Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Parametry wody - PH, GH, KH - pytania laika

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Parametry wody - PH, GH, KH - pytania laika

Post autor: Dakota »

Witam,
po kilku próbach w końcu udało mi się zarejestrować ;) Stawiam pierwsze kroki w akwarystyce, 29.04. założyłam pierwszy baniaczek – docelowo krewetkarium dla krewetek RC, o pojemności 31,5l brutto. Od początku mam zagwozdkę z wodą. Sporo już podpowiedzieli Koledzy z forum krewetkowego, czytałam dużo artykułów nt. PH, GH, KH, wpisy Zulixa itp., jednak nadal mam mętlik.
Planuję stosować odstaną wodę kranową - jest miękka; nie mam dostępu do RO.
Podaję parametry wody i to, co udało mi się zaobserwować:
Dane z wodociągów (luty 2014):
PH 7,15
Twardość ogólna 89 mg/l CaCO3
Azotany 4,09 mg/l
Azotyny <0,05 mg/l
chlor wolny 0,13 mg/l
chlorki 10,3 mg/l
żelazo 80,98 ug/l

Sprawdziłam dla spokoju testami Zoolek (woda odstana kilka godzin):
PH ~7
GH 5-5,5n
KH 3n

29.04. &#8211; zbadałam odstaną (kilka dni) wodę kranową tuż przed zalaniem (nie wiedziałam, czy dodawać mineralizator - ostatecznie nic nie dodawałam)
PH ~7,4 (lekko wzrosło PH)
GH 5,5n
KH 3n
Jeszcze z czystej ciekawości &#8211; woda, w której moczyły się korzenie Red Moor (kilkudniowa):
PH ~7-7,1
GH 5n
KH 3n

W akwarium jest podłoże bazaltowe (piasek, trochę drobnego żwirku), lawa wulkaniczna (3 małe kawałki) i korzenie Red Moor obsadzone mchem Xmas moss, rośliny: Staurogyne repens, Hydrocotyle sp. Japan, Rotala rotundifolia (tylko na start). Ogólnie roślin sporo. Zwierząt brak (nie licząc paru rozdętek, które przybyły razem z mchem). Kilka godzin po zalaniu dodałam bakterie Tropicala wg instrukcji. Nie dodawałam nic więcej. Filtracja &#8211; filtr wewnętrzny gąbkowy (PAT MINI 400l/h, z gąbką wymienioną na większą i gęstszą po 2 dniach od startu), chodzi na maksa cały czas i robi lekką pralkę. Grzałki brak (temp. 22-23st.)

Parametry 5 dni po zalaniu:
PH 7,6-7,8 (wzrosło)
GH 4n (spadło z 5-5,5n)
KH 4n (wzrosło z 3n)

Dlaczego rośnie KH a GH spada? Co dalej z PH? Docelowo zależy mi, by nieco podnieść GH i KH (dla dobra krewetek) a PH utrzymać na stabilnym poziomie koło 7-7,5. Mam w zapasie mineralizator GH 8, KH 2-3, na razie nie używałam w akwarium.
Wiem, że baniak dopiero zaczyna się stabilizować, nie panikuję i nie mam zamiaru z tym walczyć ani nic przyspieszać; lubię wiedzieć, co się dzieje i co powinnam robić. Czytałam już wiele wątków na temat podstawowych parametrów wody, ale ciężko mi odnieść te informacje do mojego przypadku.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Bazalt cos dodaje ale róznice rzedu 1niemca mozna zwalic smiało na karb "precyzji " testów akwarystycznych"
P.S Witam na Podforaku
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Według mnie mineralizacja wody jest zbędna. Co do pH to przy niskim kH często jest to kwestia ilości rozpuszczonego CO2 w danej chwili w wodzie: czasem woda bardzo powoli się odgazowuje począwszy od kranówki. Ilość CO2 w akwarium z roślinami zależy też od pory dnia: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=23801 i oczywiście nieco od tego co się rozpuści z ozdób.

Co do pomiarów to "pomiary akwarystyczne" są wystarczająco niedokładne aby zrzucić powyższe rozbieżności kH i gH na błąd pomiarowy. Gdyby jednak wynik był prawdziwy to obecność korzeni może nieco fałszować wyniki pomiarów kH i gH.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: Dakota »

Czy wynik błędny - ciężko powiedzieć, badam wodę 10 ml zamiast 5ml i potem ilość kropli dzielę przez 2. Ale kto wie... Sprawdzę parametry za jakieś 10-14 dni i się okaże, co i w którą stronę się zmienia.

