Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Obsada 160l

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
kwasny
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2016, 22:45
Imię: Damian
Lokalizacja: polanów
Akwarium: 160
Płeć:

Obsada 160l

Post autor: kwasny »

Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące obsady akwarium 160l.
Więc tak: akwarium na ziemi ogrodowej, siatka i czarny żwirek. Fluval 305, 1xbiała 30w, 1x czerwona 30w. Woda kranowa, podmianki 25% co tydzień.
Obecna obsada:
-2x ramirez
-1x bojownik
-2x gurami mozaikowe
-8x rodostomus
-8x neon inessa
-3x otosek
-1x kirys panda
-1x zbrojnik niebieski
-∞ Helenki

Mam jeszcze 2 skalary, ale za kilka dni odbierze je pan do swojego 240l. Mam zamiar dokupić 5 kirysów i 2 otoski.
A moje pytanie brzmi jakie dość duże ryby mógłbym kupić na miejsce skalarów. Zależy mi aby były spokojne, nie ganiały innych ryb a przede wszystkim dobrze się prezentowały. Jak dotąd gdy się patrzy na akwarium widać tylko skalary, bo one zawsze są na środku i pływają przy szybie.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2016, 23:47 przez kwasny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

kwasny pisze:A moje pytanie brzmi jakie dość duże ryby mógłbym kupić na miejsce skalarów.
Na początek trzeba uporządkować obecną obsadę, bo jest ona niestety niepoprawnie dobrana.

Przede wszystkim:
kwasny pisze:Woda kranowa,
Nie wiemy jaka - tu przydałoby się wykonanie testów na wodzie w akwarium (GH i pH/KH). Niemniej na przeciętnej kranówce odpadają z miejsca ramirezki, neony i rodostomusy.
Co do otosków, kirysków i zbrojników - tutaj już nie wiadomo. Testy wody będą raczej niezbędne, chyba że masz wodę z sieci i Twoje wodociągi podają parametry wody.
Gurami to ryba o nieszczególnych upodobaniach co do wody, zatem raczej będzie tu dobrym wyborem. Niemniej te rybki najlepiej trzymać w haremach - to znaczy że powinieneś zadbać, aby mieć 1 samca i 2/3 samice ;)

Jeszcze pozostaje kwestia podłoża - napisałeś że czarny żwirek. Jeśli to grys bazaltowy (??) to jest on nieodpowiedni dla ryb dennych (np. pielęgniczki, kiryski, zbrojniki).

Generalnie możesz sobie wstępnie przeglądnąć temat o rybach do typowej kranówki (hiperłącze w moim podpisie).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
kwasny
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2016, 22:45
Imię: Damian
Lokalizacja: polanów
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: kwasny »

Dzięki za szybką odpowiedź. Ok więc kupię testy i wypiszę parametry. Tak jest to grys bazaltowy, ale jest też plaża z piaskiem. A co chodzi o ramirezki, neony i rodostomusy to raczej nie mam możliwości żeby je oddać, bo jestem powiedzmy "administratorem" akwarium, czyli karmię, robię podmianki i przycinki, a właścicielami są rodzice i ledwo udało mi się ich uprosić, aby oddać skalary, ale za to mam znaleźć jakieś inne ryby, które będą się "dobrze prezentowały". Myślałem o prętniku karłowatym x2 albo molinezji żaglopłetwej x1
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Sam fakt posiadania piasku nie zmienia niestety faktu, że bazalt może pokaleczyć ryby.
Jeśli nie masz możliwości namówić na poszukanie dla ryb lepszego domu to spróbuj w drugą stronę - możesz zakupić filtr RO i dostosować parametry wody dla ryb. W każdym bądź razie ryby są nieodpowiednio dobrane względem siebie. Na przykład ramirezy i bojownik (którego widzę dopisałeś) nie nadają się do hodowli razem z neonami Innesa (nie Inessa) ani z kiryskami panda i większością otosków. Tak że jak nie zrobisz, tak będzie źle dla niektórych ryb.
Ilość neonów i rodostomusów też jest nieodpowiednia, bo to ryby ławicowe - oczywiście naturalnych rozmiarów stada nie odtworzymy w akwarium, ale te 15 sztuk dla przyzwoitości mogłoby być. Tylko z drugiej strony dokupywanie ryb do niewłaściwej wody to też bardzo zły wybór.
Nie ma możliwości, żebyś pokazał rodzicom, że tak będzie lepiej dla ryb? Może tego nie wiedzą i to zrozumieją?
kwasny pisze: ale za to mam znaleźć jakieś inne ryby, które będą się "dobrze prezentowały". Myślałem o prętniku karłowatym x2 albo molinezji żaglopłetwej x1
Dokupywanie czegokolwiek jest w tym momencie najgorszym rozwiązaniem, bo i tak już obsada nosi znamiona "zupy rybnej" ;)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
kwasny
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2016, 22:45
Imię: Damian
Lokalizacja: polanów
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: kwasny »

