Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Malawi...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Malawi...

Post autor: Skubi »

Hej, jestem zmuszony zlikwidować akwarium i na rok czasu odstąpić je znajomemu.

Chce założyć w moich 200l malawi i tu kilka pytań.

Jakie podłoże i gdzie tanio je kupie?

Co na tło? Niebieski brystol?

Gdzie i jakie kamienie? ( Drogo w sklepach wychodzą? gdzie najlepiej / najtaniej jak w sklepie? )

Co pod podłoże bo czytałem, że jakiś styropian czy cuś?

Jakie pyszczaki i w jakiej ilości?

Ile oświetlenia potrzebne do Malawi 200l ?

Unimax 250 + Aquaszut n500 wystarczą do filtracji?
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Znawcą w tym temacie nie jestem ale podpatrywałem jak kwadratos robi swoje malawi toteż coś tam wiem :D
Skubi pisze:Jakie podłoże i gdzie tanio je kupie?
Podobno najlepszy jest drobny żwir. Tutaj polecam kwarcsystem. Żwirek kwarcowy o granulacji 1.4 - 2 mm czy jakoś tak :)
Skubi pisze:Co na tło? Niebieski brystol?
To już zależy tylko od ciebie :) Czarne fajnie też wygląda.
Skubi pisze:Gdzie i jakie kamienie?
Jedź sobie do jakigoś sklepu ogrodowego kup jakieś łupki. Tutaj można pewnie polecić PNOS (dawniej resal chyba :) ) lub jak jedziesz w kierunku Tyczyna to w dzielnicy Biała po lewej stronie będziesz tam miał taki sklep z kamieniami.
Skubi pisze:Co pod podłoże bo czytałem, że jakiś styropian czy cuś?
Powinno się chyba dać styropian 1 cm pewnie wystarczy. Zapobiega to zbyt dużemu naciskowi punktowemu na szkło przez kamienie. No i ci się nie stłucze dno przez przypadek.
Skubi pisze:Ile oświetlenia potrzebne do Malawi 200l ?
Tutaj chyba wystarczy niewielka ilość. Pewnie jakieś 0.3 W/l. Im więcej tym pewnie będzie więcej kłopotów z glonami.

Ale podkreślam że ja znawcą nie jestem :) Ale podejrzałem co nieco jak kwadratos zakładał malawi.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Podłoże piach kwarcowy dostępny w kwarcsystemie.
kamienie to piaskowiec dostępny w każdym składzie kamienia
pod piach daj 1cm styropian
ilość ryb zależy do powierzchni dna
http://www.malawi.pl/kalkulatory/
Oświetlenie tutaj jest mało ważne.
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

Ile potrzeba worków tego żwiru z kwarcsystemu? Jeden wystarczy?

Jak wybrać w składzie kamienia odpowiednie kamienie? Nie znam sie na tym zupelnie.

Oświetlenia innego jak 2x39w raczej nie mam jak zrobić, musi być to co jest.

MariooT, poleć jakieś pyszczaki dla kompletnego laika w temacie ;)

EDIT: Kalkulatory z linku wyzej jakos mi nie dzialaja...
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

yellow, saulosi, - polecam

U siebie w Malawi mam żwir kwarcowy 1,4 - 2mm i rybki się bardzo dobrze czują, rowy kopią konkretne ;)
Kamienie to rzecz gustu, byle nie zapomnieć o tym żeby dodać czegoś zatwardzającego wodę, ja kupiłem jakiś typ łupka (na pewno nie z piaskowca)... wygląda to tak ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Do propozycji Kwadratosa dodam jeszcze socolofi.

http://www.malawi.pl/4_kalkulator/lagodne.htm

Rzeczywiście nie działa. Już dawno z niego nie korzystałem. Te gatunki powyżej są dość spokojne i je polecam
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

no to sie moge wreszcie wygadać, po kolei:

pod podłoże możesz dać np styropian ale go przyklej bo będzie kopanie ja wziołem i dałem kalimate lub ta piankę pod akwarium co sie daje,

następnie podstawa to dużo piachu najlepiej kwarcowy biały lub zołty jak wolisz granulacja jak najlepsza ja kupowałem na allegro i piachu ma byc duzo zeby mogły sobie pokopać co wieczór czyli ja osobiście mam ok 10-12cm grubosci,

kamienie to łupki piaskowca kolor nie ma znaczenia ma być tak dużo by były kryjówki lub głazy np granitu mają zatwardzać wodę czyli musi byc wapien w strukturze, możesz dać wapien filipanski zena ok 8zł za kg lub koralowiec, kwiestia gustu,

tło to ja dałem najlepiej folie taka co maja firmy produkujące reklamy kolor osobiscie wole niebieska tworzy taką głębie lub czarno bardziej mrocznie,

co do fitracji starczy ci ten kubeł bo to jest biologia a mechanicznie tez uzywam aquaszuta tylko bez babelków żeby tworzył ruch wody,

co do osiwtlenia to polecam power glo i life glo lub jakas oceanic najlepiej zołta i niebieskia wtedy wybarwi ci ryby glony same urosną,

zostały nam ryby najlepiej jeden gatunek np yelowki najspokojniesze lub saulosi troszke bardziej agresywne no i

jedzenie to przede wszytskim pokarm roślinny,

na 200l mozesz smiało trzymac ok 20szt pysi najlepiej jednego gatunku lub 2 max ale pamietaj samiec to gora 2 szt reszta smice

jak cos zapodawaj podpowiem
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

kwadratos, ile zużyłeś tego kwarcu? dno mam takie samo, tylko wysokość większą.

Co do oświetlenia to mam 2x Philipsa 865 + opcjonalnie Aqua Medic Plant Grow - które zestawienie użyć?

Filtry będą oba, do unimaxa bedzie trzeba dokupić deszczownice. Powiedzcie jeszcze jakie wkłady w unimaxie uzyc?

Co do tła to jeszcze zobaczymy co bardziej sie podoba znajomemu.

Jak to z tymi kamieniami mi powiedzcie jeszcze bo nie odpowiedział nikt na moje pytanie.

Pyszczaki bedziemy wybierac na samiuśkim końcu jak coś o nich poczytam wiecej ;) - p.s gdzie w Rz najlepiej sie w nie zaopatrzyć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”