Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

brzanki sumatrzańskie lub bojowniki

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

brzanki sumatrzańskie lub bojowniki

Post autor: gunio121 »

mam problem co do nowej obsady i nie mogę się zdecydować
akwa 112 liter aktualnie zostało
-kiryśnik
-2 zbrojniki niebieskie
-3 pawie oczka
i tu nie wiem czy brzanki i ile czy bojowniki i ile (1+?)
Agent 007 sumek

Post autor: Agent 007 sumek »

no więc tak brzanka sumatrzańska to taka ryba która lubi obgryzać płetwy innym rybom a pawiki zwłaszcza samce mają ładne duże ogony to też z tego powodu wykluczyłbym ja z obsady. Jeśli chodzi o bojownika też należy do ryb skubiących płetwy osobiście nie radziłbym ci ani jednej rybki ani drugiej do pawików dawać. Pomyśl o innych spokojniejszych i mniej agresywnych rybkach; nie twierdzę że musisz się stosować do moich rad poczekaj jeszcze na rady innych pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

o brzankach nie mam pojęcia :)

co do bojowników zaś to proponowałbym 1+2 (lepiej pewnie by było 1+3 ale w Twoim przypadku obawiałbym się, że akwa trochę za małe będzie. W przypadku bojowników to nie tylko samiec goni samice ale i one między sobą również maja hierarchię i jest zawsze jedna kierowniczka która podchodzi do tarła i to ona najmocniej goni pozostałe samice [zwłaszcza podczas tarła] )

nie zauważyłem żeby bojowniki skubały płetwy innym rybom, a miałem ich już kilka
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: gunio121 »

Co do pawikow to nie ma problemu zostlo ich tylko 3 wiec ile brzanek na takie akwa
A czy bojownikow moglo by byc 1 samiec i 4-5 samiczek czy to nie za duzo?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że max miałem w 160 litrach 1+4 i to już było za dużo, dziewczyny tłukły się cały czas, rewiry były zbyt małe, na ogół i tak któraś chowała się bardzo głęboko pod korzeniami i nie było jej widać - a w 112l to tym bardziej nie polecałbym więcej niż trzech samic
Awatar użytkownika
tymin
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2010, 15:18
Imię: Tymek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200 L- AZJA Pd-Wsch.
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: tymin »

Od 2 miesięcy hoduje brzanki sumatrzańskie w 200 L. Może nie długo, ale mogę podzielić się obserwacjami. Brzanki s. to rzeczywiście gatunek ryb, które są złośliwe w stosunku do innych gatunków tzn. do niektórych niekoniecznie. Mam stado 11 szt. i trzymam jeszcze bocje wspaniałe, grubowarg zielony (labeo), kosiarki i zbrojniki. Z tymi gatunkami żyją w stosunku obojętnym, ale wpusciłem 2 duże gurami złote i gurami miały cięzkie życie - były atakowane przez brzanki i musiały cały dzień chować się. Wypływały tylko, gdy gasiłem światło.
Co do ilości to uważam, że trzeba trzymać je w stadzie- no wydaje mi się, że przynajmniej 8 szt. To bardzo ciekawe rybki stadne, ale są pory kiedy się przeganiają - walczą o miejsce w hierarchi, potem znowu sa razem. Rewelacyjnie wyglądają podczas karmienia - robią młyn jak piranie. Pozatym są ruchliwe, widoczne w akwarium, ciagle coś się dzieje, bo bojowniki no to aktywność mają małą.
Polecam brzanki sumatrzańskie.
Tymek
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

tymin pisze:2 duże gurami złote i gurami miały cięzkie życie
.Nie należy trzymać ryb labiryntowych z brzankami sumatrzańskimi.Będą je ścigać i obgryzać im płetwy.Ten Twój zestaw gatunków tymin jest do brzanek idealny oczywiście pomijając te gurami :D Pawie oczka też beda napastować.Wolnych słabszych rybek z sumatrami nie trzymamy np. skalarów , labiryntowców czy sumików szklistych :P
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: gunio121 »

co do bojków to poczytałem i z nich zrezygnuje
a brzanek myślę kupić 10 + labeo zielone
obsada akwa wyglądała by tak
-2 glonojady
-1kirysnik
-10 brzanek sumatrzańskich
- 1 labeo zielone
co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Obsada jest ok. :D Może ciut ciasno jak wyrosną ale jest dobrze.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

gunio121 pisze:-1kirysnik
za duży na 112l lepiej 8 kirysków
Tylko żywe zioło :D
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: gunio121 »

wiem że ten kirysnik troche nie pasuje ale mam do kirysników pewien sentyment jak zaczynałem przygodę z akwarystyka było dużo błędów z niewiedzy a one zawsze przetrwały jak inne ryby nie dawały rady :>
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Kiedyś miałem w 100l dwa kiryśniki czarnoplame od 3cm i wyrosły do 16 ;) Pewnie że lepiej w 500l je trzymać , ale jak akwa. nieprzerybione to dają rade ps. one lubią przebywać w parach :P
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: gunio121 »

Myślałem nad 2 ale nie chce bo szkoda żeby ryby się męczyły około 21.09 planuję zakup brzanek są w promocji w Dębicy po 2pln w innych sklepach po 3-4pln więc sie chyba opłaca
gunio121
Posty: 60
Rejestracja: 26 lis 2009, 20:23
Imię: krzysiek
Lokalizacja: paszczyna
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: gunio121 »

do akwa trafiło 9 brzanek 6 o ubarwieniu standardowym i 3 chyba albinosy nie jestem pewien jak je nazwać
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”