Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Najtańszy biotop w utrzymaniu

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

z tą "taniością" to trochę tu mieszacie, najpierw piszecie, że korzenie samemu preparować, rośliny z forum, bazalt z kwarcystemu, ryby tanie itd. a malawi to już kamienie pewnie ze sklepu i piasek z akwarystycznego - a ryby jakie drogie (na forum po 3zł)

a w malawi to się nie da? piasek z piaskownicy, filtr samoróbka, roślin nie trzeba, kamienie z łąki lub składu budowlanego (ale to już wypas)

Ja uważam, że malawi jest jednym z prostszych i tańszych zbiorników dla początkującego,
po pierwsze odpadają nam rośliny i ich nawożenie, a co za tym idzie ataki glonów wszelkiej maści, przycinki, czyszczenie nadgniłej roślinności itd.
po drugie koszty związane z obsługą, światła na pewno nie będzie więcej niż przy LT, a przy średniej obsadzie podejrzewam, że filtr dedykowany do litrażu sobie poradzi.

I jeszcze mam pytanie do obsady, biorąc pod uwagę akwa np. 160l - do LT wpuszczamy np. 50 neonów czerwonych, a do malawi wejdzie pewnie z 10 pysi (jakiś popularesów) jaki jest koszt obsady do jednego i drugiego?
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Artur___ pisze:ryby jakie drogie (na forum po 3zł)
malutkie popularesy, to tak jak ktoś by Ci gupiki sprzedawał po 3 zł. Za ciekawe rybcie trzeba trochę zapłacić.
Artur___ pisze:filtr samoróbka,
ehe - idąc tym tropem do morszczaka też może być samoróbka, koszt filtracji odpada?
Artur___ pisze:kamienie z łąki lub składu budowlanego
oj na kilku łąkach byłem ale jeszcze atrakcyjnych kamieni do Malawi nie spotkałem,
Artur___ pisze:(...)ataki glonów wszelkiej maści,
brak roślinności właśnie negatywnie tu wpływa, przez co musimy sporo wody się na podmieniać zanim baniak wyjdzie na prostą, ps. http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=5533

Podsumowując: akwarystyka to takie hobby którego nie da się ogarnąć po kosztach, obojętnie co? ile? gdzie? jak? hodujemy zawsze ponosimy pewnie koszta :pani:
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Ja sie zgadzam z Arturem. Dlaczego liczycie do LT po kosztach (tanie rośliny, ziemia itp) a do malawi ze ryby drogie a te tanie to nieciekawe :). Przecież do Lt też można kupić drogich roślin bo te tanie to chwasty.
Nawet niech koszt Malawi bedzi droższy do założenia to będzie tańszy do utrzymania. Przede wszytkim oświetlenie. Do 200l malawi moze byc nawet 20w i będzie dobrze. Do Lt minimum te 0.5W/l czyli musi świecić 100w conajmniej 10h. Ogrzewanie do Malawi wystaczy temperatura ok 24-25 stopni. W Lt jeśli chcemy miec inne ryby oprócz gupików trzeba mieć wyższą temperaturę 26-28stopni. A grzałka i światło to największe generatotruy kosztów

Tylko nie piszcie, że w Lt można postawić akwarium obok okna a w zimie obok kaloryfera i będzie git :P
Ostatnio zmieniony 01 paź 2010, 12:56 przez MariooT, łącznie zmieniany 1 raz.
dori
Posty: 31
Rejestracja: 23 paź 2009, 12:10
Imię: Dorota i Marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Wyżne

Post autor: dori »

Pytanie dotyczy najtańszego biotopu. A czy LT... to jest biotop? ;).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

dori pisze:Pytanie dotyczy najtańszego biotopu. A czy LT... to jest biotop? ;).
haa... i tu ich masz :)

zaraz napiszą - czarne wody ;)

kwadratos pisze:Artur___ napisał/a:
ryby jakie drogie (na forum po 3zł)

malutkie popularesy, to tak jak ktoś by Ci gupiki sprzedawał po 3 zł. Za ciekawe rybcie trzeba trochę zapłacić.
jak zauważył MariooT, ciekawe rybcie do LT też są droższe - celowo podałem dla przykładu neony i popularne pysie
kwadratos pisze:Artur___ napisał/a:
filtr samoróbka,
ehe - idąc tym tropem do morszczaka też może być samoróbka, koszt filtracji odpada?
i tak właśnie zrobiłem i filtr mam za free :)
kwadratos pisze:Artur___ napisał/a:
kamienie z łąki lub składu budowlanego
oj na kilku łąkach byłem ale jeszcze atrakcyjnych kamieni do Malawi nie spotkałem,
z łąką oczywiście przesadziłem :) ale kupiłem w składzie budowlanym 50kg łupka za 14 zł :)
kwadratos pisze:Artur___ napisał/a:
(...)ataki glonów wszelkiej maści,
brak roślinności właśnie negatywnie tu wpływa, przez co musimy sporo wody się na podmieniać zanim baniak wyjdzie na prostą, ps. http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=5533
moje dywagacje na temat malawi są czysto teoretyczne (niestety nigdy nie byłem [w przeciwieństwie do Ciebie :) ] szczęśliwym posiadaczem tego typu akwarium :( ) ale tak sobie myślę, że jak nas zaatakują jakiekolwiek glony to kamyczek siup do wrzątku i z głowy :)

