Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Test do ogólnej twardości wody - wyrób domowy

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Test do ogólnej twardości wody - wyrób domowy

Post autor: zulix »

Tu daję informacje jak praktyczne używać testu na gH, który zrobiłem dla was.

1. Roztwór testu przygotowałem i skalibrowałem wg wszelkich reguł chemicznych.
2. Dodatkowo zdecydowałem się sprawdzić go testem zooleka. Niestety u mnie wyszło 15 stopni niemieckich a w zooleku 20.
Myślałem więc, że mimo wszystko się pomyliłem i trzeba będzie roztwór przekalibrować jeszcze raz. Zobaczyłem na datę i test zooleka miałem przeterminowany o 4 lata.
No i później odgrzebałem też stary wątek: http://mojeakwarium.eu/viewtopic.php?p=1579#1579 w którym większość wypowiada się źle o zooleku podając, że przekłamuje około 5 jednostek. To by się zgadzało:jak w łeb strzelił.

W związku z tym udostępniam preparat do obiegu. Jeżeli ma ktoś porządny test i da znać jak u niego się zgadza w tym wątku to byłbym zachwycony (i inni zapewne też).
Jeżeli jednak wyjdą jakieś różnice to trzeba będzie wynik mnożyć przez np. 1,1 lub 1,3 - w sumie nic strasznego.

Instrukcja obsługi:
1. Pobieramy 10 ml wody do testowania. Im dokładniej pobierzemy tym lepiej. Popularne menzurki i strzykawki mogą dawać błąd 10% - ale w sumie z tego się nie strzela. polecam pipety - może macie znajomego chemika, innego niż ja :) .
2. Przelewamy wodę do bezbarwnego słoiczka (ja mam "profesjonalne" kolby stożkowe).
3. "Nakapujemy" do wody tyle kropel mojego testu aż woda zmieni barwę z różowego na lekko niebieski, bądź zielony. Cały czas mieszamy. Uwaga zabarwienie może się pojawić po kilku sekundach więc nie lejmy za szybko.
Dlaczego: albo, albo? Otóż barwnik zmienia barwę w zależności od pH środowiska. Ja dodałem bufor amoniakalny więc roztwór powinien być bliższy niebieskiego, ale amoniak ulatnia się z wody i po pewnym czasie roztwór będzie zielony. Nie należy się tym przejmować. Zielony też jest dobry.
4. Tyle kropli ile nam zeszło mówi nam jaka jest twardość (wyskalowane w stopniach niemieckich).
Jak wspominałem rozdaję po 100-200 ml na osobę bo sam nie wiem jaką trwałość będzie miał roztwór. Ten z zooleka ma ponad 5 lat i dalej działa (chociaż chyba niezbyt dokładnie). Następny test zrobię za rok - do tego czasu wszystkim tym co wezmą ode mnie powinno wystarczyć.

Tu jest pokaz:
Obrazek
Roztwór z tyłu to roztwór testu, przelałem go do wkraplacza takiego jak tropical pakuje lekarstwa i wszystkie inne ciekłe preparaty, może być też buteleczka po smarkach (kroplach do nosa). Ciecz ma barwnik a więc im więcej kropli wkroplimy tym barwa jest wyraźniejsza.
- kolba 1 - woda z dodatkiem 5 kropli testu
- kolba 2 - woda z dodatkiem 10 kropli testu
- kolba 3 - woda z dodatkiem 15 kropli testu (gwałtowna zmiana barwy nastąpiła po jednej kropli) a więc woda ma twardość 15 stopni niemieckich.
- kolba 4 - woda z mojego filtra RO i 2 kroplami barwnika. Pod światło widać niebieskie, ale nie daję gwarancji, że po 1 kropli nie było tak samo. Po prostu nie byłem w stanie stwierdzić barwy po 1 kropli. Dokładność zależy więc też od twardości wody.
Z przodu test zooleka aby zobaczyć jakie tam kolory się uzyskuje.
Jeszcze bliżej znajduje się pipeta, którą polecam do odmierzania wody.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 8:26 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No to jestem pierwszy :)
zulix pisze: Jeżeli ma ktoś porządny test i da znać jak u niego się zgadza w tym
wątku to byłbym zachwycony
Ja mam również test gH zoolek. Zrobiłem pomiary
porównawcze testu zulix'a i zoolek'a i oto co mi wyszło:


