Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[>500l] Mój świat i moja odskocznia

Regał i Regał i tylko krewetki

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Przeczytałem temat od dechy do dechy gratulacje!. Trochę dużo tu achów i ochów ale to zrozumiałe bo krewetki i progres zacny.
Ja mam kilka pytań technicznych jeśli można.
Jak sprawują się gąbki w tych filtrach twojej produkcji?
Czyściłeś je już od powstania 1 regału? Czy robiłeś restarty przy czyszczeniu?
Ile podmianiasz wody w ciągu tygodni i czy w wakacje robisz dolewki z RO?
Czemu wybrałeś Amazonie z późniejszych etapach akwariów zamiast typwoych podłoży krewetkowych?
Możesz mniej więcej napisać jak robisz restart takiego baniaka? Sam teraz będę restartował kostkę z crystalami i snow white i się zastanawiam jak do tego podejść.
Jeszcze raz gratulacje hodowli. Może się kiedyś zgłoszę po coś o ile wysyłasz kurierem :-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

adeptmarine pisze:Jak sprawują się gąbki w tych filtrach twojej produkcji?

Czyściłeś je już od powstania 1 regału? Czy robiłeś restarty przy czyszczeniu?
Filtry owszem mojej produkcji która polegała na połączeniu składników, sam pomysł to klasyczne hamburgi. Gąbki sprawują się rewelacyjnie, nie są czyszczone, chyba że nadchodzi czas restartu w zbiorniku i wtedy można to przepłukać po prostu. Restarty zdarzają się co 7-8 miesięcy, czasami nieco dłużej się zdarza, gąbki nawet w tym okresie nie są zapchane, nie widać spadku wydajności itd.
adeptmarine pisze:Ile podmianiasz wody w ciągu tygodni i czy w wakacje robisz dolewki z RO?
to zależy może też i trochę od zbiornika aczkolwiek 6-7 litrów jest podmieniane średnio co 7-8 dni, przy podmianach oczywiście RO plus mineralizatory plus preparaty zalecane do stosowania przy podmianach.
Co do dolewek RO to uzupełniam braki aczkolwiek dzięki szybka jakie obecnie znajdują się nad zbiornikami problem parowania wody został prawie wyeliminowany.
adeptmarine pisze:Czemu wybrałeś Amazonie z późniejszych etapach akwariów zamiast typwoych podłoży krewetkowych?
Tutaj uświadomiłeś mi że z mojego niedopatrzenia jest tam trochę myląca informacja zawarta.
Podłoże ADA Amazonia New, była używana na początku, praktycznie cały regał z jakimiś tam wyjątkami był na niej odpalony. Nie jest to podłoże złe dla krewetek aczkolwiek lepiej sprawdzają się te podłoża dedykowane właśnie krewetkom. Na chwilę obecną w zbiornikach wykorzystywanymi podłożami są BWS Shrimp Soil, Benibachi Shrimp Soil Normal, Benibachi shrimp Soil Normal Fulvic, Ebi Gold, Ada Amazonia, przy czym pierwsze 3 wymienione zajmują lwią część zbiorników których liczba na dzień dzisiejszy została pomnożona. W najbliższej przeszłości regał ten zostanie przeniesiony do innego pomieszczenia, także przy restartach przetestuje jeszcze podłoża jakich nie miałem do tej pory u siebie.
adeptmarine pisze:Możesz mniej więcej napisać jak robisz restart takiego baniaka? Sam teraz będę restartował kostkę z crystalami i snow white i się zastanawiam jak do tego podejść.
Odłowić krewetki, wybrać co niepotrzebne, wyczyścić, wsypać podsypki pod podłoże, wsypać podłoże, użyć na starcie preparatów ułatwiających start zbiornika, zalać zbiornik zmineralizowaną wodą, można po części wykorzystać wodę z dojrzałych zbiorników.
Co do samych krewetek to na czas restartu pojawia się problem pewnie z ich przetrzymaniem, u mnie po prostu jest mozliwość włożenia ich do innego zbiornika i odczekania z zasiedleniem zrestartowanego baniaka do czasu kiedy biologicznie będzie dla mieszkańców bezpieczny. Co prawda wielu producentów twierdzi że można wpuszczać życie do zbiornika juz po kilku dniach, sam to kilkakrotnie robiłem aczkolwiek należy mimo wszystko z tym uważać, czasami po prostu warto poczekać chwilkę.
adeptmarine pisze:Jeszcze raz gratulacje hodowli. Może się kiedyś zgłoszę po coś o ile wysyłasz kurierem :-)
Z wysyłkami nie ma najmniejszego problemu, Jakieś tam doświadczenie odnośnie wysyłek krewetek ale i nie tylko mam :) http://allegro.pl/sklep/13452409_caridina
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Dzięki za opdowiedzi.
Jeszcze Cię pomęczę, czy głowice wykorzystane w filtrach są podłączone do podżwirowych kratek które są tylko po wew. stronie gąbki?

U mnie bardziej chodzi, co zrobić z kreweciami na tydzień dwa na czas restartu.

Co proponujesz z ręką na sercu z preparatów na start i do podmian, pomijając może te które sam sprzedajesz bo to chyba nie będzie obiektywne? :>
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Za obiektywność kolegi kładę własną głowę. Sam od niedawna się u Konrada zaopatruje. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Obiektywizm sprzedajacego faktycznie to klienci mogą określić tylko.
Generalnie w swojej ofercie staram się mieć produkty sprawdzone na własnych krewetkach.

Co do podzwirowek to nie korzystam z nich filtracje zapewnia hamburg gdzie samej gabki jest 3 do 4 litrow. Także biologicznie jest ok.

Co do tych preparatów do podmian to tu jest wiele opcji. Napisz może co posiadasz i zobaczymy co wystarczy a co pasuje dokupić.
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Masz jakieś doświadczenie z Nano Crusta Mineral? Jest to typowy mineralizator czy tylko dodatek ?
Maks
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2015, 21:43
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Akwarium: kilka
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: Maks »

Witam wszystkich kochających inaczej :mrgreen:
Jako że chyba coś temat przymarł nam, chciałem poprosić o garść nowych fotek chętnie z Blu Taiwan Bee Pandą ;)

Panie Konradzie Gratulacje wyjątkowo dobrej ręki i samozaparcia, przecież pracy przy tym jest mnóstwo ...
Przeczytałem z nieukrywaną przyjemnością temat od przysłowiowej deski i niestety mogę potwierdzić iż choroba krewetkowa dalej szaleje ... :D Z jednego baniaka w ciągu ostatnich paru dni zrobiło się ich 4, razem ponad 200 litrów :mrgreen:

Jak tylko będą gotowe na przyjęcie tych naszych szkrabów, jeśli można odwiedziłbym Rzeszów.

Pozdrowienia dla wszystkich
Studio16Hertz - sektor High- End. Produkcja i serwisowanie kolumn audiofilskich.
http://www.studio16hz.eu
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: daroo »

Może nie 40-lat minęło jak śpiewano kiedyś, ale ponad 5 lat to tez dobry czas by pokazać co tam się Konrad dzieje z Twoją zajawką
daroo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”