Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[~240] starujemy z morszczyzną na poważnie

update na dzień 2.10.2011

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

[~240] starujemy z morszczyzną na poważnie

Post autor: urquel »

W związku z tym że pierwsze zakupy do nowego zbiornika ruszyły to pokusiłem się o zapoczątkowanie nowego tematu. Chciałbym pokazać po kolei zdobywanie sprzętu i czas jaki potrzebny jest do "zmajstrowania" baniaczka tych rozmiarów od podstaw


Pierwsze dane :
Szkło: będzie 100x60x50 na panelu ~20x60x50 float
Ogrzewanie: 250 wat
Odpieniek: made by Gieniorek na pompie 2300
Cyrkulacja: 2x jvp 101 (3000l/h)
Obieg: 3000 l/h
Oświetlenie: 30 watt led cree made by Gieniorek

To były by podstawowe dane na temat zbiornika. Oczywiście z biegiem czasu mogą nastąpić drobne modyfikacje sprzętu, ale generalny zamysł już się wyklarował.

Na dzień dzisiejszy posiadam szafkę pod wymiar i odpieniacz.
Czas realizacji który sobie wziąłem za wyjściową to dwa miesiące do uruchomienia zbiornika, a do akceptowalnego wykończenie to około roku.
Trzymajcie kciuki za powodzenie projektu.
Z góry dziękuje za pomoc Grześkowi i Łukaszowi oraz reszcie morszczaków za wsparcie.

Edit: Na dziś brakuje tylko lampy. Szkiełko już zamówione więc jak na dniach je dostane można się będzie brać za robienie panelu i montowanie sprzętu.
Siostra Edyty:
Lampa już jest. Teraz tylko panel i można zalewać.

Edyta:
Tak jak obiecałem w pierwszym poście zdjęcia całości zbiornika od początku.
Dzień pierwszy:
Obrazek
Dzień 10:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 paź 2011, 21:58 przez urquel, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

tak jak rozmawialiśmy koncepcja baniaczka jak najbardziej słuszna, a projekt widać że przemyślany więc powinna wyjść kozacka solniczka
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Troszkę rozciągnął mi się projekt w czasie, przez niepotrzebne grypsko, które na tydzień położyło mnie do wyrka. Ale nie ma co narzekać bo mogłem na spokojnie przemyśleć jak rozplanować baniaczek w przyszłości.

Dla tych którzy chcą sobie założyć solniczkę podobnych rozmiarów postaram się opisać wszystko (wraz z cenami) po kolei od samego początku.

Oto historia powstawania mojej wymarzonej solniczki.
Gdzieś na początku grudnia ubiegłego roku, po wielu przemyśleniach i chwilach zwątpienia w rozwijaniu całkiem dla mnie nowej i mało poznanej pasji ( historia plag i klęsk w wątku z moją 96) doszedłem do wniosku, że powoli pasuje przesiąść się na jak największy zbiornik.
I tak po kilku pomiarach w pokoju i kilku rozmowach z właścicielami mieszkania (rodzicami) zapadła decyzja o wymiarach zbiornika ( 100x60x50 cm). Niestety większa szafka pod baniaczek oznaczałaby rezygnację z kilku mebli oraz demolkę jednej ze ścian.
Nie czuję się stolarzem, więc szafkę zamówiłem u znajomego stolarza.
Wymiary szafeczki to 100x60x86 cm podzielonej na zamykaną szafkę oraz na regalik na książki. Cena 800 zł

Obrazek

I tak skończył się rok 2010. Z upływem czasu zacząłem gromadzić sprzęt przewidziany do nowego zbiornika. Z racji tego że nasz kolega Gieniorek rozpoczął produkcję odpieniaczy i innych technikaliów udało mi się nabyć jego produkcji maszynkę.
Cena: około 400 zł

Obrazek

Podbudowany udanym zakupem zacząłem rozglądać się za pompami cyrkulacyjnymi oraz obiegową. I tak wybór padł na Cyrkulacje JVP 101 w 2 egzemplarzach oraz na obiegową New Jet 2300 ( zamieniona z napędem odpieniacza New Jet 3000)
Cena: Cyrkulacja 2x po ~50 zł, Obieg 200 zł

Obrazek
Obrazek

Skończył się styczeń i nadeszła pora na zakup oświetlenia. Oczywiście z tą sprawą zwróciłem się do naszego forumowego "majstra" Gienka. Wybór lampy padł oczywiście na samoróbkę jego produkcji.
No to polecimy teraz po elementach użytych do konstrukcji lampy.
Na początek trzeba było wybrać wymiar lampy. Padło na długość 50 cm i takiej długości zakupiłem radiator.
Kolejnym etapem był wybór ilości Diod Led Cree, Zdecydowałem się na 10 sztuk w zestawieniu 6 Royal Blue oraz 4 białych zimnych. Następnie dobraliśmy do tego zasilacz, wiatrak chłodzący oraz wszelkie kable i całą resztę oraz ogólnie rozplanowaliśmy wygląd końcowy gotowej lampki.

