Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

aqua-kali dodawać czy nie ?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Markiz

Post autor: Markiz »

Zamiast kupować drugiego fana kup filtr wewnętrzny "Hailea" (jak nie zrobiłem literówy :wstyd: ) ma 2 rodzaje wkładu i z fanem spisuje się świetnie-wiem z doświadczenia...
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

no wczoraj założyłem watę perlonową na gąbkę oraz zasłoniłem całkowicie akwa.
chyba będzie coś z glonami .Jedna roślinka ma powypuszczane od łodygi takie wąsy jak korzonki i one są z takim dziwnym nalotem . No zobaczymy , co to zmieni .
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Jeśli chodzi o obsadę to planuję
Neon ( jeszcze nie wiem dokładnie który) ok 20 szt
Prętnik karłowaty , ( haremik )
Krewetki Fire Red kilka szt.

co do roślin to podałem wyżej co mam , planuje jeszcze jakieś niskie na pierwszy plan .
czekam na korzeń wylicytowany na allegro , to obsadzę go mchem jawajskim .
Faktycznie chcę żeby zbiornik dojrzał :roll:

Chemia ... no cóż jeśli byłaby to ostateczność ....

Mam " kubek " do tego filtra , tylko nie wiem co ewentualnie mogę włożyć do niego jako wkład filtracyjny , są różne rzeczy porcelana , torf wiele innych . Teraz pytanie , co jest lepsze : gąbka na zewnątrz ? , czy kubek z wkładem ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

boggi pisze:...tylko nie wiem co ewentualnie mogę włożyć do niego jako wkład filtracyjny , są różne rzeczy porcelana , torf wiele innych . Teraz pytanie , co jest lepsze : gąbka na zewnątrz ? , czy kubek z wkładem ?
Niestety małe filtry nadają się głównie do filtracji mechanicznej. Podobnie jak Markiz uważam, że optimum jest posiadanie 2 filtrów, z których 1 pracuje jako biologiczny. Tym niemniej na obecnym etapie nie musisz jeszcze dokupować drugiego.
Z tego powodu zalecany jest wkład filtracyjny a nie wkład do złoża biologicznego, czy też wkład chemiczny.
Zalecam zatem stosować watę perlonową do całkowitego wyklarowania wody. Później można zmienić na gąbkę - będzie się mniej zabijać. Wtedy też gąbka działa minimalnie jak filtr biologiczny, ale należy wspomnieć, że filtry biologiczne mają bardzo wolny przepływ a tego nie powinno być w filtrze mechanicznym. Ja w filtrze mechanicznym stosuję tylko watę perlonową. Czyszczę ją (lub wymieniam) co tydzień.

Wkłady typu torf, jonity, zeolity, węgiel stosujemy raczej dorywczo do usunięcia pewnych problemów. Nadużywane na początku zabawy w akwarystykę powoduje, że stajemy się uzależnieni od różnej chemii. Gdy coś nie wychodzi - od razu chemia. I w końcu strzelamy tym wszystkim w kąt nie mogąc nadążyć z kosztami. Stąd proponuję nie używać chemii (w tym podanych wkładów), aby nauczyć się obserwować akwarium. Gdy zrozumiemy procesy, które w nim zachodzą chemia nie będzie już potrzebna.

Dla ciekawości.... akwaria mam ponad 30 lat. Na początku było dużo chorób ryb i lekarstwa bez opamiętania. Obecnie od kilku lat nie wiem jak się leczy choroby bo ich nie mam (a zakupy są kilka razy w roku). Wiele tzw. chorób powstaje w wyniku zaniedbania akwariów - i wtedy ładuje się chemię zupełnie niepotrzebnie - wystarczy przywrócić rybom odpowiednią wodę. Żeby nie przywlec chorób stosuję prostą zasadę: w sklepach zawsze oglądam wszystkie akwaria. Jakieś kropki, trupy i dziwne zachowania dyskwalifikują w danym czasie cały sklep od zakupów. Zaglądam do sklepu 2-3 razy co kilka dni. Jak za każdym razem jest idealnie to dopiero kupuję. Ryby sprzedawane przez hurtowników do sklepów są często faszerowane antybiotykami i innymi substancjami "pro-zdrowotnymi". W sklepie się tego nie robi i stąd choroby wykluwają się często w sklepie a bogu ducha winien sprzedawca ma kłopoty.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

zulix pisze: Niestety małe filtry nadają się głównie do filtracji mechanicznej. Podobnie jak Markiz uważam, że optimum jest posiadanie 2 filtrów, z których 1 pracuje jako biologiczny.
Podczepię się do tematu. Czyli hipotetycznie jakbym sobie prawił akwa 500L i wsadził tam kubełek JBL e1500 który biorąc dane producenta nadaje się do takiego litrażu (1500L/h) to i tak pasowałoby wsadzić tam jakis filtr wewnętrzny, kaskadowy czy drugi kubełek w którym byłyby np. sam wkład ceramiczny do filtrowania? W takim przypadku jakie wkłady pełnią funkcję biologicznych skoro torf, węglowe itp używa się doraźnie tylko? Pytanie drugie - filtr który ma pełnić rolę filtra mechanicznego i zbierać różne syfy z wody ma być dobrany tak samo jak ten główny - czyli do litrażu zbiornika, czy może być słabszy?

