Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Woda ze źródła na podmianę ?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Woda ze źródła na podmianę ?

Post autor: spartiata89 »

Witam mam takie pytanie z ciekawości niedaleko mnie płynie źródełko (woda pitna a dokładnie jest to nazywane źródełko św.Antoniego) Wiadomo żeby osądzić czy by była ok trzeba sprawdzić testami ale pytam z ciekawości co o tym sądzicie ? :)
Markiz

Post autor: Markiz »

wiesz jak jeszcze mieszkałem w Bieszczadach to tylko stare studnie albo źródełka-w tamtych czasach jakoś nie martwiłem się o parametry i wszystko żyło a roślinki rosły bez nawozów-a było to jeszcze 6 lat temu :)
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

No wiadomo :) Co do chemii w tej wodzie raczej wątpię żeby tam cokolwiek było bo ludzie piją tą wodę od pokoleń i nigdy nikomu nie zaszkodziła a wręcz ponoć uzdrawia i chroni przed chorobami stąd źródełkiem zaczął opiekować się kościół i stąd ta nazwa św.Antoniego.
Źródełko bije przez cały rok i czasami widzę kolejki po tą wodę dlatego tak siedząc przed akwarium pomyślałem o tej wodzie bo w kranie wodę mam nie zbyt dobrą :/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Woda źródlana może być smaczna bo ma np. dużo węglanów wapnia - wtedy jest na prawdę smaczna, lub gorzkawa przy solach magnezu a słonawa przy soli lub sodzie.
Tylko testy pozwolą ci stwierdzić jaka to jest woda. Na podstawie tego, że ludzie piją i żyją nic się nie dowiesz. Może tylko to, że bakteriologicznie jest do przyjęcia.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Podejrzewam że jest to woda o dużych twardościach tak jak z resztą każda woda wypływająca ze skały ;)
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Nie każda. W naszych Tatrach jednak większość wody wypływającej ze skały to woda mięciutka.
Markiz

Post autor: Markiz »

Nie tylko w Tatrach - woda źródlana na całym świecie potrafi być miękka, tu zresztą nie padło stwierdzenie że wypływa ze skały.
Pokopałem troszkę i piłem wodę z Sieteszy - dokładnych badań nie znalazłem ale w pewnym artykule jest wzmianka że
Badał wydajność źródła, temperaturę wody, jej pH oraz przewodność elektryczną właściwą. Nie stwierdził nic nadzwyczajnego w wodzie, ale w swoim opracowaniu zalecił dalsze, dokładniejsze badania właściwości.
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Widzę że co niektórzy znają dokładnie lokację źródełka :) Póki co pytam z ciekawości poczekam trochę aż stopnieje śnieg i wtedy wezmę trochę tej wody do testu :)
Paweł995
Posty: 20
Rejestracja: 05 mar 2013, 17:17
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Paweł995 »

Kolego ryby pływają ci na wodzie kranowej i nic się nie dzieje to ja bym to zostawił niech sobie pracuje akwarium na kranówce
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Wiem ale wiem także że na pewno nie jest to dla "nich" wymarzona woda ... :)
Paweł995
Posty: 20
Rejestracja: 05 mar 2013, 17:17
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Paweł995 »

tylko uważaj żeby ci twoja odsada na tą wodę nie zareagowała negatywnie i nie zaczęła zdychać
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”