Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kilka ważnych pytań dotyczących wody i ryb w akwarium.

Proszę o odpowiedź, na kilka nurtujących mnie pytań

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Kilka ważnych pytań dotyczących wody i ryb w akwarium.

Post autor: Cichy »

Planuję zrobić restart akwa, zmienić całą aranżację, mam co do tego jednak kilka pytań. Nurtują mnie także inne rzeczy, więc napiszę tutaj, by nie zakładać 5 osobnych tematów.

1. Jak z dojrzewaniem zbiornika? Wyleję całą wodę, odłowię ryby i potem co? Mam wlać załóżmy 3/4 starej wody i resztę jak przy podmiance? A co w przypadku, gdy mam glony? Niby jest z nimi lepiej, ale nie chcą znikać. Ogólnie nie podoba mi się coś tam moja obecna woda w akwa, czekam na testy (NO2, NO3, KH) to dowiem się co z nią nie tak.
2. Na powierzchni zauważyłem zielony nalot, tak jakby glon siadał na tafli wody...co to i jak się tego pozbyć? Po podmiance znika, ale za kilka dni jest już znowu.
3. Na powierzchni wody mam pianę, nie wiem, czym jest to spowodowane, może przez deszczownię?
4. Zauważyłem, że na pokrywie (zrobionej ze sklejki) od strony wewnętrznej, w prawym rogu (tylko tam), pojawiła się pleśń. Czym zabezpieczyć pokrywę przed pleśnią? W tym miejscu pojawia się notorycznie gruba warstwa piany, w pewnym momencie myślałem, że to gniazdo budowane przez bojownika podczas tarła, ale kiedy zlikwiduje je podczas podmianki, ono za 1-2 dni powraca. Co z tym zrobić? Wydaje mi się, że jest to spowodowane właśnie pleśnią na pokrywie.
5. Bojownik ma coraz bardziej wygryzioną płetwę ogonową, o nic nie mógł sobie jej uszkodzić, kiryski raczej mu nie podgryzły, no i sam chyba sobie też tego nie zrobił, więc skąd poszarpana płetwa?

Proszę o odpowiedzi na moje pytania. Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

1. Wystarczy jak wlejesz 50% wody ze starego i reszte kranówki. No chyba że chcesz całkiem świeżą to poszukaj rybką domu na 2 tyg ale od glonów cie to nie uwolni z tego co aj wiem to jak byś zbiornika nie zrestartował to glony i tak pojawią się a potem znikną.
2.Nie wiem
3.raczej na pewno przez deszczownię.
4.Nie dziwne drewno w takiej wilgoci i przy parującej wodzie namaka i pleśnieje zabezpieczyć to można przez oklejenie jakimś plastykiem.
5. podaj całkowitą obsadę.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Re: Kilka ważnych pytań dotyczących wody i ryb w akwarium.

Post autor: zulix »

1. Zależnie od obsady i wyposażenia. Ile masz ryb i jakie? Jakie duże akwarium i jaki rodzaj filtra? Jak często czyszczony filtr? Jak dużo roślin (wskazana fotka bo pojęcie "dużo", "mało" nie jest obiektywne).
2. Jak zrobisz restart to można nie dopuścić do tego zjawiska. Teraz szkoda leczyć jak planujesz restart.
3. Piana tworzy się jak masz białko w wodzie. Albo karmisz ryby pokarmem wysokobiałkowym, karmisz za dużo, lub rzadko wymieniasz wodę.
4. Lakier wodoodporny np. poliuretanowy, bądź epoksydowy.
5. Często wynika to z dużego stężenia azotynów. Zwykle świadczy to o słabym dbaniu o higienę zbiornika (zbyt rzadkie podmiany wody).
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Wymiary akwarium: 45x25x30 (dł x szer x wys), czyli 33,75l.
Filtracja: AQUAEL Fan-MINI (30-60l) 260l/h + deszczownia
Roślinność: Mam strasznie dużo roślin, więc nie jestem w stanie powiedzieć co gdzie rośnie dlatego zamieszczam fotkę: <Usunięto przeterminowanego linka - zulix>
Obsada: Bojownik + 3 kiryski (wiem, że mały zbiornik dla nich i powinny żyć w stadku, ale czekają na nowego właściciela)

Podmianki wraz z odmulaniem dna i czyszczeniem filtra robię raz w tygodniu lub częściej. Dziś właśnie pora na czyszczenie.

Niestety nie mam jeszcze testów, czekam aż przyjdą.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 17:28 przez Cichy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Według tego co podałeś ja bym zrobił restart bez dojrzewania wstępnego tj. żadnej wody ze starego akwarium, filtr, kamienie i ozdoby oczyszczone (kamienie wygotowane gdyż atak glonów masz na prawdę duży). Oczywiście woda odstana przed wpuszczeniem ryb.

