Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

112l Malawi obsada

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piteero
Posty: 200
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sędziszów Młp
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 39

112l Malawi obsada

Post autor: Piteero »

Witam! Poproszę o korektę obsady:

Zastanawiam się (biorąc pod uwagę wielkość zbiornika) nad takimi typami:

- saulosi (relatywnie łagodne)
- rdzawe (podobnie jak saulosi mniej agresywne)
- acei (wszystko ok tylko ponoć rosą za duże jak na 112l)
- scolofi (też duże)

Nadmienię iż bardzo zależy mi na 2 gatunkach i zbilansowanej kolorystyce.
Mój typ to:
- saulosi 1+3
- acei albo scolofi 1+3

Wersja "bezpieczniejsza":
- saulosi 1+3
- rdzawe 1+3

Poproszę o poradę :)

[ Komentarz dodany przez: Dżoena: 2013-02-27, 20:37 ]
Temat przeniesiony do odpowiedniego działu. Dżoena
robert300344
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2009, 21:06
Imię: Robert
Lokalizacja: Jarosław
Płeć:
Wiek: 80

Post autor: robert300344 »

Słusznie stawiasz na dwa gatunki i popieram sugerowane pierwszeństwo saulosi. Ja w identycznym zbiorniku umieściłem 1 + 3 Pseudotropheus saulosi i byłem rozczarowany. W akwarium nuda, zasiedlały wykopane dołki pod kamieniami i nawet niechętnie startowały do pokarmu. Całkowita stagnacja. Wobec tego po kilku dniach dołożyłem 1 + 3 Melanochromis maingano (też bardzo ładne) i wtedy dopiero akwarium zaczęło żyć. Nastąpił podział rewirów, które, niestety, trzeba strzec. W czasie karmienia (trzy razy dziennie) też występuje rywalizacja. Żadnych krwawych bójek nie ma, co najwyżej straszenie i przeganianie z obranego rewiru. Akwarium nabrało dynamiki, a ryby prezentują wszystkie cechy gatunków, których oczekiwałem od nich.
Awatar użytkownika
Piteero
Posty: 200
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:05
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sędziszów Młp
Akwarium: 54l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Piteero »

i wlasnie o to mi chodzi :-) dzieki Robert
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

Może saulosi + rdzawe, będziesz miał w akwarium żółty, granatowy, i rdzawy? Jak wspomniałeś, acei i socolofi rosną spore, i to rosną szybko.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Temat przycichł więc wykorzystam go do własnych celów. Co powiecie o obsadzie do 112l; 1+3 p. saulosi, i 1+1 Labidochromis caeruleus i 1+1 pyszczak hongi. Jestem zielony w temacie malawi więc proszę pisać wprost, czekam na lincz lub aprobatę planowanej obsady.
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Wg mnie 2 gat max kup kilka wytłuka sie zostaną te lepsze i potomstwo geny bedzie miało ok, ja np zawsze miałem 2 samice w tedy jeden jestvalfa a drugi sledz wtedy zawsze masz pięknego
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 20:19 przez jonybrawo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

2 samice czy samce? Sorki ale trochę się pogubiłem w twojej wypowiedzi.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Do 112l to raczej 1 gatunek bym polecał. Saulosi 1+4 i tyle. Nie wkładaj tam nic więcej i zobaczysz, że po krótkim czasie dojdziesz do wniosku, że to akwa jest za małe nawet do takiej obsady. Hongi to mają ciasno w 240l - wiem, bo miałem.
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Samce
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Ok dzięki, już mam jakiś zarys jak zaplanować baniaczek. Jeśli chodzi o hongi, to widocznie znalazłem błędne dane na ich temat, gdyż podane było iż dorastają do 10 cm i że wystarczy im zbiornik o dł. 80 cm.

To będzie moje akwarium doświadczalne, jak na wakacjach sobie dorobię to wystartuje z zbiornikiem min. 200 l.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 21:48 przez wisłok, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Jeśli masz możliwość zakupu dorosłych ryb, to wpuść 1+4 saulosi, wtedy samiec nie będzie gonił za jedną samicą, tylko rozłoży się to na 4. Gdybyś kupował maluchy, których nie można jeszcze rozpoznać, to wpuść 7 sztuk i zobaczysz co z tego wyrośnie. Minusem kupowania młodych jest to, że ostatnio spotyka się wiele mieszańców i różne cuda potem z tego wyrastają. Dobrze jest widzieć rodziców kupowanego narybku ;)

[ Dodano: 2013-02-27, 23:49 ]
Nie jestem zwolennikiem wrzucania dużej ilości ryb do akwa i czekania aż się wytłuką nawzajem. W naturze zdominowany samiec ma gdzie uciec a w akwarium ( tym bardziej 112l ) ryba nie ma gdzie nawiać i czeka ją śmierć lub ciągłe baty. Nie sprawia mi przyjemności oglądanie takich obrazków w akwarium. Nie musicie się ze mną zgadzać, ale takie jest moje zdanie.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 23:50 przez K2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Zwolennikiem doboru naturalnego w akwarium nie jestem, bo jak piszesz słabsze rybki w akwarium nie mają się gdzie ukryć. Dlatego wybieram opcję zakupu dorosłych rybek, muszę tylko jeszcze poczytać trochę o morfologi saulosi żeby nie nadziać się na jakieś hybrydy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”