Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

jakie towarzystwo dla bojownika

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
smerfetka
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2011, 12:39
Imię: Karolina
Lokalizacja: Gorlice
Akwarium: 30
Płeć:

jakie towarzystwo dla bojownika

Post autor: smerfetka »

Mój 1 post więc witajcie, nazywam się Karolina i jestem z Gorlic, podkarpacie to takie naciągane moje okolice ale mam nadzieje że mi pomożecie;)
Planuje założenie akwarium (mam 33l szkło) i chciałabym mieć w nim bojownika + krewetki RC + może jakaś inna rybka? czy to już byłoby za dużo?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

Bojownik i krewetki to nie zbyt dobre połączenie, chociaż niektórzy mają i mówią, że nic się raczej nie dzieje, ale to chyba zależy od charakteru bojka - w większości atakuje krewetki i zmniejsza ich populacje ... :/
A co do towarzystwa to może np. pawiki (pawie oczka) - kolorowe, łatwe w utrzymaniu i fajne ... :)
A tak poza tym to witamy Karolina !!!

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 sie 2011, 12:53 przez Pyszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Obawiam się, że krewetki będą tylko przez jakiś czas w takim baniaczku przy bojowniku.
Teraz pojawia się pytanie: na czym bardziej Ci zależy: na bojowniku czy na kreweciach? Jeżeli na tym drugim- proponuję ryby, które nie będą się lubowały w takim jedzonku- na pewno mniejsze- i wtedy więcej.
smerfetka
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2011, 12:39
Imię: Karolina
Lokalizacja: Gorlice
Akwarium: 30
Płeć:

Post autor: smerfetka »

A poza pawimi oczkami co proponujecie? chyba jednak zostanie bojek na szczęście mam jeszcze troszkę czasu do namysłu, ponieważ akwarium dopiero kolo środy zostanie zalane.
Jakie rośliny do tak małego garczka proponujecie? bo u mnie w mieście nic nie ma ciekawego same anubiasy nurząńce?, i inne wielkie a ja bym chciala jakieś małowymagające a jednocześnie ładne i łatwodostępne
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Gupiki endlera- ale uważaj, bo mogą Ci się namnożyć niesamowicie- więc można wrzucić same samce. Neon simulans, microrasbora galaxy...
A jeżeli chodzi o rośliny- odpowiedz najpierw na pytania:
- jakie podłoże,
- jakie oświetlenie
- czy będzie nawożenie- jak tak, to czym?
smerfetka
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2011, 12:39
Imię: Karolina
Lokalizacja: Gorlice
Akwarium: 30
Płeć:

Post autor: smerfetka »

Gupiki takie zbyt pospilite mi się wydają :P i ogólnie jestem raczej na nie. Microrasbora ladna rybka tylko nieosiągalna u mnie:(
Podłoże, zwykły żwirek czarny z zoologicznego, oświetlenie 2x 8w philips 865 a nawożenia raczej nie będzie
Awatar użytkownika
stanley07-51
Posty: 85
Rejestracja: 26 mar 2011, 18:38
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 45l, 120l klejone
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: stanley07-51 »

Witam nową użytkowniczkę ;)
Ale gupiki endlera to przecież nie są takie pospolite jak dla mnie bo te zwykłe to tak nawet ja mam takie i myślę nad tymi endlera. A przecież są małe więc akurat na ten litraż. Jak dla mnie to mogły by być też neonki. :P
Wydaje mi się że jak zakładać rc to same krewetki, albo z małym narybkiem i potem prze łowić do innego jak urosną. Bo krewetki się boją większych rybek i się nie pokazują ( są cały czas schowane).

A roślinki by się przydały jak rc to na pewno mchy dużo mchów a jeśli też inne roślinki to ja bym polecał jakiś nawoź pod spód w podłoże albo ziemia ogrodowa tylko z ziemią trzeba poczytać trochę na forum.
Co do podłoża to są jakieś takie specjalne ja się na tym nie znam ale takie czarne kulki okrągłe hehe
Bez nawożenia raczej powinno być ale pod spód by się przydał jakiś nawóz.
Oświetlenie też ok ;)
Może na forum ktoś ma do sprzedania jakieś roślinki zawsze możesz napisać na forum chcę zdobyć i ktoś może się znajdzie mniej więcej z bliska i przecież w sklepie jest dużo drożej niż na forum :D
Jeśli coś namieszałem albo źle napisałem to mnie poprawcie hehe
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Również uważam, że Żyworódka Endlera to populers. Z Neonów to tylko Simulans by się nadał do takiego małego akwarium. Kiedyś coś takiego w 30l trzymałem http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=10778
Awatar użytkownika
rafiku
Posty: 424
Rejestracja: 24 cze 2011, 12:14
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: rafiku »

