Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Liście dębu

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Liście dębu

Post autor: dood94 »

Słyszałem że "wnoszą" coś dobrego do akwarium, ale więcej nic. Wie ktoś jakie to liście mają być: świeże, suche, jaka ilość do akwa, czy trzeba to jakoś preparować, itp.
Awatar użytkownika
Sowa
Posty: 173
Rejestracja: 21 paź 2009, 13:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Sowa »

Z tego ci wiem mają być świeże. Średnio ma być ich 4-5. A co wnoszą to nie wiem, wiem, że bajecznie wyglądają.
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

Sowa pisze:Średnio ma być ich 4-5.
Ale na ile litrów 10, 50, 100 :zdziwko:
Awatar użytkownika
Sowa
Posty: 173
Rejestracja: 21 paź 2009, 13:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Sowa »

Tak naprawdę to liście dębu nie zmieniają żadnych parametrów. A 4-5 liści pasowałoby do 50l ;) One pełnią tylko rolę dekoracyjną.
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

Yhm... ale jakieś garbniki są więc może coś tam robią pozytywnego poza wyglądem. Ale grunt to że nic złego nie wprowadzają do zbiorniczka :rotfl:
Awatar użytkownika
Sowa
Posty: 173
Rejestracja: 21 paź 2009, 13:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Sowa »

Prawie zapomniałem :wstyd: Najlepsze są leciutko zeschnięte, taki jak zaraz z drzewa spadną. Przed włożeniem do akwa trzeba je wrzątkiem polać.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Liście dębu

Post autor: zulix »

dood94 pisze:Wie ktoś jakie to liście mają być:
Liście dębu zawierają garbniki więc są przydatne do delikatnej zmiany parametrów wody (zakwaszenie, zażółcenie), podobnie jak szyszki olchy (ale słabiej). Krewetki lubią je skubać, czyszcząc sobie brzuszek (coś, a'la zdrowa żywność). Również zbrojniki czasem skorzystają.

Według jakiegoś tam guru akwarystyki (nie pamiętam, którego) należy zbierać tylko "zwykłe" liście z okrągłymi brzegami liści, które przebarwiają się na żółto (a nie na czerwono). Najlepszy termin na zbiór to początek jesieni (np. wrzesień), ale jeszcze przed zmianą barwy. Zupełnie nieprzydatne są świeże. Liście należy wypłukać wodą i suszyć na słońcu. Przechowywanie w płócianych woreczkach, podobnie jak zioła. Ilość do akwarium według potrzeb i estetyki. Raczej nie zaszkodzą. Ja miałem kiedyś całe dno uścielone liśćmi.
Awatar użytkownika
homer
Posty: 95
Rejestracja: 20 gru 2009, 21:14
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów, B4
Akwarium: 112, 54, 23
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: homer »

Krewecie je lubią, tak jak liście ketapangu. Dodatkowo robi troszeczke ciemniejszą wode
Masz rację, że ja się mylę i mylisz się, że Ty masz rację.
112l
54l
23l
Krewetkowo i raczkowo :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”