Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Obsadzenie akwa 60l

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Fajka
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2016, 13:55
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Bristol
Płeć:
Wiek: 42

Obsadzenie akwa 60l

Post autor: Fajka »

Witam serdecznie
Planuje od jakiegoś czasu powrócić do akwarystyki i zamierzam założyć akwarium 60l , kostka 40x40x40. Wszystko prawie już gotowe do startu i właśnie zacząłem zastanawiać się rybkami które tam umieszczę , a że doświadczenie takie sobie to szukam porady tutaj. :)
Jeżeli chodzi o filtracje to Eheim 2213 lub 2233 , posiadam oba i chyba nie ma większego znaczenia który podłącze. Planuje również Co2 a co do oświetlenia to około 0,5w l. Podłoże piasek a pod nim Plant Growth Substrate od Tropiki.

Obsada którą sobie wymyśliłem:
-Pielęgniczki Ramireza parka
-Kirysek Karłowaty 8-10 szt.
-Bystrzyk Amandy 14-20 szt. tu zastanawiam się jeszcze nad innymi również małymi rybkami.
-Otosek przyujściowy 4-6 szt.
- kilka krewetek Red Cherry

I tu moje pytanie czy aby nie za dużo jak na te 60l , może sobie coś odpuścić by było reszcie bardziej komfortowo ?

Proszę o rzeczowe opinie xd

[ Komentarz dodany przez: Dżoena: 2016-10-25, 19:00 ]
temat przeniesiony do odpowiedniego działu. Dżoena
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Wg. mnie obsada wporządku, myślę że będzie im komfortowo ze sobą ;)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Fajka, :tak:
charta non erubescit
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

No trochę bogactwo w tej rybce jak na 60l. W dodatku kostka to takie głupie akwarium, wiesz jak jest... liczy się długość :ironia: Jeżeli jeszcze tego akwarium nie masz, nie zamówiłeś to przemyśl sprawę, lepiej żeby było dłuższe, a niższe :)

Ja bym zostawiła Ramirezy, Kiryski i Otoski, albo Bystrzyki, Kiryski, Otoski. Tych bystrzyków to tak z 15 sztuk.
Krewetki przy Ramirezach będą miały ciężkie życie, te pielęgniczki są paskudnie niemiłe xd
Noo i jak Ci tak na Ramirezach nie zależy specjalnie to wybierz może A.Borelli bo nie są takie zdechlate jak Ramirezy, ale jak odpowiednie parametry zapewnisz to pożyją ;)

Reszta raczej spoko ;)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Do kostki 40x40 ramirezy się nie nadają. Nie mówiąc już o tym, że połączenie z hastatusami i otoskami (macrospilus/vittatus) byłoby mało szczęśliwe.
Widzę, że sprzętowo jesteś zaopatrzony mocno ;) Kupiłeś również testy? Pomierz wodę, jaką tam dysponujesz i dopiero wtedy będzie można powiedzieć cokolwiek o doborze obsady. To podstawa :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Fajka
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2016, 13:55
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Bristol
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Fajka »

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem :)
Szyszka pisze:kostka to takie głupie akwarium, wiesz jak jest... liczy się długość
No niestety posiadam już to akwarium i muszę z nim pozostać :|
Greek pisze:Do kostki 40x40 ramirezy się nie nadają.
Więc całkowicie wybić sobie z głowy ramirezy ? Jest jakiś gatunek który by pasował do reszty?
Greek pisze: Pomierz wodę, jaką tam dysponujesz i dopiero wtedy będzie można powiedzieć cokolwiek o doborze obsady
Akwarium planuje dopiero zalać w przyszłym tygodniu , więc ciężko mi tu powiedzieć o parametrach . Na stronie dostawcy wody dowiedziałem się że mam wodę twardą , ph 7.56 . Jest opcja bym mieszał ją z RO.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Fajka pisze: Jest opcja bym mieszał ją z RO.
Jeśli masz dostęp do RO to zupełnie nie ma tematu :) Możesz zrobić sobie wodę jaką chcesz.
Tylko jeśli chcesz amandki to musisz liczyć się z tym, że tego RO będzie zdecydowana większość. I w przypadku tych ryb przydałoby się też zrobić BW - a to już się kłóci z rośliniakiem (wnioskuję to po CO2 i substracie), który chcesz mieć.
Fajka pisze:Więc całkowicie wybić sobie z głowy ramirezy ? Jest jakiś gatunek który by pasował do reszty?
Optimum byłoby jednogatunkowe w takim akwarium, ostatecznie dobrym składem będzie też 10 kirysków hastatusów/habrosusów/pigmejów + 6 otosków. Optymalne warunki to będzie GH=5-8n, pH~6,8-7,2.
Dobrze by było też ograniczyć CO2 do absolutnego minimum. Mikrokiryski nie należą do bardzo twardych ryb, a otoski to najczęściej ryby z odłowu.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

ramirezy się nie nadają.

