Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wenezuela - Rio Orinoco

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Wenezuela - Rio Orinoco

Post autor: Toshi »

...a więc tak...
Planuje założyć akwarium.
Wybrałem miejsce, wielkość szkła i ryby .. które mogę mieć w moich warunkach...

Akwa:
112l - 80x35x40

Obsada ( po wstępnej fachowej konsultacji :) ):
Microgeophagus ramirezi - 2
Carnergiella marthae - 9
Corydoras hastatus - 5
Otocinclus affinis - 5
Może dwa ostatnie gatunki to nie do końca Rio Orinoco, ale pasuje mi ktoś do pilnowania porządku.
Pytanie co do obsady...
Czy Waszym zdaniem jest to pod względem ilościowym dobór właściwy i maksymalny? Jeśli można coś jeszcze dorzucić to proszę o liczby. Chciałbym mieć fajne stadka, ale nie chce przesadzić. Jeśli znacie jeszcze inne fajne rybki pasujące do mojego Orinoco to jestem otwarty na wszelkie sugestie. Ramirezy i pstrążenice zostają jednak na 100% :)

Kolejne pytania w następnych postach ;)
Ostatnio zmieniony 04 lip 2011, 13:03 przez Toshi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Jest dobrze. Tylko moja porada w kwestii szkiełka. Kup PROSTE. Nie półokrągłe czy panoramiczne (jak zwał tak zwał).
Planujesz jakieś rośliny?
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Mirro pisze: Tylko moja porada w kwestii szkiełka. Kup PROSTE.
O panoramie nawet nie myślałem...jakoś proste bardziej mi się podobają, a z tego co się naczytałem o plusach i minusach tych dwóch typów to i tak wychodzi, że proste jest lepsze. :mrgreen: W panoramicznych wkurza mnie jak patrząc na ryby mam wrażenie, że robię to przez szkło powiększające. :)
Planujesz jakieś rośliny?
Tak, choć na pewno nie będzie to jakiś gąszcz, bo i środowisko w którym naturalnie żyją moje rybki nie jest zbytnio bogate pod tym względem...nastawiam się na sporą plątaninę korzeni.
Myślę o: echinodorus ( horizontalis, latifolius, quadricostatus...choć ten 3 to chyba to samo co latifolius i tenellus -ten potrzebuje jednak podobno sporo światła ( jeśli możecie to wyjaśnijcie jak to jest z tymi wymienionymi echinodorusami. :) ), ricca fluitans, pistia, vallisneria, na 100% jakiś mech..ale nie wiem jaki...który będzie dla mnie najlepszy?
Jeśli można to podpowiedzcie coś. Chciałbym żeby były to rośliny z regionów Orinoco, a przynajmniej z najbliższej okolicy...no i w miarę o podobnych wymaganiach. Dodam, że nie chciałbym zbytnio szaleć w swoim akwa ze światłem , CO2 itd...ma to w miarę samo hulać ;)
Tak jak w przypadku ryb tak i z roślinami mam problem...bo w jednym miejscu pisze, że nieproblemowa, w innym, że nie do końca i potrzebuje dużo światła i CO2...pomożecie? :D
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

O.K. ... choć pytania moje może są banalne a większość informacji w necie... to nic nie zastąpi bezpośrednich doświadczeń. Jako że na ''żywca'' nie widziałem praktycznie żadnych roślin to zapytam inaczej...
Czy np. Echinodorus horizontalis jest za dużą rośliną do akwa 80x35x40 ? Oczywiście że zmieści się...chodzi mi tylko o proporcje,...że może przytłaczać..co zepsuje efekt. Wyczytałem że osiąga rozmiary od 25-40cm, ale zacieniona nie rośnie najlepiej. Czy więc można to rozumieć w ten sposób, że przy troszkę słabszym oświetleniu osiągnie mniejsze rozmary niż te 40cm...tak powiedzmy 25-30? Jakie są wasze doświadczenia z tą rośliną.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Toshi pisze: Czy więc można to rozumieć w ten sposób, że przy troszkę słabszym oświetleniu osiągnie mniejsze rozmary niż te 40cm...tak powiedzmy 25-30? Jakie są wasze doświadczenia z tą rośliną.
Będzie gorzej wyglądała, mniejsza na pewno będzie, ale liście po prostu się "psuć" będą i to nie tyczy się tylko tej żabienicy ;)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Czytam, sprawdzam i porównuje opisy roślin na różnych stronach i...z podanych roślin występujących w białych wodach a podanych w dziale Biotopy i aranżacje wychodzi mi, że właściwe dla mnie ( mojego rozmiaru i rodzaju planowanego akwa ) roślinki to:Echinodorus cordifolius ( małe odmiany np. Gelb lub Pumila ), Echinodorus parviflorus, Echinodorus tenellus i Vallisneria americana . Dorzucę jeszcze wszędobylską Riccię fluitans i powinno chyba grać,co?
Ostatnio zmieniony 06 lip 2011, 18:57 przez Toshi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Miałem kiedyś w 112l dwie żabienice. Nie pamiętam jaki to był gatunek, ale po roku ryby nie miały za bardzo gdzie pływać bo tak się rozrosły.Więc dobierz gatunki z głową ;) Warto zainwestować w podłoże pod żwirek. Przy żabienicach to istotne, zwłaszcza ,że nie będziesz nawoził co2. :)
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

