.

Cały czas pracuje nad aranżacją skały, na razie ustawienie z wczoraj, również walczę z pojawiającym się na piasku glucie, no ale dojrzewania nie ominiemy.

A więc co następuje:

Szkło: 70*55*55 - 210L
Sump: 90L
Oświetlenie: Pacyfic Sun Black Python 120W + 2x24w t5 ATI Actynic + ATI Blue Plus
Falowanie: 2x JVP 101
Obieg: Newjet 3000
Odpieniacz: Coral Tool napedzany Ab UP2000/1
Filtracja: 32KG LR + 18KG LS

Życie: Zoa ok 15 rodzajow, grzybki, pseudogorgonia, 5 roznych sarco, xenia, capnella, clavularia, rhodactisy , 1x Halichoeres trispilus (aka yellow 4 spotted wrasse), 2 kraby, 2 krewetki lysmata wudremanni, 1x Babka Amblygobius phalaena 2x Amphiprion clarkii, 1x zebrasoma Veliferum, 1x Six Line Wrasse, 1x Coris Wrasse (juv)

Karmienie: Od 2-3 kostki solowca + suchy pokarm
Suplementacja: KENT Nano Reef A+B,
Plany:

1. Budowa korony
2. Zakup komputera ARM
3. Zakup dozownika DOSER ONE

Fotoski:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szafeczka:
Obrazek

Obiecam dorzucić fotek jak opanuje aparat który dopiero dziś kupiłem :podwójnie widzę:
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2011, 9:12 przez k0k0z, łącznie zmieniany 7 razy.
Obrazek
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

No! Eleganckie! Estetyczne, i akwa, i szafka :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

całkiem przyjemny baniaczek a i szkiełko jakieś znajome
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jako, ze i tak stosuje mniejsza dawke CombiSanu na moj litraz, dorzucilem karmienie koralkow JBLowskim Korall Fluid, bezposrednio w okolice stworow, zobaczymy czy beda efekty.

Mocno tez mnie kusi promocja na reefshopie, wyprzedaja lampy led 120W o ponad 1300 zl taniej z racji wypuszczenia nowego produktu (lamp METIS), moze sie uda zmodyfikowac oswietlenie w tym roku :)
Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Maly update:

Do zbiornika doszly 3 Chromisy, Zebrasoma i doktorek, jak tylko znajde chwile to wrzuce pare fotek.

Wypad do sklepu po 3 chromisy zakonczyl sie zachwytem nad zebrasoma i doktorkiem wiec musialy wyladowac w akwa. Na szczescie zachwyt nie byl muj tylko mojej zony wiec nie musialem sluchac ile wydaje na ryby :bump1

Doktorek okazal sie przydatny i to dosc szybko, zebrasoma pokryla sie kropkami na drugi dzien od wrzucenia do akwa ale to akurat norma. Po tygodniu nie widac sladu kropek, obfite karmienie i doktorek daly rade. Oczywiscie uwaznie wypatruje jakichkolwiek objawow chociazby na innych rybach.

Problem mam z parasema, maly dzikus trzyma ok 100l dla siebie... wpusci babke, czasem wargatka na doktorka nie zwraca wogole uwagi. Ale o chromisach czy zebrasomce nie ma mowy. Bede musial wylowic skubanca i oddac znajomemu.

Zwiekszylem karmienie do 2 kostek mrozonki, mam nadzieje ze to nie przesada ale jak wracam z pracy to rybongi malo szyb nie wybija jak sie zorientuja ze ktos jest w domu.

Zamowilem BP 120w z RS, czekam teraz na paczuszke i bedziemy montowac.

Walka z brazowym glutem trwa obsysanie razem z piaskiem + podmianka, boli mnie ze babka trzyma sie tylko polowy akwa a za te najbardziej zasyfiajaca sie jakos nie ma ochoty sie brac...

Edit: Wreszcie zlapalem zebrasome na w miare ostrym zdjeciu, sorki za syf dookola ale nie mialem czasu na obrobke :/


Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Mała aktualizacja jako, że mam troche czasu w pracy :P

Doszły 2 błazny, parasema wyleciała do sumpa i czeka na właściciela. Oczywiscie w związku z odłowem trzeba było przemeblować całe akwa.

Zmieniłem lampę, przyszedł BP więc odrazu go zamontowałem. Nie pisałem żadnych uwag, ponieważ uważam, że musi minąć pare dni zanim nastąpią jakiekolwiek zmiany.

