Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Malawi w 160l dobór obsady,

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Malawi w 160l dobór obsady,

Post autor: kwadratos »

Jestem bardzo bardzo początkujący w tym temacie jednak chciałbym zacząć przygodę z tym biotopem, więc proszę bardziej doświadczonych o radę dotyczącą możliwych obsad w 160 litrach. Osobiście myślałem o pyszczakach Saulosi - coś do tego można by jeszcze dobrać w tym litrażu ?
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

O proszę ;)
Saulosi są średnio agresywne i do nich polecam Ci spokojne pyszczaki takie jak pseudotropheus socolofi (pyszczak błękitny), labidochromis caeruleus (pyszczak yellow) lub Iodotropheus sprengerae (Pyszczak rdzawy). Saulosi, rdzawy, yellow są z roślnożernej grupy Mbuna uznawane jako przyszczaki wszytkożerne, pozostałe pysie z tej grupy to roślinożercy i próba karmienia innym pokarmem prowadzi do niebezpieczeństwa powstania Bloat. Dlatego przy dobrze obsady zwróć uwagę też na ten szczegół. Ja trzymałem socolofi i aulonocare (typowy mięsożerca) jednak karmiłem w większym stopniu spiruliną i hikari child excel
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

a jaka mogła by być ilość poszczególnych pyszczaków z poszczególnych gatunków - dodać mogę że będą liczne kryjówki w szczelinach skalnych,
czy 1+3 saulosi oraz 1+3 rdzawego będzie ok? :)
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Sądzę że i tak wiecej niż jeden samiec saulosi w takich rozmiarach baniaka sie nie utrzyma. Rdzawy jest spokojniejeszy ale to zależy też od indywidualnych cech danego osobnika. Jest odmaiana saulosi Coral gdzie samiczki są bardziej pomarańczowe i ładniejsze. 1+3 bedzie dobrze zaleca się 2+5 ale samce mogą się tłuc w tak małym akwarium
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

A więc stało się - nabyłem 1+3 saulosi i 8 szt. Żółtych. Saulosi mają pomarańczowy odcień więc prawdopodobnie to jest to ta odmiana Coral.
Na razie jest to młodzież więc agresja niewielka (jedynie samiec Saulosi stara się opanować "kamień") Oczywiście Yellowków będzie mniej docelowo, a na ich miejsce dojdą jakieś Pyszczaki o ciemnej barwie (co by kontrastowały z tymi żółtkami)

ps. Pytanie o pokarm, jaki będzie najlepszy dla takich rybek, na razie karmię pokarmem MALAWI Tropicala, rybcie wcinają jak szalone, (chodzi mi głównie o nazwy sprawdzonych pokarmów dla tego typu ryb)
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Spirulina i hikari cichlid excel. Reszta jak leci tylko unikaj wysokoproteinowych bo mogą dostać Bloat.
Hikari jest w postaci kulek, które się moczy przez około 20 minut przed podaniem. Ryby go uwielbiają i ładnie po nim rosną i się wybariwają. Ma jedną wadę moczony śmierdzi :)
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

A więc tak, sporo wody w filtrze upłynęło obsada już została dobrana:
1+3 Saulosi
1+3 Maingano
4 Auratusy (płeć jeszcze do ustalenia)
Yellowki niestety się wytępiły (ot uroki akwarium otwartego)

Karmię pokarmami:
Malawi tropical
hikari cichlid excel
granulat spirulina tropical,

Doszedłem do wniosku że samce między gatunkami nie są tak agresywne jak samice :P - Samce patrzą tylko gdzie samiczki z jego gatunku pływają i nic innego ich nie interesuje.
Awatar użytkownika
ryszard
Posty: 80
Rejestracja: 07 lis 2010, 20:26
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Mielec - woj.Podkarpackie
Akwarium: 25,35, i 160 litrów
Płeć:
Wiek: 50

Cześć

Post autor: ryszard »

no i mi chodzi po głowie przeobrażenie na biotop malawi i tak już 3 lata i nic dalej mam akwarium ogólne a dodam że mam też baniaczek o pojemności 160l. Więc temat mnie zainteresował pozdrawiam.Ryszard. ;)
rybki... to lubię!
deddman1
Posty: 250
Rejestracja: 29 wrz 2010, 16:40
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112RedRed160Saulosi
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: deddman1 »

ja podeje Hikari gold, excel spirulina 36% tropicala i artemie
malawi tropicala jakos im nie podeszlo- wola mrozonke hortexu :D
Dla saulsoi mozesz podawac tonaca odmiana spokojnie wygrzebia jak zdazy opasc :D
DIY elektronika elektryka przezwajanie silników czyli zabawa drutami :D
bartekt1
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2013, 16:37
Imię: Bartek
Lokalizacja: Wola Mała/ Łct
Akwarium: Malawi
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: bartekt1 »

potrzebuje samicy saulosi coral, jeśli ktoś ma do oddania lub na sprzedaż to prosze o kontakt

[ Dodano: 2013-01-17, 16:57 ]
mam tez do do sprzedania lub na wymiane trzy socolofi ( jedna samica dorosła i dwa młode )

Byka poprawiłam - Dżoena
Ostatnio zmieniony 17 sty 2013, 19:29 przez bartekt1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

bartekt1, Jeżeli chcesz coś sprzedać bądź kupić- mamy od tego dział "Giełda". tam proszę umieszczać takie ogłoszenia. Za jakiś czas Twój post usunę jako OT w tym temacie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”