a teraz foty lampy:
Mała reklama ":p
Obrazek
Całość:
Obrazek
A tak to to świeci:
Obrazek



Czyli zostało tylko zamówić szkiełko. Wielkość już znałem,więc zamówienie zostało złożone i zbiorniczek najprawdopodobniej już jutro będę posiadał u siebie.
Cena: 400zł foto:
Obrazek


I tak dobrnąłem do stanu obecnego. Jest już "bliżej niż dalej" do momentu uruchomienia całego ustrojstwa. W najbliższym czasie planuję skleić panel, kupić autodolewkę oraz w szafeczce zamontować całą elektrykę. Następnie skleję koronkę na akwa oraz dokupię drugi zasilacz do lampy. A poźniej w miarę możliwości finansowych stopniowo zacznę wprowadzać życie.

Jak do tej pory projekt kosztował mnie 1900 złotych. Całość do uruchomienia nie powinna wymieść mnie więcej jak 2700zł. Nie jest to malutko ale można by jeszcze zaoszczędzić na zrobieniu szafki samemu. Oczywiście zamawiając wszystko w sklepach pozbył bym się znacznie więcej pieniążków. Także ja jestem zadowolony, na szybko przeglądnąłem on-linowe sklepy i wychodzi że zaoszczędziłem jakieś 1500 złotych nie kupując "markowych" rzeczy.

Z biegiem czasu postaram w pierwszym poście zamieszczać fotki z kolejnych etapów rozwoju baniaczka.

Pozdrawiam.

No to Edit:
W końcu doszło szkiełko do mnie i obiecane zdjęcie dołożone do tematu.
Kolejny up za kilka dni.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2011, 11:32 przez urquel, łącznie zmieniany 3 razy.
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Gekon »

No to czekamy na foty i rozwoj projektu :)
Tylko jedna rzecz mnie zastanawia.Placiłes za JVP po 100 zl?
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Tylko jedna rzecz mnie zastanawia.Placiłes za JVP po 100 zl?
Oczywiście miałem na myśli 100 za obie.
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

I kolejny etap za mną. W końcu dotarł do mnie panel, oraz rurki oraz inne pierdółki. A teraz pokrótce jak to wyglądało:
Gienek pociął i wstępnie skleił dla mnie panel... nie obeszło się bez drobnej pomyłki ... ekhm grzebień wyszedł mi na tylnej ściance... ehhh no ale nie będę przerabiał wszystkiego od nowa a teraz trzeba się wziąć za wklejenie go na miejsce najpierw przymiarka:
Obrazek
Z całego zamieszania jakie miałem dzisiaj w domku, w tym samym czasie miałem remont przedpokoju nie porobiłem fotek z silikonowania panelu, a wiecie jakie to upierdliwe zajęcie...

Panel wklejony, więc można brać się powoli za rozplanowanie obiegu wody w zbiorniku... rurki 3/4 cala do tego 3 kolanka i tyle samo trójników... wstępny szkic :
Obrazek
Nie pozostało mi nic innego jak brać się za cięcie rurek i sklejanie całości. Tak się prezentuje jeden z elementów obiegu :
Obrazek
Sklejanie obiegu samo w sobie było banalne, jedyne na co musiałem zwracać uwagę to to aby wyloty wkleić mniej więcej w jednym położeniu. Jakieś 40 minut później obieg wyglądał tak:
Obrazek
W sumie jestem zadowolony z wykonanej roboty, jest to moje pierwsze diy jakie kiedykolwiek zrobiłem i jak nie będę zmuszony do powtórzenia tego to wolę dodać parę złotych i kupić gotowca... normalnie nie nadaję się na majsterkowicza. No ale jako tako się to wszystko trzyma "kupy". Jutro biorę się za próbne zalewanie i mam nadzieję, że będzie to wszystko działać.
A tak na sam koniec to wygląda to tak, nawet lampka działa :D
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zdjęcia zalanego akwarium proszę!!!
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

właśnie gościu, ino raz foty nowego ;) baniaka
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

