Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc w doborze flory i fauny 112l

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Steiner
Posty: 299
Rejestracja: 13 gru 2009, 15:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wysoka Głogowska
Płeć:
Wiek: 29

Pomoc w doborze flory i fauny 112l

Post autor: Steiner »

Witam. Jako że poprzednia aranżacja nie wypali jestem zmuszony do zmienienia planów na akwa roślinne. W zbiorniku będzie znajdować się rozłożysty korzeń w rogu akwa + kamienie z których chcę zrobić niby górkę i zakryć trochę korzonek. I tu do was kilka pytań ;) :
1. Podłoże.
Planuję dać węgiel aktywny ( tylko ile tabletek?), ziemia (już wyparzyłem w piekarniku) i żwir jasny 2-3mm i czarny bazalt 2-3mm. Może jeszcze kulki gliniano-torfowe pod jakieś roślinki lecz nie mam ich zbyt dużo.

2. Rośliny.
Z tych które posiadam to:
-duży heniek
-Hydrocotyle tripartita
-eleocharis
-mini pelia
-christmas moss
-gałęzatka
(mogłem czegoś zapomnieć więc jak coś to uzupełnię)

3.Rybki.
Myślałem nad stadkiem neonów innesa (lub innych) lub razbora klinowa, parka pielęgniczek ramireza i na tym moje pomysły się kończą. Może jakieś kirysy/glonojady?

Ze sprzętu który będzie. Oświetlenie skromne bo 2x24W, filtr hbl-701 + aquael turbo 350. Nawożenie - CO2.

[ Komentarz dodany przez: Dżoena: 2013-02-24, 18:19 ]
Temat przeniesiony do właściwego działu. Dżoena
Ostatnio zmieniony 26 lut 2013, 20:17 przez Steiner, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Neonów Innesa ;)
Steiner
Posty: 299
Rejestracja: 13 gru 2009, 15:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wysoka Głogowska
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Steiner »

Poprawione :)
Steiner
Posty: 299
Rejestracja: 13 gru 2009, 15:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wysoka Głogowska
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Steiner »

Stałem się szczęśliwymposiadaczem blyxy i Staurogyne którenapewno wykorzystam. Akwarium chciałbym zalać dziś, ew jutro więc potrzebuje opinii na temat podłoża.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Steiner pisze:1. Podłoże.
Planuję dać węgiel aktywny ( tylko ile tabletek?), ziemia (już wyparzyłem w piekarniku) i żwir jasny 2-3mm i czarny bazalt 2-3mm. Może jeszcze kulki gliniano-torfowe pod jakieś roślinki lecz nie mam ich zbyt dużo.
Węgiel aktywny? Są różne szkoły - na tak i na nie. Ja przy stawianiu akwarium "na ziemi" nie używam węgla. Nasz JAro! mnie przekonał, cyt.:
"Niektórzy akwaryści „starej daty”, m.in. znany ekspert prof. Kornobis doradzał tu stosowanie węgla aktywnego, bądź drzewnego jako dodatku do podłoża. Taki węgiel wiąże wydzielające się, szkodliwe produkty beztlenowej przemiany materii organicznej (np. siarkowodór). Niestety działanie węgla jest zdecydowanie zbyt krótkie w porównaniu do średniego czasu życia akwarium, więc obecnie metoda ta nie jest zbyt popularna." (więcej tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... %B6linnych ).
Czasem, jak nie zapomnę ;) - stosuję tabletki Bactozym Tetry (2-3) na 100l wody. Te tabletki w dobrych sklepach można kupić "na sztuki". Częściej natomiast sięgam po preparaty "startowe" Prodibio.
Dobre kulki gliniano-torfowe podłożu z ziemi nie powinny zaszkodzić, ale na starcie nie szedłbym w koszty. Po pół roku/po roku maa to uzasadnienie. Ja preferuję
"7 Kugeln" JBL - jedno opakowanie na Twój litraż.
Bazalt i żwirek jasny? Mam problem z jednoznaczną odpowiedzią, ale myślę, że możesz po jakimś czasie liczyć się z tym, iż duże ziarna żwirku "wypłyną" i będą dominować swą urodą na powierzchni podłoża. Nie ryzykowałbym - może być pstrokato. Wybrałbym jedną z opcji: albo żwirek albo bazalt; albo jasne albo czarne podłoże. Ostatnio naczytałem się trochę o wpływie bazaltu na parametry wody - trochę ją "zatwardza". Jednak żwirek kwarcowy - choć jasny - ma swe zalety w akwarium.

Rośliny? Jakoś na stracie boję się gałęzatki. Ten zestaw roślin, który posiadasz uzupełniłbym roślinkami "szybko rosnącymi": rogatkiem, Limnophilą Sessiliflora, Hygrophilą Polysperma czy Difformis. Skorygują z wdziękiem ewentualne Twoje błędy w stabilizowaniu akwarium. Potem - w miarę rozwoju aranżacji - można je zastępować innymi roślinkami chyba, że się spodobają na stałe.
Steiner pisze:jakieś roślinki lecz nie mam ich zbyt dużo.

A zapraszam na najbliższe nasze spotkanie - potrzebę zgłoś w dziale "Chcę zdobyć" i jestem przekonany, że nie wyjdziesz z pustymi rękami :D
Steiner
Posty: 299
Rejestracja: 13 gru 2009, 15:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wysoka Głogowska
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Steiner »

Niestety akwarium zalałem w pt na węglu.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Steiner pisze:Niestety akwarium zalałem w pt na węglu.
Inni też tak stawiają i stawiać będą - najważniejsze, że już zalałeś :D
Powodzenia
Steiner
Posty: 299
Rejestracja: 13 gru 2009, 15:14
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wysoka Głogowska
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Steiner »

Dzięki, postaram się wrzucić .fotki do galerii jak najszybciej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”