Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[67,5l] projekt "bliźniaki"

Moderator: Administracja

karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

[67,5l] projekt "bliźniaki"

Post autor: karol89 »

Witam,
w związku z tym że już całkowicie pochłonęły mnie krewetki planuje małą wymianę w pokoju.
Mianowicie akwarium delte 35l i kostke 10l chcę zamienić na akwa 67,5l. Szkło o wymiarach 75x30x30. Projekt jest o tyle nietypowy (nie spotkałem się z czymś takim do tej pory) iż będzie wyglądał następująco:

Obrazek

Największym plusem takiego zbiorniczka ma być obieg tej samej wody w obydwu jego częściach. Wiadome jest że im większa ilość wody tym łatwiej utrzymać odpowiednie parametry. Wodę filtrować ma dwustronny filtr hamburski napędzany dwiema głowicami z takich właśnie filtrów:
http://www.allegromat.pl/aukcja133900

Dziś wybieram się do zoologicznego i dowiem się ile mi krzykną za sklejenie takiego akwa.
Opłaca się od razu zamawiać u nich wklejenie uchwytów na gąbki do hamburga?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, 13:57 przez karol89, łącznie zmieniany 1 raz.
Markiz

Post autor: Markiz »

ja bym kupił standardowy wymiar jeśli taniej :D a co do gąbek to ja w kolejnych 2 zbiornikach będę "mocował" na wcisk :D
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7057
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

No projekt ciekawy i jestem ciekaw realizacji, widzę i plusy i minusy tego rozwiązania

Plusy:
+ Jedna zabawa z podmianką wody pewnie (choć to pewnie nie dobre rozwiązanie, bo nie wiem czy brud z gabki nie byłby jakoś wypłukiwany)
+ Identyczne parametry wody w obu (tym samym akwarium)
+ Możliwość swobodnego przerzucania krewetek pomiędzy poszczególnymi komorami

Minusy też są:
- Jedna woda = problemy jak będą to i tu i tu
- Trzeba zabezpieczyć komory przed przedostawianiem się krewetek do drugiej komory
- konieczność hodowli jednego gatunku
- trzeba zrobić tak zeby woda jakoś nie wymywała z gąbek tego całego brudu, który zamiast w gąbkach siedzieć sobie grzecznie by sobie latałl po akwarium
Markiz pisze:ja bym kupił standardowy wymiar jeśli taniej
Czyli to jest słabe rozwiązanie wtedy, warto kupić akwa nieco droższe a o wymiarze jaki nam pasuje, dzięki temu mozemy wykorzystać przestrzeń tak jak chcemy
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Markiz

Post autor: Markiz »

crusta pisze:
Markiz pisze:ja bym kupił standardowy wymiar jeśli taniej
Czyli to jest słabe rozwiązanie wtedy, warto kupić akwa nieco droższe a o wymiarze jaki nam pasuje, dzięki temu mozemy wykorzystać przestrzeń tak jak chcemy
wymiarów jednak jest dostatek-chyba że się coś zmieniło-bo zawsze były jakieś skoki co kilka cm i wtedy mieściło się w 'standardzie" produkcyjnym a podanie swoich wymiarów nieraz różniło się o cm czy 2 i podnosiło sporo cene
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

naped hamburga mozesz zrobic z jedna głowica +2x deszczownia i trójnik(zazwyczaj jest w deszczowni aquaela) odpadnie ci koszt zakupu jednej głowicy, jako minus choc to zalezy jak duzy litraz bedzie widze zbyt duza powierzchnie gabki bo jak wiadomo filtr zeby działal dobrze musi byc zachowana odpowiednia predkosc przepływu wody przez gabke.Optymalna prędkość napływu to 5-10 cm na minutę,tu masz wzor na wyliczenie predkosci przepływu

v=Qx1000/A
lub z tego moc pompki wymaganado uzyskania danego przepływu przy danej powierzchni gabki
Q=60xVxA/1000

v = prędkość przepływu [cm/min]
Q = moc pompki [l/min]
A = przekrój filtra [w cm²]
karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: karol89 »

crusta pisze: - Trzeba zabezpieczyć komory przed przedostawianiem się krewetek do drugiej komory

- trzeba zrobić tak zeby woda jakoś nie wymywała z gąbek tego całego brudu, który zamiast w gąbkach siedzieć sobie grzecznie by sobie latałl po akwarium
Crusta, co do plusów i minusów się zgadzam. Takie akwarium stawia pewne granice ale największym plusem jest brak zmiany ilości akwariów w pokoju (tutaj mały zgrzyt z rodzicami by był gdybym postawił kolejne a tak likwiduje jedno mniejsze a mam dwa w jednym większym:P )
Jeśli chodzi o zabezpieczenie komór przed przedostaniem się krewetek do komory głowic to chyba wystarczy trochę wyższa gąbka tak 2 cm nad wodę.
Co do wymywania brudu z gąbek to trochę Cie nie zrozumiałem bo praktycznie tak samo wygląda filtr hamburski pojedynczy np. na tylnej ściance akwa.