Wg. Moich ich obserwacji spokojnie dadzą radę w takim akwarium. Oczywiście, wiadomo im większe tym lepsze. Ale w skrajności już nie popadajmy ;)
Fajka
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2016, 13:55
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Bristol
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Fajka »

Greek pisze:Tylko jeśli chcesz amandki to musisz liczyć się z tym, że tego RO będzie zdecydowana większość. I w przypadku tych ryb przydałoby się też zrobić BW
Po tej uwadze postanowiłem zaczerpnąć więcej info na temat biotopów Ameryki Południowej a dokładniej terenów zalewowych rzeki Orinoko i na tym będę próbował się wzorować.
Zmieniłem obsade na:

-Neon zielony 14szt.
-Corydoras habrosus 8szt.


kasztan pisze:
ramirezy się nie nadają.

Wg. Moich ich obserwacji spokojnie dadzą radę w takim akwarium. Oczywiście, wiadomo im większe tym lepsze. Ale w skrajności już nie popadajmy ;)
Jak wyżej wymienione ryby zaadoptują się w nowym miejscu planuje dodać parkę ramirez.
Planuje rośliny w tym akwariumiczy substrakt przykryty piaskiem i Co2 w małych ilościach szkodzą takiemu biotopowi ?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Fajka pisze:Po tej uwadze postanowiłem zaczerpnąć więcej info na temat biotopów Ameryki Południowej a dokładniej terenów zalewowych rzeki Orinoko i na tym będę próbował się wzorować.
Zmieniłem obsade na:

-Neon zielony 14szt.
-Corydoras habrosus 8szt.
Pod tym względem neon zielony jest rybą żyjącą w bardzo podobnych siedliskach jak amandki, więc również będzie wymagał bardzo miękkiej wody (dużo RO) i zrobienia "herbatki", najlepiej torfem. Powiedziałbym, że preferuje on nawet bardziej ekstremalne warunki niż amandy.
I co najważniejsze - akwarium jest zbyt małe na ławicę neona. W przypadku ławicowych ryb do takiego zbiornika można rozważać tylko najmniejsze gatunki. U Ciebie za ławicę będą robić kiryski - mikro gatunki rodzaju Corydoras są również związane z tonią wody i bliżej im do np. takich neonów z zachowania niż innym, większym kiryskom. Z tego względu nie warto pchać tutaj dodatkowej ławicy. Ponadto dla owych kirysków warto byłoby zadbać chociaż o te 10 sztuk.
Fajka pisze:Planuje rośliny w tym akwariumiczy substrakt przykryty piaskiem i Co2 w małych ilościach szkodzą takiemu biotopowi ?
CO2 szkodzi każdemu biotopowi, bo po prostu nie będzie to biotop xd W przyrodzie nie ma w wodzie nienaturalnych stężeń CO2 jak w akwarium ze sztucznym dozowaniem. Można się więc albo skupić na zapewnieniu rybom optymalnych warunków, zgłębieniu ich charakterystyki i zrobienie wszystkiego dla ich dobra (polecam), bądź skupić się na roślinach i olać ryby (nie polecam). Oczywiście można próbować to zmiksować, bo rośliny wcale nie potrzebują nie wiadomo czego żeby jako tako rosnąć :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Fajka
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2016, 13:55
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Bristol
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Fajka »

Przemyślałem sprawę ponownie i postanowiłem , że jeżeli od samego początku chciałem mieć ramirezy jak i jakąś roślinność która pasuje do biotopu tych pielegniczek zostane przy ramirezach. Odpuszcze sobie amandki i neony bo też chyba nie chce pchać sie w BW gdzie tej roślinności nie ma lub jest znikoma.
Jak towarzystwo do ramirezek dodam Corydoras black Venezuela 6-7 szt.
Jutro zalewam akwarium tzn. jeszcze dziś bo juz dość późno :| i niech dochodzi do siebie.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Akwarium jest za małe dla ramirez.
Jest również zbyt małe dla owych kirysków, a już tym bardziej dla połączenia w nim tych dwóch dennych gatunków.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Fajka
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2016, 13:55
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Bristol
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Fajka »

Greek pisze:Akwarium jest za małe dla ramirez.
Jest również zbyt małe dla owych kirysków, a już tym bardziej dla połączenia w nim tych dwóch dennych gatunków.
Przez jakiś czas będą musiały się pomęczyć się w 60l , a za jakiś zrobię akwarium 90l o długości 70cm. Potrzeba czasu by przekonać żone :mrgreen:
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

To najpierw namów żonę, a potem kup ryby - naczelna zasada ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”