Wydaje mi się, że przekarmiasz ryby i stąd wspomniane kłopoty. Przy twojej obsadzie rośliny powinny sobie dać radę z wszystkim co wyprodukują ryby i samo odmulanie miałoby minimalny wpływ na stabilność zbiornika. Po restarcie proponowałbym karmić na prawdę minimalnie. Podmiany wody oczywiście 1/4 na tydzień lub większe. Przy braku filtracji biologicznej odmulanie trzeba robić bez fanatyzmu - tam (w żwirku) znajdują się bakterie wspomagające cykl azotowy.

Ciekawe, czy w świeżej wodzie też będziesz miał pianę. Jeżeli nie to poza karmieniem może to pochodzić od sklejki. Jest ona klejona zwykle żywicą mocznikową na bazie formaldehydu. W przypadku kontaktu z wodą może się ona lekko rozpuszczać i psuć wodę. Stąd podczas restartu koniecznie zabezpiecz pokrywę.
Jeżeli świeża woda będzie pienić oznacza, że masz wodę zanieczyszczoną środkami do pucowania. Może tak być jak masz np. ze studni bo "w sieci" nie powinno mieć to miejsca. Czasem też używa się do podmiany wody wiadra "uniwersalnego" użytkowanego przez innych domowników np. do noszenia wypranych ciuchów, mycia podłogi itp. Do akwarium musisz mieć własne wiaderko.

Napisz jeszcze jakie masz światło i czy karmisz pokarmem suchym, czy mrożonym, żywym itp.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Piszesz, by zrobić restart bez wlewania starej wody, tak więc mam odstawić 30l wody na 2 tygodnie do odstania tak? W plastikowych butelkach np? Obecnie tak trzymam wodę do podmianki, nie używam wiader, bo za chwilkę ktoś je sobie pożyczy i wleje jakiegoś domestosa.

Co do wody, to faktycznie mam wodę ze studni.

Ryby karmię przemiennie raz pokarmem suchym, raz mrożonym.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Cichy pisze:...odstawić 30l wody na 2 tygodnie do odstania tak? W plastikowych butelkach np? Obecnie tak trzymam wodę do podmianki
Po prostu przełożyć rybki do innego zbiorniczka, po wyczyszczeniu wszystkiego zalać akwarium wodą, uruchomić cały sprzęt, poczekać aż temperatura dojdzie do właściwej i wpuścić rybki. Odczekanie 2 tygodni to właśnie odczekanie na dojrzenie akwarium. U ciebie dojrzewanie może przebiec wprost w akwarium (tylko pamiętać o małym karmieniu rybek i o "normalnej pielęgnacji akwarium").
Jak założysz akwa i uruchomisz filtr to napisz, czy masz piane. Jeżeli tak to będzie kłopot ;-(, ale i z tym sobie poradzimy.

Drugie twoje zdanie sugeruje coś gorszego. A więc to, że trzymasz wodę dłuższy czas w butelkach. Niestety woda zawiera wszystkie mikroelementy i zarodniki glonów co doprowadza do wzrostu glonów. Zapewne butelki masz już zielone. Tak więc wlewasz wodę do akwarium z już rozwiniętymi glonami. Nie pomaga to w walce z nimi w akwarium.

Odstanie wody powinno trwać średnio 24 godziny. Ty masz wodę ze studni a więc nie masz tam chloru i środków dezynfekcyjnych dodawanych w miastach. Stąd wodę masz "odstaną" zaraz po dojściu do temperatury otoczenia co przy twojej ilości może trwać zaledwie kilka godzin. I taką wodę możesz już bez strachu wlewać do akwarium. Można wręcz zagotować część wody i dodawać do zimnej aż do chwili gdy uzyskamy właściwą temperaturę i od razu użytkować.

Jedyny problem występuje wtedy gdy masz wodę zażelazioną. Wtedy woda mętnieje już w czasie odstawania. W tym przypadku po zalaniu akwarium trzeba włączyć obok filtra intensywne napowietrzanie i czekać na całkowite sklarowanie się wody. Wtedy można wpuszczać rybki. Chodzi o to, że zawarte w wodzie żelazo wytrąca się w postaci wodorotlenku, szybciej przy intensywnym natlenianiu, a filtr musi oczyścić wodę od tego zmętnienia.

Oczywiście jak będziesz miał jakiekolwiek testy to daj sprawozdanie.

P.S. Zapomniałem o pokarmie więc piszę dalej.
Stosując pokarm mrożony dajesz zwierzątka, które w trakcie mrożenia uległy niejako eksplozji, tj. popękały im skorupki. Znajdujące się w zwierzątku płyny ustrojowe zawierające białko wylewa się do wody w akwarium. Po jakimś czasie pianę masz murowaną. Stąd pokarm mrożony należy dokładnie wypłukać na sitku. Ogólnie karmienie pokarmem mrożonym jest najbardziej szkodliwe pod względem "chemii wody" chociaż najbardziej wskazane z przyczyn zdrowotnych obsady.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

Czyli już wiemy w czym pies pogrzebany. Chodzi o wodę. Faktycznie woda stoi w butelkach 5l od podmianki do podmianki. Butelki są zielonkawe. Też myślałem o tym i widać się sprawdziło. Wywalę butelki i wodę do podmianki szykował będę najwcześniej 24h przed.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”