Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Parametry rzeszowskiej kranówki

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Parametry rzeszowskiej kranówki

Post autor: Mirro »

W tym temacie będą parametry rzeszowskiej kranówki. Wyniki będę aktualizował w miarę potrzeb lub możliwości.

Data pomiaru: 22.09.2009

pH - 7,4 - 7,6
gH - wychodzi ok. 5 °n, ale to nie możliwe. Chyba test się popsuł.
kH - 13 °n
NO3 - 0 - 5 ppm (bliżej 0pmm)
PO4 - 0,4 ppm

Jeśli ktoś z Was nie mieszka w Rzeszowie a dysponuje wynikami wody kranowej ze swojej okolicy, to niech da mi znać na PW. Odblokuję wtedy temat, aby można było się podzielić tą informacją.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Kolega stracił zapał :P to może ja podam parametry kranówki po obfitych opadach i ulewnych deszczach.

Data 21.05.2010
Rzeszów - Króla Augusta, Leszka Czarnego, Graniczna

pH - 7,0 7,2
kH - 4 °n
NO3 - 1-5 ppm - bliżej 1

Jeśli ktoś może potwierdzić pomiary to byłbym bardzo wdzięczny, bo chyba dzis jest najlepszy dzień na podmianke w roku :)

edit: po powodzi woda jest oczywiście mocniej chlorowana ze względów biologicznych, ale pod względem chemicznym z testów mi dostępnych wychodzi bardzo dobrze.

edit2: gH - 11, wartość standardowa dla Rzeszowa to 18 (Miro... test był chyba popsuty ;) )
Ostatnio zmieniony 05 lut 2011, 15:12 przez Zaku, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
andrzejbk
Posty: 152
Rejestracja: 26 cze 2010, 18:47
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: andrzejbk »

Witam

Rzeszów, oś. Mieszka I
z dnia 06.11.2010r.

Dzisiaj kupiłem test GH i KH, zmierzyłem parametry wody i się okazało, ze woda z kranówki w Rzeszowie ma:

GH - 22°n
KH - 18°n

Testy powtórzyłem i się zgodziły. Jestem przerażony testami, jak ktoś może to niech też sprawdzi, może po prostu coś źle zrobiłem, choć tutaj ciężko coś źle zrobić. Testy są kropelkowe firmy Zoolek.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2011, 17:33 przez andrzejbk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

robiłem przed chwilką zoolekiem i wyszło:
KH-14
GH-16
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Witam w Mielcu woda kranowa na moim osiedlu Smoczka ma następujące parametry:
02.02.2011
PH- 7,5
GH-15
KH-9
testy Zooleka
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

grzeniu, w której części Rzeszowa jest Mielec, bo chyba się trochę pogubiłem. ?
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

W różnych miejscach będą różne wyniki wszystko zależy ile lat mają systemy wodociągowe - najbardziej zbliżone do podawanych przez mpwik będą miały najmłodsze osiedla - ja sam oddawałem wodę do szczegółowego badania w sanepidzie bo nie wierzyłem testom :)
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Tomasz, chciałem tylko zwrócić uwagę że temat to: "Parametry rzeszowskiej kranówki". Przecież można założyć temat o wodzie w Mielcu, tylko nie mam pewności czy można prosić o jego przyczepienie obok tego tematu.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Zaku, :roll: ja akurat pisałem do postów wyżej widząc dość duże różnice w twardościach ;) A Mielca wolałem nie komentować :)
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Tomasz, to nie do końca masz rację. Np. drugi post 2010-05-21 to pomiar 4 dni po kilkudniowych intensywnych opadach, które spowodowały powódź. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawy ile Rzeszów zużywa wody? Woda tak szybko przepływa że starość czy nowość wodociągów nie ma praktycznie nic do rzeczy.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

A jeśli na starych rurach jest osadzona duża ilość kamienia - będzie on bardziej zatwardzał wodę, czy zawierały większe lub mniejsze stężenie pierwiastków ?. Co do opadów, roztopów to masz rację. Brałem wodę z firmy i z domu i różniła się składem a to tylko 5km różnicy i to samo ujęcie wody.
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Przeciętny Polak zużywa średnio dziennie 200-300L wody * blok * osiedle (przyłącze) to ile kamienia się rozpuści? Trzeba by mieszkać gdzieś na końcówce wodociągu żeby były różnice, ale wtedy chyba lepiej pomierzyć ciepłą, bo na ciepłej jest cyrkulacja.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

A ja piszę z Mielca bo czasem ludzie szukają informacji bardzo różnych i tak np. ktoś pisze że trzyma na kranówce jakieś ryby (np.paletki) a w różnych miejscach są różne parametry jak widać. Może kogoś z Mielca to zainteresuje, dla porównania.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Może zmana tematu na paramety kranówy na podkarpaciu ??
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

grzeniu pisze:A ja piszę z Mielca
To załóż temat o wodzie w mielcu a nie mieszaj w rzeszowskiej :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”