Myślałam o lekkim podniesieniu KH i GH pod kątem krewetek RC (KH raczej pod bufor, dla stabilizacji PH), które lubią twardszą wodę. Jeśli to zbędne i się przystosują, to nawet się cieszę, nie chcę za bardzo kombinować, by nie przedobrzyć.

Jeśli bym chciała w przyszłości obniżyć PH (szczególnie, jeśli jeszcze wzrośnie), to wystarczą metody typu szyszki olchy czy liście ketapangu, kora cynamonu, itp.? Czy one tylko zakwaszają wodę, czy też obniżają twardość? Nie chciałabym wpaść w błędne koło, hehe.
CO2 ani AG nie planuję.


Cześć, Incognito, jaki ten świat mały :)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Myśle ze masz tendencje do przekombinowania :) masz warunki dla krewetek RC dobre o ile beda stabilne wartosci w przedziale PH 8-6 gh i kh moze zostac jak jest (choc skrajnie niskie gh moze byc ryzykowne jak masz mozliwośc podbij stopniowo do 7 - 10) o ile sa na stałym poziomie beda dobre. Jesli bedziesz próbować na siłe walczyć z akwarium o parametry których Ty chcesz krewetki beda na tym cierpieć. mozna obnizyc ph przy pomocy Co2 ale istnieje ryzyko przyduchy i trudno bez komputera z sonda utrzymac na stałym poziomie pH. gdybys jako podłoze wybrała czysty kwarc i zalewała baniak woda o niskiej wzglednie bliskiej zeru wartości kh wówczas szyszki,liscie korzeń utrzymywałyby ci lekko kwasny odczyn PH bez dozowania co2.
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: Dakota »

OK, dzięki. Zatem zobaczę za jakieś 2-3 tygodnie, na ile te parametry są stabilne i może spróbuję minimalnie podbić GH (jeśli PH nie będzie zbyt wysokie).
Z CO2 nie chcę się bawić, nie mam do tego głowy ;)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Nie potrzebujesz co2 do szczescia twoich krewetek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dla RC w ogóle nie trzeba zbyt kombinować z parametrami wody. Są wyjątkowo "elastyczne".
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: Dakota »

To teraz ciekawostka. To spadające GH nie dawało mi spokoju, a że byłam w profesjonalnym sklepie akwarystycznym, wzięłam próbkę wody i sprawdziliśmy. I co? 2 dni po napisaniu posta - GH 3 (mój test też pokazuje spadek do ok. 3). W sklepie powiedzieli mi, że taka woda nie nadaje się nawet dla CR i nie potrafili powiedzieć, co może tak wpływać na parametry.
Więc przeprowadziłam banalny test. Do odstanej wody kranowej i trzech szklanych naczyń dałam: kawałek lawy, kawałek korzenia, żwirek bazaltowy+piasek bazaltowy (oba różnych producentów, dałam po trochę obu, bo w akwa mam głównie piasek plus trochę żwirku dla stabilizacji korzenia). Wszystko zalane tą samą wodą o parametrach: GH 6, KH 3, PH 7,6

Sprawdziłam po 2 dniach:
LAWA
GH 6, KH 3-4

KORZEŃ
GH 5, KH 3

BAZALT
GH 3, KH 4

Rozumiem, że coś sprzedawane jako bazalt wcale nie jest czystym bazaltem... i jak widać wcale nie jest neutralnym podłożem ;) Eksperyment będę kontynuować.
Jeszcze zrobię test żwirku i piasku osobno, bo widzę, że w akwa kamyki ze żwirku obłupują się i w środku mają jakiś pomarańczowy/jasnożółty/zielonkawy "proszek" (na sucho i kilka godzin po zalaniu żwirek jest idealnie czarny):

usunięty nieaktywny link do grafiki - zulix

usunięty nieaktywny link do grafiki - zulix

usunięty nieaktywny link do grafiki - zulix

usunięty nieaktywny link do grafiki - zulix

Może tak samo się dzieje też przy piasku, ciężko stwierdzić, bo jest drobny (0,8-1,2mm). Nie wiem, czy to normalne, nie mam doświadczenia w akwarystyce ani z podłożami.

