Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomóżcie skompletować brzanki!!!

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Wielgocka
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2011, 21:39
Imię: Biedronka
Lokalizacja: Kalisz
Akwarium: 375l
Płeć:

Pomóżcie skompletować brzanki!!!

Post autor: Wielgocka »

Witajcie, szukam pomocy w sprawie obsady akwarium. Posiadam akwarium 375l, które przeszło już wiele gatunków ryb. Zaczęłam swoją przygodę w tym zbiorniku jako malawi. Po dwóch latach zdecydowałam się na akwarium ogólne. Miałam już różne gatunki ryb ale ostatecznie zdecydowałam sie na brzanki. Obecnie pływają w nim;


20 szt brzanek mszystych
10 szt sumatrzańskich
10 szt rodostomusów (chociaż nie wiem czy to dobry pomysł, czuja się świetnie chociaż są mało widoczne chowają się pośród roślinności i są mało aktywne w porównaniu z brzankami)
4 kosiarki
6 bocji striata
ok 5 szt zbrojnika

Pozostałością sa jeszcze 8 szt rozbory klinowej nie wiem czy ją sprezentować znajomym czy dokupić towarzystwo.

Chciałam trochę rozjaśnić akwarium kupując ryby o jasnym kolorze stąd mój dylemat i prośba o radę jakie ryby i jakiej ilości dokupić aby czuły się dobrze.

Myślałam o brzance denisona, brzance brokatowej lub danio malabarskie.

Nie chcę wprowadzać za dużo gatunków żeby nie tworzyć pstrokacizny bo to już przerabiałam i nie bardzo mi się podobało.

Dziękuję z gó :D ry za pomoc jakoś w tej kwestii nie bardzo wierzę sprzedawcom jest im wszystko jedno ważne aby tylko sprzedać.
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

Moim zdaniem rodostomusy to tam nie pasują.Nie ten rejon świata.Rasbory jak najbardziej bym zostawił.
Wielgocka pisze:Myślałam o brzance denisona, brzance brokatowej lub danio malabarskie
Jak najbardziej.A ze swojej strony poddał bym pod rozwagę:rasbora borapetensis,rasbora trilineata oraz brzanka czarnopręga.Pozdrawiam.
pawel
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Polecam brzanki brokatowe. Mam ich stadko kilkanaście sztuk. Całkiem ładne i mało kłopotliwe.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Wielgocka
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2011, 21:39
Imię: Biedronka
Lokalizacja: Kalisz
Akwarium: 375l
Płeć:

Post autor: Wielgocka »

:/ Dzięki za radę, ale z proponowanych ryb to znam tylko brzankę brokatowa nie mówiąc już o zakupie. Brzankę brokatową też muszę zamówić w zaprzyjaźnionych zoologach jeszcze jej na żywo nie widziałam pomijając zdjęcia oczywiście, na których ryby się różnią są z większą lub mniejsza ilością ciemnej barwy a jakoś nie chcę kupować kota w worku.

:!: Miał lub ma ktoś brzankę denisona nie chcę wyjść na napalonego amatora prezentuje się ładnie ale nie wiem czy będzie odpowiednia. :?:
O danio malabarskim słyszałam(od gościa z klubu akwarystycznego w moim mieście) że szybko pływa i płoszy inne ryby. Nie wiem czy to się mnie dotyczy bo przecież brzanek mi nie spłoszy dadzą sobie radę (chyba). :/

Jeśli chodzi o rosbory to z radością ich jeszcze dokupię było ich 30 ale nie roztropnie przytargałam pleśniawkę i zostało 8 szt.

:D Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Witam, obserwowałem stadko Brzanki denisona w akwarium dekoracyjnym Iguany w Rzeszowie (375l). Piękna i bezproblemowa. Preferowana przez nią strefa wody - poniżej połowy głębokości toni. Stadko 10-15 sztuk już będzie bardzo widoczne. Zamiast Danio spróbowałbym stadko Brzanki czarnopręgiej. Oczekuję, że przy takiej obsadzie w Twoim zbiorniku powinna pływać w górnej części toni wody (od połowy).
Najładniej w ławicy pływa razbora czerwonopręga (Rasbora borapetensis) - alternatywa dla rodostomusów (trzeba znaleźć inny zbiornik dla rodostomusów, skoro ma być Azja i to bardzo ciekawa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sepher
Mecenas
Posty: 489
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:44
Imię: Sepher
Lokalizacja: Sepher jest kobietą !
Płeć:

Post autor: sepher »

Przyznam rację mojemu przedmówcy: Stado brzanek czerwonopręgich jest praktycznie nierozłączne. Okupują głównie górną część akwarium.
Wielgocka
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2011, 21:39
Imię: Biedronka
Lokalizacja: Kalisz
Akwarium: 375l
Płeć:

Post autor: Wielgocka »

:D Dzięki nareszcie jakaś konkretna odpowiedź dotycząca brzanki denisona. Nigdzie nie mogłam się nic konkretnego dowiedzieć o zachowaniu tych ryb. Nie chcę wyjść na napalonego amatora ale jeśli kupię ich ok 10 szt a urosną 15 cm to będą wyglądać jak stado rekinów szalejących po zbiorniku. :?

A jeśli chodzi o zakres toni to faktycznie nie pomyślałam :idea: pod tym względem. Planuje jednak dokupić rosbory klonowe, która u mnie pływa w górnej części toni. Może nie jestem orginalna ale bardzo lubię tą rybę a poza tym ma ładny rysunek inny ich pasek\i, które ma kosiarka, brzanka sumatrzańska, bocja srtiata i ewentualnie brzanka denisona.

Coraz bardziej skłaniam się ku brzance brokatowej a może różowej :/ samiec różowy a samica żółta i mogą mieć weloniaste płetwy. Nie wiem czy moje sumatry nie dały by im popalić :?:

Proszę napiszcie coś więcej o brokatowej i ile trzeba kupić aby stadko ładnie wyglądało i nie zginęło w moim akwarium.

:D Pozdrawiam :!:
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

A może brzanka purpurowa?Samce są prześliczne.
pawel
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Biedronka, Brzanka denisona w swoim stadnym zachowaniu, pływając nie zrobi wrażenia ryby rozpędzonej i miotającej się. To zaprzeczenie pływania Danio malabarskiego, czy kosiarki (nie deprecjonując tych rybek). Mogą być szybsze tylko chwilami, ale cechuje ich pływanie raczej ład, "patrolowe" uporządkowanie w grupie. Tym właśnie przykuwały moją uwagę widza. Zapamiętałem je takimi, i bardzo podobało mi siE ich zachowanie, choć przecież sam mam zbiornik z obsadą "amerykańską".

Pozdrawiam
Wielgocka
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2011, 21:39
Imię: Biedronka
Lokalizacja: Kalisz
Akwarium: 375l
Płeć:

Post autor: Wielgocka »

:mrgreen: Dzięki waszym podpowiedziom(dzięki Wam za to) i po moich publicznych dylematach myślałam,że podjęłam juz decyzje na rzecz brzanki brokatowej.

A tutaj coraz więcej pozytywnych informacji dotyczącech denisona. :lol: Teraz to mam problem zaczyna mi się naprawdę podobać. :!:

A może zastąpić sumatrę brokatową i problem z głowy :roll:
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Wielgocka pisze: zastąpić sumatrę brokatową i problem z głowy
No to: trzy, cztery - Tak! :lol:

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”