Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wyłączanie CO2 na noc a spadki pH

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Wyłączanie CO2 na noc a spadki pH

Post autor: Mirro »

Podawanie CO2 w nocy jest bezcelowe. Więc wypada je wyłączyć nie tylko celem oszczędności gazu, ale także dla tego, że roślinki (podobnie jak i zwierzęta wodne) w nocy pobierają tlen.
I wszystko było by fajnie, gdyby nie to, że po nocy bez podawania CO2, pH rośnie mi do poziomu 7,3 gdzie podczas podawania CO2 wnosi 6,8. Czy takie skoki pH nie są szkodliwe dla czegokolwiek? Co o tym sądzicie?
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Czytałem gdzieś wczoraj że CO2 podawane 24/h nie jest szkodliwe dla zwierząt akwariowych, gdyż tak jak cukier w wodzie, rozpuści się tylko do momentu całkowitego nasycenia roztworu, w naszym wypadku wody (to powinien dokładnie zulix wyjaśnić)

W załączniku podaje tabele rozpuszczalności CO2
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Moim skromnym zdaniem skoki PH są bardziej szkodliwe niż skoki Co2 , oczywiście w granicach rozsądku .
Jeśli dobrze napowietrzamy wodę nic negatywnego nie powinno się stać w zbiorniku ...
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Hmm.. z tym napowietrzaniem bywa różnie jedni mówią że coś to daje inni zaś twierdzą że to bzdura, ja bym sugerował się tabelą.

U mnie co2 tyka na okrągło gdyż mam bimbrownie, a nie chce tracić ciśnienia w butli by odłączyć co2 od akwarium, leci jakiś 1b/1s (tak z moich obserwacji wynika :) ) i wszystkie skorupiaki i ryby mają się świetnie :mrgreen: .
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

3 zbiorniki nawożę 24/h. i jeszcze mi się nie przytrafiła przyducha :)
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jakie masz pH wieczorem gdy dozujesz non stop?
Rozumiem, że rano masz odpowiednio 6,8 i 7,3.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Gdy podaję przez 24h, to wieczorem mam 6,8 a rano ok. 7,3.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Czegoś nie zrozumiałem. Z 1 postu wychodziło mi, że jak nie podajesz CO2 to masz takie parametry (7.3) a tu piszesz, że podając 24h/dobę. Gdzie jest więc różnica?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A no racja. Poprzedni post pisałem "na szybko" i wyszedł straszny chaos.
To może od początku:
Kiedy podaję CO2 przez 24h/dobę, to utrzymuje mi się pH 6,8. Gdy wyłączam na noc, to przed zgaszeniem światła (wyłączeniem CO2), pH wynosi też 6,8; a rano (po nocy bez CO2) pH wynosi 7,3.
I tak się zastanawiam czy takie zmiany pH nie szkodzą. W zachowaniu zwierzaków nie zauważyłem nic niepokojącego, ale jednak wahające się pH nie jest dobre.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Hmmmm. Na pewno wahanie się czegokolwiek (pH, twardości , temperatury...) nie są rzeczą dobrą. Nic nie słyszałem na innych forach aby tak powolne (dobowe) zmiany mogły szkodzić. Na pewno wszyscy sugerują, aby zmiany pH podczas podmiany, przenosin ryb itp. nie były większe od 0,3, ale tutaj jest to rozłożone na wiele godzin. W przypadku temperatury, jako, że mam hqi, dobowe zmiany temperatury to u mnie nawet 4 stopnie i nic się nie dzieje.
Napisz mi z ciekawości jakie masz kH i temperaturę w swoim baniaczku. Czy masz napowietrzanie, albo intensywny ruch wody (szczególnie nocą). I zapomniałem jaką masz obsadę rybną (dużą, czy małą).

Krystian, sprawa tej "rozpuszczalności" jest bardziej złożona. Tabelka prezentuje zależność pH od kH i rozpuszczonego CO2. A to ile się rozpuści CO2 w wodzie w praktyce zależy od szybkości nasycania wody (w to wchodzi: ciśnienie cząstkowe gazu, rodzaj dyfuzora itd.) i szybkości usuwania CO2 (wymiana z powietrzem, konsumpcja przez rośliny itd.). Dając CO2 z butli do wody jesteśmy w stanie rozpuścić prawie 2000 ppm CO2 w wodzie (i powstanie taka "woda sodowa") a tego nikt nie przeżyje. Stąd są te "liczniki bąbelków" itd. Porównanie z cukrem jest więc nietrafione.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

zulix pisze:jakie masz kH i temperaturę w swoim baniaczku. Czy masz napowietrzanie, albo intensywny ruch wody (szczególnie nocą). I zapomniałem jaką masz obsadę rybną (dużą, czy małą).
kH 3 - 4 (obecnie 4)
temp. 25 st. C
Napowietrzania - brak
ruch wody - intensywny ruch wody (kaskada na maksymalnym przepływie, zarówno w dzień jak i w nocy).
Obsada:
7x Neon Zielony (malutkie ok. 1,5 - 2 cm)
4x Zwinnik blehera
4x Amano
Babaulti i red cherry - nie wiem, ale sporo (zwłaszcza redek).

zulix, a jak u ciebie jest z wahaniami pH w HT? Bo z tego co pamiętam masz elektrozawór i odcinasz CO2 na noc.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No to rzeczywiście nieźle Ci wydmuchuje CO2 z wody. Prawie 3X. Co do zmian pH i wpływu na obsadę oczywiście dalej nie mam zdania.
Ciekawe tylko, że jak zostawiasz CO2 na noc to masz takie samo pH rano (6,8) jak wieczorem, gdy rośliny go konsumują. Wygląda więc na to, że kaskada na prawdę dużo CO2 usuwa z wody i pewnie zużycie CO2 jest dość duże. Nie zachęcam Cię do skręcenia kaskady, ale może nie byłby to całkiem głupi pomysł. Przynajmniej dzień - dwa dla zrobienia eksperymentu.
Jak widać ze stężeń CO2 w wodzie nie ma żadnego zagrożenia dla zwierząt jak ładujesz w nocy. Kwestia jest chyba tylko ekonomii - no i rozszerzenia naszej wiedzy oczywiście.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Spróbuję zmniejszyć przepływ kaskady i zmierzę pH rano i wieczór przy ciągłym podawaniu CO2 i odłączonym na noc.

Ale co ciekawe, dozuję dość mało CO2 (ok. 0,8 b/s). Od półtora tygodnia ciśnienie w butli nawet nie drgnęło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”