Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Co się dzieje z No3

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Rozumiem w takim wypadku, że wyłączasz co2 na noc skoro ryby miały przyduchę przy podawaniu NO3NH4?
Ile ten baniak ma już czasu jeśli można wiedzieć?
Mocznik, spróbuj (karbamid, E927b), CO(NH2)2 ale też radził bym zjechać z pH poniżej 7.
A teraz w drugą stronę, jakie jest stężenie NO2? Gdy w wodzie jest NO2, to test na NO3 przekłamuje.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Z tego co wiem również przy węglu w płynie test NO3 może być (w pewnych warunkach) niewiele warty.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

adeptmarine pisze:Rozumiem w takim wypadku, że wyłączasz co2 na noc skoro ryby miały przyduchę przy podawaniu NO3NH4?
Ile ten baniak ma już czasu jeśli można wiedzieć?
Mocznik, spróbuj (karbamid, E927b), CO(NH2)2 ale też radził bym zjechać z pH poniżej 7.
A teraz w drugą stronę, jakie jest stężenie NO2? Gdy w wodzie jest NO2, to test na NO3 przekłamuje.
baniak w pazdzierniku bedzie miał rok. Co2 jest dozowane za pomoca reaktora dupla 400 sterowane przez zawor elektroniczny załączany razem ze światłem. Noca oświetlenie led.

a gdzie ja takie specyfiki dostanę? tylko prosze mi nie mowić żeby załatwiać sie do akwa;d
na no2 niestety nie posiadam testu:(

a przed robieniem testów odkladam carbo. Zresztą ostatnio mało co go stosuje, jak juz to na odglonienie.
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Po pierwsze, daj sobie spokój z tym nocnym oświetleniem i załączaj CO2 trochę wcześniej niż światło - godzinę albo dwie.
Sądzę, że u Ciebie wszystko po trochu ma wpływ na znikanie tego NO3 nawet to nocne świecenie... Sądzisz, że stymulujesz tym nocnym oświetleniem fazy księżyca czy jak?
Prędzej rośliny Twoje pobierają tyle no3 bo nie dajesz im odpocząć i przestawić się na fazę ciemną fotosyntezy...
To tylko moje teorie, zrobisz jak zechcesz...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Tak z ciekawości adeptmarine - zetknąłeś się może kiedyś aby rośliny brały nawet po 10-20 mg/l NO3 dziennie? Mi jakoś to umknęło na forach jeśli były takie sygnały. Niby większość roślin jest tu szybkorosnących, ale nie chce mi się wierzyć żeby jadły aż tak.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

zulix pisze:Tak z ciekawości adeptmarine - zetknąłeś się może kiedyś aby rośliny brały nawet po 10-20 mg/l NO3 dziennie? Mi jakoś to umknęło na forach jeśli były takie sygnały. Niby większość roślin jest tu szybkorosnących, ale nie chce mi się wierzyć żeby jadły aż tak.
to jest własnie zagadka której do dziś nie mogę rozwiązać. Oświetlenie nocne jest tak słabe żę nie sądze by rosliny coś mogly w tym czasie wszamać. Lubię jak jak budząc się w nocy coś widzę.
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

2 krotnie spotkałem się z takimi przypadkami. Ale bardziej brałem to jako, nie skalibrowane testy niż rzeczywisty pobór.
Sądzę, że w tym przypadku jest tu wszystko po trochu, trochę podłoże, trochę rośliny, trochę kubełek i trochę testy...
Sądzę też, że sposób kolegi na kalibracje testów nie był zbyt dokładny.

Jeśli zdjęcie kolegi z avatara obrazuje jego nocne oświetlenie to, nie jest tak słabe jak by się mogło wydawać.
Najprostszym sposobem na rozwiązanie tej zagadki to nie podawanie mikro oraz PO4 w ogóle, oraz podmiana tylko wodą RO - (mikroelementy w kranie)
Jeśli moja teoria się potwierdzi i rośliny zjadają większość przez ciągłe świecenie kolegi to, przez braki mikro i podawaniu takich ilości NO3, po kilku dniach test no3 o ile jest dobrze skalibrowany powinien pokazać sporą ilość NO3, a na pewno powinien być oznaczalny.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