Moim zdaniem ( z mojego doświadczenia ) wynika na to że bojowniki to bardzo spokojne ryby- zyskały złą opinię ponieważ samce walczą między sobą do upadłego. Każdy bojownik którego miałem był spokojny i czasem był atakowany przez inne ryby, także polecam co chcesz ;)
30L - flora żłobek :nowa nadzieja:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

smerfetka pisze:...ja bym chciala jakieś małowymagające a jednocześnie ładne i łatwodostępne...
Wiadomo, że częściowo się to kłóci. Przy braku właściwej pielęgnacji roślin warto jest dać pod żwirek cieniutką warstewkę ziemi kwiatowej. Wtedy wybór roślin jest większy bez dalszych inwestycji.
Warto spróbować blyksę japońską, strzałki - to roślinki "trawkowate". Poza tym dość ładne i proste w uprawie to nadwódki, pierzaste kabomby, ludwigie. Są też małe kryptokoryny.
Poza tym są rośliny nie ukorzeniające się: mchy, wątrobowce - powinny dać radę.
Szkoda, żeś daleko bo miałbym sporo zieleniny do oddania za friko.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
smerfetka
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2011, 12:39
Imię: Karolina
Lokalizacja: Gorlice
Akwarium: 30
Płeć:

Post autor: smerfetka »

zulix pisze:
smerfetka pisze:...ja bym chciala jakieś małowymagające a jednocześnie ładne i łatwodostępne...
Wiadomo, że częściowo się to kłóci. Przy braku właściwej pielęgnacji roślin warto jest dać pod żwirek cieniutką warstewkę ziemi kwiatowej. Wtedy wybór roślin jest większy bez dalszych inwestycji.
Szkoda, żeś daleko bo miałbym sporo zieleniny do oddania za friko.
a taka ziemia nie spowoduje tego że akwarium będzie bardziej skomplikowane w ""obsłudze"? nie chcialabym na początku czegoś trudnego w utrzymaniu i stad te moje obawy, czy woda po chwili nie zamieni się w błotnistą papkę.
Dzięki kolego zulix za dobre chęci, może kiedyś będę w Rz to pozwolę sobie napisać PW do Ciebie;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

smerfetka pisze:może kiedyś będę w Rz to pozwolę sobie napisać PW
Polecam się...

Co do ziemi to nie jest tak tragicznie jak się wydaje. Gdzieś tam napisałem artykuł na ten temat. A tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1699 przykład akwarium tego typu, którego już nie ma. Ładniejsze zdjęcia są później. W galerii też jest kilka innych moich baniaczków na ziemi. Sporo z nas na forum ma akwaria typu LT tj. mało obsługowe. Myślę, że jak będziesz zdecydowana to pomoc tu uzyskasz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

rafiku pisze:Moim zdaniem ( z mojego doświadczenia ) wynika na to że bojowniki to bardzo spokojne ryby- zyskały złą opinię ponieważ samce walczą między sobą do upadłego. Każdy bojownik którego miałem był spokojny i czasem był atakowany przez inne ryby, także polecam co chcesz ;)
Nie zgodzę się z twoja tezą gdyż wpuściłem kiedyś takiego szatana do akwarium i ścigał wszystko co się rusza. Wszystko jest uwarunkowane szczęściem lub jego brakiem. Może się trafić potulny jak owieczka, a może się trafić socjopata.
:D

Co do ziemi w akwarium to bardzo polecam. Rośliny rosną jak szalone.
Awatar użytkownika
stanley07-51
Posty: 85
Rejestracja: 26 mar 2011, 18:38
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 45l, 120l klejone
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: stanley07-51 »

Cienka warstwa ziemi a potem na to dość grubsza warstwa żwirku ( wiadomo żeby ziemia była dość odizolowana od wody ).
Tak z bojownikami jest różnie jak się trafi może dlatego że są tak bardzo mordowane w tych kubkach plastikowych podczas transportu :roll: i potem się odgrywają na innych :P
Z ziemią na początku można wymieniać częściej wodę np przez 1-2tyg by nie było za dużo związków w wodzie które na początku ziemia wypuszcza, a potem wszystko się ustabilizuje.
A właśnie wbrew pozorom dużo osób stosuje ziemie do kwiatków w akwariach i to jak pięknych.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Pyszczak pisze:Bojownik i krewetki to nie zbyt dobre połączenie, chociaż niektórzy mają i mówią, że nic się raczej nie dzieje, ale to chyba zależy od charakteru bojka - w większości atakuje krewetki i zmniejsza ich populacje ... :/
Nie żebyś całkiem prawdy nie mówił ale te wywody na temat bojków znudziły mi się już kilka tematów temu :P
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 14&start=0
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=9476
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6594
to tak na szybko orientacyjnie
Pyszczak pisze:A co do towarzystwa to może np. pawiki (pawie oczka) - kolorowe, łatwe w utrzymaniu i fajne ... :)
Tak dla pewności, bo nikt nie wspomniał gupiki do bojka nie nie nie ;) może i by się znalazł jakiś leń co by je miał w czterech literach ale raczej wątpi, tym bardziej w 30 litrach ;)

Proponuję zostać przy samym bojku ale takim sposobem:
Postawić akwa, posadzić mchy, anubiasy też, nabyć od kogoś z forum garstkę RC wpuścić i niech tak akwa pofunkcjonuje ze 2 miesiące i w tedy wpuścić bojka. Krewet już powinno w tedy być na tyle że nie wyłapie wyzstkich, akwa zarośnie, a ty będziesz miała dodatkowe atrakcje z oglądania polowań na krewecie, co zrekompensuje straty z nieoglądania dodatkowych ryb w tym akwa, co również zlikwiduje część problemu z tego tematu, i wszyscy mam nadzieje będą zadowoleni :D No może krewetki nie całkiem, ale źle nie będzie mam nadzieje.
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”