Markiz pisze:ja bym kupił standardowy wymiar jeśli taniej :D a co do gąbek to ja w kolejnych 2 zbiornikach będę "mocował" na wcisk :D
Markiz, Akwa może mieć wymiary od 70-75 cm długości. Szafka ma 77 więc więcej nie wejdzie. Akurat nigdy się nie spotkałem z takimi wymiarami, a poza tym ma to być troche taki jamniczek bo mam kawałek gąbki z którego można wyciąć max 2x(30x35cm).
Co do mocowania na wcisk to ciekawe czy nie będą się przesuwać, a i muszą być dobrze dopasowane bo mała szczelina w dolnym rogu i już wciągnie podłoże.
Jeśli mogę zapytać to gdzie kupujecie taką gąbkę? Ja mam taką jak Wy w swoich krewetkariach ale tylko mały kawałek kupiony od Gekona.

Inc0gnit0 pisze:Optymalna prędkość napływu to 5-10 cm na minutę,tu masz wzor na wyliczenie predkosci przepływu

v=Qx1000/A
lub z tego moc pompki wymaganado uzyskania danego przepływu przy danej powierzchni gabki
Q=60xVxA/1000

v = prędkość przepływu [cm/min]
Q = moc pompki [l/min]
A = przekrój filtra [w cm²]
Inc0gnit0, podstawiając do powyższych wzorów wyszło mi coś takiego:

A=30x30=900cm^2

:arrow:w przypadku głowicy z aukcji podanej powyżej czyli 300l/h
Q=5l/min
V=5,5

:arrow:w przypadku głowicy dostępnej na innej aukcji tej samej firmy 600l/h
Q=10l/min
v=11

W pierwszym przypadku daje to minimum a w drugim maximum zalecanego przepływu.
Zrodziło mi się takie pytanko gdzie w tych wzorach znajdują się wartości zmienne :
-grubość gąbki?
-gęstość gąbki?
Przecież od nich także zależeć będzie prędkość wody przepływającej przez ściankę z gąbki.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

hehe temperatura wody tez ma wpływ na przepływ tak samo jak ilosc rozpuszczonych w niej zwiazków chemicznych wpływa na gestosc wody i tym samym na przepływ, oraz ilosc krewetek spacerujacych po gabce w skrajnym przypadku jak przysieda to zapchaja gabke na amen :P ....
Grubosc zazwyczaj stosuje sie 5cm co do gestosci to juz kwestia widzimisie i doswiadczenia ale generalnie do krewetek stosuje sie gesta zeby maluchy nie wnikały do wnetrza nie ma sensu komplikowac zbytnio sobie zycia dokładnosc rzedu 1cm/min wzupełnosci wystarczy ja bym na twoim miejscu brał mocniejsza głowice zawsze mozna ja zdławic do wymaganego przepływua zapas mocy nie zaszkodzi bo z czasem gabka sie nieco przytka

btw błednie obliczasz przepływ zakładasz przekroj filtra 30x30 a zapominasz ze ma 2 gabki czyli nie 900 a 1800cm2
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7057
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Z tym latającym brudem to chodzi mi o to że nie wiem jak to będzie wyglądało w przypadku kiedy cyrkulacja wody byłaby na tyle duza (ale przy tych filtrach chyba nie zanosi się na to) czy czasami nie będzie to w ruchu po prostu
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: karol89 »

