Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[330L] PROJEKT: Regał

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

[330L] PROJEKT: Regał

Post autor: Bartosss »

Witam!

Przedstawiam Wam projekt, który realizuje powoli od jakiegoś czasu. Będzie to regał z akwariami przeznaczony do trzymania krewetek i raczków. Z krewetek póki co tylko neocaridiny. Cała ta zabawa to całkiem spory wydatek, dlatego póki co będzie działała tylko połowa regału a po jakimś czasie reszta. Plan zakłada zalanie zbiorników do 20 lipca, jeżeli nie dam rady to przełożę to na 10-15 sierpnia. Przejdźmy do konkretów

Regał o wymiarach 196x91x46cm, noga składana, regał skręcany na 80 śrub, 5 półek z płyty wiórewej, malowany proszkowo, wytrzymałość jednej półki 500kg, nośność całego regału to 2,5t. Kupiony w castoramie (176zł)

Obrazek

Półki to płyta wiórowa 10mm, które już polakierowałem. Na półkach będzie karimata z tesco, nie typowo akwarystyczna. Będzie przyklejona czarną taśma montażową do półki, co jednocześnie zabezpieczy mi najbardziej wrażliwy punkt płyty czyli jej rogi.

lakier
Obrazek

karimata
Obrazek

zdzieranie sreberka, które chyba przykleje na dół półki, zawsze to jedno zabezpieczenie więcej :)
Obrazek

gotowa karimata
Obrazek

taśma montażowa i rozpuszczalnik...chyba kazdy wie jak to wygląda
Obrazek

Regał będzie przymocowany do ściany na sześciu dyblach, kupione już wszystko dyble 10mm, pręt gwintowany 8mm, nakrętki i podkładki. na zdjeciu widac tez sruby do skręcenie regału...
Obrazek


Akwaria będą miały wymiary 45x25x25cm, ewentualnie jakieś drobne korekty. 3 akwaria na półce co łącznie da mi 12 sztuk na regale (na górze nie będzie nic), póki co jednak odpalę tylko 6 sztuk.

Oświetlenie...tutaj się jeszcze zastanawiam bo ciężko z mocowaniem tego ustrojstwa.
Myślałem nad takimi oprawami LINK, 2 sztuki na półke co da mi 42w na akwaria o pojemności 84 litry czyli 0,5w/l Problem tylko z mocowaniem tych opraw, są tam jakieś uchwyty, które mógłbym wiercić do profili, tylko nie wiem czy rozstaw będzie odpowiedni żeby otwory nie wyszły poza profilami...No i podłączenie opraw wydłuży je o 5cm, będzie wystawało ale szału ni ma bo to w rogu pokoju.
Druga opcja to do półki przykleić małe klocki z OSB3 i do tego wiercić normalnie oprawy tak jak do sufitu, przykładowo KLIK . Nie chce wiercić bezpośrednio do półki. Pod półką nie ma poprzeczki.
Może coś doradzicie....:)

Filtracja hamburska oparta na jednej pompie centralnej, konkretnie kiedyś opiszę i dodam fotki jak już będe to robił bo teraz ciężko to opisać. Póki co mam do tego już gąbkę o wymiarach 1x1,25m grubość 5cm, PPI 45 czyli 45 otworów na cal, czyli po prostu bardzo gęsta,

zobrazowanie wymiarów gąbki...
Obrazek

Zbliżenie na gęste oczka
Obrazek

Gąbkę będę mocował na profilach plastikowych które będę przyklejał na sylikonie do szyb.
Hamburgi będą proste nie narożne. Nad filtracją też rozmyślam, nie mam jeszcze konkretnego planu co do niej...


W 6 akwariach, które odpale w 1 etapie planuje następujące gatunki; sakura red, yellow, blue pearl, white pearl i 2 akwaria na raczki cpo.