Jeszcze jedno pytanie - zawsze i wszędzie wszelkie rury od filtra kubełkowego widziałem umieszczone na bocznej ściance akwa - a nie moznaby tego zamontować na tylnej szybie? naklei się tło i zawsze to mniej rur widocznych.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

comatose pisze:.... ciach.... dużo tego.
Pojedynczy filtr biologiczny nie spełnia swojej roli gdyż przejmuje na siebie oczyszczanie wody ze wszystkich pyłów, odchodów itp. Szybko się więc zabija. Zanim filtr dojrzeje już trzeba go czyścić. Trudno jest więc doprowadzić do ustalenia równowagi w zbiorniku. Dlatego szybki filtr mechaniczny jako odciążenie kubełka jest bardzo polecany.

Kubełki zwykle mają nieco mniejszy przepływ, szczególnie po pewnym czasie, więc nie wyłapują dużo zanieczyszczeń stałych. Chodzi o to, że kubełków nie myje się często (u mnie 6 miesięcy to minimum). Powoli się zapychają i przepływ maleje. W filtrach tych zachodzą procesy biologiczne rozkładu substancji organicznych (odchody, butwiejące liście, pokarm itp.). Aby filtr działał w filtrze musi się zagnieździć odpowiednia "masa" bakterii. Wygląda ona trochę jak galareta. I taki filtr, póki przepuszcza wodę działa. W trakcie mycia wydaje się, że filtr był bardzo brudny i go zaniedbaliśmy, ale to nie prawda - taka zasada działania, że nie należy go myć zbyt często.

Dla większości ludzi filtr kubełkowy działa jak "reaktor" zmieniający te świństewka rozpuszczone w wodzie w nawozy (wyłapywane osady pełnią drugorzędną rolę). Z tego powodu nie ma nawet potrzeby dawania 2 filtrów z 2 stron akwarium (niektórym się wydaje, że przy dużych akwariach filtr nie jest w stanie oczyścić całego akwarium).

Wiadomo jednak, że w akwariach jest duża ilość pyłów, nierozłożonych odchodów, resztki pokarmu itp., które pogarszają przejrzystość wody Te wyłapuje się zwykle w filtrach mechanicznych. Najlepsze są kaskady (chociaż być może kiepsko wyglądają wisząc na szybce). Ich zadaniem jest zapewnić klarowność wody i umożliwiać awaryjne dawanie takich materiałów jak torf, węgiel itp. Wynika to z ich konstrukcji - łatwo się je demontuje i łatwo myje.

Filtr "mechaniczny" może być mniejszy, ale będzie wtedy wymagał częstszego mycia. raczej robi się odwrotnie: dobiera filtr o większej pojemności akwarium niż zaleca producent. Filtr można zamocować w dowolnym miejscu - kwestia estetyki.

Oczywiście z filtra "mechanicznego" można zrezygnować i stosować 2 kubełki. Mogą być inaczej wypełnione, albo wręcz identycznie. Wtedy trzeba je częściej myć niż tradycyjne kubełki. Filtry te będą częściowo działać jako mechaniczne i bardziej się zapychać. Nie można wtedy doprowadzić do sytuacji powolnego przepływu przez filtr, tylko trzeba myć. Takie rozwiązanie jest też fajne bo gdy jeden jest myty to drugi pracuje i nie traci się cennych bakterii), ale często jest to niewygodne w oczyszczaniu.
Tak więc sposobów jest wiele.
Markiz

Post autor: Markiz »

Co do filtrów-baniak u mnie 240l - pracują-JBL 250 crystal profi jak biologiczny i tetra ex 650/700 jako mech-teoretyczny przepływ 1400L/h i czasami jak się coś dzieje zapinam Thead z gąbką-przepust teoretyczny-550l/h
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

No u mnie już od ponad 24h mam założoną watę perlonową na gąbkę filtra , i akwa od rana przykryte kocem ( Egipskie ciemności ) ale na razie nie ma żadnej poprawy , może jutro coś się polepszy :zly:

dziękuję Wam za wskazówki co do filtracji ale na razie mam duży mętlik w głowie :roll:

Pozdrawiam wszystkich :padam:
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Na efekty "odglonienia" musisz poczekać 3 - 4 dni. Także na razie się nie martw, że efektów nie widać. Całkowite zaciemnienie jest IMO najlepszym sposobem walki z tym paskudztwem, tylko niestety nie wszystkie roślinki to dzielnie znoszą :(
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

narazie po jednym dniu jest ok ( roślinki jak rosły tak rosną :| )
Woda jeszcze lekko mleczna .

cyt. "A miało być tak pięknie , .... " J Stchur " sexmisja "
Zobaczymy później , trochę mnie to zniesmaczyło na samym początku , ale chyba wielu z Was przechodziło to samo na początku :P

Dodaję jeszcze fotki tych glonów :

Obrazek
Obrazek


Może rozpoznacie co to jest , jakość zdjęć nie jest powalająca ale ....

[ Dodano: 2009-03-25, 22:32 ]
sorry za post pod postem ( pierwszy i .... ostatni raz )
wrzuciłem 2 zdjęcia do zidentyfikowania .....
zaraz idę spać i jestem ciekawy co to jest ...

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 16:53 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”