Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[60l], twarda woda, obsada.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Reprint
Posty: 27
Rejestracja: 21 lip 2013, 17:07
Imię: Jakub
Lokalizacja: Brzozów/Rzeszów
Płeć:
Wiek: 29

[60l], twarda woda, obsada.

Post autor: Reprint »

Witam.
Mam akwa 60l w opłakanym stanie, 0 ryb, na dnie piach i dwa kamienie. Akwarium zaniedbane bo wyprowadziłem się na studia i w domu jestem raz na tydzień, a mamusia mówi że albo akwa będzie ładne zielone z rybkami, albo likwidacja. Z rybami zawsze miałem problem, bo pomału zawsze zdychały, podejrzewam że to przez brak wiedzy tj. złe parametry wody dla ryb. Zacząłem czytać i z racji tego że jestem biedny student to plan mam taki:

Akwarium typu low tech, ziemia na dno, rośliny to kabomba, moczarka, kryptokoryna, ( i jeszcze jakieś mało wymagające).

Światło do 0,5w/l (około 0,3-0,4 w/l).

Filtr Aquael FZN-2 biologiczno-mechaniczny (ceramika+gąbka+wata).

Pomysł na obsadę:

- Molinezja harem 1+2
- mieczyk 1 parka
- kirysek panda 5szt

Dno akwa 60x30


Tylko parametry wody nieciekawe:

PH - 7,5 +/- 0,2
GH - OK.22
KH - OK.20

Co myślicie o tym pomyśle?
Co wy byście zrobili na moim miejscu?
Co myślicie o obsadzie?
Co myślicie o parametrach wody?
Ostatnio zmieniony 20 lis 2014, 21:01 przez Reprint, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Reprint pisze:+gompka+
Ja nie wiem jak cie na te studia przyjęli :) hahahaha
Przepraszam nie mogłem sie powstrzymać :P
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Za małe akwa zarówno na Molinezje jak i na Mieczyki ;) Jak twarda woda to muszlowce może byłby dobre, ale
Reprint pisze:albo akwa będzie ładne zielone z rybkami, albo likwidacja
Więc może Gupiki?
Jak Kiryski, to na dnie piasek. Dodatkowo dla niech nieodpowiednia woda.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Podstawową rzeczą przy rybach jest podmiana wody. Gdy co tydzień nie podmienimy jej części to zwierzęta "zgniją" wraz z własnymi odchodami. Można próbować stawiać akwarium typu LT wg Diany Walstad co pozwala często zachować życie nawet przy pewnym przerybieniu i rzadkich podmianach wody. Akwaria tego typu muszą być jednak "przeładowane roślinami".
Jeśli nie jesteś sam w stanie zapewnić kontroli nad baniaczkiem to musisz przekonać rodzinę aby:
- nie wyłączała światła w ramach oszczędności (najlepiej założyć jakiś timer).
- nie przekarmiali zanadto ryb.
Parametry wody nadające się na LT z prostymi roślinami i zwierzyną. Może Gupiki Endlera? Pandy też chyba mogą być, ale tu nie jestem specem. Można dołożyć jeszcze otoski i jak chcesz krewetki np. Red-Cherry. Zawsze to jakiś ciepły akcent w akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Reprint
Posty: 27
Rejestracja: 21 lip 2013, 17:07
Imię: Jakub
Lokalizacja: Brzozów/Rzeszów
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Reprint »

Jeżeli chodzi o światło to posiadam timer.
Co do karmienia to braciak na pewno da sobie radę.

Hmm, krewetki co ciekawy pomysł, jeszcze poczytam.

Chętnie jeszcze posłucham opinii na temat obsady i wody.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jeśli chodzi o kiryski czy tymbardziej otoski woda mocno nie ta. Przy takich parametrach i tej wielkości zbiorniku w grę wchodzą praktycznie tylko żyworódki, pseudomugile gertrudy lub słoneczne ewentualnie dla urozmaicenia i ożywienia szkła głowaczyki barwne co by trochę zmusiły do ruchu resztę.

[ Dodano: 2014-11-20, 22:00 ]
Jednak przy głowaczyku krewetek może ubywać, trochę bezpieczniej miały by przy tych rybkach raczki CPO którym wcale nie brakuje urody a osiągają ciut większe rozmiary.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Reprint
Posty: 27
Rejestracja: 21 lip 2013, 17:07
Imię: Jakub
Lokalizacja: Brzozów/Rzeszów
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Reprint »

Ok. Dzięki za podpowiedzi.

Mam jeszcze kilka pytań:

Jaki żwirek kupić (jaka granulacja, kolor, rodzaj itp.)? (pod spodem ziemia)

Ile rybek kupić żeby nie było ani za mało ani za dużo? (chodzi mi o parki żyworodków)(do tego będą 2 raczki cpo i na dno ampularie?)

Czy podmieniać wodę? (w LT się nie podmienia. Będę miał dużo roślinek ale nie aż tak dużo jak w prawdziwym LT).
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Dobrym podłożem przy piękniczkowatych będzie bazalt granulacji 1-3mm. Ziemia pod spodem będzie dobrym wyborem o ile dość gęsto planujesz obsadzić całe akwarium, gdy tak nie będzie zacznie gnić w miejscach w których braknie korzeni roślin.
Niewiem w jakie gatunki chcesz pójść te mieczyki czy molinezje tak jak kolega wyżej ci odradzam, ale może np platki zamiast nich? Co do ilości na starcie wystarczy nawet parka i tak z czasem ci się rozmnożą. Ale jak chcesz koniecznie od początku mieć pełną obsadę to proponuję układ 3 samce na 5 samic. Więcej ryb będzie groziło utratą stabilności biologicznej, co do dolnej granicy taka nie istnieje no chyba że przy rybach o charakterze ławicowym.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Z tak twardą wodą postawiłbym na muszlowce ( i tak jeszcze trzeba będzie zatwardzić) - poczytaj o nich może się przekonasz. Co do roślin to w takiej wodzie jakieś wytrzymają: anubiasy, mikrozoria.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”