Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czarne wody - od czego zacząć

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Czarne wody - od czego zacząć

Post autor: Mirro »

Tak się zastanawiam nad tymże właśnie biotopem. Ciekawi mnie od czego zacząć, tzn. jak przygotować akwarium, co jako podłoże, jak uzyskać ten kolor i w końcu jak przygotować wodę do podmian.

Może ktoś wie ;)
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

No proszę , widzę , że szykuje się zmiana :)
Wiele Ci nie pomogę , ale wydaje mi się , że jak dasz torf do kubełka , to otrzymasz lekki herbaciany kolorek wody , torf zbije Ci też PH - BW , to raczej chyba kwaśne wody .
Dodatkowo jakieś szyszki olchy , parę listków dębu , jakieś fajne korzenie i chyba tyle , z obsady to neonki chyba czuja się dobrze w BW
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Właściwie, to chcę zrobić azjatyckie "bagno" z bojownikiem z roli głównej. BW, to nie tylko hamaryka :P

I tu właśnie potrzebuję info jak przygotować wodę i podłoże do takiego zbiorniczka.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a ryż spróbujesz zasadzić? ;)
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Podłoże - zwykły piach. Woda - dodaj torfu do filtra, zrób wywar z szyszek olchy i dodaj do akwarium według uznania (ja preferuje mrok). Szyszki z wywaru do akwarium. Na dno kilka liści katepangu, dębu i sporo korzeni byle jak ułożonych - idź na spontan, najlepsze by były takie powykręcane! Z roślin to coś pływającego.

Tak przygotowałem 100L akwarium jakieś 2/3 lata temu.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

MirosławB, zacznij od literatury i zdjęć tego biotopu ;) bo wszystkie rady będą niczym gdy nie będzie wiadomo co chcesz uzyskać, parametry/barwa wody/przejrzystość/roślinność itd. itp.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Bojownik i herbaciana woda ??? nie bardzo mi to jakoś współgra, popularne czarne wody większości kojarzą się właśnie z Ameryką i w tą stronę radził bym się udać.

Zaryzykował bym taki układ.
Podłoże muliste tzn że jak ostro dobrze zaruszasz czymś w akwa to się troszkę muł wzbije ( takie bagno). 3/4 dna przykryć liśćmi dębu no i naturalnie korzenie, dużo. Szyszki olchy standardowo, bez torfu do filtra. Świetlówka niezbyt mocna taka żeby jej przynajmniej przy dług 80cm baniaka brakowało po obu stronach po 10cm, tam gdzie właśnie jej brakuje pływające roślinki z pięknymi pierzastymi korzeniami tak czymś zahamowane żeby po całym akwa nie latały. i Obsada zależnie od gabarytów, skalary, neonki ramirezki kakadu, bez kirysków i zbrojników co by nie robiły szumu w podłożu.

Ja to widzę tak, jak bym miał takie warunki to bym coś takiego zaryzykował.

a jeżeli chcesz bojka to tak serio mówiąc zrób mu pole ryżowe :) (sam nad takim czymś myślałem ale nie wiem skąd wziąć ryż taki już rosnący) oczywiście ryż można zastąpić jakąś inna bagienną roślinką i zrobić takie pół paludarium :) z wysepką i na niej miniaturka chińczyka zbierającego ryż :P ( to ostatnie to żart). Ale za chiny ludowe bym nie robił BW z bojownikiem w roli głównej. To po prostu nie pasuje.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

MirosławB pisze:Właściwie, to chcę zrobić azjatyckie "bagno" z bojownikiem z roli głównej
spróbuj z podłożem glinianym, do tego zwartki, lotosy, eleocharis parvula-ponikło igłowate, różdżce – ceratopteris, mikrosoria, limnofilie, barklaje, oczywiście tego bojownika i inne labirynty, bocje i piskorki

do tego filtracja niezbyt intensywna

moim zdaniem nie będzie to tak urokliwe jak BW z SA
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

justfilied233, A widzisz. Totalnie mylne jest stwierdzenie, że czarne wody to tylko SA. W azji również coś takiego występuje, tylko nie jest tak popularne wśród akwarystów, choć ostatnio na zagranicznych serwisach zauważyłem jakąś zmianę tego trendu ;)

Nie piszę tu o typowych czarnych wodach, tylko o biotopie leśnej sadzawki gdzieś w azjatyckim lesie, gdzie z powodzeniem żyją i bojowniki.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

MirosławB, ja wiem że ot nie tylko SA ale raczej wątpię żeby bojki żyły w naturze w wodzie herbacianej ;) dlatego wydaje mi się że źle zatytułowałeś temat skoro chodziło ci o leśną sadzawkę z bojkiem która BW raczej nie przypomina :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”