No to panowie i panie jedziemy z koksem
Akwarium zalałem świeżą wodą(jakieś180litrów) w niedzielę i tak sobie się to soliło i mieszało, a że spotkanie podforakowe ważniejsze to już sobie nim dupki nie zawracałem tego dnia.
I tak nastał poniedziałek. Jak tylko wróciłem z pracy to wziąłem się za przeprowadzkę do nowego domku. Najpierw musiałem oczyścić skałę z lasu glonów co udało mi się w miarę dobrze... już tak nie straszy i widać że to skała jest :D No ale wracając do przeprowadzki... skała już była przełożona to trzeba było brać się za złapanie rybek i innych mieszkańców. Spuściłem 10 litrów wody do wiaderka i po jaki 20 minutach miałem zwierzaki w wiadrze, krótka bo godzinna aklimatyzacja, i powoli pojedynczo do nowego domku przeszły wszystkie zwierzaczki. Przyszedł czas na najgorszy fragment przenosin. Musiałem oczyścić piasek a całej masy glonów i innego detrytusu, myślę że z 2 kilogramy z 6 odratowałem i siup do baniaka :d
Na chwilę po przenosinach wyglądało to tak:
Obrazek
I to tyle na poniedziałek.

A dzisiaj to już z górki. Rybki wszystkie żyją a nawet nie marudziły zbytnio przy karmieniu także o nie jestem spokojny, Rozgwiazda jak tylko dostała piasek to się zagrzebała i dzisiaj tylko czasem wyłazi na wierzch. Krewetki nie widziałem na oczy mam nadzieję że tylko się schowała w stresie a nie wyciągnęła odnóży. A co ja będę się rozpisywał, chcecie zdjęcia to macie:
Obrazek
Obrazek
Paskud na wycieczce:
Obrazek
A temu panu się chyba przenosiny nie spodobały :/
Obrazek


Fotek na razie więcej nie daję bo w akwa bajzel i skałka się wietrzy... za tydzień mam ochotę się wybrać po nową skałkę to wtedy jak ją jakoś sensownie poukładam to zamieszczę obszerniejszą fotorelację.
A tak poza tym to mam nadzieję Łukaszu że moja seteczka za nie długo wróci na łamy forum.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

urquel pisze: A tak poza tym to mam nadzieję Łukaszu że moja seteczka za nie długo wróci na łamy forum.
Hehe co do powrotu to nie do mnie tylko do nowego właściciela ;) mam nadzieję, że pokusi się o fotorelację bo ma już serię zdjęć i powiem, że przygotowuje się odpowiednio :D

A co do tego baniaka to powiem, że robi wrażenie! Światło faktycznie rewelacja i rybki będą miały sporo miejsca do pływania :D

Oczywiście nowa dostawa piasku jak i skały na pewno się przyda :) kup sobie salariasa na glony :D będzie miał wyżerkę. Skała fajna jest do kupienia wiesz gdzie :P prosto z frachtu więc ma na sobie sporo życia.

Uporałeś się z chlupotaniem spływu? myślę, że po prostu masz za niski poziom wody w panelu i tyle ;) także poziom do góry i będzie cichutko ;)

Ejjj i weź tą grzałkę schowaj do panela! czemu zaśmieca akwarium? :(

W takim razie czekam na dalszy rozwój i fajnie, że pojawił się kolejny duży morski baniak ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

i o to chodziło. Baniaczek faktycznie prezentuje się bardzo przyjemnie, tylko tak jak pisał Łukasz grzałka ewidentnie do panela. Mógłbyś również pomyśleć nad podniesieniem poziomu wody w samym baniaku, bo parę cm wody jeszcze się zmieści.
Uruchomiłeś już odpieniacz?
mazu
Posty: 181
Rejestracja: 16 gru 2010, 20:04
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180 L
Płeć:

Post autor: mazu »

Haha :D My baniaczek widzieliśmy we wtorek i jest piękny. Robi wrażenie, naprawdę :)
I seteczka "wróciła" na forum - jest już nasz temat :) postaramy się na bieżąco zdawać relację.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

mazu pisze: postaramy się na bieżąco zdawać relację.
No to mam nadzieję, że Krzysiek też będzie...relacja panie, relacja! Jak się czują zwierzaki?
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Skoro domagacie się aktualizacji to proszę bardzo. Zwierzaki prawie wszystkie przeżyły przeprowadzkę. Jedynie krewetka Wundermani sobie nie poradziła, ale to kwestia stresu i dwóch przeprowadzek w kilka dni.
A dziś odwiedziłem Olivera w Krakowie i dokupiłem 15 kilogramów skały i 3 zwierzaki, Foxface, Salariasa oraz Krewetkę czyszcząca. A fotki to porobię jutro i was podenerwuję moimi zdolnościami fotograficznymi. Dzięki Łukaszu za towarzystwo :D
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
mazu
Posty: 181
Rejestracja: 16 gru 2010, 20:04
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180 L
Płeć:

Post autor: mazu »

ja już jedną rybkę widziałam i jest obłędna :)
czekam na zdjęcia akwa z nowym życiem!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Morskie”