Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Krewetkarium 35x35x30

Problem z doborem komponentów i pytania ogólne

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
MatuDesu
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2015, 23:46
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Krewetkarium 35x35x30

Post autor: MatuDesu »

KREWETKARIUM

Witam,
jestem początkującym akwarystą (24 lata) (to moje 2 akwarium /*właściwie to 1 bo kuli z bojownikiem nie powinienem liczyć*/).
Dlaczego wybrałem krewetki... nie wiem jakoś tak kojąco wyglądają i ogólnie hobby wydaje się być interesujące.
Przeczytałem parę internetowych poradników w tym:
http://www.hodowlakrewetek.pl/krewetkarium
http://aquajura.pl/viewtopic.php?f=28&t=320
http://www.benibachi.pl/jak-zacz%C4%85%C4%87-s-6.html (bardzo podobało mi się podejście autora - zdjęcia, opis, kalkulacje)
http://www.krewetkarium.com/?p=204 (ogólne informacje)

bardzo zależy mi na opinii eksperta lub osoby która hoduje krewetki

Czego się boje:
1.wydaje mi się, że wewnętrzny sprzęt zajmie sporo miejsca i przytłoczy wnętrze akwarium swoim ogromem.
2.nie wiem jak rozrastają się podane rośliny (oraz czy są odpowiednie) a nie chce by moje akwarium zamieniło się w dno jeziora i wybuchło glonami, trawami, sinicami itp.
3.utrzymanie czystości i parametrów wody (zależy mi na krystalicznie czystej wodzie i optymalnych parametrach /*jakie testy wybrać, podstawowy pakiet 6 testów za 50 zł?*/).
4.kiedy mogę wrzucić krewetki do przygotowanego akwarium /*2-3 tyg? podobno woda musi dojrzeć czy coś takiego ^^ */
5.jak zaaklimatyzować krewetki, powoli dolewać wody z akwarium do pojemnika w którym przechowywane były krewetki czy z biegu "chlup" do wody nic im nie będzie?"
6.mam nadzieje że krewetki (kolor żółty/YELLOW) nie wtopią się w otoczenie (dlatego wybrałem ciemne podłoże oraz stosunkowo ciemne rośliny (tak mi się wydaje) /*kontrast musi być*/)
Moja konfiguracja:

Podłoże - BENIBACHI SOIL Powder 5kg - 109 zł
Minerały dla krewetek - BENIBACHI MIRONECTON POWDER 50g - 29 zł
Bakterie - BENIBACHI SUPER BACTERIA BEE MAX 30g - 59 zł
Akwarium - Full OptiWhite 35x35x30 (4mm) [dł*szer*wys] - 215 zł
Filtr Wewnętrzny - Aquaszut Turbo N 550 - 66 zł
Grzałka z termostatem - EHEIM Jager 75W - 90 zł
Roślinność:
1.Eleocharis parvula in-vitro (w żelu) - 22 zł
2.Hemianthus callitrichoides Cuba in-vitro (w żelu) - 22 zł
3.Lobelia sp. Mini in-vitro (w żelu) - 22 zł
4.(jakiś mech dla krewetek /*podobno warto*/) - pewnie też około 22 zł
Lampla (dla roślin bo z tego co czytałem krewetki jakiegoś specjalnego światła nie potrzebują) - Lampa LED AquaLighter 1 [30cm] - czarna - 269 zł
Mata pod akwarium - czarna 35x35 9mm - około 10 zł
Krewetki - Neocaridina cf. heteropoda var Yellow x10 (5 samców / 5 samic) - 70-100 zł

hobby za 1000 zł trochę boli więc próbuje obciąć koszty (chciałbym wydać 500-800 zł) (jak przytnę ma lampce i grzałce to może się uda)

Pytania:
1.czy wybrać podłoże grubości Normal czy Powder? (osobiście estetyczniej wygląda podłoże grubości Powder /*ale to moja opinia a chce funkcjonalności i dobrego samopoczucia krewetek*/)
2.czy podany filtr wewnętrzny nada się do krewetkarium?
3.grzałka którą znalazłem jest dość droga, czy można kupić jakąś inną grzałkę z termostatem (o podobnych lub identycznych parametrach) za około 50zł?
4.jaki mech wybrać (nie chce by się nadmiernie rozprzestrzeniał ale w sumie to krewetki maja go polubić)?
5.jak wygląda sprawa rozprzestrzeniania się i wzrostu podanych roślin (nie chce by roślinność zasłoniła krewetki)?
6.podoba mi się lampka która znalazłem w zakamarkach internetu ale jej cena jest raczej nie do przyjęcia, co można znaleźć na zamianę do 150zł (tak by służyła roślinom)?
7.czy podana ilość krewetek jest wystarczająca na start?
8.ile krewetek maksymalnie mogą pomieścić w akwarium o podanych wymiarach (35x35x30) [36,75L pojemności z czego chce nalać wody do wysokości 25 cm]?
9.może dodać jakiś kamień lub korzeń (jaki korzeń by nie barwił wody?) by stworzyć "dodatkową przestrzeń/powierzchnię" oraz potencjalne kryjówki?