Temat wprawdzie zszedł nieco z kosztów założenia/utrzymania na łatwość obsługi, no ale co zrobić ;)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

ja myślę że to dziwne żeby przed założeniem zbiornika myśleć o najtańszym biotopie :/ jak to mówią co tanie to drogie. Najtańszy biotop to nasz krajowy heh woda karaś i kamień bez ogrzewania tylko kilka wat oświetlenia filtracja i to wszystko. :) Akwarium ma się prezentować nawet znajomi jak przyjdą nas odwiedzić to niech chociaż oko zawieszą ;) nie jest sztuką nastawiać kilka zbiorników w domu i każdy z nich jest okrojony jak po promocji w biedronce :mrgreen: to ma mieć urok
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

tak, tylko ten urok kończy się wraz dostaniem rachunków za prąd ;)

chodzi mi po głowie za jakiś czas akwarium około 600 litrów ... i jak tu nie liczyć kosztów z tym związanych (na samym prądzie)
dla przykładu oświetlenie solniczki o tej pojemności to 600W, a malawi 100-200W - różnica spora :(
a do tego dochodzą dodatkowe preparaty, sól, zmarnowana woda z RO itd.
Koszt solniczki o tej pojemności to lekko 500-600 zł miesięcznie ... i co zrezygnować z marzeń o sześćsetce- a może zainwestować w malawi?
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

wiadomą rzeczą jest im większy zbiornik tym większe koszty, wiąże się z tym zwiększenie filtracji, zwiększenie ogrzewania zbiornika no może jakoś skromnie można podświetlać w zależności jaki biotop urządzimy. Sam marzę o dużym zbiorniku ale jak na razie o założeniu nie myślę bo wolę w te zbiorniki które posiadam zainwestować a żeby ładnie wyglądały i żeby mieszkającym tam stworzeniom żyło się dobrze. :)
Marta/Marcin
Posty: 26
Rejestracja: 16 wrz 2010, 20:51
Imię: Marta-Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 112

Post autor: Marta/Marcin »

A do jakiego biotopu wsadzić paletki. Bardzo mnie interesują :)) a cena ograniczona ;)
Dla chcącego nic trudnego :)
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

Co do biotopu taniego w założeniu i utrzymaniu, to każdy może być tani lub drogi. Zależy co chcemy hodować, jakie ryby się nam podobają. Wymieniony wcześniej jako jeden z tańszych Amazonki czy BW wcale do tanich nie będzie należał, bo jeśli ktoś chciałby mieć np. dyskowce to koszty poniesie spore: akwarium o odpowiednich wymiarach, filtr, ryby które do tanich nie należą, itd. Utrzymanie odpowiedniego pH w czarnych wodach i twardości na niskim poziomie też łatwe nie będzie stosując kranówkę.

Może warto by spróbować z pomijaną tutaj Tanganiką i np. muszlowcami.
Dla pary lub dwóch np. Neolamprologus brevis wystarczy akwarium ok. 50 l. Na dno piasek, muszle po winniczkach, z roślin to np.: rogatek, nurzaniec.
Marta/Marcin
Posty: 26
Rejestracja: 16 wrz 2010, 20:51
Imię: Marta-Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 112

Post autor: Marta/Marcin »

hmm to może powiecie co potrzebuje do paletkarium 240 L:) bo na takie sobie mogę pozwolić :))
Dla chcącego nic trudnego :)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

na początek filtr RO + dobra filtracja np JBL Cristall Profi e1500 (wydaje mi się, że nie będzie za mocny)
dori
Posty: 31
Rejestracja: 23 paź 2009, 12:10
Imię: Dorota i Marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Wyżne

Post autor: dori »

Marta/Marcin pisze:... co potrzebuje do paletkarium 240 L:)...
sporo kasy ;) , dużo wiedzy o paletkach, cierpliwości i czasu żeby za szybko ryb nie wpuścić i nie wyprawić ich "do amazonii"

A poważnie to:
- akwarium 240 zł - ok. 240 zł
- filtr kubełek - jbl e 900 ok 240 zł (ale sam może nie dać rady przy tym litrażu więc albo dodatkowo wewnętrzny lub e1500 za jakieś 380 zł)
- grzałka 250W od 30 zł do 100 zł
- podłoże do wyboru do koloru: bazalt, żwirek/piasek kwarcowy ok. 30 zł z kwarcystemu,
- miękką wodę więc przydał by się filtr RO - ok 100 zł
- pokrywa z oświetleniem: jeśli bez wymagających roślin to wystarczy standardowa np. wromaka ok. 170 zł ale taniej wyjdzie zrobić coś samemu.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Grzałka moze być 300w w zależności od temperatury w pokokju. Paletkom trzeba zapewnic około 29stopni
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

No i miało być o najtańszym, a kończycie na jednym z droższych. ;) :mrgreen: :pani:
pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”