Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

akwarium 112l - obsada

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
arix3
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2012, 16:16
Imię: Arek
Lokalizacja: Chmielnik
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 34

akwarium 112l - obsada

Post autor: arix3 »

Witam wszystkich.
Nie dawno odkupiłem od pewnej osoby akwarium:
Zbiornik: 80x35x40 112l
Filtr: Aquael Fan 3
Oświetlenie: 2x18W (jedna świetlówka kwalifikuje sie do wymiany. Czy AQUA-GLO to dobry wybór?)
Grzałka: Elite 150W
Podłoże: Żwir rzeczny

Jak na razie pływają sobie w nim Głupiki, mam również korzeń z jakąś roślinką, która na nim wyrosła.

Chciałbym byście zaopiniowali i doradzili coś w sprawie obsady, którą zaproponuje.
Gurami mozaikowy 1+2
Zbrojnik 1+1
Neon Inessa 10
Pawie oczka 3+5 ( aktualnie już je posiadam)
Molinezja ostrousta 1+3
KIrysek spiżowy 6

Niestety akwarium jest stosunkowo małe według mnie i nic więcej się nie zmieści, jak i również nie ma co robic "zupy rybnej".
Choć miałbym ochotę dorzucić jeszcze.
Bocje 2
Mieczyk1+1
prętnik morelowy 6

Z racji tego, że jestem początkujący nie za bardzo wiem też jakie rośliny dobrać do podanej obsady, może ktoś również by mi doradził?

Chodziłęm tez po sklepach zoologicznych w Rzeszowie i cenowo tez nie jest najgorzej (szkoda tylko że nie moge dodac opini na temat sklepu w CH Real i tego jak zostałem tam potraktowany).
Z Góry dziękuje za opinie i propozycje.
Pozdrawiam wszytskich.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

arix3 pisze:Chodziłęm tez po sklepach zoologicznych w Rzeszowie i cenowo tez nie jest najgorzej (szkoda tylko że nie moge dodac opini na temat sklepu w CH Real i tego jak zostałem tam potraktowany).
Arku, mieszkasz niedaleko Rzeszowa- zajrzyj na spotkanie 3 marca. Mamy taki niepisany zwyczaj, że jak komuś roślinek zbywa to na spotkanie przynosi- nieźle czasami można się obłowić. Co do opinii na temat sklepu- jeżeli nie ma takiego tematu ( w dziale "zaopatrzenie" ) to zawsze takowy możesz założyć :)
arix3
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2012, 16:16
Imię: Arek
Lokalizacja: Chmielnik
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: arix3 »

Dziękuje za zaproszenie. Zobaczę jak będę stał z czasem. A co do opini jest już temat o sklepiku w Real-u, niestety chyba jestem jeszcze "za młody" by móc tam pisac posty :)
arix3
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2012, 16:16
Imię: Arek
Lokalizacja: Chmielnik
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: arix3 »

Witam ponownie.

Po ostatniej wizycie u mojej dziewczyny i na giełdzie akwarystycznej obsada mojego akwarium znacznie się powiększyła :)

Do 8 Głupików dołaczyły:
3 planowane Gurami mozaikowe
3 Zbrojnik
parka Mieczyków
8 malutkich jeszcze Molinezji (mam nadzieję, że ich nie pozjadają inne, znacznie większe rybki).

Planuję jeszcze dokupić 2 Bocje i być może 10 Neonów Inessa.

Oczywiście zakupiłem też 5 roślinek ale jeszcze małych. Myslę, że za jakiś czas pochwalę się w galerii.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

arix3 pisze:2 Bocje
Bocja to ryba stadna a 2 szt to nie stado. Dla stada 112 l jest za małe
arix3
Posty: 5
Rejestracja: 23 lut 2012, 16:16
Imię: Arek
Lokalizacja: Chmielnik
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: arix3 »

Mam jeszcze takie pytanie. Co byście wybrali: Danio pręgowany czy Neon Innesa i dlaczego?
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Nie rozumiem porównania, przecież danio to ryba bardziej zajmująca strefy powierzchniowe, a neonek toń wody. Pytanie tutaj chyba bardziej do Ciebie gdzie chciałbyś rybki oglądać. Ja postawiłbym na danio, moim zdaniem są bardzie ruchliwe i są dużo ciekawszym obiektem do obserwacji niż neonki.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Neony to płochliwe "przecinki". A inessa jak podrosną, to robią się paskudne. Jak już coś to postaw na Neona zielonego (paracheirodon simulans). Obsadę widzę, że chcesz mocno Azjatycką, to może idź w tym kierunku i spraw sobie stadko Danio. Tylko co do obsady bym nie przesadzał. Odpuścił bym sobie takie ryby jak mieczyk czy molinezja. To takie "popularesy" nadające się do "zupy rybnej" moim zdaniem. Starał bym się również unikać połączenia typu gurami - prętnik. Ryby te mogą wykazywać agresję względem siebie. Zdecyduj się na jeden z tych gatunków.

Kiryski jak najbardziej będą pasować do tej obsady. Ale może zamiast kirysów zdecydujesz się na Cierniooczki khula. Bardzo sympatyczne rybki.

ogólnie widział bym obsadę tak:
- prętnik lub gurami (haremik)
- stado Danio jakiś ładnych (do wyboru jest kilka fajnych podgatunków)
- Cierniooczek (3-4) lub kirysek (5-6)
Do tego opcjonalnie można by dorzucić bojownika jakiegoś ładnego samca.
Można też wpuścić krewetki Amano. Innych nie, bo zostaną zjedzone.
arix3 pisze:Z racji tego, że jestem początkujący nie za bardzo wiem też jakie rośliny dobrać do podanej obsady, może ktoś również by mi doradził?
ROśliny dobiera się do oświetlenia, podłoża i nawożenia.
arix3 pisze:Oświetlenie: 2x18W
Niestety muszę Cię zmartwić, bo z roślinami nie poszalejesz. Aby hodować większość roślin potrzebował byś jeszcze jednej "rury" 18W.
arix3 pisze:Podłoże: Żwir rzeczny
Niestety i tutaj pod rośliny nie bardzo :( Pod żwirek musisz wsypać warstewkę ziemi ogrodowej jeśli na poważnie myślisz o roślinach.

W tych warunkach, które masz z roślin będą Ci rosły tylko epifity (microsoria, mchy), ale ciężko mi powiedzieć w jakiej będą kondycji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”