Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

akwarium japńskie-aranżacja

nigdzie tego nie ma a razem zrobimy coś fajnego :)

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

akwarium japńskie-aranżacja

Post autor: stan_shrimps »

Witam, posiadam akwa 60x30x33 profil (niestety) i planuję zrobić restart, przestawiając się na akwa japońskie lub podobne.

Na podforaku są najlepsze akwaria jakie widziałem w necie więc mam nadzieję że pomożecie wybrać wszystko żeby było ładnie.

problem z podłożem i obsadą opisuję w odpowiednich działach.

Link do obsady:
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=32707#32707

do podłoża:

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=32718#32718

nie chcę pakować się w wielkie koszta, chciałbym kupić korzeń japoński Red moor, tak do 50zł, coś na pewno znajdę i jakieś kamienie ale tu się nie znam i musicie coś doradzić.

Roślinki które już mam i nadają się do tej aranżacji to tak mi się wydaje:
-rotala okrągłolistna zwykła i zielona, fajnie wyglądają obok siebie mam tego po jakieś 30-40 sadzonek
-mchy java i willow już mam, dojdzie flame, phoenix i tajwan od Crusty :), znajdę też trochę wgłębki.
-zwartki wendta też chyba by się nadały mam 8 małych sadzonek
-i mam 2 rodzaje eleocharisa, pamiętma polskie nazwy: trawka brazylijska, ponikło igłowate i jeszcze jedną małą trawkę ale nie jestem kompletnie pewien nazwy-chyba lileopolis australijski.
-dokupić bym mógł blyxę japońską, może glosie bo z tych trawek wyżej ciężko zrobić trawnik..no i jakieś ładne drobne microsorium na korzeń.

Co o takim pomyśle myślicie?? Jakie jeszcze roślinki niezbędne, których nei dawać, jak to wszystko ułożyć i jakie kamyki dać.

Mam nieograniczony dostęp do wszelkich odpadów granitowych, tylko że zawsze z jednej strony są polerowane..
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No to może ja spróbuję coś pomóc/doradzić.

Zacznijmy od podłoża. JBL Manado to zło!! więc o nim nie myśl. Lepiej zainwestuj w ASII+ jak chcesz już substrat jako podłoże. Fakt, że może droższe, ale jest go więcej i dużo lepszej jakości.
Co do stylu - piszesz, że chcesz zrobić japońca a tu nagle taaaaka duża ilość gatunków do 60 litrów, gdzie chcesz jeszcze zmieścić korzeń i kamienie. Trochę nie w tą stronę idziesz. Przy tym litrażu taka ilość gatunków to wyjdzie Ci misz-masz i raczej nie przyciągnie uwagi. Postaraj się ograniczyć maksymalnie to 6 gatunków roślin - będzie bardziej przejrzysty ten aranż. Wiem jak to jest. Człek chce jak najwięcej gatunków bo ładne są, ciężko zrezygnować i myślimy sobie, że dużo to i ładnie lecz często przynosi do odwrotne skutki.
No i przechodzimy do korzeni. Tutaj jak dla mnie możesz zaoszczędzić i poszukać korzeni w lesie. Można znaleźć na prawdę ładne okazy długo nie szukając. Ale jak znajdziesz ładny korzeń w sklepie to kup ;)
Czas na kamienie. Granity osobiście odradzam - szybko Ci zarosną glonem. Poza tym nie mają ciekawej "fakturki" tylko są takie "ociosane" i całkowicie nie pasują do stylu nature. Kamienie lepiej kupić w składzie budowlanym a jeszcze lepszym pomysłem jest szukanie ich w górskich potokach - można znaleźć niezłe okazy (wiem z autopsji ;) )

To tyle z mojej strony na razie. W razie jakiś pytań jeszcze chętnie odpowiem :)
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

cherry_ukasz, dziękuję za wyczerpując odpowiedź ale nadal mam masę pytań..

