Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

obsada 525L

Moderator: Administracja

Paw95
Posty: 12
Rejestracja: 25 lut 2016, 12:14
Imię: Pawel
Lokalizacja: Konin
Płeć:
Wiek: 28

obsada 525L

Post autor: Paw95 »

Witajcie! Jestem nowym użytkownikiem tego forum ;) Mam do was parę pytań.
Tak więc zacznijmy od tego że jestem początkującym akwarystą . Dopiero przymierzam się do jego założenia ale ja już chcę mieć wszystko elegancko zaplanowane :)
Akwarium będzie o wymiarach 150x70x50 525L
Jaka obsada do niego?
Interesują mnie większe ryby które nie są podatne na choroby. Chciałbym aby w tym akwarium było parę gatunków nie tylko jeden.
Jakie podłoże?
Jaka ilość powietrza na h?
Jaka moc grzalki?
Jakie naświetlenie?
Chciałbym aby w tym akwarium znajdowały się roślinki jakieś korzenie. :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Paw95 pisze:Jaka ilość powietrza na h?
Co masz na myśli?
Paw95 pisze:Jaka moc grzalki?
Zależy od temperatury w pomieszczeniu. Z reguły 2x200W.
Paw95 pisze:Jakie naświetlenie?
Albo najpierw się dobierze co się chce tam mieć, a potem do tego oświetlenie, albo najpierw oświetlenie, a potem do tego dostosuje się co tam będzie. Myślę, że pierwsza opcja lepsza ;)
Paw95 pisze:Jakie podłoże?
Jw.
Paw95 pisze:Jaka obsada do niego?
Jakie parametry ma woda z kranu? Wystarczy KH i GH.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Paw95
Posty: 12
Rejestracja: 25 lut 2016, 12:14
Imię: Pawel
Lokalizacja: Konin
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Paw95 »

mam na myśli ile musi wynosić max przepustowości powietrza przez filtr aby akwarium było dobrze napowietrzone ?. To jaką obstawę proponujesz ? ;) niestety nie mam takiego czegoś jak testy wody aktualnie w domu. ;/

[ Dodano: 2016-02-25, 13:10 ]
Paw95 pisze:mam na myśli ile musi wynosić max przepustowości powietrza przez filtr aby akwarium było dobrze napowietrzone ?. To jaką obstawę proponujesz ? ;) niestety nie mam takiego czegoś jak testy wody aktualnie w domu. ;/
ale podam te parametry za jakąś godzinke max 2 :)

[ Dodano: 2016-02-25, 13:29 ]
KH nie udało mi się zdobyć ale natomiast mam ph 7,6 i GH 211mg
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

W akwarium ważna jest przepustowość filtra w l/h wody nie powietrza. Jak dobrze urządzisz akwa to nie trzeba napowietrzania. Przeglądnij galerię i może znajdziesz jakiś baniak który Ci się podoba. Mając jakąś bazę potem można myśleć.
Paw95
Posty: 12
Rejestracja: 25 lut 2016, 12:14
Imię: Pawel
Lokalizacja: Konin
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Paw95 »

dzięki za poprawienie :) podoba mi się styl Ryuboku może być tez Tanganika
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Paw95 pisze:KH nie udało mi się zdobyć ale natomiast mam ph 7,6 i GH 211mg
Domyślam się, że dane z wodociągów. GH całkiem w porządku, pH natomiast niewiele mówi, bo nie wiadomo kiedy, na jakiej wodzie było mierzone (wychodzącej z rur, przed wtłoczeniem do rur, itd.) Dobrze by było jakbyś podał jakiś link do tych wyników (chyba że dzwoniłeś po prostu) to można by coś z tego wywnioskować.
Paw95 pisze:podoba mi się styl Ryuboku
To tutaj akurat żadnych rybek nie sugeruje, gdyż jest to po prostu styl aranżacji :)
Paw95 pisze: może być tez Tanganika
To pewnie i Malawi Ci by odpowiadało? W tym przypadku kranówka nie gra wielkiej roli, taka twardość jak Ty masz byłaby idealna, a pH zawsze można z łatwością podwyższyć.