Teraz moge śmiało napisać, że lampa daje dużo lepszy efekt niż HQI zużywając mniej mocy (w tym momencie 80% mocy czyli ok 96w) , koralki tez reagują lepiej, zoa zamiast kieliszków rozkładają się w płaskie guziki, capnelle tak samo rozkładaja się znacznie wiącej plus wybarwiają sie na zielono co jest dla mnie miłym zaskoczeniem.

Myślę nad dorzuceniem jeszcze jednej cyrkulacji 3000l albo wymianie jednego falownika na 5000l bo glut ustepuje tam gdzie falowanie jest mocniejsze, niestety dalej obsiada mi skale i pseudogorgonie co doprowadza mnie do lekkiego wkurzenia :/

Kolejnym problemem jest szanowana małżonka, która chce koniecznie dorzucic jeszcze Hepatusa i Six-Line Wrasse do szkla, a ja sie boje przerybienia.

Wieczorem postaram się wrzucić zdjęcia plus opisać wrażenia z lampy.
Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Wygrażam się wygrażam a o lampie nic nie napisałem, czasu nie ma roboty w domu dużo a przy pladze DINO nie ma czego pokazywać na fotkach.

W walce z Dino zakupiłem AlgeaX i zmieniłem filtracje RO na nowa i żywice na nowa.

Zamiast starego filtra Włókno+węgiel+Osmoza teraz jest włókno 5u+ 1u, węgiel i dopiero RO a na końcu DI, efekt bardzo mnie zadowolił TDS pokazuje magiczne 0ppm. :>

Czeka mnie przeróbka spływu i czyszczenie sumpa w którym nagromadziło się sporo syfu, z durso przejdę na sitko + spływ nadmiaru rewizją, zrobiliśmy tak u znajomego i efekt totalna cisza. :mrgreen:

Dodatkowo dochodzi mi mała przeróbka odpieniacza, mam zamiar dołożyć zawór regulacyjny na wyższej rurze co by zapewnić w miarę stały poziom wody.

Dalej czeka mnie wymiana pompy, cały czas zastanawiam się w co zainwestować, zależy mi na ciszy a ostatnio po odpaleniu przy mnie zachwalanych przez sporo ludzi new jetów czułem się jak na traktorze. :/
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

chcesz cicho i wydajnie kup sobie tunze hydrofoamer nawet w słabszej wersji powinien wystarczyć do Twojego odpieniacza.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Pompa od odpieniacza jest znośna, teraz chce zmienić obieg i szukam czegoś cichego.
Obrazek
Awatar użytkownika
S_Y_N_E_K
Posty: 16
Rejestracja: 04 mar 2011, 23:07
Imię: Dominik
Lokalizacja: Warszawa
Akwarium: 460 morskie
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: S_Y_N_E_K »

k0k0z,
prefiltry dałbym w takiej kolejności:
- wkład polipropylenowy 5
- wkład węglowy
- wkład polipropylenowy 1
- membrana
- żywica
taka moja mała rada :)
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Mały update:

Cały czas trwa walka z dino i cyjano, właśnie jestem po zaciemnieniu, liczę ze efekt utrzyma się przy stopniowym zwiększaniu mocy oświetlenia. Na razie świece 5h z 10% mocą lampy.

Do akwarium ku szczęściu mojej małżonki doszły 2 rybki:

Pogromca wirków Six Line Wrasse czyli Pseudocheilinus hexataenia

Oraz piękny stwor bojownikopodobny :P Filamented Flame Fin Wrasse - paracheilinus filamentosus

Oraz ekipa czyszcząca czyli 2 slimaki turbo i krabik diurati. Również szczepka niebiesko zielonej discosomy i skałka z czerwonymi disco :)

Dziś wieczorem wrzucę zdjęcia jak mi się uda je sfotografować, narazie mały teaserek :)

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Do akwa doszło ok 10 KG Rzeszowskiej skały od Zenonzlasu za co serdecznie dziękuje :) Wypadły z akwa 3 Chromisy w zamian za 1 szt Corisa.

I aktualne foto aranzacj: :O

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Powiem Ci Łukaszu, że całkiem przyjemnie to wygląda. Nareszcie nie masz brązowego piasku aptazji też nie przyuważyłem, glona praktycznie brak a i rybki w niezłej kondycji. Także tak trzymaj i niech Ci zarasta koralami.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

No i fajnie to wygląda. Coris wyłazi z piasku, czy się czai?
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Pływa elegancko na froncie, ale tylko przez parę godzin tak 11-19. Resztę czasu spędza domyślam się w piasku.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”