1. (tu najlepiej proszę o odpowiedź w dziale podłożą), Czy pod AS II+ opłaca się dawać mieszankę Aqtisubstacte z ziemią??
2. Roślinki-z rotali za nic nie zrezygnuję :) zwartki też chętnie wyrzucę (tzn. odsprzedam za grosze), mchy to myślę że flame i phoenix/tajwan. Blyksa by się przydała chyba?? Ale najgorszy to trawnik-zainwestować w jakieś 20 sadzonek ponikła czy zrezygnować i trawnik z glosi albo małego heńka??
3. Korzenie-raczej pójdę i kupię jak będzie jakiś ładny (np. taki jak mam w krewetkarium można zobaczyć w galerii), bo te z lasu gdzieś mi nie pasują, albo w ogóle nie będzie korzeni.
4. Kamienie-kawałki obladów z bloków granitowych (z jednej strony tylko by był ścięty a reszta różnie bywa) mogły by się nadać ze szweda albo innych czarnych, ale tu masz rację że glon by się czepił i to szybko.
Więc jakich kamieni szukać na składzie budowlanym??-tutaj jestem zielony i to bardzo..
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ad. 1. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na podłożu to możesz pod spód dać stare podłoże, ale proponuje je oddzielić by się nie wymieszało - kiedyś przy zmianie aranżacji to wszystko by poszło do kosza a tak można ASII+ odzyskać i użyć do kolejnej aranżacji - u mnie najstarszy ASII+ w 160tce ma 2 lata ;)

Ad.2. Wszystko zależy (przynajmniej wg mnie) od tego jakie zdobędziesz korzenie i kamienie. Wtedy dopiero (jeśli chodzi o mnie) zastanawiałbym się jakie rośliny będą pasować. W jednym ułożeniu bardziej pasowałaby blyxa i w innym zwartki.
Co do trawnika - mały heniek jest mniej wymagający od glosi i łatwiej go utrzymać w poziomie. Co nie znaczy, że glosia byłaby zła - wszystko zależy od pozostałych roślin jakie będą i od tego ile czasu chcesz przeznaczać na pielęgnację trawnika. Trawnik z małego heńka ładnie wygląda przerośnięty ponikłem - najładniej (znów wg mnie) eleocharisem parvulą. Natomiast glosia ładnie wygląda z "wkładem" z pogestemona helferi.

Ad.3. Jeżeli zrezygnujesz z korzeni i zostawisz tylko kamienie to pójdziesz bardziej w Iwagumi. A tam (kolejne moje doświadczenia) większa ilość gatunków roślin się nie sprawdza niestety. Dlatego poświęć jak najwięcej czasu na poszukiwanie kamieni i korzeni - ja np w aranżacji mam kamienie i korzenie znalezione przez siebie ;)

Ad.4. Musisz się przejechać po składach i popatrzeć co mają. Możesz wybrać się z octem - jeżeli kamień polany nim będzie się pienić tzn. że taki kamień będzie znacząco zmieniać twardość wody na + więc raczej odpadają
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

A jak sprawdzić czy nie ma w nim np. żelaza, czy innych metali?
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

np. granity rudzieją z czasem kiedy są wystawione na działania czynników atmosferycznych i to może świadczyć o jakiś związkach które poddają sie tak jakby korozji..

mam już kamienie :) znalazłem szukając korzeni :D ktoś wysypał je na zjeździe w drogę leśną. Korzeni niestety nie znalazłem ale kupię w piątek, podobnie jak podłoże.

Kamienie są dość fajne, czarne z ciemnoszarymi przerostami i pęknięciami, prawie jak ADA :) muszę jescze pojechać nazbierać ich więcej, niestety nei znalazłem dużych okazów, największy to takie 1,5 dużej pięści, jest ich chyba 3, reszta mniejsze.

Planuję zrobić po lewej stronie na środku górę ze zboczem w lewą stronę. Korzenie kupię takie niczym gałązki, pojedyńcze i poukładam żeby wystawały z kamieni.

Jak myślicie, ładnie to będzie wyglądało?? :)

Dzięki uprzejmości kolegi vip-gsm i hojności zulixa już w piątek przyjedzie do mnie kilkadziesąt sztyk blyxy. Jeszcze brakuje tylko glosi lub henia :)
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

Jak możesz to daj zdjęcia kamieni ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”