Co do przepustowości filtra - generalnie nie musi być jakaś wielka. Póki masy wody w akwarium będą się przemieszczać, woda będzie przyzwoicie natleniona. Istotniejszą sprawą jest pojemność mediów filtracyjnych - to właśnie ten czynnik decyduje o tym jak wydajna będzie nasza filtracja biologiczna.
Zasadniczo do takiego akwarium to raczej tylko filtr kubełkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie obsada to drobne rybki, np. ławicowe kąsacze.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Paw95
Posty: 12
Rejestracja: 25 lut 2016, 12:14
Imię: Pawel
Lokalizacja: Konin
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Paw95 »

Tak dzwoniłem :) To jaką proponujesz obstawę do Malawi ;) Jaka ekipa sprzątająca ? :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Do Malawi to się muszą wypowiedzieć forumowi eksperci od tej sadzaweczki xd Natomiast w kwestii ekipy sprzątającej to nie ma czegoś takiego. Ryba nie jest w stanie doprowadzić do usunięcia materii organicznej z akwarium, więc żadna z nich nic nie sprzątnie.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Malawi to również nie moja działka ale gdyby wybór padł jednak na tanganikę, służę pomocą. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Paw95
Posty: 12
Rejestracja: 25 lut 2016, 12:14
Imię: Pawel
Lokalizacja: Konin
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Paw95 »

to jeżeli chciałbym tanganika jakie rybcie proponujesz? ;) jakie podłoże temperature napowierzenie? :) rozwarze chętnie wszystkie opcje aby kiedyś w przyszłości nie żałować (czemu się jednak na to nie zdecydowałem).
I teraz mam kolejne pytanie przy podmiankach wody mogę prosto lać wodę z kranu czy musi się gdzieś odstać ? Przy tym litrażu będę miał ciężko 3mac po 100L odstanej wody do wymiany ale jeżeli będę musiał tak zrobić to tak zrobie. Macie może jakieś na to sposoby? Bo oglądałem na youtube jak jeden koleś bezpośrednio do akwarium wodę z kranu :)
Paw95
Posty: 12
Rejestracja: 25 lut 2016, 12:14
Imię: Pawel
Lokalizacja: Konin
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Paw95 »

a co sądzicie o haremie pyszczakow hełmiastych + jakieś ryby z innego gatunku? ;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Nie wiem czy dla frontos to akwa nie jest za małe. Przydało by się pare centów więcej długości. Te ryby rosną dość spore.
A może malawi, strefa piasku. Obsadę oprzeć o Placidochromis Mdoka White Lips?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Zdecydowanie za krótkie szklo dla frontos minimum to 1,7m. A może neolamprologus hektofasciatus są bardzo posobne ale dużo mniejsze(15-18cm) do tego jakieś inne zadziory jak leleupy, księżniczki dafodil czy neolamprologus hecqui. I masz ekstra tangę. :D

[ Dodano: 2016-02-26, 19:01 ]
Przepraszam pomyliły mi się nazwy miało być tetrocephalus zamiast hektofasciatus. :P
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Paw95
Posty: 12
Rejestracja: 25 lut 2016, 12:14
Imię: Pawel
Lokalizacja: Konin
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Paw95 »

Malawi fajna propozycja ale po przejrzeniu waszych propozycji jednak bardziej mi się podoba propozycja z szczelinowcem pięciopręgim (tretocephalus) ;)
Wyczytałem że ona dobrze współżyje z Altolamprologus compressiceps bardzo spodobała mi się ta ryba. Tak wiec po ile szt ryb będę mógł 3mać tych ryb? :)
czy jeszcze do nich jakiś gatunek ryb będę mógł dołożyć? (nie będzie za pusto?) np tą księżniczkę
jakie ryby dać do zwalczania glonów?
kolejne pytanie czy tym ryba pasują parametry mojej wody z kranu?
jakie do nich podłoże,naświetlenie,roślinność?
i ostatnie pytanie jak robić podmiany wody w tak dużym zbiorniku?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Tak to sprawdzone połączenie. W tym szkle przy chytrze urządzonej aranżacji mógłbyś się pokusić o 2 parki tetra i parkę lub haremik alto. Co do tego, może jakiś duży i silny muszlowiec jak wspombiany n. hecqui i stadko cyprichromis leptostoma.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”