Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Malawi od podstaw

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Malawi od podstaw

Post autor: Pumba »

Nachodzi mnie chęć wstawienia drugiego dużego akwarium myślę tak 250l i tym razem moje marzenia do Pyszczaki. Nie mam w tym żadnego doświadczenia i chciałbym się dowiedzieć co jak i z czym się je. Otóż :
- czy 250l wystarczy dla pyszczakow
- jaki gatunek i w jakiej ilości mogłbym w takowym akwarium trzymać
- jakie podłoże chodzi o piasek i tutaj pytanie jak to się ma w razie "w" do glonów czy nie będzie zieleniał
- jakie oświetlenie (barwa, moc)
- jakie rośliny
- jakie kamienie i gdzie takie mogłbym dostać
- kubełek czy filtr wewnętrzny dałby radę ? Chodzi o koszty
- czy na rzeszowskiej kranowce pociągną pysie
- i jakie mniej więcej koszta byłyby takiego przedsięwzięcia

Prosiłbym o pomoc
Ostatnio zmieniony 23 sie 2012, 19:22 przez Pumba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

* 250l wystarczy dla pyszczaków
* Jeżeli akwa miało by 100cm długości to radziłbym 1 max 2 gatunki, jakieś spokojniejsze. Wybór jest duży, musisz poszukać i poczytać o temperamentach. Pyszczaki trzymamy w haremach, zwykle 1 samiec na 3-4 samice
* Co do podłoża, to można dać drobny żwirek kwarcowy, żwirek koralowy, można je mieszać. Podłoże z biegiem czasu zawsze trochę się zazieleni, ale pyszczaki non stop je przekopują, więc nie jest źle ;)
* Jeżeli masz do tego akwa standardową pokrywę, to możesz śmiało ją wykorzystać, dając jedną świetlówkę imitującą światło dzienne a drugą wybarwiającą. Niektórzy używają do takiego akwa tylko jednej świetlówki lub halogenów różnego rodzaju. Kwestia tkwi w tym, jaki efekt chcesz osiągnąć.
* Z roślinek to proponował bym anubiasy, kryptokoryny, microsoria.
* Kamienie można wrzucić różne. Piaskowce, granit, gnejs, serpentynit i wapienie. Można użyć również otoczaków, lub innych ciekawie wyglądających kamieni. Ja na Twoim miejscu kierował bym się w stronę wapieni. Stanowiły by one swego rodzaju bufor dla PH, są w miarę tanie i można znaleźć bryły o bardzo ciekawych kształtach. Kamienie najlepiej kupić na jakimś składzie albo w ogrodniczym.
* Co do filtracji to i kubełek i wewnętrzny filtr są wskazane. Kubeł robi filtrację biologiczną a wewnętrzny oczyszcza mechanicznie wodę.
* Kranówka rzeszowska z tego co słyszałem nadaje się do malawi.
* Koszty zależą od tego co będziesz chciał mieć w akwa i czy sprzęt będzie nowy, czy używany. To trzeba by obliczyć, gdy już będziesz wiedział co chcesz ;)
Ostatnio zmieniony 23 sie 2012, 23:10 przez K2, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Stary Ty to dopiero masz 1000 pomysłów na sekundę ;)

Dopiero co szukałeś pomocy na cichlidae bo chciałeś postawić coś z SA, a już rozglądasz się za Afryką bo kilka osób napisało Ci kilka gorzkich/prawdziwych słów o baniaku...

Tak nie dojdziesz do niczego, musisz się uzbroić w cierpliwość i sam coś fajnego zrobić, nie od razu Kraków zbudowano... ;)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Zieman a czy napisałem, że chcę likwidować obecne akwarium ? Chcę dorzucić drugie a Tobie nic do tego. Chciałem po prostu uzyskać kilka porad gdybym sie zdecydował na drugie akwarium. Nie wiem w czym masz problem.

K2 Akwarium raczej kupiłbym nowe standardowe 120x40x50 wraz z pokrywą tam jest chyba 2x30w. No chyba, że znalazłbym jakąś używkę. Jeśli chodzi o te kubełki to za cholere nie mogę nabrać przekonania do nich. Nie wiem jakoś mam obawy co do szczelności
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

To może coś takiego http://www.allegromat.pl/aukcja115501
Przy długości 120 można go śmiało włożyć, ale drugi mechaniczny nadal chyba będzie potrzebny.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, 7:59 przez K2, łącznie zmieniany 1 raz.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Myślałem kiedyś nad takim do mojej 240. A gdybym wrzucił ten i np. aqua szut 750 ? Jeszcze mam takie pytanie co sądzicie o szafkach na allegro pod akwaria ? Dadzą one radę pod takim ciężarem czy to lipa i lepiej zlecić komuś zrobienie szafki ?
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Kolego Pumba ja nie mam w niczym problemu, z tego co przeczytałem to widzę, że Ty masz problem. ;) W tamtym poście napisałem po prostu tak jak jest...

A jeżeli chodzi o pisanie, to proponuję pisać trochę grzeczniej i nie od razu kogoś atakować bo tu nikt nie chce źle dla Ciebie, a wręcz odwrotnie- każdy stara Ci się pomóc, z resztą na cichlidae było tak samo. Także zmień trochę nastawienie do ludzi ;)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

http://www.allegromat.pl/aukcja115549
Czy taka szafka wytrzymałaby taki ciężar ?

Zmieniłam link do aukcji wg regulaminu. Kolejnym razem proszę o tym pamiętać. Dżoena
Ostatnio zmieniony 26 sie 2012, 14:26 przez Pumba, łącznie zmieniany 1 raz.
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Tak.
Swoją drogą - na postawione przez ciebie pytania jest milion odpowiedzi w Necie, choćby na forum malawi.pl. Bo tak widze, że chciałbyś być prowadzony za rączkę, a nie masz choćby minimalnych wiadomości (np. - czy na rzeszowskiej kranowce pociągną pysie - przecież w każdym info nt pyszczaków przeczytasz, że pyśki lubią twardą wodę, taką, jak u nas w kranie).Naprawdę, pytania zadajesz banalne, a gdybyś przeczytał cokolwiek na temat trzymania pyszczaków nie musiałbyś ich zadawać. Informacji jest tony, ale może chęci nie ma, żeby poszukać? W takim układzie polecam rybki z plastiku.
piorun
Posty: 59
Rejestracja: 22 lut 2011, 9:51
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 900
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: piorun »

Tak na początek proponuję to
http://malawi.pl/index1p.html

Trzymam pyszczaki już kawałek jedno akwa zalane 2 lata temu piasek ze swojego "dołka" nie widać oznak zmiany barwy :)
przemoo1691
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2012, 8:26
Imię: Ziomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: przemoo1691 »

nie zakładam nowego tematu podepnę się z pytaniami :
potrzebuje rady co zmienić co dodać itp:
- akwarium 100x50x40 200l ewentualnie 250l
- oświetlenie 2x30
- filtr mechanik AQUA SZUT SENIOR BIO N
- filtr biolog Aqua Szut Aqua Silent4
- obsada i tu liczę na waszą pomoc jakie i ile sztuk
- podłoże piasek kwarcowy, kamienie jakie bym chciał zastosować to serpenit i wapień
- woda myślę że kranex wystarczy mam jeszcze dostęp do wody RO
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”