Dzięki. Będę pracował nad zmianą obsady.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Ławica ..duża ławica neonów w dużym długim akwarium wygląda obłędnie
kwasny
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2016, 22:45
Imię: Damian
Lokalizacja: polanów
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: kwasny »

Więc tak parametry wody
ph 7,5
kh 6-7
gh 11
Greek pisze:W każdym bądź razie ryby są nieodpowiednio dobrane względem siebie. Na przykład ramirezy i bojownik (którego widzę dopisałeś) nie nadają się do hodowli razem z neonami Innesa (nie Inessa) ani z kiryskami panda i większością otosków.
A pod jakim względem są źle dobrane? Pod względem parametrów wody, temperatury czy co? Bo w akwarium nie ma problemów z rybami, wszystko gra i huczy :mrgreen: nawet bojownik to uosobienie spokoju. Nie żebym się wykłócał, po prostu jestem ciekawy.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Temperatury, neon innesa lubi wodę chłodną a bojki i pielęgniczki dużo cieplejszą. Pozatym to nie są rybki pod te parametry fizykochemiczne wody. Może jakieś pseudomugile, głowaczyki barwne, prętnki, wielkopłetwy, żyworódki, itd. Listę takich rybek masz w podpisie Greek'a zaznaczoną na zielono.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2016, 5:53 przez wisłok, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

kwasny pisze:A pod jakim względem są źle dobrane? Pod względem parametrów wody, temperatury czy co? Bo w akwarium nie ma problemów z rybami, wszystko gra i huczy :mrgreen: nawet bojownik to uosobienie spokoju.
Już objaśniam zagadnienie. Chodzi przede wszystkim o parametry wody.
Tylko trzeba zdać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy - to, że ryby żyją nigdy nie jest wskaźnikiem tego, że warunki dla nich są odpowiednie. Nigdy nie można tego brać jako pewnik. Żywe stworzenia mają to do siebie, że mają pewną wytrzymałość. Ale warunki, na jakie sięga ta wytrzymałość należy odróżnić od warunków odpowiednich. To jasne, że ryba trzymana w nieodpowiednich warunkach nie zdechnie zaraz, ani nawet dość szybko. Po prostu będzie bardziej podatna na choroby i w pewnym stopniu będzie mniej lub bardziej cierpieć - wszystko zależy od tego jak bardzo te warunki odbiegają od odpowiednich. I oczywiście jej życie w pewnym stopniu zostanie skrócone.
Dokładnie mówiąc - neony Innesa potrzebują wody do 24 stopni, kiryski i większość otosków do 25 stopni. Ramirezy i bojowniki - od 25 stopni w górę. Ktoś powie, że te parametry na siebie zachodzą - rzeczywiście, ale to są skrajne warunki w danych porach roku. Trzymanie ich przez cały rok to też już pewne obciążenie dla organizmów ryb i należy tego unikać.

Parametry wody, jaką dysponujesz nie są takie tragiczne, powiedziałbym że jak na kranówkę to całkiem niezłe. Z ryb, które masz to może nadawałoby się to dla bojownika i zbrojnika (ale raczej nie razem, bo tutaj znowu mamy różnice preferowanej temperatury), ewentualnie dla otosków, jako ryby z Białych Wód. I dla gurami, co pisałem wcześniej.
Dobrze by było oprzeć obsadę właśnie o to gurami - jako że jest to dość "reprezentacyjna" ryba. A towarzyszów dobrać z tematu, na który wcześniej zwróciłem uwagę (EDIT: co już Wisłok zdążył polecić :) ).
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”