Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/121/ ... itrow.html

Żeby otrzymać wartości jak w gotowcu z akwanawozy trzeba by użyć:

CaSO4 x 0,5H2O na wapń - 45,5g
MgSO4 x 7H2O na magnez - 30,8g
NaCl na sód - 7,7g

Masz wtedy:
Ca - 25mg/l
Mg - 6mg/l
Na - 6mg/l

Według kalkulatora którym się posługiwałem ( http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 ) takie ilości powinny dać twardość na poziomie 4,9 gH a nie 6 jak podano w akwanawozy. Najlepiej będzie jak ktoś to sprawdzi bo ja noga z chemii jestem :D

Przyjąłem, że robisz 500ml roztworu i dodajesz 1ml na 1l wody RO

I jak sobie robisz roztwór to rozpuszczaj sole w mniejszej ilości wody a potem uzupełniaj do jakiejś konkretnej wartości.
dzidek76
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2011, 21:07
Imię: Jacek
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: dzidek76 »

Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź. Ponieważ nie mam tak dokładnej wagi czy mógłbyś mi podać ilości danych soli w ml (oczywiście jeśli to możliwe)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Z soli użytych do zrobienia uzdatniacza mam jedynie MgSO4 x 7H2O, nie dysponuję niestety tak dużą miarką żeby sprawdzić ile mililitrów tego potrzeba by było.

U siebie jako źródła wapnia używałem CaCl2 x 6H2O a jako źródła sodu NaHCO (ale ten związek podnosi twardość węglanową więc w tym wypadku odpada).

edyta:
W tym temacie http://www.podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=234%29 możemy znaleźć informację, że 10g siarczanu magnezu to 11ml, możesz sobie przeliczyć teraz.
dzidek76
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2011, 21:07
Imię: Jacek
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: dzidek76 »

Dzięki. Poszukam jeszcze w necie.
freewolny
Posty: 41
Rejestracja: 09 maja 2013, 10:53
Imię: Kon
Lokalizacja: Londyn
Płeć:

Post autor: freewolny »

zulix pisze:A ja bym dał:
- CaCl2 - na wapń,
- NaHCO3 na sód i KH
- MgSO4 wiadomo.
Jakoś CaCO3, który jest nierozpuszczany w wodzie bez CO2 do mnie nie przemawia. Albo podmienić troszkę aby zbilansować wapń i sód.
A policzyć to wszystko można w moim kalku (zakładając, że nie ma tam błędów :P).
Zulix, a co myslisz o zamiennikach siarczanu magnezu jesli chcemy ograniczyc podaz siarki do minimum?
Np. weglan, wodoroweglan lub dolomit? Ten ostatni ponoc niemalze jest nierozpuszczalny w wodzie, z tego co wyczytalem nalezaloby go rozpuszczac w HCl, ale tu pewnie znow wchodzi dodatkowa podaz chloru?
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Frywolny poczekaj, aż Zulix zmierzy Ca/Mg i gH/kH po tygodniu. Zobaczymy z czego więcej zjada Mg i Ca, czy z węglanów, czy z gH. Przygotujemy wspólnie taki mineralizator, że mucha nie siądzie :)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Aż jestem ciekawy co z tego wyjdzie :D
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

