Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

low tech na kwarcu (0,5-1,5 mm)

low tech na kwarcu (0,5-1,5 mm)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

low tech na kwarcu (0,5-1,5 mm)

Post autor: miki »

Witam

Przypadkiem w OBI znalazłem m kwarc 25 kg 0,4-0,5 mm - cena 8 zł

I czy ktoś robił zbiornik na ziemi ogrodowej z taka niską granulacja piasku ? jak to się zachowuje po zalaniu ? Czy granulacja bedzie odpowiednio przepuszczalna przez wodę ?

Teoretycznie to powinno śmigać ale czy odchody w akwarium nei za bardzo bedą widoczne ?

Akwarium ma być dla zbrojników niebieskich a chyba lepiej było by zastosowac jakiś gróbszy żwirek by lepiej dno działało jako filtr biologiczny a z tego co wiem zbrojniki lubią czystą wodę a same dużo brudzą ....

pozdro
Ostatnio zmieniony 26 mar 2018, 8:45 przez miki, łącznie zmieniany 1 raz.
;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Zbyt drobny piasek będzie wyglądał w akwa jak betonowa wylewka. Mi się to nie podoba. Poza tym najdrobniejszy ruch wody powoduje tumany drobinek unoszące się w toni. Brał bym ok 1mm.
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

czyli do malawi taki piasek tez nie za bardzo ?

[ Dodano: 2018-03-26, 09:51 ]
a taka ciekawostka z netu heeh jest magik ;)

https://www.youtube.com/watch?v=tb4fzMbLRhg
;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

miki, do malawi często stosuje się 0,8-1,2.
Kolega miał drobny o którym pisałem wczesniej w malawi i zmienił na taki j.w.
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

eh zle napisałem ten piasek o jakim mówiłem to 0,5-1,4 mm :) a nie 0,4 -0,5 (masakra ale wymyśliłem granulacje)
;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Taki do malawi to już prędzej. Do LT też pewnie by się nadał.
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

no właśnie, w obi za 8 zł 25 kg to do malawi jak by komuś trzeba , troche eksperymentuje i mam na ziemi żwir 3-7 mm (taki był na skłądzie akutar :)) ciut za dużo ale akwarium śmiga tylko sie boje czy jak za grube kamienie to czy ziemia nazbyt nie bedzie oddawac do wody wszystko co tam ma w sobie. Spotkałeś się kiedyż z grubym żwirem na ziemi ? co to potrafi zrobić ? (kiedyś miałem taki gruby płukany na ziemi i mam wrażenie ze woda jest za żyzna, znaczy jakieś glony rosły w wodzie nitkowe ale rolsiny tez bez problemu ale takie wytrzymałem tj nużaniec czy subulata sagitaria.

Bo z tego co rozumiem na takim piasku 0,4-1,5 rośliny bez ryb by utrzymał ale też za dobrze by nie było choć ! w botanicznym ogrodzie we Wrocławiu tam chyba piasek jakiś mają na podłożu z ziemią ... (tylko ryb nie ma)


..bo kiedy bez ryb (kilka do dekoracji) by low techa postawił na drobnym żwirze 0,4-1,5 podejrzewam ze CO2 jakie by z reakcji w podłożu nie przebije się odpowiednio wydajne do wody jak w przypadku zwiru 1-3 mm. Dobrze to rozumiem ?
;)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

To ze ziemia przez żwir 3/7 będzie oddawać za duzo to się nie martw Ja mam na ziemi taki żwir
Podaje miesięczne dawki nawozu do podłoża jeden raz na miesiąc i po tygodniu gdybym nie uzupełnił słupa przy podmianie w nawóz to byłoby chyba 0 I do tego jest ogrzewanie podłogowe co wymusza większy ruch w podłożu
miki
Posty: 72
Rejestracja: 30 sty 2016, 21:59
Imię: miki
Lokalizacja: frysztak
Płeć:

Post autor: miki »

ok dzieki za info !
;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”