Inc0gnit0 pisze:hehe temperatura wody tez ma wpływ na przepływ tak samo jak ilosc rozpuszczonych w niej zwiazków chemicznych wpływa na gestosc wody i tym samym na przepływ, oraz ilosc krewetek spacerujacych po gabce w skrajnym przypadku jak przysieda to zapchaja gabke na amen :P ....
Grubosc zazwyczaj stosuje sie 5cm co do gestosci to juz kwestia widzimisie i doswiadczenia ale generalnie do krewetek stosuje sie gesta zeby maluchy nie wnikały do wnetrza nie ma sensu komplikowac zbytnio sobie zycia dokładnosc rzedu 1cm/min wzupełnosci wystarczy ja bym na twoim miejscu brał mocniejsza głowice zawsze mozna ja zdławic do wymaganego przepływua zapas mocy nie zaszkodzi bo z czasem gabka sie nieco przytka

btw błednie obliczasz przepływ zakładasz przekroj filtra 30x30 a zapominasz ze ma 2 gabki czyli nie 900 a 1800cm2
Inc0gnit0, co do tej grubości gąbki oraz gęstości to muszę dodac że moim zdaniem jest to bardzo ważny czynnik w prędkości przepływu wody przez gąbke. Miejmy nadzieję że osoba tworząca wzory brała w swoim przypadku właśnie takie parmetry jak u mnie.
Co do przekroju filtra dobrze podstawiłem 900cm^2 ponieważ mam dwie gąbki i dwie głowice a obliczenia robiłem dla jednej głowicy i jednej gąbki czyli połowy planowanego zbiornika.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

a to ok jak liczyłes tak jak mówisz to gra gitara ,tych wzorów nie wymysliłem sobie zapozyczyłem je z innego forum gdzie temat hamburga był obszernie omawiany jak chcesz link do tamtego forum to na pw ci dam i sobie poczytasz o teori i praktyce hamburga. trzeba przyznac ze twojego patentu tam nie widziałem wiec ciekawi mnie troszke jak to wszystko praktycznie zadziała.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Wszystko zadziała w idealnych warunkach. W przypadku kiedy to jedna z gąbek będzie bardziej zabrudzona i przez to będzie przez nią mniejszy przepływ to - zrobi się różnica poziomów między częściami (którą zapewne będzie można zniwelować zmniejszając przepływ pompy lub też odkurzając gąbkę). W ekstremalnym przypadku i braku reakcji spowoduje wypompowanie wody z akwarium (zapobiegnie się temu robiąc gąbkę niższą niż akwarium żeby w razie czego woda mogła się wrócić przelewając nad nią)
karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: karol89 »

cyklista, dzięki za zwrócenie uwagi na ten problem. W ekstremalnych warunkach mogłoby to mieć fatalne skutki :(
Dziś byłem w zoologu i popytałem o koszty klejenia akwa. Troszeczkę powaliła mnie kwota 1,9zł za litr (szyba 6mm) +szyba pokrywowa +uchwyty do hamburga.
Szybko znalazłem telefon do zaprzyjaźnionego sklepu zoologicznego i po krótkiej rozmowie wynegocjowałem coś koło 1,5zł / litr.
Jutro muszę zrobić dokładny rysunek i poopisywać go w odpowiednie odległości i długości po czym zawieźć do zoologa i w czwartek akwa będzie u mnie:) - oczywiście wszystko zrelacjonuje:P
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Tylko zrób 4 uchwyty (czyli po obu stronach gąbki) ;) pewnie tak planujesz, ale w razie w to przypominam. No i przydałoby się tak max 3cm odległości żeby gąbka mocnosiedziała, bo:
cyklista pisze:W przypadku kiedy to jedna z gąbek będzie bardziej zabrudzona i przez to będzie przez nią mniejszy przepływ to - zrobi się różnica poziomów
Nie stanie się to w ciągu chwili, na pewno więc obserwacja wskazana, ale wydaje mi się też że górna część gąbki będzie na tyle mało eksploatowana, że pozwoli na wyrównanie poziomu, przez dłuuugi czas...
karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: karol89 »

Akwa zamówione w sobotę. Ostateczne wymiary 75x30x30 co daje 67,5l brutto.
Zamówiłem od razu uchwyty do hamburga oraz bezbarwny silikon.
Jak dobrze pójdzie to akwa będzie u mnie w czwartek :)
Zakupiłem także dwa rodzaje podłoża: Ada amazonia new oraz Benibachi black soil. W zw. z powyższym pojawia się dylemat którego podłoża użyć w tym projekcie?

Wstępnie także podjąłem decyzję co do głowic i padło na 2x aquael circulator 500 (mają dość dokładny system regulacji przepływu oraz 500l/h pompowanej wody.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

karol89 pisze:
Wstępnie także podjąłem decyzję co do głowic i padło na 2x aquael circulator 500 (mają dość dokładny system regulacji przepływu oraz 500l/h pompowanej wody.
dokładnie taka napedza mojego hamburga sprawuje sie dobrze, co do podłoza to hm..osołkowi w żłobie dano... rzuc monete:P bo oba podłoza maja dobre opinie , albo zapytaj cruste którego on by zastosował/stosuje u siebie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”