freewolny pisze:o myslisz o zamiennikach siarczanu magnezu jesli chcemy ograniczyc podaz siarki do minimum?
Próbowałem w życiu dziwnych rzeczy. jednym z pomysłów była podsypka z tlenku magnezu MgO pod żwir. Nie musiałem wtedy nawozić w ogóle magnezem ale lałem RO:kran = 1:1 więc z kranu magnez też wchodził. Większych badań wtedy nie robiłem bo nie miałem wtedy zestawu do analizy kH/gH/Ca/Mg. Teraz można by było spróbować jeszcze raz. Tlenek magnezu jest nierozpuszczalny w wodzie o pH >7, ale podobnie jak CaCO3 rozpuszcza się w wodzie nasycanej CO2 jak i w wodzie zakwaszanej torfem itp.
Stąd może to być sposób na dodatek Mg bez balastu (choć w jakiś sposób też podwyższa kH). Można też próbować dawać związki biodegradowalne. Ja dawałem octany - działają bez problemów ale też nie robiłem badań Ca/Mg gdy podawałem. Może być więc i taka sytuacja, że Mg wytrąca się gdzieś w podłożu - warto byłoby sprawdzić. Kiedyś pewnie to zrobię. Na razie za mało baniaków i czasu na testowanie wszystkiego.
thors pisze:Przygotujemy wspólnie taki mineralizator, że mucha nie siądzie :)
...i zaraz pojawi się 100 aukcji alledrogo sępów.
freewolny pisze:Np. weglan, wodoroweglan lub dolomit?
Dla mnie tragedia w sensie twardości węglanowej, kH. Ostatnio bawię się w lanie kwasiora do akwarium aby obniżyć kH. W kwestii roślin jest to rewelacja - stwierdziłem, że większość roślin bardziej jest czuła na pH wody (pośrednio kH) niż twardość ogólna gH. Przy niskiej roślinom jest dużo lepiej. Niestety duża twardość ogólna nakazuje zmienić nawożenie. Na początku lałem dużo wszystkiego włącznie z magnezem doprowadzając do Ca:Mg = 3:1. Nieco poprzez nasze dyskusje z OldemMajkiem :P zweryfikowałem swoje myślenie i spróbowałem nie dawać Mg a K zmniejszyć. Co może ciekawe, ale rośliny, które miały wcześniej popalone stożki wzrostu (P. Stellata) zaczęły żyć. Wniosków nie mogę jeszcze wysnuć żadnych bo czasu za mało i testów niewiele. Poza tym przestałem lać w ogóle mikro (bo w mikro mam Mg). brak dodatku Mg i Ca wynika z deklaracji chęci zobaczenia:
thors pisze:poczekaj, aż Zulix zmierzy Ca/Mg i gH/kH po tygodniu.
Mikro nie leję od początku tygodnia, korektę Mg i K zacząłem wcześniej. I już ciekawostka. Pierwszy pomiar rozpoczynający tydzień dał pomiar Ca:Mg = 8:1. Zważywszy, że w kranie jest w okolicach 4:1 a wcześniej miałem 3:1 widać wstępnie, że zaczyna być konsumowany magnez. Z jednej strony jestem już w zakresie sugerowanym przez OldMike (8-10:1), z drugiej widać, że magnez jednak znika w solidnych ilościach.
W znanym temacie (nie tutaj, aby nie rozwalać tego tematu) przedstawię wyniki szczegółowe jak minie tydzień.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Prot
Posty: 36
Rejestracja: 01 wrz 2021, 12:10
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Re: Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Post autor: Prot »

Obecnie prowadzę i chce dalej prowadzić akwarium
na wodzie RO. Problemem są nineralizatory w których ilość Mg do Ca nie pasuje mi
Jest kilka soli na Ca i mam dylemat co użyć ?
Bo są albo chlorki albo siarczany albo coś się trudno rozpuszcza itd..
Co wy stosujecie i co polecacie co waszym zdaniem
będzie najlepszym wyborem
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Post autor: duch amazonski »

Prot pisze:
21 lis 2021, 12:17
Obecnie prowadzę i chce dalej prowadzić akwarium
na wodzie RO. Problemem są nineralizatory w których ilość Mg do Ca nie pasuje mi
Jest kilka soli na Ca i mam dylemat co użyć ?
Bo są albo chlorki albo siarczany albo coś się trudno rozpuszcza itd..
Co wy stosujecie i co polecacie co waszym zdaniem
będzie najlepszym wyborem
A dokładnie co ci nie pasuje? Stosowałeś te mineralizatory?

Przeglądając neta znalazłem nowoczesne podejście do mineralizacji gdzie Ca:Mg:K =
2:1:0,5. Przy czym minimalna ilość magnezu to 10mg/l.
Magnezu ma być dwa razy więcej jak potasu.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Prot
Posty: 36
Rejestracja: 01 wrz 2021, 12:10
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Re: Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Post autor: Prot »

Nie pasuje mi bo Ca-Mg mam ustawione 10-1
A możesz mi powiedzieć do czego ci tyle Mg jest potrzebne ?
Asilia
Posty: 177
Rejestracja: 03 maja 2020, 10:00
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mikołów
Płeć:

Re: Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Post autor: Asilia »

Magnezu 2x więcej niż potasu?
Co to za nowy wymysł ;D
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Post autor: duch amazonski »

Aby nie było, że sam to wymyśliłem.
https://www.aquasabi.com/aquascaping-wi ... -magnesium
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Prot
Posty: 36
Rejestracja: 01 wrz 2021, 12:10
Imię: Jarek
Akwarium: 200l

Re: Uzdatniacz wody RO domowej roboty

Post autor: Prot »

Jeżeli weźmiemy zawartość w suchej masie rosliny to potasu jest dużo więcej niż Mg
Myślę że to jakieś nieporozumienie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”