Chętnie przeczytam inne porady co do konfiguracji krewetkarium.
Awatar użytkownika
pppila8
Posty: 111
Rejestracja: 05 lut 2015, 22:26
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: pppila8 »

Zachęcam do poszperania tutaj na forum, masz tu wszystko ( łącznie z fotkami) mega relacje z tego do czego się przymierzasz, sam z tego działu korzystałem przy zakładaniu swojej banki. Wydaje mi się że nie ma jednego uniwersalnego rozważania gwarantującego minimum pracy (kosztów) a maksimum efektu. Jeżeli chcesz zrobić coś dobrze to trzeba troszkę się pomęczyć, ale za to satysfakcje masz zagwarantowaną. Uczmy się ma błędach innych;) Powodzenia.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

MatuDesu pisze:1.czy wybrać podłoże grubości Normal czy Powder? (osobiście estetyczniej wygląda podłoże grubości Powder /*ale to moja opinia a chce funkcjonalności i dobrego samopoczucia krewetek*/)
Masz dość małe akwarium także wersja Powder będzie na pewno wyglądała ładniej wersja Normal, także jeśli tu ma przeważyć estetyka to pewnie można się o tą wersję powder pokusić, choć sam osobiście wybrałbym wersję Normal (patrzę na to z perspektywy użytkownika i sprzedawcy tych produktów które podajesz).
Co czego unikaj to wersję drobniejsze niż Powder, będą po prostu za drobne :)
MatuDesu pisze:2.czy podany filtr wewnętrzny nada się do krewetkarium?
Nadać się nadaje aczkolwiek pamiętaj o tym że czasem warto nieco miejsca więcej przeznaczyć na filtrację i po prostu zrobić nieco większą filtracje, chociażby Hamburgi są dobrym sposobem ale zajmują więcej miejsca.
Moze dałoby się wygospodarować któryś z rogów i zrobić właśnie hamburga narożnego ale wtedy aby nieco miejsca zaoszczędzić może już nie głowica aqua szuta do napędzania tylko Aquael?
MatuDesu pisze:3.grzałka którą znalazłem jest dość droga, czy można kupić jakąś inną grzałkę z termostatem (o podobnych lub identycznych parametrach) za około 50zł?
Jager to grzałki wysokiej klasy także trzeba za to zapłacić, oczywiście można kupić coś tańszego. wiele osób przy krewetkach nie używa grzałek wcale.
MatuDesu pisze:4.jaki mech wybrać (nie chce by się nadmiernie rozprzestrzeniał ale w sumie to krewetki maja go polubić)?
Zawsze można nieco przycinać :) pewnie Christmas, phoenix, milimeter, flame lub wiele innych wolniej rosnących mniej lub bardziej popularnych mchów. Wszystko zależy od tego jak mech ma rosnąć wtedy można pewnie dokładniej pomóc.
MatuDesu pisze:5.jak wygląda sprawa rozprzestrzeniania się i wzrostu podanych roślin (nie chce by roślinność zasłoniła krewetki)?
i pewnie nie zasłoni, o ile o mchy się nie obawiam o tyle o te gatunki z in vitro bardziej i sądzę że wysokość akwarium 30 cm może okazać się nieco problemem z ilością światła jakie potrzebują roślin, nie wiem po prostu na ile tego światła będzie tam docierało.
Przy roslinach w żelu pamiętaj także o tym że należy je z tego żelu bardzo dokładnie wypłukać.
MatuDesu pisze:7.czy podana ilość krewetek jest wystarczająca na start?
MatuDesu pisze:Krewetki - Neocaridina cf. heteropoda var Yellow x10 (5 samców / 5 samic) - 70-100 zł
Nieco mało pewnie, pewnie podwojenie tej liczby byłoby dobrym pomysłem.
Oczywiście będą się one rozmnażać dość łatwo i z czasem ich ilość będzie wzrastać i pewnie te 100+ osobników będzie całkiem bezpieczne w takim litrażu.
MatuDesu pisze:9.może dodać jakiś kamień lub korzeń (jaki korzeń by nie barwił wody?) by stworzyć "dodatkową przestrzeń/powierzchnię" oraz potencjalne kryjówki?
Można spokojnie dodawać wszelkie korzenie, kaktusy, kamienie itd, należy uważać tylko z tymi które wpływają na parametry wody.

Tak co mi się nasuwa, pamiętaj że krewetki Neocaridina nie koniecznie porzebują podłoża aktywnego.


Zapraszam także i do swojego tematu (choć ostatnio mocno go zaniedbałem i aktualizacji jest tam mało) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 95&start=0
Na zakupy także zapraszam :)
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
MatuDesu
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2015, 23:46
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: MatuDesu »

myślałem nad 4 kamieniami typu Dragon Stone (podobno nie zmieniają parametrów wody ale widziałem różne opinie)

Mój projekt:
Obrazek

historia:
1. zielone rogi - Hemianthus callitrichoides Cuba
2. zielona elipsa w centrum - mech
3. zielona tylnia ścianka - Eleocharis parvula in-vitro (może coś wyższego)
4. brązowe nieregularne figury - 4 kamienie Dragon Stone (mam nadzieje że znajdę podobne kształty albo sam będę je obrabiał)
5. niebieski prostokąt - poziom wody
6. najciemniejszym kolorem zaznaczyłem podłoże

/*jak wszystko się uda i pomyślnie zakończę ostatnią sesje w życiu (oby), zabiorę się za realizacje projektu (postaram się wrzucić jakieś ciekawe zdjęcia)*/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetkaria”