Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Sajgon

aranżacja

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Sajgon

Post autor: robaczek_p »

Witam mam problem z aranżacja swojego zbiornika niestety zrobił się w nim sajgon
Mistrzem aranżacji to ja napewno nie jestem !
Rośliny mam w coraz lepszej kondycji, nie mogłem dobrać nawozów ani dawek makabra :mrgreen: w końcu skończyło się na Seri PG + sole ale nie o tym ! ;)
Jutro cotygodniowa podmiana i tu pytanie czy koledzy i koleżanki pomogą troszeczkę w aranżacji zbiornika!

Z góry dziękuje za podpowiedzi!
Sorki za jakość zdięć :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
aruux
Posty: 240
Rejestracja: 19 sty 2011, 15:56
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Trzciana
Akwarium: 22l raczkarium
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: aruux »

Heh masz busz jak u mnie :mrgreen:
To już nas jest 3 bo jeszcze musiaradka tak ma ;)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

robaczek_p pisze: i tu pytanie czy koledzy i koleżanki pomogą troszeczkę w aranżacji zbiornika!
Pomogą. Tylko musisz napisać co chcesz uzyskać. I obawiam się, że na samej podmiance się chyba nie skończy. Bo jeśli chcesz założyć zbiornik dla konkretnej aranżacji, to w większości przypadków trzeba takie akwarium prowadzić od początku pod konkretną aranżację. I tu ma znaczenie wszystko. Podłoże, ozdoby, rośliny, tło. Na początku musisz sobie obmyślić, czy to ma być aranżacja roślinna czy z kamieni czy mieszana. Jaki układ aranżacji. Czy to ma być układ trójkątny czy może z zarośniętymi bokami a z pustą przestrzenią po środku czy też może centralny. Można też wymyślić coś innego, ale to raczej już pod konkretne ozdoby użyte w aranżacji. Musisz też zdecydować czy to ma być akwarium bardziej w stylu holenderskim, gdzie jest mnogość różnych roślin czy może w stylu japońskim, gdzie ważniejszy jest "obrazek", do którego dobiera się konkretne rośliny. Ogólnie nie ma recepty na stworzenie super układu. Musisz poczuć to co chcesz uzyskać.
Awatar użytkownika
Akuku.
Mecenas
Posty: 517
Rejestracja: 18 lut 2011, 20:38
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów-Zwięczyca
Akwarium: krewetkarium 27l
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: Akuku. »

Może mały OT ale dam ci mała rade co do zdjęć, rób je w dzień bez flesha, albo wieczorem z wlaczonym oswietleniem i również bez flesha :) Bo mało co widać jak się rozświetla szkło zamiast wnętrza akwa :lol:
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

Co do aranżacji to po restarcie myślałem coś nad stylem holenderskim zawsze mi się podobały takie zbiorniki ! Choć zdaje sobie sprawę za jest to niezbyt łatwy i kosztowny temat!
Mam już butle co2,która pracuje, oświetlenie też pod holendra przygotowywane jest 3x18 będzie 4x18 powinno starczyć! :mrgreen: co do nawożenia to tak jak pisałem jest seria PG +sole jest lepiej ale jeszcze nie to ale pracuje nadym
Ozdoby to jedynie korzeń powoli obrastający mchami moi zamek ale on cały obrósł mchami!
Pozostaje jeszcze posadzenie roślin tak jak żeby miało to ręce i nogi i tu jest problem z przykrością nic mi niewychodzi!
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Holender wbrew pozorom jest dużo łatwiejszy niż tak bardzo popularne teraz style japońskie. Holender więcej błędów wybacza :D

Przede wszystkim przy tka mocnym świetle i CO2 pomyśl o metodzie nawożenia - EI. Jest o tym dużo na forum.

A czy holender taki kosztowny....może roślinki na początku....Problem z holendrem jaki ja zauważyłem i wg mnie jedyny to częsta konieczność "strzyżenia". To jedyny powód dla którego zrezygnowałem z tego stylu ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
robaczek_p
Mecenas
Posty: 220
Rejestracja: 13 gru 2009, 17:16
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 15L,100L
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: robaczek_p »

cherry_ukasz pisze:Przede wszystkim przy tka mocnym świetle i CO2 pomyśl o metodzie nawożenia - EI
Widziałem zbiornik w którym było 1,4w/l prowadzony na PG RĘCE OPADAJĄ PIĘKNY BYŁ!Przy podłaczeniu wszystkich Swietlówek umnie będzie 0,7w/l czy to dużo się okaże :lol: Wiadomo sole w porównaniu z PG kosztują grosze i to jest straszny plus
wiadomo ze będe prubował powoli przechodzić na -EI
A tak to wygląda po użyciu nożyczek i młotyki :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 2011-04-02, 19:44 ]
PS. prosze o jakieś sugestie :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Moja sugestia jest taka, żebyś posadził rośliny łodygowe, z których można zrobić efektowne kępy takie jak rotala indica, rtala green, didiplis diandra, duży henio, itp. Na drugim planie jakieś korzonki o niezbyt "rozwiniętych" powierzchniach, które będzie można obsadzić grubo mchem. Na przód możne mały henio lub glossostigma.
Awatar użytkownika
varik
Posty: 133
Rejestracja: 18 sty 2010, 13:01
Imię: Bartek
Lokalizacja: Krosno,Miejsce Piastowe
Akwarium: 50l,20l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: varik »

Też mam podobny problem ale wytniesz tu i tam tu przesadzisz i będzie gitara. Wiem na własnym przykładzie. Małymi krokami a do celu. Powodzenia:)
VARIK
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

varik pisze:Małymi krokami a do celu.
Nie ma drogi na skróty. Najdziwniejsze jest to, że trzeba się tego samemu nauczyć. Trzeba cały czas próbować nowych rzeczy, przesadzać rośliny, szukać inspiracji w oglądaniu aranżacji z konkursów międzynarodowych (jak się uczyć to od najlepszych ;) ). A cała zabawa i tak się nie skończy nigdy, bo zawsze będzie tak, że może być lepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”