K2 pisze:Więc dobierz gatunki z głową
Noo.. staram się :/ , ale trudno to zrobić jak nie ma się wiedzy nie mówiąc o doświadczeniu, a eksperymenty pt.: ''Biorę tą, bo mi się podoba'' wiemy jak się kończą...chciałbym tego uniknąć...ale jednocześnie mieć fajne rośliny, dlatego tu jestem i Was proszę o radę.
Wydaje mi się, że te 3 wymienione przeze mnie ( oj! gdybyście wiedzieli jaki zrobiłem przesiew i ile kandydatek ''bo mi się podoba'' odpadło :mrgreen: ) chyba będą ok. Rozmiar 15-26cm wydaje mi się w sam raz.
Pozostaje pytanie czy wybrane gatunki są do kupienia w naszych sklepach, bo np. na http://sklep.roslinyakwariowe.pl/ nie widzę Echinodorus cordifolius ''Gelb'', która najbardziej pasuje kształtem liści i wielkością do mojej wizji. 8)

Jeśli chodzi o podłoże to myślałem o czymś właściwym dla mojego Orinoco i pielęgniczek...czyli piaseczek albo bardzo bardzo drobny żwirek.
Jak dodaje się glinę? Po prostu sypie się ją na dno i przysypuje piaskiem czy miesza wszystko razem? ( przyznam się, że działu Podłoża i ozdoby jeszcze nie przerobiłem :/ )
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Toshi, to może na początek zrób sobie akwarium ogólne, a nie biotopowe. Zobaczysz co i jak, nabierzesz doświadczenia i zdecydujesz w którym kierunku pójdziesz. Zobaczysz co Ci się najbardziej spodoba. Czy biotopy, czy też hodowla ryba może zostaniesz kolejnym rośliniarzem ;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Tak jak pisałem "pod żwirek", bo inaczej będzie wszystko w toni pływało. Na wierzch daj drobny żwirek nie piasek, bo lepiej jak jest w podłożu cyrkulacja wody. No i korzonki roślin nie będą gniły. Pod piaskiem przy nie przekopywanym podłożu może też zbierać się trujący gaz.
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Czytałem...chyba gdzieś na forum www.apisto.pl że w piasku może szału nie ma ale że jakoś specjalnej tragedii też nie :/ choć i tam jeśli dobrze pamiętam zdania były podzielone...więc bądź tu mądry i pisz w...eee...i sadź rośliny :mrgreen: hehe
Z całą pewnością cyrkulacja jest gorsza, ale rośliny z rejonów Amazonki czy Orinoco powinny w piasku dawać radę...w końcu taki rodzaj podłoża tam przecież występuje. A Wy jakie macie doświadczenia? Są tu jacyś apistomaniacy kochający piasek i tzw. ''syfek'' na dnie? Jak Wasze roślinki...jeśli takowe oczywiście posiadacie w swoich akwa?
Mirro pisze:Toshi, to może na początek zrób sobie akwarium ogólne, a nie biotopowe
Myślę,że mój przypadek jest beznadziejny :mrgreen: hehe Jak pierwszy raz zobaczyłem te południowoamerykańskie klimaty to wiedziałem, że przepadłem...miłość od pierwszego wejrzenia.
Nabranie doświadczenia było by na pewno dobre...ale co zrobić jeśli dopadł mnie zapał nowicjusza? ;) JA CHCE TO MIEĆ!!! :mrgreen: hahaha
A mówiąc poważnie....mam nadzieję i wierzę w to mocno, że jeśli dobrze się przygotuję to przy Waszej pomocy uda mi się uniknąć większości błędów i osiągnę sukces.
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Jestem na etapie zgłębiania wiedzy o parametrach wody i jej filtracji...bo zastanawiam się nad sprzętem do mojego ''Orinoco''. Czytałem wczoraj o całej tej chemii i ''domowym laboratorium'' Uff! :skołowany: Efekt jest taki, że nie wiem teraz nic... :mrgreen: Może z czasem jak zacznę sam praktykować temat mi się wyklaruje. Tymczasem możecie podrzucić jakieś gotowce jeśli chodzi o rodzaj filtra w moim akwa? Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie filtra? Mile widziane będą przykłady konkretnych modeli.
Czy rodzaj filtra faktycznie może zależeć od obsady w akwarium?
Dodam, że planuję mieć kilka nurzańców, żabienicę...może 2, może coś pływającego i na pewno sporo mchów.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Toshi, Wziąłem pod uwagę Twoją planowaną obsadę (OK) oraz wielkość zbiornika i polecam Ci - Eheim 2222 z firmowym wypełnieniem oraz załączoną deszczownią w komplecie.
Cichy, nie jest prądożerny, komfortowy do obsługi i niezawodny. Mam taki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Bardzo dziękuje :podziw:
Polecano mi tez to http://aquatika.home.pl/Filtr_kanistrow ... -2264.html
ale naczytałem się :przerwa: troche niezbyt pochlebnych komentarzy o tej firmie...za to Eheima wszyscy zachwalają narzekając jedynie na cenę...więc pewnie si e skuszę :)
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Mam pytanko...na pewno macie doświadczenia w tym temacie...chodzi o szafkę pod akwa...znalazłem sobie parę na necie ale na pewno macie jakichś sprawdzonych producentów, modele itd.? Możecie coś doradzić?
Planowałem zrobić sobie na zamówienie tak żeby mi pasowało do mebli które miałem kupić ( bo powstanie mojego akwa uzależnione jest od wyremontowania i urządzenia pokoju ) ale jak stolarz mi wyliczył koszt to nie tylko szczęka mi opadła 8-(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”