adeptmarine pisze:Jeśli zdjęcie kolegi z avatara obrazuje jego nocne oświetlenie
O widzisz. Nawet nie skojarzyłem. Przecież to światło pod rośliny - niebieskie i czerwone. Sam mam chińskie diody LED Planta Grow w których mam właśnie tylko czerwone i niebieskie diody. No, ciekawe...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

awater jest z innego akwarium, i w tamtym nie było takich problemów. W tym co mam jest swiatło na diodach rgb z możliwością ściemniania i rozjaśniania. W nocy ustawiam je na minimum mocy. Może i faktycznie testy przekłamują, ale to co leje przecież jest wiadome. A leję tyle te 20 -30 ml więc jakby tyle no3 nie uciekało to po tygodniu miałbym stężenie nie mieszczące się w skali.
jeśli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Jakie 20-30ml? To w końcu ml czy ppm? czy mg/L?
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

adeptmarine pisze:Jakie 20-30ml? To w końcu ml czy ppm? czy mg/L?
30ml co daje u mnie według wyliczeń odpowiednio 20ppm
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

A co powiedzie na to:

Mam NO3 w okolicy 40 mg/l, PO4 0. Dodając KH3PO4 po pracy czyli około 16-17 mam PO4 w okolicy 1.2 mg/l, po około 3-4h od podania, NO3 skacze do wartości 60 mg/l, PO4 dalej około 1.2 Po nocy NO3 spada do 40 mg/l natomiast fosfor znowu 0.
To jest zagadka 8)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Panowie i Panie, w przyrodzie nic nie ginie.
Pojemność wymiany kationów

Wersja angielska, trochę bardziej obszerna i pokazująca jakie są substraty glebowe mające największą pojemność CEC
English only

Na tej podstawie między innymi robiłem też swoje podłoże, w wątku podłoże humusowe DIY.
Podłoże humusowe DIY

Jeśli macie ziemię pod żwirkiem piaskiem czy substrat to nie dziwcie się, że takie rzeczy się dzieją gdy akwarium już długo funkcjonuje. Nawet piasek po kilku latach uzupełniony materią organiczną zwiększy swoje CEC. Wbrew pozorom bazalt ma większe zdolności absorbcyjne niż się wszystkim wydaje. Poszukajcie o bazalcie i jego pochodzeniu, co to za skała i jakie ma wpłaściwości, moze coś Wam zaświta.
Polecam dociekliwość, wtedy wiadomo czemu ADA daje węgiel kokosowy, oraz glin w swoich podsypkach...
Polecam filmiki amerykanów z firmy ADU na youtube, dużo mądrych spraw omawiają, to co przedstawiłem też, ale z omówieniem przyswajalności pierwiastków przez rośliny i czemu to akurat dzieje się w nocy (wspomniany przypadek wyżej, że po nocy tyle się zmienia)...Zainteresowani? To szukajcie, myślcie i grzebcie w necie...
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2014, 0:18 przez adeptmarine, łącznie zmieniany 1 raz.
marcecrisco
Posty: 9
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:57
Imię: Maciej
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: marcecrisco »

Czemu bazalt mialby mieć właściwości absorpcyjne?
Awatar użytkownika
adeptmarine
Posty: 23
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:06
Imię: Marcin Bielak
Lokalizacja: Mława
Akwarium: 360L+120L+27L
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: adeptmarine »

Poprawiłem linki na angielski bo odnośnik był do polskiego. Widać jak czytacie to co się Wam poda na tacy...
Naprawdę trzeba trochę poczytać zanim się zada pytanie.
Ja już jestem zmęczony ciągłym pokazywaniem palcem gdzie można znaleźć jakie informacje i dlaczego.
Sprawdź z czego składa się bazalt i jakiego jest pochodzenia.
Bazalt
Znowu angielska werjsa, bo polska jest tak biedna jak nasze społeczeństwo...
Nie twierdzę, że będzie miał takie same właściwości co podłoże typu soil czy humus ale, na pewno nie jest taki neutralny jak piasek.
Najważniejsze zdanie odnoście CEC albo po prostu po polsku PWK (Pojemność wymiany kationów)
"Udział kationów zasadowych (Ca2+, Mg2+, K+, Na+), ważnych jako substancje biogenne, w łącznym PWK wynosi 75–100%, jeżeli pH = 7–8 i wynosi ok. 50% przy pH ≅ 6."
Kto mi powie, jakie wnioski z tego płyną? Mówie tu szczególnie o tych pięknych zbiornikach na bazalcie bez CO2 :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”