Próba organoleptyczna :P
gH ZULIX Kolor - granatowy; trąci amoniakiem :)
gH ZOOLEK kolor - zielony; trąci alkoholem :)

Pomiar - kranówka
gH ZULIX 15°n
gH ZOOLEK 16°n

Pomiar - moje akwarium
gH ZULIX 11°n
gH ZOOLEK 11°n

Pomiar - woda zmiękczona kationitem
gH ZULIX 0 - 1°n
gH ZOOLEK 0 - 1°n

WNIOSKI:

Jak widać, wyniki pomiarów nie różnią się od siebie. Jedynie pomiar twardości
kranówki różni się o 1°n, ale przyjmując błąd pomiaru rzędu 10%, można powiedzieć, że
nie ma różnicy. Zatem Zulix wykonał kawał dobrej roboty :)

Co do kranówki, zarówno mi jak i Jarkowi wyszły takie same wyniki (15°n).

Zastanawia mnie jedynie, dlaczego Tobie Zulix wyszło 20°n przy pomiarze zoolek'iem,
kiedy u mnie wyniki pomiaru były porównywalne? Czyżby trafił mi się dobrze skalibrowany
zoolek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

MirosławB pisze:...dlaczego Tobie Zulix wyszło 20°n przy pomiarze zoolek'iem...
A pamiętasz co pisałem o "dacie przydatności do spożycia" mojego testu Tropicala? :P

Ludzie, mam tego kilka litrów - będę rozdawać do wakacji. Wolę dać wam, ale jak nie pójdzie ogłoszę na innych forach (szkoda wyrzucić). Kto chce ten się załapuje. Nie krępować się!!!
Ostatnio zmieniony 10 sie 2009, 8:31 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Witam
Zmierzyłem dziś u siebie Twoim testem i wyszło mi tak:
Kranówka 22 * N
Woda w akwa 22 * N

Myślę , że niczego nie pochrzaniłem :) w sumie chyba nie ma bardzo co
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

MirosławB pisze:Pomiar - kranówka
gH ZULIX 15°n
gH ZOOLEK 16°n
Zmierzyłem "profesjonalnie twardość kranówki w laboratorium i wyszło mi 15,6°n plus minus 0,2. Jak widać zaokrąglenie możliwe w jedną i w druga stronę. Trudno jest jednak dzielić krople na części a więc błąd tego typu jest nieunikniony, szczególnie przy pomiarach ze strzykawką lub menzurką.
boggi pisze:Kranówka 22 * N, Woda w akwa 22 * N
Myślę , że niczego nie pochrzaniłem :)
W sumie trudno jest coś pochrzanić. Twardość jest nieco przykra i przy wymagających roślinkach byłaby konieczna korekta. Tym niemniej dużo ludzi trzyma roślinki i rybki w takich warunkach i nic się nie dzieje. W akwariach "na ziemi ogrodowej" jest to wręcz wskazane. Troszeczkę zmiękczyć można za pomocą torfu kwaśnego (musi być torf nieodkwaszony - taki jak pod borówki - do pończochy i do filtra) ale tylko kilka kresek. No i woda lekko zżółknie więc może się mniej podobać. Ja mam taką w akwarium dla leniuchów. Tym niemniej roślinom się to podoba.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

A u mnie też pomiary robiłem i wyszło tak:
Kranówa 9°n
Akwa 8°n
Tak że pomiar się udał.
P.S. Nie wiem czy czegoś nie schrzaniłem bo jak mierzyłem po południu to mi wyszło w kranie 22°, a wieczorem już te 9° co pisałem więc nie wiem. Ale chyba twardość wody się nie zmieni tak gwałtownie przez max 4h :niepewny: Więc dla pewności powtórzę pomiar jutro po południu i wieczorem...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ponieważ roztwór do testów nieco odbarwił się (teraz już wiem dlaczego testy zooleka są aż tak obficie napakowane barwnikiem) i prawie nie widać pomiarów informuję, że wszyscy, którzy się przypadkiem pojawią w moich okolicach zaopatruję w barwnik (czerń eriochromowa) w postaci proszku.

Wystarczy dodać do testu ilość podobną do łebka od szpilki.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

a ja dodam swoją obserwacje,
trzeba dobrze mieszać po dodaniu każdej kropli, ja używam do tego słomki a całość znajduje się w kieliszku i leży na białej kartce, bez problemu można stwierdzić kiedy barwa się zmienia z różowej na grafitową :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”