Liczę na Wasze porady, uwagi i inne takie tam :)

CDN....
Ostatnio zmieniony 26 lip 2012, 22:21 przez Bartosss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

No i to lubie :D

Szkoda żeś se fotki z gąbką nie zrobił, to by ludzie widzieli rozmiar, ja miałem 6 razy więcej tej gąbki jak przyszla to sie nie mogłem w pokoju ruszać :D
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Przeciez dasz hamburgi to juz jest filtracja i to bardzo dobra zreszta. ;)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Można dodać coś oczywiście co by ta filtracja była jeszcze lepsza, ale tak jak polak.krk, pisze to co masz powinno wystarczyć :D
Wiesz jak ja planuje zrobić u siebie :)
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

polak.krk pisze:Przeciez dasz hamburgi to juz jest filtracja i to bardzo dobra zreszta. ;)
Chodzi mi o to że nie wiem czy taka pompa o przepływie 2100l/h będzie ok czy za mocna...
Wiesz jak ja planuje zrobić u siebie :)
Nie mam $ na cyrkulatory :)

[ Dodano: 2012-06-13, 23:09 ]
Obiło mi się też o uszy że na akwarium około 30 litrów powinno być ~50 litrów powietrza na godzine a mielenie 2-3 razy objętości na godzine to juz nadfiltracja czyli teoretycznie pompa powinna mieć około 600l/h , rozdzielacze na 12 baniek
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Jak bedzie za mocno to skrecisz gdzies przeplyw czy cos. Boj sie zeby za slaba nie byla. O przeliczaniu sie nie wypowiem ale lepiej miec mocniejsza niz slabsza. ;) Zawsze gdzies beda straty przeplywu. :)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
Akuku.
Mecenas
Posty: 517
Rejestracja: 18 lut 2011, 20:38
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów-Zwięczyca
Akwarium: krewetkarium 27l
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: Akuku. »

No no, piękny projekt ^^ Jakbyś potrzebował pomocy to jestem chętny, zawsze jedna para rąk więcej to lepiej :D
A co do pompy, to nie można zrobić jakichś "lewych wylotów" które będą prowadziły na normalne powietrze a nie do baniaka? Czy to jakaś różnica ciśnień będzie i większość powietrza będzie wylatywała właśnie tym "lewym" otworem?
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

Właśnie tak chciałem zrobić ale są tez inne rozwiązania
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Zakładam, że piszecie o pompie powietrza do hamburgów. Więc kup pompę z regulowanymi elektronicznie obrotami (potencjometr) i sprawa rozwiązana. ;)
krzysiekh
Posty: 78
Rejestracja: 16 cze 2012, 8:02
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Opolskie
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekh »

A ja z takim innym pytaniem, jak ma się głośność takiego rozwiązania opartego na centralnej pompie, bo załapałem fazę na krewetki i zastanawiam się czy przy kolejnych baniaczkach inwestować w chińskie kaskady, czy może jakiś napowietrzacz z 3-4 wyjściami?
Praw­dzi­wa wie­dza to zna­jomość przyczyn.
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

To na pewno zależy od modelu są ciche a są i traktory :)
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

krzysiekh pisze: zastanawiam się czy przy kolejnych baniaczkach inwestować w chińskie kaskady
Jesli tak chcesz na poważnie się do tego zabrac, to chinskie tanie kaskady są najgłupszym wyjsciem.
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Popieram cruste. Najlepsze i najtansze wyjscie to hamburgi, i b.duzo ludzi do tego wraca, z czego sie nie dziwie. :)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Ja w planach od dłuzszego czasu mam regalik, i stanie oczywiscie filtracja jak wiadomo - hamburg, nawet gabka zastosowana przez bartosssa to taka moja zdobycz (bo niebieskiej nie zniese, a zadnen sprzedawca nie wcisnie mi kitu że po miesiącu..... po dwóch.... - z tym ze ja wystartuje te 4-6 zbiorników gdzie wode napędzać będą pompy (szut i aquael)
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

crusta nie spamuj mi tu tylko ze swoim regałem coś rób :mrgreen:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”