Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tanganika- zakładam 240l

ciekawe zachowanie ryb

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
pitluk
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2011, 16:35
Imię: Piotr
Lokalizacja: Januszkowice
Płeć:
Wiek: 39

Tanganika- zakładam 240l

Post autor: pitluk »

Witajcie. Nadszedł czas na zmiany...

Akwarium ok 54l, typowe rybki dla biotopu amazonki, jakieś rośliny...
Brak czasu ze względu na narodziny dzieci oraz budowę domu sprawił, iż akwarium, o którym wspomniałem na początku zarosło glonami-rośliny obumarły. Miało to też w pewnym sensie urok :D (ciągłe dozowanie CO2 itd... ("glonarium" z kilkoma gupikami)...

Tak było, teraz do rzeczy:

Planuje szkło 120x40x50
Filtr JBL e900

w związku z ciągłym niepowodzeniem z roślinami chcę stworzyć klimat Tanganiki
Moje pytanie do doświadczonych
Jakie ryby mógłbym trzymać w takim zbiorniku? Chodzi mi głównie o zachowanie ryb, organizowanie miejsca do rozrodu, ciekawy sposób przekazywania życia z pokolenia na pokolenie, opieka nad potomstwem.
Jakie ciekawe ryby proponujecie i w jakich ilościach?
(filtr ok?)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jak byś nie chciał akwarium od wisienki to proponował bym Ci zakupić Księżniczki z Burundi lub K. pękną( ciekawe zachowanie polegające na tworzeniu koloni podobnie jak u pszczół) oraz jakieś muszlowce najlepiej ocellatusy bo są z nich niezłe scyzoryki i nie dadzą się stłamsić księżniczką mimo małych rozmiarów( a przy tym są świetnymi budowniczymi). Dodatkowo wpuścił bym 2-3 Altolamprologusy Calvusy dla kontroli liczebności rybek w akwarium. Muszlowców i księżniczek wpuścił bym po 6-8 sztuk w przypadku ryb młodych żeby dobrały by się w pary.
pitluk
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2011, 16:35
Imię: Piotr
Lokalizacja: Januszkowice
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: pitluk »

Myślę zmieścić się w max 700 zł nie wliczając pokrywy, oświetlenia, i zwierzaków.
Potrzebne podzespoły do oświetlenia już posiadam. Pozostanie kupić materiał na pokrywę aluminiową i koło tysiąca zamknę. (pozostaną jeszcze do wrzucenia zwierzaki, o które pytałem).
Dziękuje za podpowiedź co do gatunków rybek. Poszperam w sieci za informacjami o nich. Teraz wiem mniej wiecej w jakich ilościach należy je zakupić.
Wystrój raczej piach i kamienie (?)
Mam w domu muszęlkę z nad oceanu (wybrzeże Mozambiku), coś takiego:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Eustr ... gas_01.jpg
wielkość około 10-15 cm bardziej biała od tej w linku i większe kolce... Można to wsadzić do akwarium?

Badrdziej do tej mam podobną:
http://www.alibaba.com/product-free/108 ... image.html
Cezar
Posty: 191
Rejestracja: 27 sty 2013, 18:55
Imię: Cezary
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360 L
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Cezar »

ja bym tej muszli nie wrzucał ;] ale jak wrzucisz to nic się nie stanie ;)
340 L - Wchodzę z butami w tajniki roślinniaków.
pitluk
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2011, 16:35
Imię: Piotr
Lokalizacja: Januszkowice
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: pitluk »

Zakopie ją w piachu "do góry nogami" zostawiając tylko wlot na powierzchni :) niech sobie grzebią za kryjówką :D
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Nie ma sensu zakopywać tej muszli, ani w ogóle umieszczać jej w akwarium . Muszlowce raczej jej nie wybiorą na domek a co najwyżej zakopią ją w piachu bo mają taką naturę że jak im się nie przyda to nie dadzą skorzystać z niej innym. Dla nich najlepsze są muszle winniczków, względnie dużych ampulari a najlepiej ślimaków z rodzaju Neothauma które pochodzą z Tanganiki.
piorun
Posty: 59
Rejestracja: 22 lut 2011, 9:51
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 900
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: piorun »

Ja na samym początku radziłbym Filtr JBL e1500 a nie 900 różnica spora ale na pewno Ci się to przyda w Tanganice.
Posłuchasz mnie a nie będziesz narzekał :P
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Jakbyś potrzebował przypadkiem Księżniczek to zapraszam - oddam młodzież za free :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”