Przepraszam, jeśli wiercę Wam dziurę w brzuchu, ale trochę mnie to zjawisko martwi...
Ostatnio zmieniony 03 cze 2016, 13:19 przez Dakota, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Hunter209
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2012, 19:39
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kęty
Płeć:

Post autor: Hunter209 »

Dakota pisze:Rozumiem, że coś sprzedawane jako bazalt wcale nie jest czystym bazaltem... i jak widać wcale nie jest neutralnym podłożem Eksperyment będę kontynuować.
Jesteś kolejną osobą, która w to nie wierzyła, póki sama nie sprawdziła :)
Bazalt jako skała zasadowa, pochodzenia wulkanicznego zatwardza wodę, widać to bardzo dobrze w akwariach z wodą miękką, lub w szklankach - próbkach zalanych wodą RO. Twój i tak mało zatwardza. ;)
Bazaltowa obojętność chemiczna to bujda i huczy się o tym praktycznie na każdym forum ;)
Takie podłoże jest problematyczne szczególnie w akwariach z miękkimi i kwaśnymi wodami. Przykładowo ja musiałem pozbyć się bazaltu, bo nie mogłem utrzymać pH w ryzach.
Ale dlaczego spadło też GH tego nie powiem :P
Inspirujesz I Fascynujesz
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: Dakota »

Hunter209 pisze:Twój i tak mało zatwardza. ;)
Źle przeczytałeś ;) Woda z bazaltem ma mniejszą twardość ogólną niż sama woda:
czysta woda (przed zalaniem piasku i żwirku): GH 6, KH 3
woda po 2 dniach (z zalanym piaskiem i żwirkiem): GH 3, KH 4

Czytałam o bazalcie i żwirkach ogólnie, znalazłam wypowiedzi mówiące o tym, że jest neutralny oraz o tym, że podnosi twardość, ale ani jednego, że obniża.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Hunter209
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2012, 19:39
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kęty
Płeć:

Post autor: Hunter209 »

Dakota pisze:Źle przeczytałeś Woda z bazaltem ma mniejszą twardość ogólną niż sama woda:
Ale wyższe KH. O tym mówiłem.
Wrzuć do wody RO, przekonasz się jak to wygląda naprawdę. Najlepiej badać w szklance przykrytej, lub słoiku zakręconym.

Sądzę, że jest czymś zabrudzony. Dlatego tak miesza w parametrach.

Osobiście stawiam baniaki na piaskach rzecznych. 10zł za 20kg. Piasek Sobex dla dzieci do piaskownicy z Castoramy, lub LM. Z atestem PZH ;) Czysty, obojętny, struktura kamyczków opływowa - bezpieczna dla ryb kopiących i dennych. Polecam :)
Inspirujesz I Fascynujesz
Dakota
Posty: 86
Rejestracja: 05 maja 2014, 8:37
Imię: Daria
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: Dakota »

Hunter209 pisze:Ale wyższe KH. O tym mówiłem.
Wrzuć do wody RO, przekonasz się jak to wygląda naprawdę. Najlepiej badać w szklance przykrytej, lub słoiku zakręconym.
Ok, już rozumiem. Nie mam dostępu do RO :(

Zdecydowanie chcę ciemne podłoże, więc piaski z Castoramy odpadają ;)
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Swego czasu jakies 13m-cy temu pytałem tu i tam czy lawa nada sie dla crystali a że odpowiedzi były różne to sam postanowiłem wybadac co i jak , wiec zalałem 100g lawy czarnej wulkanicznej w 250ml butelce po frugo wodą destylowaną po około miesiacu gh b/z kh 2 . Na dzis dzien dodatkowo przewodność mierzyłem i jest po roku w tej samej wodzie okolo 90us. Bazalt i lawa to naturalne ale nie obojetne podłoza zawsze cos od siebie dodaja najpewniejsze pod tym wzgledem podłoze to piaseczek kwarcowy czysty bez udziwnień czysty SiO2 :)
Awatar użytkownika
Hunter209
Posty: 43
Rejestracja: 22 sie 2012, 19:39
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kęty
Płeć:

Post autor: Hunter209 »

Lawę warto zbadać jeszcze pod względem Fe ;) Rzekomo oddaje sporo do wody.
Osobiście badałem swoją lawę, ale też tylko pod względem twardości. Nie mam rzetelnych testów na Fe. Sprawdzałem po tygodniu, KH i GH były niewykrywalne. Jako wkład do filtrów sprawdza się u mnie wyśmienicie. 2l na ~100l akwarium to niewiele. Jako podłoże do akwarium mam w planach przetestować w najbliższym czasie.
Inspirujesz I Fascynujesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”